Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1958 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 25.12.2021 1:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Záleží jaký použiješ pohon a hlavně tedy vrtuly. Originál koš od RC Para Sky je na 12" vrtule. Já používám místo jedné 12" dvě 10" vrtule do X. Když si to ale budeš vyrábět udělej koš raději větší kde dáš i menší vrtuli. Trubky, nebo spíš trubičky schvaluji. Vyjde to skoro na poloviční váhu jak z plné Kulatiny.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 25.12.2021 8:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
A je nutné šetřit váhou? Zatížení píšou 2,7-3,2kg to i když tam dám olověnou baterku tak se furt vejdu... Nebo je potřeba ušetřit a udělat to lehčí?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 25.12.2021 9:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Lehký padák neletí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 25.12.2021 9:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Pokud to budeš používat jen pod RC Para Sky padáky, tak v podstatě váhou šetřit nemusíš. Ale pokud ji v budoucnu budeš chtít použít pro modernější křídla od Punk Air zjistíš že jsi do termiky těžký. Lehčí krosna jde dováží olovem. Dřív jsem i podle větrných podmínek dovažoval krosnu, dneska už balast dávám jenom na modelářských akcích když na rovině fouká hodně. Sám jsem už odlechčoval pilota Robina abych snížil váhu, ale samozřejmě minimální hmotnost padáku musíš dodržet. V začátcích je lepší létat větší váhu než tu minimální.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 25.12.2021 11:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
Krosna bude jen pod ten wegus, mám pak ještě doma šitý vlastního návrhu, ale ten je ještě o trochu větší, takže váha vadit nebude. Termika u nás v kopcích moc není, to spíš svahové létání.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pát 28.01.2022 21:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
MartinMartin píše:
Pokud to budeš používat jen pod RC Para Sky padáky, tak v podstatě váhou šetřit nemusíš. Ale pokud ji v budoucnu budeš chtít použít pro modernější křídla od Punk Air zjistíš že jsi do termiky těžký. Lehčí krosna jde dováží olovem. Dřív jsem i podle větrných podmínek dovažoval krosnu, dneska už balast dávám jenom na modelářských akcích když na rovině fouká hodně. Sám jsem už odlechčoval pilota Robina abych snížil váhu, ale samozřejmě minimální hmotnost padáku musíš dodržet. V začátcích je lepší létat větší váhu než tu minimální.


Hm, tak to potkalo i mne a teď jsem si s tím docela "zamodelařil".

Létal jsemTrance od RCparaSKY (rozpětí 4.5m, plocha 2.5m2, hmotnost 4.5 - 5.5 kg) s Opale pilotem MikeL, BackPackL a záložákem - celkem s pěti servy, BEC, telemetrií, motorem, reglem a accu něso přes 3 kg. Tedy lehké a potřeba přisypat kolem 2 kg olova.

No a teď mi byl naježen Psychohammer hybrid - rozpětí 5m, plocha 2.8m hmotnost 2.5 - 4 kg. A problém, protože zrušením všeho olova jsem v polovině hmotnostního rozsahu a chce to ještě odlehčit dobrého tři čtvrtě kila.

No jo, ale jak? Na pilotovi není jak, na sedačce taky ne, zbývá jen motorový backpack. Navíc tu byl ještě jeden problém - speed serva jsou v pilotovi a ten je v sedačce chycen jen popruhy, tedy poměrně volně. Při větších silách ve šňůrách by ho to tahalo v sedačce nahoru místo stahování popruhů. Takže nejen odlehčit, ale i zpevnit.

Nakonec mne napadlo vyměnit kovové části za plastové a doplnit i fixační prvek pro pilota. Všechno se to muselo vymyslet a vytisknout, přičemž třeba kruh vrtule do tiskárny nevejde ani náhodou...

Je jasné, že plastové díly nebudou tak pevné jako kovové, Ale utěšoval jsem se tím, že pokud rupnou, půjdou nahradit. Navíc dopadová energie i rychlost dvou a půl kila pod plápolajícím zbořeným padákem bude menší než u čtyř kil. Pokud to padne na rám, bude bortící se plast fungovat jako deformační zóna a pilota ochrání. Naopak, při pádu na pilota ho k zemi nepřirazí kovový balvan, ale pružný plast. Takže nakonec by plast mohl být i výhodou.

Zvolil jsem tisk z ASA-275, což je materiál, který není křehký, je velmi houževnatý a nepraská. Prakticky nejde zlomit, jen ukroutit. Je ale lehce "gumový", proto to chce tlusté perimetry a vysoké % výplně.

Po nějakém tom boji s OpenSCAD, deskriptivní geometrií, rozměry a tisku zkušebních prototypů jsem dospěl k výsledku.

Dopadlo to takto:

Originální pilot je tak trochu robocop:

Příloha:
Poznámka: Robocop
Robocop_01.JPG
Robocop_01.JPG
[ 70.84 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]


Příloha:
Poznámka: Robocop
Robocop_02.JPG
Robocop_02.JPG
[ 72.68 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]

Příloha:
Poznámka: Robocop
Robocop_03.JPG
Robocop_03.JPG
[ 48.39 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]



Původní kovové díly backpack mají bezmála kilo:

Příloha:
Poznámka: Originál klec
Kruh_kovovy.JPG
Kruh_kovovy.JPG
[ 63.05 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]


Příloha:
Poznámka: Originál konstrukce backpack
Konstrukce_kovova.JPG
Konstrukce_kovova.JPG
[ 48.78 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]



Navrh tištěných dílů:

Příloha:
Poznámka: Hrazda k fixaci pilota
Fixace_pilota.jpg
Fixace_pilota.jpg
[ 46.87 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]

Příloha:
Poznámka: Díly konstrukce sedačky
Dily_backpack.jpg
Dily_backpack.jpg
[ 45.93 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]

Příloha:
Poznámka: Třetina klece vrtule
Dil_klece.jpg
Dil_klece.jpg
[ 43.56 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]




Díly vytištěné:

Příloha:
Poznámka: Vytištěná klec vrtule
Kruh_tisteny.JPG
Kruh_tisteny.JPG
[ 61.36 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]


Příloha:
Poznámka: Díly sedačky a fixace pilota
Konstrukce_tistena.JPG
Konstrukce_tistena.JPG
[ 63.88 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]



Srovnání hmotností dílů:

Příloha:
Poznámka: Kovové díly
Dily_kovove.JPG
Dily_kovove.JPG
[ 72.09 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]


Příloha:
Poznámka: Tíštěné díly
Dily_tistene.JPG
Dily_tistene.JPG
[ 64.15 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]


Příloha:
Poznámka: Hmotnostní rozdíl
Dily_uspora_hmotnosti.JPG
Dily_uspora_hmotnosti.JPG
[ 70.91 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]



Komplety:

Příloha:
Poznámka: Original celkem
Bacpack_original.JPG
Bacpack_original.JPG
[ 43.62 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]


Příloha:
Poznámka: Backpack tištěný
Bacpack_upraveny_01.JPG
Bacpack_upraveny_01.JPG
[ 42.88 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]

Příloha:
Poznámka: Backpack tištěný
Bacpack_upraveny_02.JPG
Bacpack_upraveny_02.JPG
[ 46.37 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]



To všechno se dalo do kupy plus ještě pár drobných úprav a zde výsledek 2 432g včetně 3S 5 000 mAh accu. Takže úspěch a to i s rezervou na 4S při dodržení minimální hmotnosti.

Příloha:
Poznámka: Výsledná hmotnost včetně accu 2 432g
Vysledek.JPG
Vysledek.JPG
[ 80.56 KiB | Zobrazeno 2630 krát ]



Teď už je to jen o odolnosti a životnosti, což se teprve uvidí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 29.01.2022 10:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Krásná práce, vše vypadá velice dobře. Až provoz ukáže jak budou plasty odolné a o tom to je vyzkoušet nové technologie v praxi. Jakou máš barvu vrchlíku? Psychohammer hybrid je také můj favorit. Sám jsem moc na krosně nepokročil jelikož se věnuji i modelům s pevnými křídly. Akorát jsem nastříkal ochranný koš vrtule, začal po svařování nečekaně reznout. Barvu jsem chtěl původně vybrat podle vrchlíku, jelikož nejsem rozhodnut šel do černé barvy.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 29.01.2022 10:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Vrchlík je červený. Černá mi přišla moc tmavá, k modré na obloze nějak nemám důvěru.

No, pilot je modrý, protože Opale jinou barvu nedělá.

Už tak létal pod červeným Trance, je zvyklý...

Ale asi si bude muset odvyknout, má nový vrchlík a Trance asi prodám. Kdyby ho někdo chtěl, může se ozvat.


Přílohy:
Poznámka: Trance
IMG_5193.JPG
IMG_5193.JPG
[ 28.15 KiB | Zobrazeno 2596 krát ]

Poznámka: Trance
IMG_5226.JPG
IMG_5226.JPG
[ 29.36 KiB | Zobrazeno 2596 krát ]

Poznámka: Trance
IMG_5232.JPG
IMG_5232.JPG
[ 16.73 KiB | Zobrazeno 2596 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 29.01.2022 13:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Já právě vybírám z modré a té černé. Ještě jsem se tě chtěl zeptat co ovládá ta třetí pára serv? Jinak ten modrý pilot je luxusní, to je přesně moje barva. Já budu mít pilota od Punkair a tam se mi líbí ta kombinéza do zelena, ale nebude právě pasovat k tomu modrému vrchlíku. Je to těžké když by to chtěl člověk aspoň trochu sladit.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 29.01.2022 14:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
MartinMartin píše:
Já právě vybírám z modré a té černé. Ještě jsem se tě chtěl zeptat co ovládá ta třetí pára serv? Jinak ten modrý pilot je luxusní, to je přesně moje barva. Já budu mít pilota od Punkair a tam se mi líbí ta kombinéza do zelena, ale nebude právě pasovat k tomu modrému vrchlíku. Je to těžké když by to chtěl člověk aspoň trochu sladit.


Třetí pár serv tam není. Jsou tam dva páry - řidičky a speed plus jedno samostatné na záložní padák.

Jinak ten pilot je super maketovým pohybem rukou, zalamují se v loktu. Když je má před sebou tak jsou paže vodorovně a předloktí svisle. a jak jdou paže dolů tak se předloktí napřimuje a dole jsou ruce napnuté. Ono to i chrání serva při pádu na čumák, kdy se náraz do rukou nepřenáší do serv a pokud jsou celé ruce natažené tak jsou už schované dole a napadne se na ně.

V horní polovině polovině pohybu se vlastně táhne svisle dolů a až pak se přidává oblouk přes napřimování předloktí. Což je pěkné a realistické, nicméně možná problém s Psychohemmer pokud rozsah délky tahu nebude stačit k zabrždění a spirále. Oni pro akro zvětšují záběr přes kladku v ruce pilota, což by u Mikeho nefungovalo kvůli svislému pohybu rukou v první fázi - to by se kladka po řidičce jen posouvala, když by ruka nešla vpřed. Řešit by to šlo zablokováním v loktu, ale to by se mi nelíbilo...

Jinak jak to v Mikem je zjistíš tu, včetně toho záložáku.

https://www.opale-paramodels.com/gb/ind ... chment=106


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 29.01.2022 20:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Už to vidím že je tam jenom jedno servo, přes přijímač jsem si toho hned nevšiml. A ty tam ten padák tedy máš? Ruce jsou perfektní, ale s tou kladkou to opravdu nebude dobře fungovat. Ještě je pěkný pilot od Para aviation ale taky nejdražší.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 29.01.2022 23:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
MartinMartin píše:
Už to vidím že je tam jenom jedno servo, přes přijímač jsem si toho hned nevšiml. A ty tam ten padák tedy máš? Ruce jsou perfektní, ale s tou kladkou to opravdu nebude dobře fungovat. Ještě je pěkný pilot od Para aviation ale taky nejdražší.


Záložák tam mám, zatím nepoužit. Ale mám v plánu ho někdy cvičně vyhodit. Na čtyři a půl kila by ten metr čtvereční byl asi spíše symbolický, nicméně na stávajících dva a půl už by to za pokus stálo.

V každém případě jsem na zhroucený vrchlík na jiném stroji padnul dvakrát a to byl takový sešup, že i ten metrový padák bych přivítal. Ale vždy to byo z takové nížky, že než bych zareagoval a než by se otevřel byl bych stejně ryl...

No a pak kladivo, sikovky. svěrák a léčba.


Přílohy:
Poznámka: Po ráně
IMG_5257.JPG
IMG_5257.JPG
[ 43.63 KiB | Zobrazeno 2568 krát ]

Poznámka: Po ráně
IMG_5258.JPG
IMG_5258.JPG
[ 44.05 KiB | Zobrazeno 2568 krát ]

Poznámka: Po léčbě
IMG_5267.JPG
IMG_5267.JPG
[ 48.87 KiB | Zobrazeno 2568 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pon 31.01.2022 10:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
Rány jsou to někdy pěkný. Zmuchlalo mi to 5-ku duralový podvozek na tříkolce jakoby nic :-)

_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: stř 16.02.2022 10:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2012
Příspěvky: 315
Bydliště: Praha
Obrázky: 1
Ahoj,

Tak se hlásím do klubu stejně postižených. Paraglidu jsem nový a zatím nepolíbený, v RC už nějakou dobu krotím heliny a velmi krátce i nějaký bublinky, ale to mě až tak nebere. O padáku jsem uvažoval několik let. No a dozrál čas.
Nejdřív velké dík Dubovi, je to můj vůdce v para a bez něj by to bylo asi kruté. Díky Jirko že jsi.
Takže pod stromem jsem našel Sir Edmend Race, bylo velmi blízko k nákupu sady od Hackera, ale mám takový pocit, že tohle křídlo bude lepší.
Serva GDW stejné jako do heli 700, ta snad taky brzo přijde.
Serva na sped jsem objednal také GDW, ale ty se nepovedli, ani velikostně ani silou, ale pasují do mé menší heli. Takže jsem objednal jiná silnější bighoby, ale sped bude až po tom co to trochu poletí.
Regl stejný jako v menší heli, kopie HW 60A.
SUNNYSKY X3120-III 585KV motor je na cestě a jen jsem zvědav jestli jsem vybral správně. Lítat chci 6S kvůli tomu, že ty baterky mám a budu mít z helin.
Přímač Rex10, prostě jsem počítal a zjitil že potřebuju 8ch přímač nejblíž tomu je 10ch.
Viset pod padákem bude opale Backpack XS3 s kitem pro serva. Panáka žádnýho nechci, nejsem maketář. Tady bych firmu opale trochu pomluvil. No za ty prachy, mi přijde konstrukce dost odfláknutá. Na sestavení základu jsem musel použít i pilník, ale to mi asi nevadilo. Horší byl kit pro serva, ten prostě nešel sestavit úplně dobře, zahájil jsem tedy komunikaci s opale, nejdřív se tvářili velmi vstřícně, ale po tom co jsem odpověděl na jejich otázku co mám za padák, tak se komunikace velmi změnila a v podstatě skončila odpovědí: použij vrták 2,5 a neotravuj. Tak to jsem hodně zklamán a teda tuto firmu už doma nechci.
Situace je teď taková, že kromě motoru mám vše doma a budu osazovat serva na krosnu. Jen jsem byl na nějakých opravách, takže nemohu používat jednu ruku a ještě cca 6tydnů to nebude nic moc. Ale i tak věřím, že první let by v dubnu s Dubem měl být reálný.
No to jsem se rozkecal, omlouvám se za nudu. Ale já dřepím doma, čumím na rozdělanou krosnu a nemohu nic. Venku to teď bylo taky lítací, no ale co už. Já si počkám na jaro.

_________________
Netopyr

XL V2, Devil 380, Spirit GTR,RS,W1, Sir Edmunt Race, Bublinky, DS 12, Wave a NETOPÝR


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: stř 16.02.2022 14:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
Ahoj Rosťo, paráda. S tím Opale mě to mrzí. Mám od nich dost věcí a vše v pohodě. Tak to už se těším na duben. Jinak jistota je od firmy Para Aviation RC, ale nechají si za to řádně zaplatit . U této firmy jsou panáci ,krosny luxus, ale i cenově :-( . Svoje padáky zatím nenabízí , jen od Hackera. O něco levněji vychází firma Cefics , tam jsou podle mě padáky zatím bezkonkurenční , ale také tomu odpovídá i cena. Krosny a panáci o chlup horší .
Tak ať se daří :-)
Konečně jsem si pořídil bezdrátový mikrofon ke kameře, tak už by mohlo být nějaké to video do úvodu RC paraglidingu a pak co budou případní zájemci chtít :-)

_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1958 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz