Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: čtv 30.03.2017 6:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Související dotaz: jak daleko od sebe lítáte? (myslím bez FPV) Já jsem si teď někdy vzal záznam z on-board kamery a na mapě Seznamu si naklikl přes měření vzdálenosti kde stojím a kde je model, a vyšlo mi skoro 350 metrů horizontální vzdálenosti plus nějaký výškový rozdíl k tomu. Ale teda je třeba přiznat, že toto už nebylo o pilotáži, bylo jen o tom doufat že model dělá zhruba to co si myslím a ne to jak mi to překládá můj mozek, opatrně otočit zpět a nechat doklouzat do bezpečnější vzdálenosti.

K tématu: jako začátečník s několika letovými hodinami se Sky Surferem potvrzuji, co se tady píše: nespouštět oči z modelu, přinejhorším mírně pohnout křidélky na jednu stranu a sledovat, kterým směrem se model nakloní; věřit tomu co dělám a nenechat se zmást zrakem - model se sám od sebe během půl vteřiny neotočí o 180°.

Subjektivně nejhůř se mi rozpoznává situace, kdy model letí kolmo ke směru pohledu a chci točit k sobě - vidím obě křídla přes sebe, jedno je o trochu výš než druhé, a já nevím jestli to bližší je níž a už jsem nakloněný moc, anebo to vzdálenější je níž a mám naopak ještě víc naklánět křidélky. Trochu (ne moc) pomáhají červené konce křídel Sky Surfera. Nejhorší je, že zatím každé zbarvení i poziční světla co jsem zkoušel fungují jen v některých světelných podmínkách. Vždycky se najde nějaká kombinace světla a oblačnosti, kdy model skoro zmizí. Ale teda cokoli je lepší než čistě bílá spodní strana Sky Surfera. Já jsem na konce křídel (asi posledních 20 cm) nalepil pruhy z černé PVC izolačky - na jedno křídlo podélné, na druhé příčné. Moc rozlišit to na dálku nejde, důležité je, aby to nebylo bílé. Příště bych zkusil ty pruhy širší než 2 cm té izolačky.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: čtv 30.03.2017 6:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Zásada je vždy létat tak, abych měl model pod kontrolou. Takže pouštět se letadlem velikosti Sky surfera přes 400m opravdu zavání průšvihem. Na to si pořiďte nějakou třímetrovku nebo větší.

Tihle prcci jsou určení na létání kolem hlavy, řekněme maximálně tak do 200-250 metrů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: čtv 30.03.2017 6:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Len by som upresnil, že súhlasím, že treba lietať podľa schopností.
Každý ich máme iné 8) preto nemám rád škatuľkovanie, že toto do 250 m a toto do 300.
U mňa je tých 250m vhodných tak pre komára na gumu :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: čtv 30.03.2017 7:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
JJ, souhlas. Ale začátečníci své schopnosti rádi přeceňují (vím z vlastní zkušenosti :lol: ), takže jsem tu vzdálenost trošku podhodnotil.

Pokud to beru z pohledu začátečníka s ne úplně dobře zalétaným letadlem, který s ovládáním pořád ještě trošku bojuje, tak vydat se do vzdálenosti ve které už ztrácím představu o orientaci modelu, není úplně OK.

Doporučil bych létat blízko sebe, ale ne nízko. Optimálně ve výšce "několik chyb nad zemí".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: čtv 30.03.2017 7:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Hlavne ako prvé po "hode" treba nastúpať do nejakých 50-100m a vytrimovať model pre rovný let s optimálnym klzom, u vetroňa na bezmotorový let, až potom v lietaní pokračovať.
Ak je vysoko, alebo ďaleko, nedá sa vytrimovať, lebo ho poriadne nevidíš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: čtv 30.03.2017 8:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
BoBik_CZ píše:
Pokud to beru z pohledu začátečníka s ne úplně dobře zalétaným letadlem, který s ovládáním pořád ještě trošku bojuje, tak vydat se do vzdálenosti ve které už ztrácím představu o orientaci modelu, není úplně OK.

Tak za sebe můžu říct, že mi mozek občas přepne vnímání modelu o 180 ° klidně i padesát metrů ode mě. Na vzdálenosti to až tak nezávisí. Na vzdálenosti závisí to, že se hůř vyhodnocují reakce modelu, protože je vidět až větší pohyb.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: čtv 30.03.2017 8:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
YenyaKas píše:
Tak za sebe můžu říct, že mi mozek občas přepne vnímání modelu o 180 ° klidně i padesát metrů ode mě. Na vzdálenosti to až tak nezávisí. Na vzdálenosti závisí to, že se hůř vyhodnocují reakce modelu, protože je vidět až větší pohyb.


Tohle přestane, až se naučíš být myšlenkami "vteřinu před letadlem". Těžko se to popisuje, ale na začátku, když se člověk učí létat, tak sleduje model a pak teprve reaguje na jeho chování. Zkušený pilot pak létá tak, že ví v jaké poloze bude model za nějaký malý časový okamžik (ona zmiňovaná vteřina). Je to asi dáno tím, že mozek už se nemusí soustředit na samotné ovládání, protože to má zažité, ale soustředí se na skutečnou pilotáž.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: čtv 30.03.2017 8:34 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.5.2009
Příspěvky: 22
vdaka za odpovede, s tou orientaciou sa to uz zlepsilo (aj s predvidanim, aj s lietanim podla intuicie, nie podla toho, co vidia oci - teda ovladam ako keby na slepo z pamate a oci potvrdia spravnost ovladania - rovnake to bolo pri autach), lietam minimalne jednu chybu vysoko a snazim sa naucit dve chyby vysoko. problem ale je, ze staci 100-200m vzdialenost a model straca signal. vcera sa mi to stalo behom hodiny 4krat (2x sa potom chytil a dva krat spadol musel som kupit novy trup), skusal som roznu polohu anteny v modeli, ale ze by nieco vyrazne pomohlo sa neda povedat. mozno to rusia kable od aku a serv, kedze antenka je polozena na nich. antenu na vysielaci mam zalomenu 90stupnov.
teoreticky by mal mat 2.4GHz dosah aj 1km, prakticky aj ked som jazdil auta, tak stacilo 200m a dochadzalo k strate signalu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: čtv 30.03.2017 8:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Aha, takže máš anténu položenou na kabelech, ty jsou ještě navíc mezí vysílačem a anténou a divíš se, že Rx ztrácí signál? 8O

Anténu vyveď ven z trupu, samozřejmě směrem dolů.

A udělej range test.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: čtv 30.03.2017 8:46 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.5.2009
Příspěvky: 22
model ma pod cumakom otvor,ale nechcel som tam davat antenku, aby ju neutrhlo, ked spadnem. skusim to najblizsie vyviest von.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: pát 31.03.2017 11:24 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.5.2009
Příspěvky: 22
takze som postavil novy trup, dokladne vyvazil pozdlzne aj priecne, vycentroval chvost a je to parada. lietadlo lieta samo. stacilo vystupat 100 m, natocit sa proti vetru a mohol som si ist spravit kavu :)
antena trci z boku trupu von a so signalom tiez ziadne problemy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: pát 31.03.2017 11:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
niio píše:
takze som postavil novy trup, dokladne vyvazil pozdlzne aj priecne, vycentroval chvost a je to parada. lietadlo lieta samo. stacilo vystupat 100 m, natocit sa proti vetru a mohol som si ist spravit kavu :)
antena trci z boku trupu von a so signalom tiez ziadne problemy.


JJ, základem dobrého polétání je kvalitně postavené letadlo. :) Když je něco špatně už v letadle samotném, tak je to trápení.

Ať se daří. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: stř 05.04.2017 19:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
BoBik_CZ píše:
Zásada je vždy létat tak, abych měl model pod kontrolou. Takže pouštět se letadlem velikosti Sky surfera přes 400m opravdu zavání průšvihem. Na to si pořiďte nějakou třímetrovku nebo větší.


Nedělej si o větších modelech iluze, sám jako soutěžní pilot F5J (370-400cm rozpětí) toho mám na extrémní vzdálenosti nalétáno fakt hodně a jednoznačně musím říct, že přes 600 metrů se už stejně létá dost po paměti, kdy je člověk s menší kontrolou smířen a po čase mu to ani moc nevadí. Tak na 800 metrů se létat dá, ale už to nikoho moc netěší, dělá se to spíš jen když je to na soutěži nutné (třeba při jisté směru větru na letišti Bořetice se létá nad kopec na druhé straně údolí, což je něco přes 700m). Maximální ověřenou vzdálenost mám cca 1300m, ale to už je hardcore, který fakt nikomu nedoporučuji. Tak do 500m je létání celkem v pohodě a popravdě pro rekreační létání bych to doporučoval moc nepřekračovat.
Tohle jsou reálné zkušenosti s velkými ptáky a zdůrazňuji slovo REÁLNÉ, uvedená čísla mohu doložit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: úte 11.04.2017 8:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
1300 m je dost hustý. Neznám pravidla F5J, ale - to se řídí "napřímo" nebo tam může být nějaká on-board stabilizace?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: úte 11.04.2017 8:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
500m (podľa kamery na palube - záznam, nie fpv! a mapy), mám s PC cessnou od Pelikána :) :)
To je z doby keď som skúšal spoľahlivosť či dosah.. A to dokonca aj pri relatívne malej výške.
Nie je to ale už lietanie kedy človek model trvale riadi.
Je to boj zistiť akým smerom letí voľný model, s možnosťou poslať mu nejaké príkazy kam by mal prípadne zatočiť a dokázanie si schopností že sa vráti v celku.

On-board stabilizace je vo všetkých dobrých modeloch s ktorými sa lieta príjemne.. len je normálne že je daná aerodynamikou, presne ako u voľných modelov, a žiadnu blbú elektroniku nepotrebuje.

Problém v F5J vraj je, keď sa zo vzdialeného stupáku vracia 8 modelov a na letisku spokojne stojí a "riadi" 9 pilotov.
Jeden je nakoniec prekvapený, keď mu to pred pristávaním akosi "prestane" reagovať..


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz