Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: FPV Wing
PříspěvekNapsal: pon 01.11.2021 16:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Ahoj vespolek,
nevím jestli je tohle úplně vhodná sekce, ale zkusím to tady. Případně prosím přesunout na lepší místo (ne do koše :lol: )

Dostal jsem napůl rozestavěné FPV křídlo. Původní majitel na něj prý němá čas a nechce se mu do toho dávat peníze za výbavu elektronikou. Nevím co je to přesně za značku, má to rozpětí cca 90cm. Jakožto konzument multikoptér čímkoliv s křídly nepolíben bych měl několik pravděpodobně hloupých dotazů:
  • čím to lepit? Ať už jako nové, případně při "dekonstrukčním" přistání? Je to vyrobené z takového toho jakože polystyrenu. Našel jsem tohle: https://www.uhu.cz/uhu-por-50-ml-40-g-- ... ropor.html Může to být? Případně něco lepšího?
  • Vzadu na trupu je klasický copterový motor. Nasadit na to klasickou copterovou vrtuli mi nepřijde jako úplně ideální, protože při prvním přistání dostane vrtule ránu o zem. Nedá se koupit nějaká sklopná 5-6" vrtule, která by se při vypnutí motoru sklopila dozadu a šla by přidělat na motor s M5 závitem?
  • Moje skladovací prostory jsou značně omezené, přemýšlím nad úpravou, která by mi pro přepravu a skladování umožnila demontáž křídel. Uvažuji nad nějakým 3D výtiskem zalepeným do křídla a šroubem který to přitáhne k trupu. Je to blbost?
  • V rámci zvýšení odolnosti (nejen při pádech) jsem vyzkoumal toto: pomocí pásky se skelnými vlákny polepit přední hrany křídel, stejně i místo ohybu řídících ploch. Ještě nějaké nápady?

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: pon 01.11.2021 17:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
    čím lepit - UHU POR, bezbarvý chemopren, purex, CA lepidlo ...
    vrtule se u samokřídel používá běžně pevná, ona při přistání uhne a neláme se
    skládací křídlo - jde to, ale je to váha navíc
    pomocí pásky se skelnými vlákny polepit přední hrany křídel - víc není třeba, nejlíp páskou s kříženými vlákny


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: pon 22.11.2021 20:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Jsem zpět s dalšími blbými otázkami :roll: :mrgreen:
ještě ani nemám hotovo a už přemýšlím, jak to "vytunit". Říkal jsem si, že bych to trošku pobarvičkoval, ale nevím čím. Můžete prosím doporučit nějakou pružnou barvu (aby na těch pružných bublinkách nepraskala) a zároveň aby je nerozežrala? Přemýšlel jsem na "PlastiDip" který by byl super, protože je to pružná guma a šel by případně snadno strhnout, ale ten je prý na ředidlové bázi a asi by to naleptal. A nic jiného mi v místních Barvách nedokázali poradit.

Díky!

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: pon 22.11.2021 22:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.11.2016
Příspěvky: 319
Bydliště: Český Těšín
Obrázky: 2
malé zvíře píše:
Jsem zpět s dalšími blbými otázkami :roll: :mrgreen:
ještě ani nemám hotovo a už přemýšlím, jak to "vytunit". Říkal jsem si, že bych to trošku pobarvičkoval, ale nevím čím. Můžete prosím doporučit nějakou pružnou barvu (aby na těch pružných bublinkách nepraskala) a zároveň aby je nerozežrala?


Balakryl a podobné barvy.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: úte 23.11.2021 10:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
V modelářské prodejně se ptej na barvy na lexanové karoserie, ale jsou dost drahé. Ideální byly syntetické spreje (jakékoli jiné jsou křehké a loupou se), ale blbě se shání.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: úte 23.11.2021 19:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.11.2016
Příspěvky: 319
Bydliště: Český Těšín
Obrázky: 2
Jiri píše:
V modelářské prodejně se ptej na barvy na lexanové karoserie, ale jsou dost drahé.....


Pokud barvu na lexan stříkneš na EPP/EPO věci z formy, tak zapomeň že by to drželo, sloupneš to i škaredým pohledem aa nepomůže ti ani odmaštění jarem .....

Na řezané EPP možná drží, ale to jsem nezkoušel, tam tupuji balakryl a zbytek EPS/EPP/XPS/PLA/LW-PLA stříkám syntetickými barvami na kity "revell/humbrol"


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: úte 23.11.2021 19:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Na EPP z formy ( hlavně Multiplex) syntetický sprej drží skvěle léta. Řádově líp jak Balakryl. Ale fakt se blbě schání, naposledy jsem ho objednával přes velkou drogerii. Když najdu chvilku, můžu zítra doplnit fotky. Ten spray na Lexan byl trochu horší, ale taky ho má táta na Funcabovi několik let, kupovaný ještě u Vaňoucha. Nutnost je skvěle to odmastit, případně i lehce přebrousit pod vodou.

Update:
Ten spray na lexan mohl být něco takového:
https://www.peckamodel.cz/5ma4501-spray-color-019zluta-150ml-proti-palivu, ale Pecka tam nemá obrázek, a taky mohli během let změnit receptůru. Možná by fungovalo i to, co má značené jako RC Styro, ale to nemám odzkoušené.

K danému tématu (barvení) jsou zde již dvě vlákna:
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=18&t=24893
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=18&t=81630
tj. s diskusí na toto téma by mělo smysl pokračovat spíše tam.
Další detaily viz obrázky


Přílohy:
Poznámka: Takto vypadaly syntetické spreje. První nástřik schnul skoro den, ale drží to.
SyntSprej.jpg
SyntSprej.jpg
[ 61.15 KiB | Zobrazeno 4804 krát ]

Poznámka: Funglider, stříkaný syntetickým sprejem z obrázku. Nalétány desítky hodin.
Funglider.jpg
Funglider.jpg
[ 333.51 KiB | Zobrazeno 4804 krát ]

Poznámka: Fubcub, nastříkaný barvou na lexan před více jak 5ti lety. Mnohem více než barva se odlepují / rozpadají ochranné pásky se skelným vláknem (viz konce křídel).
funcub03.JPG
funcub03.JPG
[ 101.91 KiB | Zobrazeno 4804 krát ]


_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: sob 27.11.2021 12:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Tak jsem nakonec zkusil objednat jeden sprej na lexan. Až dorazí, tak ho zkusím otestovat někde kde to nebude vidět a poreferuju.
Ale už řeším další věc - serva. Originálně k tomu jsou serva GDW DS031MG. Když jsem si s nimi hrál na volno na stole, tak jedno servo po chvíli začalo blbnout - má nerovnoměrný chod. Nejdřív jede o něco pomaleji než to druhé a potom to skokově dožene. Odhadl bych to na potenciometr. Ale i tak raději koupím něco nového - nerad bych to z první dobré naboural dřív kvůli takové blbosti. Stačí že s tím ani neumím létat :lol:
Můžete prosím doporučit kvalitnější náhradu za tyhle serva? Řekněme cca do 750Kč/ks pokud něco za ty peníze existuje.
Zde odkaz na rozměry a parametry:
https://www.aliexpress.com/item/1005001814785783.html

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: ned 28.11.2021 14:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
K tomu stříkání, doporučený postup. Zásadní je, aby to bylo spolehlivě odmaštěné.
- Rozdělat si trochu vody s jarem a lehce to pod tou jarovou vodou přebrousit jemným smirglem (400 - 800). Předpokládám, že chápeš, že [i]brousit něco pod vodou[i] neznamená na dně bazénu, ale šmirglem namočeným v té vodě, aby se brousil mokrý povrch :-)
- Opláchnpout/otřít a nechat dobře vyschnout (den...)
- První vrstva musí být velmi tenká, nevadí, že nebude dobře krýt a bude flekaté. Nechat zaschnout den
- Pak 2x standardní vrstva, tři cekem by vždy měli stačit.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: stř 18.05.2022 19:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Ahoj vespolek, jsem zpět s novým blbým dotazem. Dnes se konečně sešly dva faktory: pěkné počasí a měl jsem čas, tak jsem poprvé vyrazil provětrat bublinolet (málem po půl roce)...
Když pominu fakt, že to neumím řídit a spíš se to snažím nerozbít o zem, tak mám problém s vůlí v "převodu" od serv k řídícím plochám, takže se to při změně směru šíleně klepe.
Celý mechanismus je jenom kus ohnutého drátu zaháknutý v plastové páce serva a plastové páce na druhé straně. Nepůsobí to na mě vůbec kvalitně a tomu bílému táhlu dávám tak maximálně 5 "přistání" než z něj budou dvě :roll:
Můžete prosím poradit čím to nahradit abych vymezil vůle a zlepšil letové vlastnosti?

Mockrát díky za případné rady :)


Přílohy:
PXL_20220518_172742340.jpg
PXL_20220518_172742340.jpg
[ 130.78 KiB | Zobrazeno 2648 krát ]


_________________
Last one alive, lock the door!
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: stř 18.05.2022 20:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Nic jiného na menších modelech nepoužívám. Udělej táhla ze silnějšího drátu nebo ty stávající malinko narovnej, aby se drát v dirkách trochu příčil a tím vymezil vůle. Dělám to tak.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: stř 18.05.2022 20:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Drát se používá běžně,akorát se mi zdá že v páce je o dost větší díra nežli průměr drátu.Můžeš buďto zkusit použít drát přesného průměru děr v páce nebo si koupit vidličky s čepy rovnajícími se průměru děr v pákách.Je jich několik druhů,na závitovou tyčku,na stahnutí šroubkem,na zalepení...Podle těch vidliček pak musíš ale zase sehnat taky ten správný průměr drátu nebo závitovky aby si to mohl spojit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: stř 18.05.2022 23:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Tohle sem nikdy neřešil asi sem měl štěstí...
Co dát na drátek nějakou bužírku z vhodného kablíku co se ti válí doma nebo smršťovací bužírku jestli máš doma.
Brčko z uchošťouru se mě tu válí vedle klávesnice a možná by tam sedlo.

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: čtv 19.05.2022 13:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.2007
Příspěvky: 395
Bydliště: Č.B.
Pozor, díry v pákách těchto serv mají 1,2mm, mikro vidličky MPJ mají čep 1mm. Teď jsem to řešil a docela mě to překvapilo. P.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FPV Wing
PříspěvekNapsal: pát 20.05.2022 12:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Tohle jsou origo díly ze stavebnice. Nechápu, jak to může bez úprav nějak rozumně fungovat :roll:

Vůli zkusím nějak vymezit.

Ještě jeden hloupý dotaz (neznaje odbornou terminologii): chci si koupit do zásoby pár těch bílých pák, ale zaboha nemůžu přijít na to, jakou vybrat aby aspoň přibližně rozměrově pasovala za tu mojí. V eshopech jsou buď přímo k nějakému modelu bez dalšího popisu, případně je popis stylem "malá", "velká", "krátká", "dlouhá", "široká", "bystrozraká" páka (opět bez jakéhokoliv dalšího popisu rozměrů), případně jako třeba zde mají nějaké rozměry, ale vůbec netuším co který rozměr znamená...
Origo páka má tyhle rozměry:
Příloha:
screenshot.89.png
screenshot.89.png
[ 365.29 KiB | Zobrazeno 2487 krát ]



Tak kterou vybrat?

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz