Switch to full style
Začínáte nebo chcete začít s letadlem.
Odeslat odpověď

Re: Odpovědi na začátečnické otázky

stř 14.08.2013 7:44

Je to docela dobře vidět v první polovině tohoto videa - v prvních okamžicích letu. Každou zatáčku vlastně provádí se zvednutým čumákem :?


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

používejte phpbb tag [youtube][/youtube]
Díky Admin

Re: Odpovědi na začátečnické otázky

stř 14.08.2013 8:40

Při pohybu křidélek se směrovka nehýbe? Nezůstal ve vysílači naprogramovaný nějaký mix?

Re: Odpovědi na začátečnické otázky

pát 16.08.2013 20:34

Akoby tam ozaj bola smerovka von.. Ale rovnaký efekt ako smerovka má aj tá diferenciácia krídeliek (viac vyklopené hlavne dolu, brzdí koniec krídla), nie je náhodou naopak??
Zmerať výchylky.. ako skúsenejší napísal už dávno.

Re: Odpovědi na začátečnické otázky

pát 16.08.2013 20:57

Flieger píše:Je to docela dobře vidět v první polovině tohoto videa - v prvních okamžicích letu. Každou zatáčku vlastně provádí se zvednutým čumákem :?

Protože to pilotuje vidlák. Kdyby použil současně ke křidélkům směrovku, tak to poletí krásně ustálenou zatáčku.
Máš tyhle možnosti:
- naučit se řídit směrovkou současně do křidélek
- zapnout si mix křidélek do směrovky (křidélka = master) a zvolit správný poměr toho mixu.
Předpokladem toho všeho je správně zalétané letadlo. Těžiště, diferenciace, vyosení motoru výchylky ......, případně expa.
Pokud máš zájem přivez to do Příbrami, dá se to dohromady, zalétá a nastaví za půl hodiny. Letiště máme mezi Lhotou u Příbrami a Drahlínem, pokud máš zájem napiš mi do SZ.

Re: Odpovědi na začátečnické otázky

pon 19.08.2013 8:18

JMalik: díky moc za tuto reakci :) Je to přesně tak, pilot na videu nepoužívá směrovku. Já létám také jako vidlák: když zatáčím křidýlkama, lehce přitahuji výškovku a směrovka byla na mě prostě už moc :? Takže jsem použil onen mix A->R na cca 70% a vše bylo najednou OK.
Jinak abych ještě doplnil ty výchylky na křidýlkách levé=pravé: horní v. 10mm, dolní v. 10mm a při užití diferenciace (70%) horní v. 10mm, dolní 6mm.

Re: Odpovědi na začátečnické otázky

pon 19.08.2013 8:52

Flieger píše:,...? Takže jsem použil onen mix A->R na cca 70% a vše bylo najednou OK.
Jinak abych ještě doplnil ty výchylky na křidýlkách levé=pravé: horní v. 10mm, dolní v. 10mm a při užití diferenciace (70%) horní v. 10mm, dolní 6mm.

To je málo, používam diferenciáciu čo robí výrazne vyššie rozdiely.
Ono to je často urobené už mechanicky, nerovnobežnými pákami na serve a na kormidle, netreba to ani nastavovať z vysielača.
Platí čo som už napísal že vyklopené krídelko aj zvýši odpor a teda brzdí jednu stranu, a tým zafunguje ako smerovka - u Teba ide moc dolu a tak akoby si dával smerovku opačne. To že zmena je rovnaká (napr tých 10mm obe strany) neznamená že to je rovnaká záťaž, veď krídlo nabieha na vzduch pod určitým uhlom a teda vyklopenie dohora najprv odpor ešte znižuje, až do v podstate nulového vztlaku a až ďalej začne zvyšovať odpor aj vyklopenie nahor (ak vôbec tak vysoko chodí)...
Ono to zatočí pekne, aj keby dolu krídelko nechodilo úplne vôbec (= 0mm). Ale pár mm (napríklad 3mm ak hore chodí 10mm) je najnormálnejšie nastavenie..
Oplatí sa to nastaviť aj kvoli správaniu pri malej rýchlosti (štart, možno aj pristátie), kde vyklopenie dolu hrozí že sa uthrne prúdenie a padne to po krídle..

Mix do smerovky je len okľukou obídené nesprávne nastavenie krídeliek. A nerieši všetko správne, ako som spomínal napr pri malých rýchlostiach..
Aj keď je pravda aj opačný pohľad, že pri malej rýchlosti (=štart, pristátie) by sa do krídeliek nemalo hrabať vôbec a treba korigovať aj zachraňovať, len smerovkou..

RC hobby GeeBee

ned 25.08.2013 14:28

Ahoj, mé létání s letadly skončilo postavením Messengera na CO2 před dvaceti lety. Jinak lítám dva roky s vrtulníky. Ted uvažuji o koupi tohoto modelu http://www.kup-rc-modely.cz/p_info/1052-top-rc-hobby-geebee-gee-bee-r3r-2-4-ghz-postovne-zdarma/?Lang=1 a budu rád za každou radu.
Jaký je váš názor na tenhle model a máte ho někdo. Předem děkuji za odpovědi.

Re: RC hobby GeeBee

ned 25.08.2013 14:51

a) určitě to není éro na učení
b) setové rádio není žádný zázrak, spíš naopak
c) je to docela předražené

O podobně velkém GeeBee něco píšu tady - viewtopic.php?f=15&t=57985 , koupíš ho bez rádia - dáš svoje, kvalitnější.
Ale protože a) tak začni něčím jiným...

Re: RC hobby GeeBee

ned 25.08.2013 16:06

Témat se začátky létání i po nějaké době pauzy tu je nespočet , dej vyhledávač a najdeš víc , rozhodně uvažuj o něčem jako beta 1400 nebo easy star , v tvém případě možná už i funcub . O modelech info najdeš zde .

Re: Odpovědi na začátečnické otázky

stř 28.08.2013 17:22

Ahoj, mám začátečnickou otázku: Je možné vysílačku z vrtulníčku WL911 použít na jiný model?

(http://www.srovnanicen.cz/q/RC%20Vrtuln ... %202,4Ghz/)

Možná je to pro někoho hloupá otázka, ale nemám žádné zkušenosti s univerzálností přijímačů u RC modelů a vysílačka mi přijde pro moje občasné polétání vcelku dostačující. A rád bych si k vrtulníčku pořídil nějakého elektro-větroně aniž bych kupoval další vysílačku.

Díky za případné reakce.

Re: Odpovědi na začátečnické otázky

čtv 29.08.2013 8:32

Tak to ti asi nevyjde . Buď se budeš muset smířit s RTF setem kde máš levnou vysílačku , která už je použitelná , ale to ti tady většina lidí odpíská, už trochu lepší vysílačky se dají sehnat od 2000 kč ( bazar optic nebo dx6i , turnigy T9 nebo 6XS - ta se mi osvědčila )

Re: Odpovědi na začátečnické otázky

pát 30.08.2013 17:05

No, teoreticky, když uvážím, že svojí vysílačkou T9x ovládám WL911, tak bych řekl, že pokud použiješ přijímač od T9x, např. viz ty níže uvedené, tak by to mělo jít.
Ale pozor, vysílač má pevně nastavené heli mixy, a tady si nejsem jistým, jak by šlo ovládat letadlo. Snad ti odpoví někdo znalejší. CharlieCh

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... r_3Ch.html
nebo
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Ch_V2.html

Rada mírně pokročilému

čtv 17.10.2013 13:50

Dobry den chtěl bych poradit kam dal mám směřovat. Monentalně mám zakoupený rc set skysurfer 880mm. Létání s tímto strojem zvládám již bez problému. Chtěl bych pořídit neco většího ale nevím co by bylo vhodné. Do modelu bych chtěl vložit cca 3000-4000kč. Nikdy jsem žádný model nesestavoval ale určitě se tomu nebráním. Jen nevím jak složit vhodný model s vhodným rc setem. Samozrejmně co nejvíce odolným materialém. Děkuji za všechny nápady i odpovědi. Ps: jsem začátečník tak to prosím zohlednete

Re: Odpovědi na začátečnické otázky

ned 20.10.2013 11:47

Pokud máš jasno v tom že tě to bude asi i dál bavit, tak by asi nebylo marný upustit od RTR setů kde stále kupuješ nové a nové podřadné rc vybavení a zainvestovat do něčeho stálého co ti nějaký čas vydrží. Pokud máš omezený rozpočet, tak koukni třeba do modelbazarů. Občas se tam nechá koupit za solidní peníz rádio, nabíjedlo atd.. Možná že počáteční investice bude vyšší, ale celkově na tom potom v delším časovém odstupu ušetříš. S dalším modelem budeš už řešit jen model a né celou výbavu.

Re: Odpovědi na začátečnické otázky

ned 20.10.2013 19:49

Kedze som uz 2x padol tym istym sposobom, chcel by som vediet ako tomu v buducnosti zabranit.

Islo vzdy o klasicku vyvrtku do ktorej som sa dostal cez extremne vychylene kridelka.
Tazky model leti vo vyvrtke k zemi ... co robit aby netreskol znovu na zem ?
Prosim a rady typu "Nedostan sa do vyvrtky" netreba pisat :wink: .
Odeslat odpověď