Pravidla fóra


Pro modely do 250g.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 21:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Mám tady raketové motory D3-P, a už dlouho si říkám, že bych k nim postavil nějaké letadlo :-) a furt se k tomu nemůžu dostat. Na původně uvažovanou maketovou V-1 nejspíš nenajdu čas, a taky je tam problém s těžištěm, resp. s jeho změnou při vyhoření motoru. Tak jsem si řekl, že naopak půjdu cestou nejmenšího odporu, a prostě poskládám nějaké standardní samokřídlo. Máte nějaké tipy, na co se při návrhu soustředit?

V dokumentaci motoru píšou průměrný tah 2N, cca 6s doba hoření, plná hmotnost 27.7g, z toho 16.7g palivo, specifický impulz 20 Ns (jo, nevychází to, těžko říct jak to je). Doporučená hmotnost modelu do 200 g. U šípovitého samokřídla pokud bych dal motor do těžiště bych možná nemusel řešit posun těžiště spotřebováním paliva.

Kdybych udělal šípovité samokřídlo cca 120° u špice a hloubku 17-14 cm, rozpětí 60 cm, bylo by to zhruba 10 dm2 plochy. Z 3mm XPS desky s žebry a potahem laminovací fólií mi to vychází na cca 40g na drak letadla. K tomu 3d-tištěné pouzdro na motor asi z ASA včetně oček na tyčku startovací rampy. Podle kalkulátoru těžiště to vypadá, že motor půjde do těžiště umístit, aniž bych musel ze zadní části vykousnout extra velkou díru. Trochu jo, ale nic podstatného.

Serva: asi 4.3g EMAX 9051, 0.8 kg.cm při 4.8 V - stačí to? Nebo to v začátku poletí brutálně rychle, že ta serva to neutáhnou, a neuřídím to?

Napájení: dvojici nějakých miniaturních Li-ion - mám tady 10180, 3.4g kus, 2A step-down měnič na 5 V (cca 5 g).

RX: nevím jestli stačí 4-kanálový miniaturní FlySky FS-2A nebo kvůli dosahu potřebuju plnotučný FS-iA6B? Jak daleko taková věc může vyletět s motorem o celkovém implusu cca 20 Ns? Obyčejná raketa délky okolo 30 cm na motory třídy B vyletěla tak odhadem 150 m, na motory třídy C už tak vysoko, že jsme ji většinou nenašli.

Start: pod jakým úhlem startovat? Mám odpalovací rampu Estes s naklonitelnou tyčí, cca 1.2 m dlouhou. Pokud budu mít hmotnost výrazně pod 200 g, asi můžu startovat na kolmo. Ale je to dobrý nápad? Nebo to naopak sklonit pod nějakým úhlem?

Zkoušeli jste někdy něco takového? Před časem jsem tady například zahlédl tuším Me163 Comet s raketovým pohonem.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 21:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Máš štěstí že jdu zrovna kolem ;)
Už jsem s ním dost dlouho nelétal, ten Comet je můj. Letová při startu je cca 300 gramů, serva 5 gramové digitály....
Více zde: https://www.rcalbum.cz/model/10241-me-163-comet.html
A zde:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Myslím že tam najdeš odpověď na některé své otázky :)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 22:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jo, to je ono. Jak dlouhou máš startovací rampu?

Jestli dobře počítám, tak cca 30 s ve vzduchu. Výšku posoudit nemůžu, podle videa to doletělo na hranici viditelnosti. Je to tak? Bylo to ještě dobře viditelné v nejvyšším bodě?

Byl nějaký znatelný rozdíl v posunu těžiště, když ten motor vyhořel? Pokud dobře vidím, tak motor je úplně vzadu, celý výrazně za těžištěm. Jak to bylo s řiditelností - serva stačily? Já plánuju udělat ovládané plochy tak nejvýš na vnější polovinu rozpětí. A teda o kousek větší šípovitost, než má Comet. Možná ale budu muset udělat "trup" vystupující dopředu, abych dodržel těžiště.

BTW, video odkazované z rcalba nefunguje, odkazované odsud jo. Možná si to chceš upravit.

Tak to vypadá že ne úplně kolmý start je u sub-200g modelu nejspíš únosný.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 22:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Jak je dlouhá rampa nevim, musel bych zítra změřit, ale něco mi říká že 2 metry
Ano, ve vzduchu cca 30 sec, viditelnost na vrcholu letu dobrá, video to hodně zkresluje, jak vysoko nevím, ale každopádně s Cometem to je zpátky dolů docela sešup ;)
Serva mnou použita jsou úplně v pohodě, při startu je těžký na ocas, ale to při stoupání s pohonem ničemu nevadí, chce ho moc neřídit, jen nasměrovat pod vhodným úhlem nahoru, jednou jsem udělal při stoupání výkrut a dosažená maximální výška tak o 1/3 menší! Při sestupu mám vyváženo těžké na hlavu, chtělo by to ubrat trochu závaží v čumáku, mám tam něco kolem 5-ti gramů, zbytečně moc se musí tahat, je vidět že rychlost kluzu je poměrně vysoká!
Video v RCalbu by mělo být stejné, jako jsem dal sem ;) o nic jsi nepřišel

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 22:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Snad to trochu pro představu pomůže, možná to bude 2,5 metrů a sklon je pro start tak akorát, ale musí se zlehka tahat než se dostane do vzduchu a pak ho už jen nasměrovat a nechat ať si letí nahoru sám


Přílohy:
IMG_20180524_163420.jpg
IMG_20180524_163420.jpg
[ 205.79 KiB | Zobrazeno 10025 krát ]


_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 7:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
D3-P má tah 3N, ne 2N, to je nějaký překlep v dokumentaci.
Dá se na to udělat model ve stylu polomakety, viz Rex, k tomu co píše není co dodat. Podotkl bych ale, že by sis možná lépe polétal s modelem pojatým jako klasická soutěžní S8E, viz třeba http://modelweb.fotozona.cz/2010/10/rc- ... -cuda.html . Pro pouhé blbnutí bez úvah o soutěži se to ještě dost zjednoduší, pak stačí rozpětí kolem 900mm (pro soutěž je minimum 1100mm). A výhoda je v tom, že podobný model celkem dobře létá i na gumipraku či na svahu, takže to není jednoúčelovka, která po dopotřebování ne právě levných motorů bude jen ležet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 8:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
ahoj, ten Comet je hezkej, start jako raketa paráda, jako opravdovej. Myslím, že na nějakým slušným svahu, za slušného větru by létal taky, i bez motoru. Rexi, nezkoušel jsi kopec?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 9:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
jirinovo píše:
ahoj, ten Comet je hezkej, start jako raketa paráda, jako opravdovej. Myslím, že na nějakým slušným svahu, za slušného větru by létal taky, i bez motoru. Rexi, nezkoušel jsi kopec?


Děkuji, Comet je moje srdcovka a kamufláž má práce :) start za syčení motoru dokonalý, to prostě nemá chybu!
A co se týče svahu, zdravě si mě nas... letos jsem se dostal poprvé na pořádný kopec a poprvé jsme s klukem svahovaly... V létě na Raný, první den fučelo fakt hodně, jelikož jsme byly ale bez jakýchkoliv zkušeností, vzaly jsme osvědčený éra, nějaké samokřídlo a Lidláka.... A kamarád mi říkal že mám zkusit Cometa, ale já si nebyl jistý, nechtěl jsem ho rozbít, tak nakonec vůbec neletěl.... Měl jsem ho vyzkoušet, tady u nás v okolí pořádný kopec bohužel není, tak snad příště ;)
Jinak ta rampa má opravdu jen 2 metry.

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 11:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Tak na okraj, Klima o tom nepíše, ale mělo by to jít v pohodě i upravit na elektro... Víc je tato varianta k vidění u většího ME163 od Durafly (950mm proti 740mm u Klima), už se to nevyrábí, ale tam to bylo primárně elektro a případný raketový motor se zažehoval za letu "pro efekt". Vůbec nepochybuji, že zde debatovaný "malý Komet" by v elektroverzi létal také.
A když jsme u kamufláží, tak originální je taky japonský KI-200 (jeden kus 163 a pár motoru dovezla do Japonska za WWII ponorka) -


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

A rýpnu si - je to fakt Komet, žádný Comet - to je poctivé germánské letadlo, do toho angličtina nepatří :mrgreen: :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 12:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Máš pravdu je to Komet ;)
Tenhle malý od Klimy se také dělá s elektromotorem v čumáku, má ho ten můj známý jak mě říkal na Rané ať ho zkusím na svahu a ještě jeden jeho kamarád a toho jsem viděl létat v reálu, ale problém je ho dobře hodit aby to vyšlo a pak už je to paráda, samozřejmě je to rychlý model.... Jinak prodává, nebo prodával ho, nebo jen sadu na přestavbu, německý Hacker, ale nemůžu to najít, je to ještě tak rok co jsem si to na jejich stránkách prohlížel

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 14:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
a musi to byt samokridlo? co treba Bachem 349? to je vlastne "skorozadnykridlo" letadlo :-) a startovat muze z tycky imitujici telegrafni sloup, jako original..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: pát 01.10.2021 20:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
700,- za šest kusů pohonů..... To je raketové modelářství dražší jak éro na 80tku benzín v přepočtu na pár destítek startů:-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: sob 02.10.2021 11:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Tak modely jako zde debatovaný Komet asi každý bere spíš jako zpestření a oživení, není to tak, že by se každý víkend šlo létat třeba 10 startů (na to se třeba právě připraví elektroverze)...

Soutěžní létání je pak jiné téma, ale popravdě cenově je i přes výdaje za motory spíš dost pod průměrem jiných FAI kategorií (srovnává se to ale složitě).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: sob 02.10.2021 13:47 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Kdysi jsem se tím taky zabýval, to ještě byly raketové motory řady S, jako model posloužila delta publikovaná v Modeláři Mirage III Nejdříve jsem zalétal deltu jako kluzák bez motoru jenom s prázdným motorem. Co se dispozice týká působiště tahu moru bylo přibližně kousek před těžištěm a byl nasměrován vzhůru cca 2-3°. Létalo to celkem slušně. Když skončily "eS-ky" přilepil jsem kontejner na raketový motor pod příď a to se děly věci. Jako každá slušná delta měla i tato mírně nataženou odtokovku, aby dobře létala v kluzu, ale raketový motor v podvěsu a natažená odtokovka neudělalo nic jiného než ,že model se půlpřemetem zapíchl do oranice, startoval jako slušný raketoplán kolmo vzhůru. No postavil jsem těch exemplářů několik, než jsem to naučil létat a tehdy mi jeden rakeťák poradil abych udělal mechanizaci křídla. Ta spočívala v tom, že vzhůru to letělo s rovnou odtokovkou a když motor vyhořel a zpětný výšlech vyhodil motor, zároveň to uvolnilo niť a odtokovka se tahem gumičky vrátila do natažení. Takto to fungovalo u raketoplánů třídy S4 novější S8, které nevyhazují motor by se musely udělat patrně trochu jinak. Po této mechanizaci se z toho stala docela létavá poletucha, která nakonec uletěla. Plán byl postavit mikropřijímač David a dát tam "desítku", ale než jsem posháněl všechny součástky na přijímač tak mě zavolali "zelení soudruzi " a po dvou letech pakárny jsem už měl jiné priority.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo na raketový pohon
PříspěvekNapsal: ned 03.10.2021 12:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Kuba78 píše:
a musi to byt samokridlo? co treba Bachem 349? to je vlastne "skorozadnykridlo" letadlo :-) a startovat muze z tycky imitujici telegrafni sloup, jako original..


Bachem by byl super, je to velice zajímavé letadlo se skorozadnymkridlem, tento výraz je fakt skvělej!

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz