Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: pon 15.03.2021 23:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 469
Bydliště: Český Těšín, ČR
DAFe svůj poslední příspěvek jsem ještě upravoval (poslední odstavec s dolnoplošníkem), po uložení jsem zjistil, že jsi již vložil nový.

Křidélka samozřejmě dělají svoje, čím dál je křídlo od osy trupu, tím hůř, nějaký výpočet pevnosti křídla bych si tím ale stejně nekomplikoval. Funkční vzpěry a dvouplošníky s výpletem jsou zase někde jinde.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: pon 15.03.2021 23:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Zkusím to ještě jinak, určitě si mnoho z vás pamatuje model Vosa a Kolibřík (teď nemyslím akci Vosa a Vosí ligu). Stálo to 8 (kluzák) a 12 Kčs (gumáček) a byla to jednoduchá skládačka, hotová za minutu. Spojka křídla byl plastový výlisek, kam se ze strany vsunuly poloviny křídel a celek se nasadil, opakuji nasadil, na trup. Drželo to pouhým třením, žádné lepidlo, poutací gumy, šrouby, prostě nic. Naopak tím nasunutím se do spojky vnášelo napětí, protože nasazením se v podstatě musel malinko otevřít (strojařsky uložení s přesahem). Trup byla tenká lišta a žádná plocha, na které by křídlo leželo, tam nebyla. Když se podívám třeba na magneťáky, trup je tenká tyčka a na něm na velmi malé plošce křídlo. Jaký vliv může mít tato malá destička na pevnost křídla? Vlastně žádný, slouží je k jeho usazení.
A ještě jsem si vzpomněl, jak je to u modelů, kde centroplán je součástí trupu a křídla jsou nasazena na spojku, která jím prochází. Tam není lože křídla vlastne žádné.
No a perlička na závěr, VT -116 Orlík měl na bocích trupu kovové "špunty", vypadalo to jako koule na tažné zařízení auta. Křídlo se přiložilo z boku na tyto čepy. Spojka byla tvořena prodloužením nosniku křídla, nasazením na trup se tato prodloužení vzájemně protnula a celek se zajistil vsunutím čepů do otvoru v těchto prodlouženích. Trup v podstatě visel na křídle za ty kulové čepy.
Když už jsem se vyprdnul na hledání fotek Sky Surfera, tak jsem si aspoň dal tu práci a našel nějaké fotky k Orlíkovi - https://abpic.co.uk/pictures/model/Orli ... Orlik%20II. Je tam vidět prodloužení nosníku, vystupujícího z křídla a pak i ty kulové čepy, byť by to chtělo spíše detail. To křídlo už není dále k trupu nijak uchyceno, jen jsou zapojena táhla křidélek a brzd (ty ovšem přenáší všechno jiné, než zatížení z křídla na trup, natož nějaké ohybové momenty z křídla).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: úte 16.03.2021 17:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Musím ač jsem už nechtěl konstatovat že právě Vosa a Kolibřík dle mě je ukázka jak je spojení křídla s trupem a bez výztuh velmi úzce spjata. Nejde v žádném případě o ledajaký kus "plastu" na křídla ale je to součást trupu a slouží k uložení křídel jako třeba u APHY ale v menším,jsou tam prostě taky zasunuty a ještě k tomu bez výztuh........ :lol: :lol: Kašli na to Pavle ve všem se dá najít nějaký protiklad hlavně že nám tedy (mě) to nějak v tom luftě drží,vám to drží bez diskuse vždy mnohem lépe. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: úte 16.03.2021 19:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
... a když se balsa omačkala, tak se to rozpadlo už jen jak se na to člověk podíval (ale spojka na trupu klidně zůstala :lol: ). Petře není to tak, jak si to vysvětluješ. Podíval jsi se třeba na Orlíka? Jak ten má spojené křídlo s trupem a co vlastně přenáší, a jaké, síly? Když si vezmeš malý model s křídlem připoutaným gumou, křídlo se může klidně kvedlat a přesto to poletí, guma tam bude jen proto, aby trup neupadl, nic víc, nic míň. Lože fakt nemá žádný vliv na pevnost křídla.
Dáváš dohromady nesouvztažné věci.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2022 22:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.11.2021
Příspěvky: 8
Ahoj, mám problém s montáží vrtule u tohoto modelu. Nasadím kleštinu, železný váleček, vrtuli s plastovou vložkou průměru kleštiny a kužel. Kužel dotáhnu rukou, ale kleština se stále bez odporu protáčí a vůbec to na hřídeli nedrží. Měl s tím taky někdo problém?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: úte 02.08.2022 8:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1265
Bydliště: Teplice v Čechách
DAF píše:
.. model Vosa a Kolibřík ... Jaký vliv může mít tato malá destička na pevnost křídla? Vlastně žádný, slouží je k jeho usazení.
Naopak, zásadní. Přenáší veškerý ohybový moment a to kouzlo jak to funguje je v tom, že zářez pro to prkýnko balzy je do oblouku. Tím se tvoří na křídle klenutý profil a zároveň to uložení může přenášet ten ohybový moment mezi půlkami křídla. Kdyby ta drážka byla rovná, nefungovalo by to, křídla by hned vzpažila.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: úte 02.08.2022 10:54 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
MrKev1000 píše:
Ahoj, mám problém s montáží vrtule u tohoto modelu.
Pokud už tam v minulosti držela, tak bych se podíval na ten železný váleček, že dobře sedí na unašeči a případně bych to dotáhl víc než "rukou".

Pokud je to nový unašeč, tak dotáhnout na vzduchu a pokud bude na plné dotažení (kleština na doraz) průmět větší než hřídel motoru, tak koupit jiný / reklamovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: úte 02.08.2022 14:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Libore, nazval jsem to destičkou, ale měl jsem napsat lože křídla. To jen drží křídlo v dané pozici. Jaký vliv to má na pevnost křídla? Lože pouze určuje jeho ustavení vůči trupu. Pokud to přivážu gumou, je to vlastně pružné spojení, trup se může mít, ale to nemá vliv na pevnost křídla. Ta je dána tvarem a velikostí nosníků a jejich konstrukčním uspořádáním, dalšími prvku, roznášejícími namáhání. Bavíme se o samosné konstrukci. Pokud to bude parasol, tam jsou síly přenášené i vzpěrami.
Nebo, že by nebylo potřeba spojek a stačilo by uložení na lože?

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne úte 02.08.2022 15:17, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: úte 02.08.2022 14:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 469
Bydliště: Český Těšín, ČR
MrKev1000 píše:
Ahoj, mám problém s montáží vrtule u tohoto modelu. Nasadím kleštinu, železný váleček, vrtuli s plastovou vložkou průměru kleštiny a kužel. Kužel dotáhnu rukou, ale kleština se stále bez odporu protáčí a vůbec to na hřídeli nedrží. Měl s tím taky někdo problém?

Jestli to skládáš poprvé po vybalení z krabice a nemáš nějakou speciální verzi, tak na tom malém duralovém (hliníkovém) kuželu je napříč dírka, prostrčením vhodné tyčinky se kleština dotahuje, dotahuješ proti vrtuli, jenom rukou se mi to zatím nikdy nepovedlo. :wink: Ještě si zkontroluj, jestli vrtule a ten vymezovací kroužek na ose unašeče nejsou moc natěsno a nebrání dotažení kužele na unašeči.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: úte 02.08.2022 15:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tohle nebude tvůj případ (MrKev1000), ale dostala se mi do ruky sestava motor hřídel 3,00 a kleština 3,17. Nedrží to ani po utažení. Problém vyřešil pásek, odstřižený z mističky čajové svíčky., který jsem (jednou) obtočil kolem hřídele motoru. Ty ale vezmi vhodnou tyčku, viz kuta33.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: úte 02.08.2022 15:24 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.11.2021
Příspěvky: 8
Kuta33 píše:
Jestli to skládáš poprvé po vybalení z krabice a nemáš nějakou speciální verzi, tak na tom malém duralovém (hliníkovém) kuželu je napříč dírka, prostrčením vhodné tyčinky se kleština dotahuje, dotahuješ proti vrtuli, jenom rukou se mi to zatím nikdy nepovedlo. :wink: Ještě si zkontroluj, jestli vrtule a ten vymezovací kroužek na ose unašeče nejsou moc natěsno a nebrání dotažení kužele na unašeči.


Děkuji, za nápovědu ;) vyřešily to kleště, tenký šroubovák a trocha síly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2023 23:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 301
Bydliště: Valašské Meziříčí
Začínající kolega si jako druhý model koupil Sky Surfer. Při nákupu koupil i prodejcem doporučené lepidlo na kompletaci téměř hotového modelu se servy, motorem s vrtulí a regulátorem. Viz obrázek v příloze. Celý model jsme dle návodu sestavili a doplnili RC a dovážili. Pak jsem si všimnul, že kousky plastové trubičky přilepené pod křídlo jako označení těžiště se při manipulaci odlouply a na křídle nezůstala ani stopa po lepidle. Veškeré lepidlo zůstalo na trubičce z bovdenu. Druhý pokus dopadl stejně. Po odmaštění acetonem a pro jistotu zdrsnění smirkem vše drží. Hned jsem pečlivě kontroloval, jestli drží lepené spoje ocasních ploch a tam to vypadalo dobře. Po několika letech se při přistání uvolnila páčka na ovládání křidélka. Následovala kontrola a tuning všech spojů na řízení. Pak několik letových dnů se nic nepřihodilo až se při jednom přistání uvolnily obě ocasní plochy a zůstaly na řídících táhlech. Naštěstí až na zemi. Lepidlo se asi postupně odlupovalo, až se ucho utrhne.
Setkali jste se s takovým problémem. Dle mého názoru jsou asi dvě základní možnost. Nevhodné lepidlo, (doporučené prodejcem) nebo separátor z forem z výroby.
Máte někdo podobnou zkušenost ? A co doporučujete, aby se nám to nestalo i za letu.
Děkuji všem za podnětné rady a názory.
Příloha:
Lepidlo.jpg
Lepidlo.jpg
[ 70.33 KiB | Zobrazeno 1062 krát ]


_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: sob 28.10.2023 21:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Toto lepidlo používam na rezaný EPP. Na hladkom povrchu, spravidla rovno z formy, bez predchádzajúcej úpravy, veľmi nedrží.
Raz som ho použil na lepenie dvojplošníka Rockstar od Multiplexu bez toho, aby som povrch lepených častí aspoň zdrsnil a po jednom z letov som pristával bez horného krídla.

Příloha:
22291438_10212445375680890_8018134857238397875_o.jpg
22291438_10212445375680890_8018134857238397875_o.jpg
[ 148.69 KiB | Zobrazeno 903 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sky Surfer 1400
PříspěvekNapsal: úte 31.10.2023 0:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 301
Bydliště: Valašské Meziříčí
macil děkuji za odpověď. Čekal jsem, jestli nebude reakcí více, ale i tato zkušenost potvrzuje použití nevhodného lepidla nesprávným postupem. Škoda, že na potřebu odmaštění a zdrsnění lepených ploch, případně i použití jiného lepidla neupozorní výrobce, nebo prodejce. Asi by jim to kazilo kšefty.

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 164 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz