Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: pon 15.03.2021 10:26 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.1.2020
Příspěvky: 67
Bydliště: kousek od Plzně
Ahoj kolegové,

jedna teoretická - zkoušel jsem hledat, ale buď špatně nebo to prostě neumím. :) Mám v plánu si postavit model (hudba budoucnosti) a řeším teorii. V návodu jsou doporučení pro výběr serv, přičemž na křidélka / klapky stačí o něco slabší, na výškovku a směrovku logicky silnější. Koukám na serva od značky JX (používám je v bublinkách, zatím slouží dobře) a zaujaly mě různé pracovní frekvence serv. U těch slabších píší 300 Hz, u těch silnějších 330 Hz. Jak už jsem psal, ten model je hudba budoucnosti. Nepotřebuji to řešit teď, navíc to bude asi po 25 letech klasická dřevostavba a k tomu letadlu budu mít nejspíš vztah. :) Takže tam nejspíš dám serva jiné a dražší/spolehlivější značky. Jde mi jen o teorii - v případě digitálních serv, je přípustné/spolehlivé kombinovat v modelu serva různých pracovních frekvencí?

Předem díky za odpovědi.

_________________
Nadšený začátečník.
TX16S + FS-i6 (záloha) + pěnolety


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: pon 15.03.2021 11:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Není problém, serva o sobě vzájemně neví.

Jen se nesmí běžná analogová serva připojit na přijímač nastavený na vyšší frekvenci pro digitály. To by analogy zmátlo.

Serva lze tedy kombinovat libovolně, ale pokud je v sestavě byť jediné analogové servo, tak je třeba přijímač se standardní frekvencí výstupních pulsů (50 Hz). Digitálům je to jedno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: pon 15.03.2021 12:41 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.1.2020
Příspěvky: 67
Bydliště: kousek od Plzně
zdzd píše:
Není problém, serva o sobě vzájemně neví.

Jen se nesmí běžná analogová serva připojit na přijímač nastavený na vyšší frekvenci pro digitály. To by analogy zmátlo.

Serva lze tedy kombinovat libovolně, ale pokud je v sestavě byť jediné analogové servo, tak je třeba přijímač se standardní frekvencí výstupních pulsů (50 Hz). Digitálům je to jedno.


Díky za vysvětlení. :)

Dotaz 2 - nikdy jsem si nevšimnul, že by se u přijímačů uváděla frekvence výstupu. Je to tak, že většina běžných přijímačů jede na 50hz a pokud chce člověk jinou frekvenci, musí si pořídit speciál? Nebo se to dá někde nastavit? Co jsem si všimnul, tak v OpenTX se u Flysky AFHDS2 protokolu frekvence výstupu nastavit dá. U FrSky (druhý protokol co používám) jsem to nikde nenašel. Díky

_________________
Nadšený začátečník.
TX16S + FS-i6 (záloha) + pěnolety


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: pon 15.03.2021 20:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Výstupní frekvence na servo výstupu je hlavně záležitost přijímače. Někdy se dá nastavit z rádia, někdy se nastavuje při párování. U FrSky asi z historických důvodů, kdy se dal použít i modul spojený s rádiem jen přes PPM.
U FrSky přijímačů umí různé PWM frekvence (resp. dvě 55 a 110 Hz) přijímače R série a mladší (třeba R-X8R, G-RX8,...), ACCESS přijímače se nastavují už z rádia a dovolí nastavit obnovovací frekvenci na std (55 Hz?) nebo ~140 Hz (7ms).

Překvapilo mě, že na FlySky se dá skutečně nastavit výstupní frekvence od 50-400 Hz a to přímo z rádia. A nejen nastavit, na osciloskopu vidím, že nastavené frekvence na PWM výstupech skutečně jsou. (test na FS-IA6B)

Otázka je, k čemu je to dobré, protože přes AFHDS 2A dostanu info o změně signálu (píšou ~15ms) spíš kolem 65 Hz.

Rychlejší obnovovací frekvence k servům pak může zajistit nějaká palubní stabilizační jednotka.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: stř 17.03.2021 13:41 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.1.2020
Příspěvky: 67
Bydliště: kousek od Plzně
prikrylm píše:
Výstupní frekvence na servo výstupu je hlavně záležitost přijímače. Někdy se dá nastavit z rádia, někdy se nastavuje při párování. U FrSky asi z historických důvodů, kdy se dal použít i modul spojený s rádiem jen přes PPM.
U FrSky přijímačů umí různé PWM frekvence (resp. dvě 55 a 110 Hz) přijímače R série a mladší (třeba R-X8R, G-RX8,...), ACCESS přijímače se nastavují už z rádia a dovolí nastavit obnovovací frekvenci na std (55 Hz?) nebo ~140 Hz (7ms).

Překvapilo mě, že na FlySky se dá skutečně nastavit výstupní frekvence od 50-400 Hz a to přímo z rádia. A nejen nastavit, na osciloskopu vidím, že nastavené frekvence na PWM výstupech skutečně jsou. (test na FS-IA6B)

Otázka je, k čemu je to dobré, protože přes AFHDS 2A dostanu info o změně signálu (píšou ~15ms) spíš kolem 65 Hz.

Rychlejší obnovovací frekvence k servům pak může zajistit nějaká palubní stabilizační jednotka.


Díky za vysvětlení. Teď už vím, že údaj o pracovní frekvenci serv je pro běžné rekreační lítání v podstatě nepodstatný. :)

_________________
Nadšený začátečník.
TX16S + FS-i6 (záloha) + pěnolety


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: stř 17.03.2021 13:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
msk píše:

Díky za vysvětlení. Teď už vím, že údaj o pracovní frekvenci serv je pro běžné rekreační lítání v podstatě nepodstatný. :)

Podtatný je a to v tom, že niektoré servá s vyššou frekvenciou (333Hz) ti pôjdu iba v spojení s gyrom.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: stř 17.03.2021 15:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
LV píše:
Podtatný je a to v tom, že niektoré servá s vyššou frekvenciou (333Hz) ti pôjdu iba v spojení s gyrom.


Laco, bojím, že teď už jsi ho asi úplně zmátnul...

Serva standardně používají řídicí puls 1,5 +/- 0,5 ms. Tedy od 1 do 2 ms. Mezi nimi je ještě potřebná nějaká mezera, takže celkem cca. 3 ms. A těch do jedné sekundy vleze zhruba 300.

Pokud má jít do serva ještě více příkazů, tak používá kratší pulsy, které už z přijímačů nejdou, jdou ale ze speciálních elektronických udělátek na palubě modelu (gyra, stabilizační jednotky a podobně). Tam se ale pak uvádí, že k tomuto gyru musí být takové a takové servo a naopak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: čtv 18.03.2021 10:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Ještě jsem tak z hecu zkoušel, kdy se které servo začne chovat divně.
Analogová, "levná", starší jsou OK někde do 150 Hz, některá začnou občas bzučet kolem 200 Hz, u 300 Hz ty starší bzučí všechny (HXT900, Eflite DS75H, TowerPro MG955). Digitální serva se chovala standardně i při 400 Hz a co mě překvapilo, úplně levné 9g servo SG-90 (i v čr pod 100 Kč) nejevilo známky podivného chování ani při 400 Hz PWM signálu.

Opět jsem neprováděl statisticky významný počet měření a serva jsem "trápil" chvilku. Nic méně ty SG-90 jsem zkoušel dvě.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: čtv 18.03.2021 13:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
A vyhodnocuješ nějak seriozně jestli servo všechny pulzy čte? Chování serva může být taky různé při stejných pulzech (v pásmu necitlivosti ví, že nemusí nic dělat...) a při změně. To jsem ale trochu smíchal analogy a digi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: čtv 18.03.2021 14:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Seriózně určitě ne. :)
Teď myslíš ty "kroky"?
Nějaká zmíněná hystereze tam asi bude, ale nerozumím tomu "jestli servo čte všechny puzy". Zbývá mu něco jiného, než je všechny "čist"?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: čtv 18.03.2021 18:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
prikrylm píše:
...Zbývá mu něco jiného, než je všechny "čist"?
U digi serva zcela jistě na všechny reagovat nemusí. Předstvuji si to tak, že reaguje na změnu na vstupu (nejlépe v hw přerušení) a následuje zpracování...V té době může procesor vstup ignorovat (zakázat hw přerušení). Ale může číst i do "zásoby" a zpracovat dodatečně, k čemu by to ale bylo.
U analogu by to šlo řešit vhodným zapojením, ale je jednodušší a pro výrobce levnější, omezit opakování pulzu v dokumentaci (když to i tak stačí :) ) To drnčení u analogu svědčí o tom, že to řešený není a servo z toho určitě radost nemá (a možná se z něj i brzo zakouří).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: čtv 18.03.2021 21:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
prikrylm píše:
...Nějaká zmíněná hystereze tam asi bude...
Jen upřesním, v regulačních obvodech se rozeznává několik typů nelinearit. Tady se jedná o nelinearitu typu pásmo necitlivosti. Nelinearita typu hystereze vypadá jinak a jsou i další...ale rozumím ti :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: čtv 18.03.2021 21:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
A jo, špatný termit... :)
Prostě to analogové nesmí reagovat na každou sebemenší změnu, jinak by furt bzučelo, žejo.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: čtv 18.03.2021 22:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Jasně, ale platí to i pro digi. Bez nějaký tolerance to prostě nejde ani tady (ani v životě). Ono taky měřit s absolutní přesností je už samo o sabě blbost. A čím užší pásmo, tím větší problémy můžou nastat (oscilace..)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: pát 19.03.2021 10:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Jasně, tolerance tam být musí, jen u toho digi se vstupní signál zpracovává jinak, takže mu vysoká frekvence nevadí. To jsem asi tak chtěl naznačit.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz