Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 70, 71, 72, 73, 74  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2022 12:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Já v tom původním dotaze čtu, že letadlo šlo po cca 7m strmě na čumák. A těch prvních 7m co? Normálně letělo? Nešlo pak na čumák jen díky ztrátě rychlosti?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2022 17:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Podle mých zkušeností pouze s LPHOU 1500 která po opravě po nárazu do zdi od předchozího majitele okamžitě šla jak z praku bych zvolil malé upravení polohy křidélek a výškovky a za pomocí motoru na nějakou 1/3 -1/2plynu bych ho poslal tak do 40m a pak bych motor vypnul a podle chování trimoval na přijatelnou míru.Samotné stoupání se dá korigovat plynem.Nemám jiné zkušenosti ale Alpha je menší Gama takže by se to moc lišit nemělo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2022 21:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Premek píše:
Tak dnes první pokus o zálet. Letadlo vyvážené na 75mm od nábežné hrany, trimy na nule. Hozeno 2x bez motoru a pokaždé šlo letadlo strmě na čumák po cca 7 metrech. Pak jsem to už nezkoušel, protože jsme zarazil vrtulí,že s ji nešlo točit.
Přemýšlím co je špatně. Letadlo je evidentně těžké na předek, ale těch 75mm tam skutečně je. Napadá vás něco?
Zkusím polepit drobné šrámy a baterku posunu dozadu, mám tam možná tak 2cm.

U Gammy a větších modelů obecně nedoporučuju test zákluzem bez motoru. Hodem jí neudělíš dostatečnou rychlost a pokud nestojíš na strmém svahu, dopadne to přesně jak popisuješ -> nárazem do země.
Chce to nastavit těžiště podle návodu, výškovku přibližně "do nuly" a někoho, kdo se s tím ve vzduchu dokáže poprat a model dotrimovat nebo doporučit posun težiště.
Nejjednodušší je přímý motorový let pod rozumným úhlem pro nastoupání a pak ladit během kluzu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2022 22:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Já bych byl pro, aby se stavíl na nějakém modelářské plánku a tam dal řeč.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: úte 16.08.2022 22:49 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2017
Příspěvky: 66
Bydliště: ValMez
BoBik_CZ píše:
Já v tom původním dotaze čtu, že letadlo šlo po cca 7m strmě na čumák. A těch prvních 7m co? Normálně letělo? Nešlo pak na čumák jen díky ztrátě rychlosti?


Těch cca 7m letělo díky energii, kterou jsem mu udělil hodem. Ale místo aby hezky klouzalo dál, tak jak asi došla energie nebo rychlost, šlo na čumák.

Jinak obejít zalétnutí bez motoru a rovnou s tím vyletět a ve vzduchu udělat dive test a podle toho doladit, nás taky napadlo. Akorát všude na webu doporučují nejdřív zálet bez motoru. No nic polepím co se dá a Gama půjde rovnou do vzduchu i s motorem. A pak se bude ladit.

Modelářský klub je poblíž, ve Valašském Meziříčí, ale časově to nedávám. Proto to se synem zkoušíme sami. Pilotem je on, já jsem pozemní a servisní personál 8) .

_________________
GAMA 2100 + P51D-Mustang ŠAD model
Turnigy 9XR (OpenTx)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: stř 17.08.2022 7:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Premek píše:
...Modelářský klub je poblíž, ve Valašském Meziříčí, ale časově to nedávám. Proto to se synem zkoušíme sami...

Tak to se můžete (oba) trápit možná ještě hodně dlouho. Jedno - dvě sobotní odpoledne a může být po problému.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: stř 17.08.2022 9:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 99
Bydliště: Brno
Grugh píše:
U Gammy a větších modelů obecně nedoporučuju test zákluzem bez motoru. Hodem jí neudělíš dostatečnou rychlost a pokud nestojíš na strmém svahu, dopadne to přesně jak popisuješ -> nárazem do země.
Chce to nastavit těžiště podle návodu, výškovku přibližně "do nuly" a někoho, kdo se s tím ve vzduchu dokáže poprat a model dotrimovat nebo doporučit posun težiště.
Nejjednodušší je přímý motorový let pod rozumným úhlem pro nastoupání a pak ladit během kluzu.

To se stane, když je člověk opatrný a má strach to pořádně hodit. Já jsem i Gammu tak zalítával, ale se zapnutým rádiem, abych mohl korigovat ten případný pád. Ale fakt asi nejlepší je vytáhnout to nahoru a tam to relativně bezpečně vytrimovat. Já třeba trpím jakousi obsesí, že musím mít trimy na nule, takže to vždycky musím párkrát zopakovat, dokud to není ok i bez trimu :D :D :D

_________________
Accipiter Badius II, Piper Cub J-3, FunCub, Gama2100, FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: stř 17.08.2022 11:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Ja robim zalet tiez so zapnutou vysielackou :lol: :lol: Plyn na 1/3 a hodim , s motorom nepridem po hodeni o rychlost , ak nie je problem tak za par sekund pridam a nastupam do vysky , aspon 100 metrov , potom vypnem motor a vytrimujem.
Motorovy let trimujem az neskor , bud mechanicky podlozim motor alebo ak sa mi nechce tak aspon mix motor>vyskovka , prip.smerovka.

Lahke vetrone tak do 1kg sa daju lahko hodit aj bez motora , s tazsimi uz je trosku problem dat im dostatok hybnosti , preto s jemne pridanym motorom .
A samozrejme , hod bez motora sa musi korigovat vysielackou , aby model nestratil rychlost (a nedrbol :lol: )

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: stř 17.08.2022 17:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Zaručená rada asi neexistuje i když na webu jak píšeš jich je hafo ale v tvém případě dva pokusy klasiky selhaly takže je na řadě něco jiného a myslím že jsme se tady celkem shodli na záletu s motorem.Můj soukromej poznatek (nevětroňáře)a stálého začátečníka je že jsi na ten hod nepoužíl velkou sílu v paži a očekával jsi ladný klouzání ale to by musel být jak píše Miro V lehounký model,ta Gama přeci jenom je kousek masy navíc.Tak jsem zvědav a držím palce aby se ten motorový zálet zadařil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: čtv 18.08.2022 10:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Premek , mozno si pozrite so synom par videi o zaciatkoch s lietanim , v anglictine je toho vela ale nasiel som aj par peknych v Cestine , tak to sem hodim.
Nie su dlhe , odporucam pozriet cele aj viackrat, nieco o zalete je v druhom videu ale urcite kuknite aj ostatne.

https://www.youtube.com/watch?v=ZlgP4rp5kGg
https://www.youtube.com/watch?v=gH5ProA9qmA
https://www.youtube.com/watch?v=3KX9BQlgdEg
https://www.youtube.com/watch?v=4fSVLkbHWv4

Nie je to priamo o Game 2100 ale princip je rovnaky , snad nevadi ze som to hodil sem...

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: čtv 18.08.2022 22:17 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2017
Příspěvky: 66
Bydliště: ValMez
dratek píše:
Zaručená rada asi neexistuje i když na webu jak píšeš jich je hafo ale v tvém případě dva pokusy klasiky selhaly takže je na řadě něco jiného a myslím že jsme se tady celkem shodli na záletu s motorem.Můj soukromej poznatek (nevětroňáře)a stálého začátečníka je že jsi na ten hod nepoužíl velkou sílu v paži a očekával jsi ladný klouzání ale to by musel být jak píše Miro V lehounký model,ta Gama přeci jenom je kousek masy navíc.Tak jsem zvědav a držím palce aby se ten motorový zálet zadařil.


Poznámka ohledně síly hodu je možná na místě, nejsem žádný Rambo. Na druhou stranu jsem viděl na netu hodně borců odhazovat Gamu a nevypadali, že se do toho opírají celou silou jak při hodu oštěpem.
Navíc na videích o záletu to všem pěkně plachtilo i bez motoru. Tak jsem očekával totéž. S Gamou jsem kdysi takto začínal a vím, že po hodu umí plachtit jen tak, bez motoru.

Doporučení zopakovat zálet s motorem vidím jako jedinou další cestu. Líbí se mě o ta myšlenka o namixování motoru s výškovkou/ směrovkou, protože jsem kdysi nabořil předek tak, že byl na kusy a po slepení tam určitě nebude původní geometrie uložení.
Chlapi díky moc, to jsou cenné rady vyvážené zlatem.

_________________
GAMA 2100 + P51D-Mustang ŠAD model
Turnigy 9XR (OpenTx)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: pát 19.08.2022 13:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
K tomu ladnému klouzavému záletu bez větší kinetiky může pomoci buďto prudký svah nebo protivítr.Jsem asi takový modelářský barbar ,ani jedno ze svých poletovadel jsem se nepokusil vůbec nějak hodit bez bzučení motoru,(ono to ani u některých nešlo)prostě přiměřeně vyvážit a hned na první dobrou do luftu :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: sob 20.08.2022 22:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
Jejda, vždyť gamu stačí do toho vzduchu doslova položit... i bez motoru...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: úte 23.08.2022 0:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 877
Bydliště: Žďár n. S., ČR
Premek píše:
Poznámka ohledně síly hodu je možná na místě, nejsem žádný Rambo.

Líbí se mě o ta myšlenka o namixování motoru s výškovkou/ směrovkou...
On i v tom hodu může být problém, pokud už nemáš praxi a cit. Stačí to hodit jen trošku směrem nahoru a pád na čumák následuje. Totéž (obzvl. při nevalné geometrii) pokud je hod příliš prudký nebo naopak mírný. Každopádně bych šel do záletu POD MOTOREM, ale svěřil bych řízení někomu zkušenému, kdo to i s případnou špatnou geometrií vyveze výš a uřídí. Nepřesná geometrie u těchto bublinovek je celkem běžná, měl jsem jich dost včetně Gamy.

Myšlenka o namixování motoru s výškovkou je s prominutím hovadina - z několika důvodů o kterých se zde už napsalo mnoho. To je naprosto krajní řešení, pokud nelze křivou geometrii třeba vzácného historického exempláře už nijak napravit. To určitě není případ Gamy. Tam je to cesta na vrakoviště.
Jen stručný příklad: Namixuješ přitažení (nebo potlačení) při přidání plynu. Jdeš na přistání, jsi metr nad zemí, už bez motoru, ale nevyjde to a najednou potřebuješ přidat plyn. Vrtule zabere a zrychlí letadlo až za cca dvě vteřiny, jenže výškovka zabere okamžitě - a nečekaně padáš na držku dřív než stačíš zareagovat :(

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GAMA 2100 - RTF
PříspěvekNapsal: úte 23.08.2022 6:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
zelkar píše:
...Každopádně bych šel do záletu POD MOTOREM, ale svěřil bych řízení někomu zkušenému, kdo to i s případnou špatnou geometrií vyveze výš a uřídí...

Premku, tohle jsem ti už navrhoval dávno, prý to časově nedáváš. Když posčítáš dobu strávenou zde, dobu brouzdání na netu při hledání rad, dobu marných pokusů a následných oprav, tak by to vydalo na několik návštěv letiště, dávno zalétaný model a synova radost, že už s tím může sám létat.
Větroň se má házet pod mírným úhlem dolů, pro připodobnění si představ kuličku na nakloněné rovině. Ale může tam být i jiný, pro tebe třeba neviditelný problém, když se na to podívá někdo jiný, může si toho všimnout a problém odstranit. Zkus nad tím popřemýšlet.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 70, 71, 72, 73, 74  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz