Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 56  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 26.02.2018 14:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
PremSvo píše:
Pro YenyaKas: možná sis všiml, že v naprosté většině diskusí s tebou souhlasím. Ale Sky Surfer 1400 není určen pro řízení směrovkou, na to má malé vzepětí. Jaké vzepětí má ten tvůj FT Mini Scout? Létal jsi s něčím ušatým jako EzFly nebo Step One? Já s tím EzFly přistanu i za větru (do 5m/s) těsně u nohy.


Eh, já nikde netvrdím, že by Sky Surfer byl určený k řízení směrovkou. Směrovku používám jako doplněk a primárně ho řídím křídélkama. A právě je fakt rozdíl v manévrovatelnosti Sky Surfera, kterého můžu rychle uvést do náklonu oběma páčkama na stejnou stranu a pak udržovat v relativně ploché zatáčce imunní proti podfouknutí křídla nebo jiným nepříjemnostem tím, že pak už udržuju konstantní náklon tím, že křidélkama dávám mírně kontra.

Můj Mini Scout má vzepětí 10° (nevím jak přesně se to udává, ale myslím tím to, že každá polovina křídla je 5° nahoru od vodorovné roviny).

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 26.02.2018 16:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 14.6.2016
Příspěvky: 103
Bydliště: Kladno
YenyaKas: reagoval jsem na " Zvlášť s tříkanálem bez křidélek, se kterým se zatáčí stylem: furt nic, furt nic, furt nic, a teď už je to moc."
Myslel jsem, že vycházíš i ze zkušeností se Sky Surferem a proto jsem se o něm zmínil. Pokud to nebylo na místě, tak se omlouvám.

Takže vycházíš tedy ze zkušeností z toho FT Mini Scouta? Ten má (jak píšeš) vzepětí 5° do jednoduchého V. Není to už moc? J. Lněnička na http://www.airspace.cz/akademie/rocnik/ ... bilita.php uvádí: "Velké vzepětí sice přináší větší míru stability stranové, ale znesnadňuje zároveň řízení v příčném i směrovém pohybu." Nejsem ale odborník a posoudit to neumím.

Mám ale EzFly Trainer a tam se " furt nic, furt nic, furt nic, a teď už je to moc" neprojevuje, zatáčí to prakticky hned. Totéž uvádí veka1 u Step One: " Nejak mi neprislo, ze by ten eroplan mel sklony k uvedenemu" . Takže obecně to asi vlastnost 3-kanálů nemusí být.

Přidáno: nepíšu to, abych se dohadoval, kdo má pravdu. Jen jsem měl obavu, aby nějaký jiný nový začátečník nezískal dojem, že nutně musí mít model s ovládanými křidélky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.02.2018 16:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jo, jasně. Může to být konstrukcí toho Mini Scouta. Ale i když zkusím zatočit jen kormidlem se Sky Surferem, chová se to podobně. On totiž Sky Surfer (aspoň ten můj) jakoby má nulové vzepětí, ale za letu se tam pružností křídel to vzepětí trochu udělá, takže zatáčet směrovkou jde.

Ale k dotazu: ano, vycházel jsem především ze zkušeností s Mini Scoutem.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.02.2018 18:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Se směrovkou je to tak že ta reakce není okamžitá (pokud je směrovka nad trupem potažmo jeho osou) a člověk hrábne v nedočkavosti do páček víc.
Jen diablotin mi vybočí ocas a zkoučí takovou zvláštní plochou zatáčku.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.02.2018 21:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Před Vekou1 smekám (aeroplán bez křidélek břichem vzhůru), dle videa perfektní příklad výborně navrženého, postaveného a perfektně seřízeného éra.
I když se mi jednu dobu moc nezdálo Vekovo strohé odkazování začátečníku na studování článků, které jsem si mimochodem poctivě pročetl, začínám jej plně chápat a souhlasit.

Pánové na poslední stránce dlouhou diskuzí pracně docházíte k závěru, že každý model reaguje jinak, že reakce modelu bude asi závislá na vzepětí, na velikosti směrovky atd..
Je toho mnohem, mnohem víc, opravdu se vyplatí něco z článků doporučovaných zkušenějšími přečíst :wink: Kdo má zájem, určitě mu to pomůže nejen k pochopení důvodu "proč se to chová jinak, než chci já".
Mimochodem taky již delší dobu začínám, stavím zatím z depronu, někdy plánek z netu, někdy se pokouším modely počítat a navrhovat od základu sám, samozřejmě ne vždy úspěšně, ale aspoň si zpětně dokážu vysvětlit (většinou) proč dokupuji pořád vrtule, mám motorky od hlíny a plný žlutý kontejner za domem :mrgreen: . Čistě moje cesta k modelaření, nikomu nedoporučuji, mně prostě baví kombinovat a stavět pomalu víc než lítat 8). Koupit hotový model není nic pro mne.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.02.2018 7:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2714
Bydliště: Ústí nad Labem
kornutek píše:
Před Vekou1 smekám (aeroplán bez křidélek břichem vzhůru),
I s érem bez křidélek se dá létat na zádech nebo zaletět celkem slušný výkrut. Ne s každým a také ne hned, ale jde to.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.02.2018 8:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
S wildhawkom som to lietal. Premetom som to dostal na chrbát a smerovkou, výškovkou som to riadil. Prudkou smerovkou nadoraz do jednej strany sa to pekne prekrútilo naspäť.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.02.2018 9:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Dá se to zaletět i jinak. Uvedeš model do zatáčky a pak ve správnou chvíli místo přitažení výškovky ji potlačíš. Přechod do normální polohy je stejným způsobem, nebo jednoduše přitáhneš a půlpřemetem se dostaneš zpět. V patřičné výšce ovšem :wink: .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.02.2018 9:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1870
Bydliště: Blatnica, SR
Takto som neskúšal, ale dáva to logiku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.02.2018 11:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Mal som roky problém vôbec nejak použiť smerovku, riadil som od začiatku krídelkami a modely bez nich väčšinou reagovali naozaj viac či menej oneskorene (že po zásahu do smerovky prišla zmena náklonu neskôr ako hneď..).
Vnímal som to ako problém hlavne pri vyrovnávaní náklonu.
Trochu offTopic -dokonca u babyGrob od JR models mi model vo vzduchu "vrtel zadkom" aj po zväčšení smerovky, a vôbec nejavil ochotu nakloniť sa, proste si letel v sklze ale bez náklonu... To som prerábal a prekrucoval negatívy a lepil winglety... už ako skúsený - a bez krídeliek nie a nie zatočiť.
Riadiť sj krídelkami aj smerovkou, som sa naučil až v malej hale na halovom akrobate. Tam sa inak nedalo..

Nemyslím si že krídelká sú pri nováčikoch zlá vec. Sú pohodlnejšie a ich reakcia jasnejšia.
Myslím si ale že veľkosť výchyliek a "ostrosť" reakcií modelu by pri začiatočníkovi mali byť výrazne obmedzené a model
by v každom prípade mal letieť sám, stabline ako voľný model.
Vtedy to je príjemné polietanie (aj pre skúseného ak nechce letieť nejakú F3A zostavu).
A v podstate to je tá stabilizácia aj Panic tlačítko v jednom - stačí pustiť kniple a všetko sa samo zrovná.
Len bez elektroniky. A podľa mňa lepšie než gyroskopmi, ak nejde o zbytočne drahý systém s optickým horizontom.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.02.2018 11:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
coro píše:
... model by v každom prípade mal letieť sám, stabline ako voľný model.
Vtedy to je príjemné polietanie (aj pre skúseného ak nechce letieť nejakú F3A zostavu).
A v podstate to je tá stabilizácia aj Panic tlačítko v jednom - stačí pustiť kniple a všetko sa samo zrovná.
Len bez elektroniky. ...

A právě tohle jsme se dotazovatelům snažili sdělit v té prudké debatě o stabilizacích, stačilo to pochopit a/nebo připustit ...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 13:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
coro píše:
Mal som roky problém vôbec nejak použiť smerovku, riadil som od začiatku krídelkami a modely bez nich väčšinou reagovali naozaj viac či menej oneskorene (že po zásahu do smerovky prišla zmena náklonu neskôr ako hneď..).
Vnímal som to ako problém hlavne pri vyrovnávaní náklonu.
Trochu offTopic -dokonca u babyGrob od JR models mi model vo vzduchu "vrtel zadkom" aj po zväčšení smerovky, a vôbec nejavil ochotu nakloniť sa, proste si letel v sklze ale bez náklonu... To som prerábal a prekrucoval negatívy a lepil winglety... už ako skúsený - a bez krídeliek nie a nie zatočiť.
Riadiť sj krídelkami aj smerovkou, som sa naučil až v malej hale na halovom akrobate. Tam sa inak nedalo..

Nemyslím si že krídelká sú pri nováčikoch zlá vec. Sú pohodlnejšie a ich reakcia jasnejšia.


On je problém spíš v tom, že pokud začátečník vezme model buď úplně bez řízené směrovky anebo s nějakou "tupou symbolickou", tak se naučí létat zatáčky víceméně bez směrovky a až pak přijde na letadlo, které řízení směrovky potřebuje, tak bude mít problém se to odnaučit, vídám takových spoustu. U větroňů se to pak dohání mixem křídélka směrovka, ale zkuste si bez zcela automatického řízení i směrovkou odstartovat s maketovějším Fokkerem DR1 (a do jisté míry i Piperem)...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 13:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
To je právě ono, výrobci v honbě za obratem a zisky vydávají za začátečnický model téměř cokoliv. Stačí vzpomenout na Spitfira od firmy (myslím) DeAgostini, model naprosto nevhodný pro začátečníky, přesto jej podle vydavatele dokáže uřídit každý. On i cvičný model může být pohledný a přitom nemusí být v letu záludný, resp nemusí mít takové vlastnosti, aby potřeboval nějaké berličky.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výběr vysílačky
PříspěvekNapsal: úte 11.09.2018 5:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
No a ja mam pri kazdej funkcii moznost EXPO1, EXPO2, BODOVA (nevyhladena) , SPLINE (vyhladena) .

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.10.2018 13:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.9.2015
Příspěvky: 212
Bydliště: Mladoboleslavsko
Zdravím, začínám uvažovat, že bych na jaře zkusil nějaké to létání, ale nevím, kde začít, protože neznám nikoho, kdo by létal a popravdě nemám ani zas tak moc času, takže bych se asi chtěl začít učit sám za barákem na poli či louce.
Je dobré nejdříve pořídit rádio a nějaký simulátor, kde bych něco cvičil přes zimu a do jara se třeba něco naučil a pak pořídil nějaké to letadlo? Mám zkušenosti jen s rc auty.
Nevím popravdě, ani kde začít, zda pak nějaký elektrovětroň či nějaký ten RC Magnum (takový ten polystyren)?
Nebo se pro občasné létání spíše koupit drona?
Děkuji

_________________
Traxxas TRX-4 Ford Bronco 1/10 brushless
Losi Rock Rey 1/10 brushless
Losi Night Crawler SE 1/10


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 56  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz