Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1046 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 7:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2007
Příspěvky: 1946
Bydliště: Sokolov
Obrázky: 6
Příloha:
IMG_1284.jpg
IMG_1284.jpg
[ 156.85 KiB | Zobrazeno 6438 krát ]


Jedna ze soutěže v Lomnici u Sokolova - je super že se kiwi začínají “trochu” objevovat na soutěžích

_________________
MK Katoda Sokolov :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 9:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
To je asi zatím největší "sešlost" 15 Kiwiků na jedné fotce!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pon 19.07.2021 12:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
O víkendu proběhl ostrý test nové RESky WIKI na letišti Lomnice u Sokolova, kde místní klub pořádal RES víkend. Účast byla dokonce mezinárodní a to včetně 6ti německých pilotů a dvou výborných pilotů F3J. Celkem se nás sešlo přes 30 z toho asi 10 juniorů a díky pořadatelům jsme si celý víkend už od pátečního odpoledne užili. Zatím nebyla RES soutěž, kde by pořadatel zajistil takové zázemí a program. Velký stan pro zahájení a vyhlášení a také pro odložení modelů za deště, speciální catering stan se stolečky „na stojáka“ a celodenní obsluhou podávající točené pivo a limo, steaky, grilované sýry, klobásy, no prostě komu co libo. Personál byl početný a každé startoviště mělo svého časoměřiče. Ovlažit se dalo v malém nafukovacím bazénu, který v neděli přišel vhod! V sobotu po vyhlášení jsme vyrazili hasičským mikrobusem na exkurzi do místního pivovaru Permon na výklad a ochutnávku jejich speciálů. Večerní promítání filmů a závěrečné posezení u ohně a ohnivé vody až do ranních hodin už jen utužovalo výbornou českou RES partu.

Počasí bylo od každého trochu! Déšť, bezvětří, silný vítr, finále mezi kapkami deště a nakonec vysoké teploty v neděli. Lítalo se na boční vítr který foukal z kopce dolů přes les a tvořil nepravidelné a někdy velmi silné turbulence. Jednou jsem lítal 2a půl minuty ve 20metrech nad plochou ve stejné výšce a kolo po tom s modelem naloženým na 700g obletěl půl oblohy abych byl po několika skoro nožácích za 1:20 dole. Bylo potřeba čapnout sebemenší náznak termiky držet se jí jako klíště a doufat, že to bude stačit na návrat zpět a hlavně se zdaleka vyhýbat klesákům. Opakování bylo běžnou praxí i několikrát v kole a procházek pro model také požehnaně. Všiml jsem si obrovského posunu a vylítanosti první desítky. Německý pilot F3J Michael Schmidkunz v sobotu 2x za sebou jak přes kopírák letěl na hranici viditelnosti za termikou z kopce dolů přes lesy na město a s ledovým klidem čekal zda zesílí pro návrat zpět a dal to! Nedělní poslední let Jirky Rajšnera s naložným 650g Kiwi a s výsledkem 6:00/100 tedy bez ztráty jediného bodu, byl třešničkou na dortu. Dvakrát se vracet za termikou pro výšku na návrat, velkou oklikou se vyhýbat klesákům, daleko přes lesy a louky proti větru zpět, v páté minutě mít jen takt tak na dolet a pak po tom všem takto přistát, to se prostě musí vidět.


WIKI: Potvrdila se velká pronikavost a to bylo hlavním cílem při vývoji! Celý víkend jsem odlítal jen s 430g a jeden let se 720g Kiwi v největrnějším kole víkendu. Ploché kruhy o malém průměru jdou jedna báseň! Díky dlouhé zadní části trupu, je model stabilní i při kroužení přímo nad hlavou, vrací se rovně a neutíká do strany, díky větší tuhosti křídla je vlek rovný a výstřel přímý.

Nakonec z toho bylo jak v sobotu tak neděli 3. místo.


Výsledky sobotní soutěže.
1. Michael Schmidkunz DE – STS
2. Jiří Rajšner CZE – KIWI
3. Tomáš Hlavinka CZE – WIKI

Výsledky nedělní soutěže:
1. Jiří Rajšner CZE – KIWI
2. Ivo Kulich CZE – model vlastní výroby
3. Tomáš Hlavinka CZE – WIKI

Bylo to parádní a nakonec i ta 450km cesta domů přebolela. Ti kteří tam s náma nebyli, dorazte už konečně, fakt nekoušeme!
Díky pořadatelům za báječný víkend!


Přílohy:
IMG-20210717-WA0005.jpg
IMG-20210717-WA0005.jpg
[ 158.97 KiB | Zobrazeno 6372 krát ]

IMG_20210719_133757.jpg
IMG_20210719_133757.jpg
[ 81.3 KiB | Zobrazeno 6372 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: ned 15.08.2021 18:19 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 9.6.2013
Příspěvky: 71
Bydliště: Pardubice
Příloha:
20210719_192427.jpg
20210719_192427.jpg
[ 314.97 KiB | Zobrazeno 5665 krát ]

Létal jsem s WIKIM!
Cestou domů ze soutěže RES v Sokolově mi Tomáš Hlavinka (HP model) dovezl na vyzkoušení prototyp svého nového modelu WIKI. Model dle Tomášova sdělení ještě nebyl v definitivní verzi, která by se měla vyrábět.
Křídlo na něm bylo z lehké verze, s tuhým potahem jen ze shora (nemělo uzavřenou torzní skříň). Trup podobný konstrukcí spíše modelům F1A, nebo "reskám od Kulichů", byl z těžší verze. I tak byla letovka okolo 420 g. V trupu byla dvě serva Blue Bird 115 a v křídle Emax ES 9051, jako zdroj byl jeden článek LiHV 650mAh. Tomáš mi tam nechal i svůj přijímač Jeti R5L, který tam měl a ke kterému měl připájená serva. Doma jsem si vše spároval se svojí JETI DS 14 a okopíroval si program z jiné resky.
V následujících čtrnácti dnech, které jsem na zkoušení měl, bohužel dost foukalo, ale i tak jsem byl za tu dobu s WIKIM 5x létat a také jsem ho sebou vzal do České Třebové na soutěž RCEP a půjčoval jsem ho tam i jiným modelářům.
Křídlo má úžasnou geodetickou konstrukci a i v tomto „lehkém“ provedení se při startu na gumicuku za větru okolo 7 m/s ani nehne (to nemá žádný uhlíkový nosník)! Strach jsem měl, ale model si brzy získal mou důvěru, co se pevnosti týkalo. Starty jsou bez problémové, model drží směr a i ve slabších podmínkách jsou dosažené výšky na horní hranici možností těchto modelů (porovnáváno s Buresem a Magic pro). Na konci vleku jde krásně se ziskem pár metrů vystřelit.
Ve slabších podmínkách model krásně a stabilně točil. Perfektně indikoval jakoukoli termiku. Při silnějším větru se teprve projevila jeho skvělá pronikavost. Kde WIKI letí bez dovážení proti větru, ostatní modely stojí, nebo couvají, případně se musí dovažovat. A pokud se WIKI zastaví, stačí trošku potlačit a zase se rozjede. Tak jsem vytáčel termiky a chodil s větrem až na hranici viditelnosti (pro mne, mnozí by mohli dál!) a zase se proti větru bezpečně vracel zpátky k sobě. To jsem si zatím mohl dovolit pouze se svým Puresem, ale s dovážením. Ale abych jen nepěl chválu. Se silnějším větrem se trochu zhoršila řiditelnost modelu v zatáčkách, model se musí neustále řídit a některé věci i předvídat. Chvilku mi trvalo, než jsem si na to zvykl, ale pak už to bylo v pohodě.
Když se ohlédnu zpět a vše zhodnotím, tak jak jsem měl model možnost poznat, je to špičkový soutěžní brus s pevnou a lehkou konstrukcí, s obrovskými možnostmi, ale chce to zkušenějšího pilota, který dokáže plně využít jeho potenciál. Na druhou stranu, jsem s modelem létal tak, jak mi ho Tomáš předal. Nehrál jsem si s těžištěm, ani se seřízením.
WIKI je stále ještě ve vývoji a v přípravě výroby, některé části se budou od mnou zkoušeného prototypu lišit, ale už teď se těším, že si ho budu moci brzo pořídit.


Přílohy:
20210726_173700_001.jpg
20210726_173700_001.jpg
[ 60.88 KiB | Zobrazeno 5665 krát ]

20210726_174307.jpg
20210726_174307.jpg
[ 68.69 KiB | Zobrazeno 5665 krát ]



Naposledy upravil manta dne úte 17.08.2021 9:22, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 7:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
WIKI se asi časem dobere vlastního vlákna :-)
Už jsem to taky viděl naživo, za mne je naprosto super ten trup (minimalizace čelního odporu). Skoro bych nadhodl otázku, zda ta výše zmíněná lepší pronikavost nepochází víc odsud než ze změny profilu křídla...
Křídlo vypadá tuhé i když upřímně osobně jednoznačný příznivce geodetické konstrukce nejsem, výsledek ale vypadá slibně. Za letu jsem zatím nezkoušel, nebyl prostor, tak nechci hodnotit teoreticky. Tak od pohledu se mi úplně nezdála velikost VOP, ale realita za letu může být jiná. Každopádně ale jde určitě o velmi zajímavou novinku, která asi moc neosloví rekreační piloty (těm bude minimalistický trup spíš vadit), naopak ale všichni se soutěžními ambicemi se o to budou minimálně vážně zajímat...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 8:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Cílem návrhu bylo minimalizovat všechny odpory, nejenom čelní odpor trupu. Všechny "drobné" úpravy dohromady dělají jeden celek.
Profil křídla je úplně jiný a štíhlost křídla o dost větší, pronikavost oproti Kiwi však dělá největším podílem určitě křídlo
Velikost VOP je i u WIKI je větší než je potřeba, podle simulací by mohla být i o 20% menší. Možná jsi zvyklý na VOP KIWI ta je výrazně větší než je třeba (největší ze všech RESek), trup u WIKI je však razantně delší a tak se to kompenzuje. Předozadní stabilita je u WIKI i přes menší VOP mnohem větší než u KIWI. Kroužení je opravdu lahůdka!

Pro rekreační a z 99% stejně elektropiloty bude později elektrotrup, kde bude dostatek místa pro běžné ERES vybavení. Motor průměru 22mm, 15A regl a cca 400mAh 3S Aku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 8:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Na sobotní soutěži RES v Roudnici nad Labem byl Jirka Rajšner s KIWIkem opět na bedně, tentokrát 2. místo. Gratuluji!


Přílohy:
IMG_20210817_095023.jpg
IMG_20210817_095023.jpg
[ 120.18 KiB | Zobrazeno 5499 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 20.08.2021 10:19 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Povídání o důvodech, budoucnosti, pravidlech atd... přesunuto viewtopic.php?f=152&t=82055&start=315#p1516919


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 20.08.2021 11:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
paráda! Přesně o toto jsem chtěl poprosit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 27.08.2021 19:26 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2010
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha 12
Obrázky: 3
Ahoj
Rád bych se zeptal jak na křídle udělám při stavbě negativ? Chápu to tak že křídlo budu stavět na rovné desce a konec si podložím třeba kouskem lišty široké stejně jako má být negativ v mm? Nerad bych to zkazil.
Díky za pomoc David


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 27.08.2021 20:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Ano , presne tak sa to robi. Negativ nemusi byt moc velky ,vacsinou staci podlozit odtokovku tak 2-3mm.
Pri stavbe opatrne - s vypodlozenou odtokovkou sa kridlo horsie stavia, pozor treba dat hlavne na vyskove zarovnanie rebier a odtokovky.

Nezabudni na kontrolu po potiahnuti kridla - a pripadne opravit este pred lietanim.

Foliou potahovane kridlo staci nahriat fenom a jemne prekrutit kym nevychladne aby si ten negativ vratil na hodnotu ako pri stavbe.
Papierom ci vliesom potahovane - kontrola a naprava v sablone po kazdom lakovani - bacha na prilepenie nevyschnuteho potahu k podlozke.

A neuskodi pravidelna kontrola geometrie kridel aspon raz za par lietani...

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 02.09.2021 6:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
davido píše:
Ahoj
Rád bych se zeptal jak na křídle udělám při stavbě negativ? Chápu to tak že křídlo budu stavět na rovné desce a konec si podložím třeba kouskem lišty široké stejně jako má být negativ v mm? Nerad bych to zkazil.
Díky za pomoc David


Ptáš se obecně, nebo stavíš Kiwi? U Kiwi je to totiž jednoduché, poslední žebra mají dole takové můstky, které pomáhají k tomu aby byl negativ přesně takový jaký je potřeba. Tyto můstky se po sestavení křídla odříznou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 03.09.2021 7:03 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2010
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha 12
Obrázky: 3
Ano stavím KIWI, je to v podstatě první dřevěná konstrukce co stavím(ještě jsem dělal F3K Orca ale ta byla docela jednoduchá), proto se ptám. Zatím mám hotové ocasní plochy na hrubo, teď mám rozpracovaný trup a pak začnu křídla. Nemám moc času takže mi to trvá vše dlouho. Proto se občas ptám. Škoda že není nějaký ucelený návod, sice koukám po odkazech z první strany na fotky z různých galerii ale občas mi něco není jasné. Ale jinak je to super stavebnice. Ještě se zeptám, jak nejlépe brousíte náběžné a odtokové lišty? to je jedna z věcí která se mi dělá blbě. Díky David


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 03.09.2021 7:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Odtokovku si nahrubo cca z 50% předbrousím předem a po slepení to dobrousím na čisto.
Náběžky brousím až po nalepení horního potahu a vlastně celé kostry ve stavebnici máš dotykové šablony pro broušení náběžky.

Jednotlivé panely slepit předem, pak vybrousit až potom slepovat do vzepětí!
Návod je, ale jen anglický, ale ani tam nejde popsat všechny detaily a postupy.
Když nebude cokoliv jasného volej, tel je uveden v prvním příspěvku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 03.09.2021 8:01 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Primitivni, ale funkcni postup vyroby odtokove hrany je popsan zde:

http://www.vekamodel.cz/montazni-navody ... sa-kridlo/

V realu to vsak provadim trochu jinak: https://veka1.rajce.idnes.cz/Pedro/ :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1046 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz