Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 338 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 23  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 10.01.2020 11:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Přiznám se že zmíněný padák už mám doma taky; zatím je uskladněný na "lepší časy" (až se k tomu dostanu), ale to spaní s ním bych mohl vyzkoušet hned :lol:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 13.01.2020 18:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Podstatná otázka - jak to řídíte? jeden knipl na všechno (křidélka do stran + brzda k sobě), anebo každou stranu jedním kniplem jen od neutrální polohy do vnější strany? Aniž bych to měl vyzkoušené, přišlo by mi jistější to druhé, snad by nehrozilo že v krizové situaci přitáhnu, jako to mám nacvičené z letadel.

A další věc - zatím jsem ani u jednoho ze způsobů nevymyslel, jak to namixovat ve FlySky i6 tak, aby se využil celý rozsah obou serv, a ne jen polovina. Díval jsem se ale, že v těch videích od Opale mají nějaké hardwarové mixovátko. Tak přemýšlím, že bych spáchal něco podobného na základě Arduina. Máte to ovládání řešené přímo vysílačem, anebo samostatným bazmekem? A využíváte u toho celý rozsah serva, nebo jen půlku?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.01.2020 19:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Ovládání si udělej jak chceš, co Ti vyhovuje, já jedním kniplem přidávám plyn a druhým zatáčím a přitahuju/brzdím. Pokud má vysílač dostatek mixů, tak se to dá namixovat, ale dá se použít i ten para mix, podobný jako Opale ho má i německý Hacker (https://www.hacker-motor-shop.com/BEC-a ... 045&p=8145), měl jsem ho a fungovalo mi to slušně. Tedy i když jsem přitahoval kniplem jen od středu k sobě, tak se to chovalo jako kdybych měl knipl gumičkou přitažený do plného potlačení a pro přitahování/brždění využíval celou dráhu serv. To namixování jen ve vysílači spočívá ve využití V-mixu a posunutí středů serv pomocí offsetů atd.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.01.2020 19:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Nějaké inspirace:

http://www.rcparagliding.cz/viewtopic.php?f=6&t=362&
http://www.rcparagliding.cz/viewtopic.p ... 279&p=2996


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.01.2020 20:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
martin z píše:
Ovládání si udělej jak chceš, co Ti vyhovuje, já jedním kniplem přidávám plyn a druhým zatáčím a přitahuju/brzdím. Pokud má vysílač dostatek mixů, tak se to dá namixovat (...) To namixování jen ve vysílači spočívá ve využití V-mixu a posunutí středů serv pomocí offsetů atd.


Já už jsem to zkoušel, jinak bych sem nepsal. Fakt se mi to nepodařilo. FS-i6 má jen tři mixy, a posunutí středů až do jedné strany nejde pokrýt rozsah od -100 % do 100 % - pokud už posunu střed hodně extrémně, začne to trochu posunovat i ten koncový bod na opačné straně.

zdzd píše:
Nějaké inspirace:


Jo, dík za inspiraci. Já si to nejspíš naprogramuju sám - chci tam mít arduino s výškoměrem ( https://github.com/Yenya/ibus-altitude-sensor ), a přišlo by mi jako overkill mít tam ještě druhé s paramixem. Tak bych to chtěl udělat tak, že arduino bude mít digitální (S-Bus) vstup z RX, a výstup budou PWM signály pro serva.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.01.2020 21:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Než se pustím do stavby nějaké krosny nebo tříkolky, chtěl jsem to vyzkoušet. Vzal jsem 3mm karbonovou trubičku, pomocí izolačky jsem na ni umístil popruhy cca 14.5 cm od sebe, doprostřed přilepil izolačkou skoro plnou 1.5l petflašku minerálky, a kovovýma sponama na dokumenty přichytil řidičky.
Příloha:
padak1.jpg
padak1.jpg
[ 181.37 KiB | Zobrazeno 2248 krát ]


Pak jsem našel louku s mírným sklonem. Naštěstí vůbec nefoukalo, tak směr startu jsem nemusel řešit. Chytil jsem za flašku, zatáhl, a vrchlík se nenafoukl. Tak jsem na těch klipech povolil řidičky. Tentokrát padák uletěl pár metrů, ale měl u toho sklopené uši. Tak jsem ještě víc povolil řidičky. V klipu už zůstaly jen tak asi 3 cm špagátu navíc od té trubky. Tentokrát to letělo krásně a souměrně, a tak po 10 metrech to přistálo.
Příloha:
padak2.jpg
padak2.jpg
[ 219.35 KiB | Zobrazeno 2248 krát ]


Pak jsem chtěl zkusit ještě jednou totéž, to neletělo vůbec. Při předchozím přistání se totiž ta flaška párkrát překotila dopředu a přetočila šňůry. Když jsem to pak rozmotal, tak to opět krásně letělo a po 15 metrech spořádaně přistálo.

Tak, a teď bych fakt měl začít stavět aspoň prototypovou krosnu.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.01.2020 21:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
... Tak, a teď bych fakt měl začít stavět ...

Prima tip, taky to tak nějak zkusím :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.01.2020 21:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
@Jyrry: to není můj nápad s tou tyčkou, já jsem tohle už někde viděl. Akorát tu petflašku jako zátěž jsem k tomu domyslel sám :-)

YenyaKas píše:
Tak, a teď bych fakt měl začít stavět aspoň prototypovou krosnu.


Nevím jestli zakládat zvlášť vlákno, ale - co musí splňovat krosa/gondola, na tento padák, aby to letělo? Například:
  • Uchycení popruhů: viděl jsem, že to bývá navlečené jakoby na kladku - to je kvůli vymezení rozteče popruhů? Jak se zajišťují popruhy, aby z té kladky nespadly? A jak moc volně to po té kladce má chodit? Můžu třeba použít kladku s ložiskama co se na to dává ozubený pás ve 3D tiskárnách.
  • Délka chodu řidiček? Kolik cm je tak potřeba?
  • Těžiště: Jak moc nízko má být pod uchycením popruhů?
  • Sklon osy motoru: je lepší spíš aby motor tlačil trochu dolů, nebo trochu nahoru? A o kolik níž má být motor oproti uchycení popruhů? A má být motor nad těžištěm nebo pod těžištěm?
  • Radší rozpažovat nebo předpažovat?
  • Pojišťovat nějak uzlíky na lankách vteřiňákem? Pokud jo, řídkým nebo středním? Takhle od pohledu se zdálo, že nastaveno je to rozumně. Ale teda je to poprvé, co jsem viděl modelový paraglide, takže něco jsem mohl přehlédnout.
  • Mám objednaný motor který je schopen dát 300 W, ale - má cenu do té doby dělat pokusy s 150W motorem? Mám třeba RaceStar BR 2208-KV1800. Musel bych na něho dát nějakou menší vrtuli, třeba 7x3 nebo 8x4, ale - bude to dostatečné aspoň na nějaké polítání bez většího divočení?
  • Na co dalšího ještě dát při konstrukci krosny/gondoly pozor?

Díky předem za jakékoli rady, případně i odkazy na nějaké další dokumenty.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 28.01.2020 12:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2015
Příspěvky: 538
Bydliště: Spišská Nová Ves
Obrázky: 0


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Tak to ide štartovať podvozok je podľa Hacera vlastnej výroby.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 28.01.2020 21:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jen pro info: do vlákna o FlySky i6 jsem umístil popis, jak namixovat ovládání parakřídla dvěma kniplama a využít při tom celý rozsah chodu serv pro polovinu chodu kniplu.

Jednokniplové řízení ještě vymyšlené nemám, ale možná to nějak půjde pomocí elevon mixu.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 29.01.2020 17:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
S konstrukcí krosny/tříkolky se můžeš inspirovat přímo z fotek z návodu k té originální. Mimo jiné ten návod zodpovídá dotaz jaký motor, serva a vrtuli použít.
https://cdn-global-hk.hobbyking.com/med ... ual_v6.pdf

Mnoho dalších inspirací je v obou vláknech o RC paraglidingu, která tady na RC manii jsou. Krosna nemusí být napoprvé hezká, koukni jak vypadala ta moje :) . V průběhu sezóny jsem jí pak různě upravoval jak bylo potřeba. Takže nepříliš hezká, přesto funkční. Několik krosen různých tvarů pro 3D tisk je na thingiverse, např. tato: https://www.thingiverse.com/thing:3532495 , tu jsem dokonce kamarádovi pro HK vrchlík vytisknul (musel jsem jí rozkrájet na několik částí aby se dala vytisknout), ale on s tím loni nevzlítnul, tak snad letos.


Přílohy:
P1100724.JPG
P1100724.JPG
[ 129.01 KiB | Zobrazeno 2060 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 29.01.2020 20:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Mno, já jsem se neptal, jaký motor použít. Nějaký odpovídající mám objednaný. Ptal jsem se, jestli dočasně můžu použít ten BR-2208 1800 KV, nebo jestli to vůbec nemá cenu zkoušet s výkonem třeba okolo 100-150 W.

S těma krosnama - někde tady ve vlákně je 3D-tištěná gondola tvaru "bomby", která má úchyt relativně nízko nad osou motoru. Tahle co posíláš má zase závěsy docela vysoko. K tomu směřoval další dotaz - jestli toto něco výrazně ovlivňuje, anebo je to víceméně jedno.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 29.01.2020 21:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Ještě studuju dál, narazil jsem na videa nějakého člověka, co zkoušel rozchodit první verzi parakřídla z Hobbykingu: https://www.youtube.com/watch?v=OuEeBJjyWoQ

Takhle od pohledu se zdá, že má gondolu příliš lehkou, a symptomy tomu odpovídají (nestoupá to i když je to pod plynem v záklonu jak prase). Ale - řeší tam problém krouticího momentu od motoru. Funguje vám krosna i bez těch žeber, které stáčejí proud vzduchu proti směru vrtule? Měli jste problémy s krouticím momentem, případně s vyosením motoru? A nakonec - zkoušel někdo dvoumotorovou gondolu, jak má v tomto videu?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 30.01.2020 13:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2015
Příspěvky: 538
Bydliště: Spišská Nová Ves
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
Ještě studuju dál, narazil jsem na videa nějakého člověka, co zkoušel rozchodit první verzi parakřídla z Hobbykingu: https://www.youtube.com/watch?v=OuEeBJjyWoQ

Takhle od pohledu se zdá, že má gondolu příliš lehkou, a symptomy tomu odpovídají (nestoupá to i když je to pod plynem v záklonu jak prase). Ale - řeší tam problém krouticího momentu od motoru. Funguje vám krosna i bez těch žeber, které stáčejí proud vzduchu proti směru vrtule? Měli jste problémy s krouticím momentem, případně s vyosením motoru? A nakonec - zkoušel někdo dvoumotorovou gondolu, jak má v tomto videu?




Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

načo to potrebujš rozchodit prvu verziju ta nema nič spoločné z modrym parakrydlom .
Ja ho mam zalietane.





dokonca som ho už predal.


Naposledy upravil johnf56 dne čtv 30.01.2020 13:41, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 30.01.2020 13:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2015
Příspěvky: 538
Bydliště: Spišská Nová Ves
Obrázky: 0


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 338 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 23  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz