Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: úte 11.04.2017 9:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
coro píše:
Problém v F5J vraj je, keď sa zo vzdialeného stupáku vracia 8 modelov a na letisku spokojne stojí a "riadi" 9 pilotov.
Jeden je nakoniec prekvapený, keď mu to pred pristávaním akosi "prestane" reagovať..

Nemusí jít jen o F5J a vejškové lety. Toto jsem zažil jako bodovač na RC-VSkách, kdy v luftě byli na stejným místě tři Limiti a koukali tím směrem čtyři piloti. Ten čtvrtý to poznal pozdě, až když někdo volal - Čí to je ten model na druhý straně? Limit dopadl cca 400-500 pilotům za záda ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: úte 11.04.2017 11:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
Tohle se na soutěžích děje běžně, stačí nenáročné národní RCEN. Když letí více modelů v jednom místě, tak se to občas plete a občas někdo řídí cizí model překvapivě dlouho. Extrém byl případ, kdy soutěžící řídil opravdu až do přistání a pak se divil, že model přistál na vedlejším přistávacím bodu :lol: Viděl jsem to tehdy naživo, žádná "modelářská latina"...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2017 8:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
A největší "Vizuální ztráta polohy modelu" je, když u toho pilot usne. Mě se to nestalo, ale kamarádovi ano a bylo po modelu - to je to klidné pohodové termické lítání :lol: :lol: :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2017 11:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ono nemusíš ani usnout. Já měl jednou nějaké "okno", a při vývrtce (normálně vybírám po 3 otočkách) jsem vrtal až na zem. Měl jsem na modelu kameru, a až analýza videa ukázala, že těch otoček bylo 6 a při vybírání jsem začal vrťet na druhou stranu, což jsem vůbec nezaregistroval a vrtal dál až na zem. Akorát jsem chcípnul motor. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: stř 12.04.2017 13:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Ja som raz zabudol že letím.. Niečo ma vyrušilo okolo nabíjačky, pozrel som či príliš nehrejú sanyo nikláky 1000mAh pri 8A, všetko v poriadku.. a zrazu potom pozerám že mám v ruke vysielač zapnutý a model nikde... Sakra asi som letel.. ale nikde na oblohe nebol..
(babyGrob od JR, balzový, a ani to nebol celkom vetroň.. v noci keď všetko stíchlo sme ho našli po zvuku, pekne sedel v poli asi 700-800m od letiska a na signál bol ešte schopný zapišťať aj zatočiť motorom).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 22:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Dotaz na základě dnešních i minulých zkušeností:

Máte "v oku" i třetí rozměr polohy modelu - vzdálenost od pilota?
Já jsem zjistil, že třeba když letím nad elektrickými dráty nebo stromem, mám fakt strach nechat model klesnout tak, aby se s těmi dráty nebo stromem z mého pohledu překryl, protože si fakt nejsem jistý tím, jestli ten model je blíž než ta překážka nebo dál nebo v nejhorším případě stejně daleko. Jednou jsem takhle chtěl zatočit před stromem, a skončil jsem ve stromě, protože model byl dál než jsem myslel. Dneska jsem zase měl strach před elektrickými dráty, ale pak podle kamery jsem byl ještě dost daleko od nich. Děje se vám to taky, nebo tohle nějak umíte poznat? Pokud jo, jak se to dělá?

Díval jsem se na videa ve vlákně "Videa nejen začátečníků" i třeba na nějaká videa Crazy Horsta na YT, a skoro vždycky když tam model dělá nějaký těsný průlet kolem něčeho, tak je po chvíli vidět, že vlastně pilot stojí přesně ve směru letu, a tedy se mu ta překážka vizuálně s modelem nepřekrývá. Tak třeba ten třetí rozměr nevidí i zkušenější piloti.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: sob 20.05.2017 22:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
YenyaKas píše:
Dotaz na základě dnešních i minulých zkušeností:

Máte "v oku" i třetí rozměr polohy modelu - vzdálenost od pilota?
Já jsem zjistil, že třeba když letím nad elektrickými dráty nebo stromem, mám fakt strach nechat model klesnout tak, aby se s těmi dráty nebo stromem z mého pohledu překryl, protože si fakt nejsem jistý tím, jestli ten model je blíž než ta překážka nebo dál nebo v nejhorším případě stejně daleko. Jednou jsem takhle chtěl zatočit před stromem, a skončil jsem ve stromě, protože model byl dál než jsem myslel. Dneska jsem zase měl strach před elektrickými dráty, ale pak podle kamery jsem byl ještě dost daleko od nich. Děje se vám to taky, nebo tohle nějak umíte poznat? Pokud jo, jak se to dělá?

Díval jsem se na videa ve vlákně "Videa nejen začátečníků" i třeba na nějaká videa Crazy Horsta na YT, a skoro vždycky když tam model dělá nějaký těsný průlet kolem něčeho, tak je po chvíli vidět, že vlastně pilot stojí přesně ve směru letu, a tedy se mu ta překážka vizuálně s modelem nepřekrývá. Tak třeba ten třetí rozměr nevidí i zkušenější piloti.


Myslím, že oči stereoskopicky dokáží určit prostorovou vzdálenost jen v nejbližším okolí. Pak musí nastoupit jiné pomůcky. Např. velikost modelu vůči stromu, stín pod modelem apod. Bratr jednou naprosto spolehlivě modelem trefil v poli osamocený sloup elektrického vedení. Samozřejmě nechtěně.
Já osobně se také snažím létat tak abych měl model jen vůči obloze.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: vizualna strata polohy modelu
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 11:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
YenyaKas píše:
Jednou jsem takhle chtěl zatočit před stromem, a skončil jsem ve stromě, protože model byl dál než jsem myslel...

To asi na dálku nepozná nikdo. Stereoskopické vidění tam už nefunguje, rozdíly v obrazech levé-pravé oko jsou nerozlišitelné. Porovnání velikost modelu - velikost stromu taky moc nezabírá, když stromy nejsou unifikované :lol:
Dostkrát jsem sundával letadlo ze stromu. Pomůže jen předpokládat raději preventivně VŽDYCKY, že jsem ho ještě nepřeletěl.

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz