Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 121 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 23.01.2020 16:48 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2018
Příspěvky: 32
Motor ještě nemám v ruce-takže díky za odkaz,už mám jasno.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: sob 25.01.2020 4:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: SK
Obrázky: 6
nin píše:
Dávám dohromady termický větroň cca 2500g., 3metry.Motor bude AXI 2826/12,aku Li-po 4S a nevím jakou vrtuli .Uvažoval jsem rozměr 14x6. Může být? Dík


Podľa eCalc:
Na 4S - 12x8 (Aeronaut) cca. 37A Ťah cca. 2500g
Na 3S - 14x9 (Aeronaut) cca. 36A Ťah cca. 2125g

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: pon 27.01.2020 7:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2018
Příspěvky: 32
Díky za radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: pát 03.04.2020 21:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Zdravím pánové znalí vrtulí.Pro svoje nové pokusy bych rád nahradil dvoulistou vrtuli za tří nebo čtyřlistou.Prosím jak se to přepočítává nebo určuje??Motor by zůstal stejný jako pro dvoulist,moc díky za rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: sob 04.04.2020 8:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2010
Příspěvky: 640
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... iaclistymi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: sob 04.04.2020 8:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Díky StrýciAloisi ale abych pravdu řekl tak je to takřka vědecký výzkum a nějak se mi nedaří z toho vycucnout to ,co bych byl schopen aplikovat se svými znalostmi.Moje představa je asi naivní že bude nějaká tabulka či vzoreček X+Y x Z-(a+b) a z toho bude jasné že třeba 2list 9x4,5 lze nahradit 3 listem 5x5 či 4 listem 3x2.5 při stále stejných otáčkách a výkonu použitého motoru. Možná že je to v tom co jsi předložil napsané ale zatím jsem to nevydedukoval.I tak díky za info


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: sob 04.04.2020 10:36 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
dratek píše:
Zdravím pánové znalí vrtulí.Pro svoje nové pokusy bych rád nahradil dvoulistou vrtuli za tří nebo čtyřlistou.Prosím jak se to přepočítává nebo určuje??Motor by zůstal stejný jako pro dvoulist,moc díky za rady.


Vlož sem typ motoru, jaký je zdroj (počet a kapacita článků) a stávající vrtuli (typ rozměr). Pak vrtule, které 3 a 4 listy dokážeš sehnat. Projedu ti eCalcem.
Taky si rozmysli, co znamená "náhrada". Je to stejný odběr? Stejná doba letu? Stejný tah?

Osobně náhradu dvoulistu za 3-4list pokládám za nesmysl. Dovedu trochu pochopit maketáře, ale je nutno počítat, že účinnost půjde s počtem listů dolů. Stojí to za to, když vrtule je vidět jen na stojánce??

Vím o čem mluvím. Létáme s jednolistou vrtulí a český tým skončil na posledních třech mistrovstvích světa takto: Australie: 1. 2. 4. Japonsko: 1. 2. 4. Itálie: 1. 2. 3.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: sob 04.04.2020 11:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Zdraví Tome,díky za tvoji nabídku a asi víš že dělám věci spíše neobvyklé a možná z pohledu Vás odborníků i nesmyslné ale prostě nemám rád "uniformitu".Chci (chtěl bych) třeba vrtuli 10x5 s motorem 1200KV nebo 7x5 1400KV accu 2-3S 11v 1500-2200mAh za adekvátní 3-4 list který mám v úmyslu zabudovat do tubusu jako je EDF. Samozřejmě mi jde jen o stejný tah,motory můžu ještě nahradit třeba 3500KV,3200KV,3800KV 4200KV,2200KV,2600KV. Vrtule 3 list 3x2.4... 5x3 ...
5x4... 5x4,5 vrtule 4 list 2,9x2,9...4,8x3,4...5x4 Prosím nehleď na to očima profika ale spíš tak trochu s úsměvem,je to jen pokus.Moc díky za tvoji ochotu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: sob 04.04.2020 12:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Pokud chceš jenom takhle experimentovat, vyzkoušej sám přímo v eCalcu
https://www.ecalc.ch/motorcalc.php
Demo verze ti to spočítá taky, je tam ale omezený výběr motorů a baterií, každý den výběr mění, vrtule si tam můžeš měnit dle libosti.
Když už nic, aspoň zjistíš, jaké parametry po tobě budou potřebovat ochotní kolegové s plným přístupem.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: ned 05.04.2020 0:02 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
eCalc opravdu doporučuji. Jsou to dobře utracené peníze.

Bych si to na tvém místě zjednodušil:
Mám elektromotor, a tak chci cca stejný odběr = stejné otáčky zatíženého motoru.
Počet listů je úměrný příkonu.
Protože potřebný výkon roste s pátou mocninou průměru, tak jako náhrada 10" dvoulistu vychází 3list 9,22palce nebo 4list 8,7palce (5list=8,32" ; 6list=8,02" ; 8list = 7,57")

Chceš, aby to letělo stejně rychle a máš stejné otáčky, tedy stejné stoupání vrtule.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: ned 05.04.2020 5:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
A nakonec do toho stejně promluví ta empiricky získaná zkušenost, že 10/6 APC není to samé co 10/6 M.A. a to není to samé co 10/6 GWS a také to není to samé co 10/6 XYZ výrobce... :wink:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: ned 05.04.2020 9:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Moc díky pánové za Vaše informace-rady.Tyhle výsledky mi celkem hatí moje plány jelikož jsem neměl potuchu o těchto výpočtech a moje laická představa byla že ta záměna v podobě 3 čí 4 listu bude v mnohem menším měřítku abych to mohl nacpat do tubusu v průměru cca max+-120mm. Takže ještě jedem hloupí dotaz, pokud bych chtěl oproti těm výpočtům menší průměr té 3-4 listé vrtule tak bych to musel dohnat většíma otáčkama motoru aby to letělo jako s dvoulistem? Pokud to bude víc komplikací nežli užitku tak asi půjdu cestou pokus-omyl to je mi dosti blízké.Ještě jednou moc děkuji .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: ned 05.04.2020 14:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
TomasC píše:
eCalc opravdu doporučuji. Jsou to dobře utracené peníze.

Bych si to na tvém místě zjednodušil:
Mám elektromotor, a tak chci cca stejný odběr = stejné otáčky zatíženého motoru.
Počet listů je úměrný příkonu.
Protože potřebný výkon roste s pátou mocninou průměru, tak jako náhrada 10" dvoulistu vychází 3list 9,22palce nebo 4list 8,7palce (5list=8,32" ; 6list=8,02" ; 8list = 7,57")


Tohle mi úplně boří moje představy: S pátou mocninou průměru? Jakože dvoulist 10x6 proti dvoulistu 11x6 bude potřebovat (11/10)^5 = 1.61 krát větší výkon?

A s kolikátou mocninou stoupání roste příkon? Já jsem měl laickou intuitivní představu, že to zhruba odpovídá objemu vzduchu, kterým vrtule projde při jedné otáčce, čili úměrně průměru na druhou krát stoupání (pí zanedbávám, to je konstanta). Jakože dvakrát větší stoupání při stejném průměru projde na jednu otáčku 2x víc objemu vzduchu, 2x větší průměr při stejném stoupání přesune 4x víc vzduchu. Kde se bere ta pátá mocnina?

Díky.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: ned 05.04.2020 15:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Co třeba ještě přihodit vyšší odpor delších listů potažmo při větší rychlosti na koncích? Odpor vzduchu roste s druhou mocninou rychlosti...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet/výběr vhodné vrtule
PříspěvekNapsal: ned 05.04.2020 18:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Myslím, že tazatel chce slyšet něco jako toto:

Počet listů
Má samozřejmě výrazný vliv, dá se vyčíslit [6]:
Dvoulistá vrtule o průměru D je ekvivalentní s třílistou vrtulí o průměru 0,92D (jiná literatura udává 0,9D).
Dvoulistá vrtule o průměru D je ekvivalentní se čtyřlistou vrtulí o průměru 0,87D (jinde 0,84D).

Nechci tvrdit, že to tak je, píše se to tady a kdysi mě to pomohlo.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 121 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz