Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 12:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Jinak Infinity aktuálně zprovozňuji taky.

Na začátku jsem měl přibržděno hodně a nedalo se s tím vůbec domluvit. Houpání, kymácení stáčení se… Start adrenalin, let boj. Povolení řidiček pomohlo, nicméně definitivně seštelováno ještě nemám.

Létám FLAIR a Infinity.

Oba jsou přibližně stejně velké padáky. FLAIR je single o rozpětí 3.2m, má plochu 2.4 m2 krosna 2.5kg. Infinity je double, rozpětí 3.5m, plocha 2m2, krosna 3kg.

Infinity je tedy štíhlejší a má větší plošné zatížení.

FLAIR je v neutrálu plně odbržděný, ruce zvednout nejdou. Infinity je v neutrálu přibržděný o něco méně než v návodu, ruce se i zvedají. Obojí má mix z taháku do rukou, asi +/- 1.5 cm k trimování.

Včera jsem ve večerním klidu dal s obojím po jenom letu a ze záznamů GPS vyšly zajímavé informace.

Příkon motoru je u obou přibližně stejný – cca. 150W při poletování, 420W max. Odběr 10-15A naplno 40A.

Stoupavost s motorem i opadání bez něj zhruba stejné. Nahoru 1.8m/s, dolů 1.3m/s. Pocitově stoupá FLAIR o něco lehčeji, pro mírné stoupání mu stačí méně plynu.

Rozdíl je ale v rychlostech.

FLAIR má asi 15 km/h +/- 5km/h. Přidáním plynu mírně zrychlí, ubráním zpomalí. Urychlit v kluzu nejde, jde jen přibrzdit.

U Infinity je to hodně proměnné. Nejpomalejší je paradoxně v motorovém letu. To je do 15 km/h. Přidání plynu padák neurychlí, jen se krosna o něco více předběhne a začne se to hrnout nahoru. Ovšem v kluzu se rozběhne, klidně i na 30 km/h. Maximum mám skoro 40 km/h. Opadání se přitom nijak zvlášť nezvýší. Kluz je tedy asi dvakrát lepší než u FLAIR, nicméně přidá jen na vzdálenosti, nikoliv době letu. Plné odbrždění změřeno nemám.

Stávající dojmy jsou, že FLAIR je autobus, který se po přidání plynu začne sám hrnout nahoru. Při vypnutí klesá, rychlost zhruba konstantní, na směr dost citlivý.

Infinity méně ochotně stoupá, zpomalí při tom. V kluzu výrazně ožívá. Na řízení směru je tupější než FLAIR. Tohle ale ještě nemám úplně vychytané – výrazně zrychluje na odbrždění, i lépe zatáčí, nicméně na to nejsem z FLAIR zvyklý, tudíž to ještě bude potřeba doladit, včetně pilota.

Jiné srovnání nemám, padáky tu nikdo nelítá. Vše nastavuji „podle sebe“ a netuším, jak se to může chovat, co je normální a kýžené, co ne a co si můžu dovolit.

Toť mé dojmy z pravděpodobně ne úplně ideálně nastavených padáků.

Více letů se včera nepodařilo. Jednak zapadlo slunce, druhak jsem Infinity dal malou startovní rychlost. Padák klesal, vypadalo to, že to vyjde. Jenže letiště přece jen bylo málo hluboké a po pár metrech pilot zakopnul o drn. Krosna udělala kotrmelec, vyskočila do šňůr a dolétáno. Pět přeseknutých. Dneska odpoledne dělám švadlenku…


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 13:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
Hezky napsané. Ideaální seřízení je asi takové, při kterém si to nejvíce užívám. Když se to přežene ať moc a nebo málo , tak to vrchlík dá najevo.
Jinak u Infinity by při urychlení v motorovém letu by asi pomohl speed.
U Crossalpa funguje velmi dobře. Asi to mám dost přemotorované , ale stoupám i když jsou šňůry přibliže 45 stupňů od pomyslné kolmice :-). Dal jsem zatím asi 6 startů, tak na nějaké větší hodnocení je ještě čas :-)

_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 20:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
dub píše:
Jinak u Infinity by při urychlení v motorovém letu by asi pomohl speed.
U Crossalpa funguje velmi dobře. Asi to mám dost přemotorované , ale stoupám i když jsou šňůry přibliže 45 stupňů od pomyslné kolmice :-). Dal jsem zatím asi 6 startů, tak na nějaké větší hodnocení je ještě čas :-)


U Infinity speed dle výrobce nic moc a má jiné výchozí nastavení:

Tzv. „speed bar“ systém je druh ovládání, který se používá pro zvýšení rychlosti vrchlíku. Při použití speed Tzv. „speed bar“ systém je druh ovládání, který se používá pro zvýšení rychlosti vrchlíku. Při použití speed systému se změní úhel náběhu vrchlíku vůči zemi – zkrátí se řada A a B šňůr. Tímto se zvýší rychlost a také opadání vrchlíku, zároveň se však zvýší i možnost zborcení náběžné hrany vrchlíku. V případě použití speed systému by vrchlík neměl být přibržděn (při neutrální poloze rukou), jelikož potom dochází k deformaci profilu křídla, nikoliv k požadovanému zrychlení vrchlíku.

Jak připojit speed systém?
Použití speed systému u našich vrchlíků není nezbytné, jelikož všechny naše vrchlíky jsou již konstruovány a navrženy s potřebným narychlením. Pokud však přesto budete chtít speed systém použít, volné konce u našich vrchlíků jsou připraveny pro toto použití speed systému.
Na volném konci je všitý půlkroužek, na který přivážeme šňůru. Stejně postupujeme u obou volných konců. Je velice důležité, aby šňůry pro speed systém byly stejně dlouhé na obou stranách!!!
K nohám pilota připevníme dvě serva (na každou stranu jedno) včetně servo pák. Konec šňůry uvážeme do servo páky.
Při použití speed systému za letu stahujeme maximálně 2 cm, jinak by mohlo dojít ke zborcení vrchlíku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 20:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
To vyjádření by se možná dalo chápat i tak, že Infinity je naspídovaný už od přírody, a proto se pro normální létání přibržďuje...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding
PříspěvekNapsal: čtv 18.04.2019 6:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
No vidíš to mě nenapadlo:-). Dobrá úvaha. Proto asi jde i tak dobře nad hlavu.
Jsou vrchlíky třeba Fox 1,5 od Opale, který bez speedu s krosnou pod plynem neletí. Na let potřebuješ minimálně 1,5 cm stažený přední popruh. Zase je výboný v termice bez motoru, kde vypustíš speed a už si užíváš.

_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding
PříspěvekNapsal: čtv 18.04.2019 8:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
A teď jsi mne přivedl na myšlenku přidat letový režim "Rychlost".

Na Infinity zatím mám dva letové režimy

"Let" - ten je jako delta mix, vše je v neutrálu, tlačení odbržďuje, tahání brzdí, na směr jde jedna ruka nahoru, druhá dolů. Tahák je mixnutý do brzd tak že trimuje asi dva cm.

"Para" - to je pokus o použití padáčkářského systému RCparasky, kdy levá ruka je na levé páce, pravá na pravé. Vyklonění páky vně tahá, do středu vysílače povoluje. Tahák zase trimuje. Tím máš nad řízením naprostou kontrolu, ale v hlavě se musíš přepnout do situace, jako by jsi na tom padáku opravdu visel a tahal přímo za šňůry. Po pravdě, k jeho použití v letu jsem se ještě neodhodlal.

No, a ta "Rychlost" by mohla fungovat tak jako normální paramixer. V neutrálu tlapy nahoru. Potlačit nejde. Rozsah a průběh taháku upravit tak, aby v neutrálu stáhnul tlapy do polohy neutrálu při "Let", stejně tak i přibržďoval. Ale při zrychlení nadoraz by tlapy vyjely až nahoru. Tahák by tak postupně měnil "mixy" z motýlkoidního "Let" (od středu dolů) na paramixer (od středu nahoru). To by za pomoci spínaných mixů a různých křivek jejich průběhů mělo jít.

Otázka je, zda to stojí za tu práci, když pro stejný speed efekt stačí v "Let" jen normálně potlačit. Nevýhodou tohoto motýlkoidního režimu je to, že nemáš plnou kontrolu na pohybem rukou. V neutrálu brzd jedou v plném rozsahu nahoru i dolů. Ale při tlačení/tahání v zatáčce se ruka na dorazu už nehýbe, neb nemá kam, zatím co ta druhá jede ke středu, tudíž její výchylka se zmenšuje. Ono to pro normální let má logiku. Ale při zborceném vrchlíku je to už slabší. Zdravou stranu potřebuješ zabrzdit a tu zborcenou pumpovat, což mix v plném rozsahu nedovolí. Když řidičky stáhneš brzdou, tak pumpování směrem povoluje jednu stranu jen do poloviny, Když řidičku stáhneš směrem, tak pumpování brzdou tu druhou tahá taky jen do poloviny. U paramixéru to ale jde, protože jednu stranu naplno stáhneš směrem a brzdou pak dokážeš tou druhou plácat v celém rozsahu.

Cokoliv kdykoliv a jakkoliv dokážeš tím RCparasky systémem. A to potřebuje přeladit hlavu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding
PříspěvekNapsal: čtv 18.04.2019 9:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2006
Příspěvky: 1409
Bydliště: Litoměřice, ČR
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (6)
To máš pravdu tím RC Para sky systémem uděláš cokoliv jako u skutečného praglidu.
Ale co jsem zjistil když jsi ve 200 stovkách a ještě dál od sebe, a tam se ti vrchlík zbortí, třeba tím, že nalétneš do nějakého vzdušnoho bordelu, tak stejně nevíš v jaké poloze je krosna nebo vrchlík. Vidíš jen kus plápolajícího se hadru, který se snáší k zemi. Zkoušíš levá pravá co kdyby se ještě nafouknul :-)
Jo dokud to spořádaně letí a ty vidíš odezvy na řídící povely, které předpokládáš, tak je vše v pohodě, ale když přijde prda, tak je to jak jsem psal výše.
No a proto jsem si pořídil ještě CrossAlpa což je hybridní vrchlík a tam je po případném kolapsu vrchlíku dost veliká šance, že se zregeneruje . A odpadne tím spousty stresu létání v termickém počasí. A ona ta prda a destrukce vrchlíku někdy přijde z ničeho nic.
Jo klasický double skini jsou vhodnější do klidného počasí a nebo když je vzduch rozbitej, tak v Tvém případě nasadit Flaira, což je takovej létající záložák :-)
Jinak jak jsem psal všechny vrchlíky mám nastavené do režimu, kterému říkáš rychlost , jen s tím rozdílem, že mám jen naprogramován paramix s možností trimovaní .
Jinak jde zatáčet i pomocí speedu, má to stejný účinek, jako když se pilot skutečného paraglidu naklání do boku v sedačce a tím vlasně padák také řídí .
Funguje to tak, jak je ve videu níže


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Jeti DC-24,DS-12,VBar,PsychoHammer,CrossAlps2.8,Sir Edmund Race,Samba 2.6,Ultra 3.5,Logo700,Logo 200


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz