Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 9:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2007
Příspěvky: 606
Bydliště: Most
Zdravím, ač poměrně dlouholetý vrtulníkář jsem se rozhodl zkusit nějaké to éro. Teď létám Geminiho od Multiplexu a mám dotaz ohledně EPP a jemu podobných materialů.
Dá se říci že v dnešní době jsou letadla z EPP nejen létavá, dobře opravitelná ale i pohledná. Bohužel jsem ale zjistit že se tento materiál poměrně hodně "opotřebovává" (samozřejmě pomineme opotřebení typu čenichovka a přeražený trup :D ). Deformace a škaredé zmuchlaniny vznikají hlavně na hranách dílů jako například dílu pro výměnu baterie. EPP se deformuje a loupe se tím i případná barva. Zajímalo by mne zda se tomuto dá nějak zabránit. Mám rád modely které nejen dobře létají ale jsou i pohledné když stojí na zemi. Rád se potěším pohledem i na doma "čekající" model. Zapatlanini od vteřiňáku mne fakt neberou :D ). Zde na diskuzi jsem četl zajímavé příspěvky o potahování EPP "kloboukovým papírem" čož by asi odstranilo nevzhlednou strukturu EPP a umožnilo udělat pěknou povrchovou úpravu modelu ale asi nezabraní promačkávaní a deformací hran EPP materiálu. Pokud máte nějaké zkušenosti klidně i všeobecného charakteru sem s nimi. Detaily a případné konkrétní postupy si najdu na netu či v diskuzi. Dále by mne zajímala zkušenost ohledně měnících se letových vlastností EPP versus konstrukčního modelu. Byl jsem překvapený že po záletu Geminiho po kterém následovalo pečlivě donastavení táhlel od serv abych měl trimy na 0 (asi úchylka z padlových hlav helin :D ), jsem musel při další navštěvě letište znova trimovat a to né "jeden dva pípy" ale docela dost. Odpovědi od vás mne vlastně nasměrují na to, zda až olétám Geminiho bude další model konstrukčí či znova EPP.

_________________
TRex500, letadla AMR - Ultimate,VA models - Trinity, Ultimate, FMS - MSX v2, rádio Horus X10


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 10:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
EPP je super protoze je odolne, snadno opravitelne a relativne levne na vyrobu. Ty vlastnosti co jsi popsal jsou dan ze tydle vyhody. Pokud je budes chtit odstranit tak o ty vyhody prijdes (vcetne mozneho zhorseni letovych vlastnosti)

Takze ja bych to neresil a pokud ti to vadi (coz dovedu pochopit) tak musis zvolit priste letadlo z jineho materialu.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 10:59 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Odpověď je jednoduchá.
Epp nikdy nebude hezký model.
Opotřebení se nikdy nezbavíš. Podklad je měkký a na tom nikdy nebude dobře držet barva a časem popraská každá.
Potáhnout to něčím znamená ztratit ty vlastnosti kůli kterým se letadlo z epp kupuje
Vytrimovalní je obecně problém. EPp trpí tepelnou roztažností. Jediná mozmnost jsou krátká táhla ale ani to není trvalé řešení. A navíc se to letadlo hrozně teplem kroutí.
Ideální řesění je letadlo z klasických materiálů

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 12:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2011
Příspěvky: 2574
Bydliště: Jižní morava (Drnholec,S.T.Břeclav) ČR
Obrázky: 6
K letovím vlastnostem : EPP je takové chlupate a brzdí samo o sobě kdežto konstrukční potřebuji již o něco větší rychlost a také dokáze více plachtit krom toho Z EPP mužeš trošku hrubšeji zacházet kdežto o konstrukčního jako do peřin (u přistání).. Zásadní chybou dnešní doby je EPP protože si uživatele zvyknou a pak když koupí větroně konstrukčního nedokaží ho dostat na zem ! To že se musí trimovat je bežná věc a hezky to popsal HavelAircraft

_________________
Minulost: T9X,Graupner MZ 24 Hoot, Futaba T10J
Součastnost : Návrat k Graupner MZ 24 Hoot


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 14:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
Zabránit "pomuchlání EPP" se dá olaminováním. Mám jak modely klasické konstrukce, tak Elapor od MPX, tak řezané EPP...
Základem je EPP vstřikované do formy nebarvit - popraská. Barvit se dá jen řezané.
K tomu opotřebení musím ještě podotknout, že jsem měl 8 let Model TwinStar II a vypadal stále vcelku dobře. Také mám rád, když to hezky vypadá i na zemi. Elapor pouze polepuji foliemi Oracal, moji kolegové to dokonce dohnali k dokonalosti, že Oracalem potahují. Letové vlastnosti se nijak zásadně nezměnily...
Je to otázka přístupu, když bude člověk prasátko, bude to mít brzy otlačené a obouchané.
Řezané EPP jsem jen barvil, vyhlazování nemá cenu a zde je pak změna letových vlastností zásadní.
Trimování je u EPP normální, vždy to ale bylo jen o pár ťuknutích, nikdy ne přes půl dáhy serva :-)
Na EPP nedám dopustit :-)

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 15:40 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.11.2014
Příspěvky: 94
Bydliště: Praha
helifish píše:
Pokud máte nějaké zkušenosti klidně i všeobecného charakteru sem s nimi

Můžeš zkusit "tekutou laminaci" http://www.rc-zoom.cz/jak-nabarvit-modely-z-epp/, nebo tady ten postup:
"Povrch EPP se nejdřív lehce očistí perchloretylenem, případně acetonem, aby se zbavil mastné vrstvy. Pak se natře cca 2x hodně zředěným Unilepem LA (lihem ředitelné lepidlo na polystyren) jako základ. Plechovka 0,5 l je za necelých 200,- Kč a bohatě vystačí na několik modelů, takže je to i poměrně laciná metoda. Pro barevení jde použít běžnou vodou ředitelnou akrylátovou barvu. Finální úprava je opět nátěr cca 2x Unilepem LA, tentokrát už ne tak řídkým. Výsledek je překvapivě dobrý, když se na začátku práce jemným smirkem odstraní všechny výstupky, není na první pohled ani poznat, že se jedná o EPP. Použitá barva se neloupe a neošoupe, celý model se zpevní a chrání to i před drobnými oděrky."
Já jsem šetřivý, tak používám ten druhý. :wink:

_________________
Létám dobře, létám rád :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 16:05 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.2.2007
Příspěvky: 85
No tak nevím, co s těmi letadly děláte. Stříkám spreji dupli color a barva se neloupe a nepraská, nikdy jsem zvlášť neodmašťoval. Měl jsem řadu letadel od MPX, naposledy Funcuba, vypadá pořád stejně...tu a tam oděrka způsobená transportem , nic zásadního


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 18:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.9.2006
Příspěvky: 1128
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 2
Takže jak to tak čtu. Tak si koupím EPP model aby byl levný, odolný, lehce opravitelný, pomalý (vše je relativní)... Ale taky chci aby byl hezký. Takže začnu barvit, tmelit, polepovat, laminovat a věnovat spoustu práce a i peněz aby model vypadal jako klasická konstrukce. A výsledek? přijdu vlastně o většinu výhod EPP... A k tomu se přidá podstatný zvýšení hmotnosti.
Sám jsem měl několik EPP modelů a jeden stále mám. Ale po přechodu na částečně klasickou konstrukci (křídlo s ps jádrem potažený balsou a laminátový trup ( FILIP 600 SPORT) už si zpátky nepůjdu. EPP mě pomohlo a to stačí.
Takže bych navrhnul: chvíli polítat s EPP, vyprdnout se na úpravy vzhledu a pak pořídit nějakou klasiku na vzhled.... Při volbě vhodných modelů není přechod na klasiku z EPP tak divokej. Zpětně si říkám, že jsem to měl udělat dávno...

_________________
Chybama se člověk učí..hmm asi jsem jeden z nejvzdělanějších lidí...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 19:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2011
Příspěvky: 2574
Bydliště: Jižní morava (Drnholec,S.T.Břeclav) ČR
Obrázky: 6
Přesně tak, taky používám jedno EPP od RCF na nácvik akrobacie a když stím prásknu tak lehce opravím,, nejde o vzhled ale o letové vlastnosti.

Znám jednoho modeláře nemodeláře a ten si koupi letadlo, kolegové z klubu mu ho zalitnout a pak jej doveze dom, někam umístí a chodí se na něj jen už dívat...

_________________
Minulost: T9X,Graupner MZ 24 Hoot, Futaba T10J
Součastnost : Návrat k Graupner MZ 24 Hoot


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 19:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
EPP neni ostuda a jsou kategorie kde to ma cenu. Ale delat z toho nalestenej brus je neco jako pokouset se vylestit bobek. Borici mytu sice dokazali ze to jde ale stejne to neni ono :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 20:58 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.11.2014
Příspěvky: 94
Bydliště: Praha
kasssy píše:
Sám jsem měl několik EPP modelů a jeden stále mám. Ale po přechodu na částečně klasickou konstrukci (křídlo s ps jádrem potažený balsou a laminátový trup ( FILIP 600 SPORT) už si zpátky nepůjdu

Máš pravdu, shodou okolností mám Filipa 600 sport taky (a jsem s ním nad míru spokojený) a k tomu povícero předchozích EPP modelů. Ten Filip je oproti ostatním mým modelům z EPP opravdu o třídu výš. Rozdíl je ale v tom, že když si chci zablbnout a riskovat, tak s ním do toho nejdu, ale použiju model z EPP, který je poměrně lehce opravitelný a u kterého to finančně bolí podstatně míň. Takže, dle mého soudu, chvalme EPP za to že existuje a zpřístupnilo modelové lítání široké veřejnosti. A když si to EPP chce někdo vymazlit a vystavit v parádním pokoji, tak ať si ho tedy vymazlí, nevidím na tom nic špatnýho. :)

_________________
Létám dobře, létám rád :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 21:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.9.2006
Příspěvky: 1128
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 2
Vsak ja EPP nezatracuji. Jen si myslim, ze je potreba jej vyuzit k ucelu k jakymu je predurcen. Mam L-159 z EPP od LM-Model. Vyborny model pro zacatek s EDF. Taky uz jsem premyslel jak ji zrychlit a vyslo me z toho poridit do budoucna jiny model. Protoze jsem spis myslel nez jit cestou zvysovani vykonu zamerit se na snizeni odporu. A aby to i trochu vypadalo,tak me to za tu praci nestoji. Zkratka az doslouzi, tak reknu "byl to fajn model,ale jdu dal" Nicmene doporucovat ho budu...

Odesláno z mého GT-S5300 a podpis odstraním 2

_________________
Chybama se člověk učí..hmm asi jsem jeden z nejvzdělanějších lidí...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: pát 29.07.2016 9:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2007
Příspěvky: 606
Bydliště: Most
Takže všem moc děkuji za názor i když z některými moc nesouhlasím ale určitě je zajímavé si je přečíst a zamyslet se zda na tom něco není. Závěr pro mne je asi tento. S Geminim dolétám tuto sezónu tak jak je. Budu doufat že těch ran už nebude mnoho. S érem se mi léta pohodově takový relax proti helinám, jediný co jsem se musel naučit jako první a kde tedy letadlo hodně utrpělo je samozřejmě přistávání :)) (nezřídka byl výsledek kotrmelec s přeraženou vrtulí (asi 5 kusů)). Ale už jsem tuto část letu docela začal zvládat a už se nestavím na vrtuli ani při zastavení modelu a začínám se snažit přistát do míst kde chci. Obraty trénuju na Phoenixu. To je pro ty co si myslí že éro mám vystavené v pokoji a nelétá :). Přes zimu opravím případná poškození a olaminuju dvířka na vkládání acu, otvor v trupu pro acu případně přední omačkané hrany otvorů. Moc se mi líbí ta mokrá cesta laminování. Tímto extra děkuji za návod. Nejdřív si to ale zkusím na kousku EPP. Další éro asi bude něco většího tak do 1300 mm ale taky dvouplocha, akro, konstrukční a rozebírací do auta. Moc se mi libí WOTs WOT ARF od Ripmaxu. Jen doufám že mi Gemini dlouho vydrží je to výborné letadlo a hodně naučí proto je třeba se o něho trochu starat :))


Přílohy:
GeminiMalý.jpg
GeminiMalý.jpg
[ 92.53 KiB | Zobrazeno 2831 krát ]


_________________
TRex500, letadla AMR - Ultimate,VA models - Trinity, Ultimate, FMS - MSX v2, rádio Horus X10
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: sob 17.09.2016 12:53 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.7.2016
Příspěvky: 41
Bydliště: Praha - Zapad
Nasel jsem tu toho hromadu ohledne rezani EPP, ale neporadilo se mi nic najit ohledne vyrezavani otvoru do EPP/

Takze, jak nejlepe a nejelegantneji vyriznout otvory na serva, nebo upravit uz existujici otvory, tak aby me tam pasovaly serva co mam?
Nozem by to slo, ale jak to odriznu ode dna, maximalne odlomim (neni to pruchozi dira). A nebo nejakym odporovym dratem, ale na to si musim vyrobit napred nejaky forichtung jak se rika u nas. Trafopajka a nejaky natvarovany odporovy drat, nebo bude lepsi to zkusit nabijeckou (Reaktorem) a k tomu vyrobit nejake rucni odporove rezatko?
Neco na zpusob http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1678961&page=3

Mate nekdo neco doma at se necham inspirovat a nemusim znovu-objevovat kolo?

L.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pár dotazů ohledně EPP
PříspěvekNapsal: sob 17.09.2016 13:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.2.2012
Příspěvky: 1248
Já si zatím vystačil s trafopájku a modelářským skalpelem,ten řeže epp perfektně! :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz