Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: ned 23.04.2017 22:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
sky59 píše:
Aj ty si sa "nakazil" smerovkou /vid vyssie/ alebo si iba robis prdel? :-)

Myslím, že nie. Smerovkou sa riadi pri štarte smer. Je to tá najdôležitejšia funkcia počas štartu zo zeme.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: pon 24.04.2017 6:41 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
ze země bez směrovky startovat nelze !


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: pon 24.04.2017 14:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
macil píše:
Ohľadom štartu z ruky je toto dosť nebezpečná, ak nie priam hlúpa rada, pre človeka s minimom skúseností. Na youtube možno nájsť aj štart trojmetrovej Extry z ruky. :roll:

Súhlasím, že pre neskúseného to nebude najlepší postup. :|
Ale reakcie boli skôr na to, že tu ktosi povedal, že vraj sa veľký akrobat hodiť nedá. :roll: Tak ja sa tiež pridávam k názoru, že sa to dá. :P
A 3D akrobat, celkom v pohode. 8) Pomerne nedávno som tak hádzal Mini-Diablotina s 10ccm motorom, lebo som prišiel lietať na plochu, kde akosi zabudli pokosiť trávu. Normálne som ho rovno hodil, podobne ako sa hádže elektrovetroň. A do tej trávy/buriny som aj v pohode pristával, len som motor zhasínal pre istotu kúsok nad zemou (mal som drevenú vrtuľu a nechcel som o ňu prísť).

Na druhej strane štart zo zeme (a z trávnatého povrchy zvlášť) má tiež svoje úskalia, tiež sa to treba naučiť, takže aj pritom môže nováčik model rozbiť (možno ešte skôr než pri tom hode). Ktosi tu odporúčal nejakého "hodného hornoplošníka". No ja si skôr myslím, že ten práve moc "hodný" nebude. Ja by som v prvom rade odporučil model s trojkolesovým podvozkom, teda s prednou nohou. A ak dvojkolesový s ostrohovým kolieskom, tak model s dlhým trupom a nízkym postojom. A predtým to riadne natrénovať na simulátore. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: pon 24.04.2017 14:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
VitezslavRais píše:
....styl pilotáže je diametrálně odlišný oproti EPP modelům. Detaily pilotáže EPP asi znáte. Zapomeň na to, že to půjde hodit. Ani omylem. ...

8O 8O 8O
To akože EPP modely sa riadia nejakými odlišnými aerodynamickými zákonmi? :o
To je blbosť, jediné čím sa líšia, je ten drsný povrch, a tým pádom majú lepšie správanie pri malých Re. 8)

A o hádzaní som už písal - to je čistý mýtus. Do cca 4kg hmotnosti sa dá hodiť čokoľvek, ak to má dostatočne silný motor. Najlepšie zo svahu, ale aj na rovine.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: pon 24.04.2017 20:05 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.7.2006
Příspěvky: 165
Zdravím,
je to vše jen na vkusu a potřebě pilota ...
EPP model mám, rozpětí něco málo přes metr (tuším že Hellcat od Hackera). Start - položím ho do vzduchu, chytím za kabinu plný plyn a tradá nahoru. OK. Zkus totéž udělat s modelem 1,2 od CMpro, s metylovou 8 motorem, který váží 2,5 kg... Do toho bych nešel. V tom je ta ODLIŠNOST pilotáže. Vezmi si jenom postup a rozpočet při přistání. EPPák je sranda záležitost. Přiletíš nad trávu, ubereš plyn a nějak to dopadne, většinou dobře. Přestal jsem s tím lítat, protože mi to kazilo návyky na "velké" stíhačky. Zkus se poptat kluků, kteří lítali Spitfiry s MVVS 35 ccm. Jakmile uděláš v této fázi přistání chybku (a mám jich pár za sebou), je to dost bolestivé, občas i totálka.
Vyzkoušel jsem lecos, od upoutanců před 30 lety, přes hornoplochy na 2,5 až po Corsaira s MVVS 26 benzín (cca 210 cm, přibližně 6,5 kg vlivem přidaného laminátu). Měl jsem i CAP 232 od Hackera (180 cm, 15 motor). Ale zkusit hodit tohle by mi nenapadlo.
V každém případě držím palce ať se rozhodnou kluci jakkoliv, ať to dobře dopadne. A napište jak to skončilo. Držím palce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: pon 24.04.2017 20:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.7.2006
Příspěvky: 165
To akože EPP modely sa riadia nejakými odlišnými aerodynamickými zákonmi? :o
To je blbosť, jediné čím sa líšia, je ten drsný povrch, a tým pádom majú lepšie správanie pri malých Re. 8)


A právě v tom je ta odlišnost. A samozřejmě v hmotnosti letadla při stejné velikosti a tedy i jiném plošném zatížení. Je to drobnost, ale podstatná.
A dále je to pak o tom, jak to hodíš. Z letadlové lodi je vpodstatě taky hodí do vzduchu a jde to. Takže je potřeba jen pořádnej "švunk" :D :D :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: pon 24.04.2017 20:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2007
Příspěvky: 707
Bydliště: Zlín
Já myslím že tady plácáme nad hotovou věcí. Teda z mého pohledu. Já bych nikdy nešel na zálet t minimální rychlosti-hodem. Ono je potřeba i pojezdit po ploše, trošku to rozjet, zjistit že to neuhýbá, že mám rovně podvozek, ostruhu, a pak pomalu rozjet a dívat se co se děje. Nikdy bych nezalítával zhavíka s 12" vrtulí z ruky. Mám respekt z točící se vrtule pod rukou. A kamenujte mně..;) já bych do toho určitě nešel. Diskutovat nad tím, jestli to jde nebo nejde můžeme až uvidíme jak to letí a co to umí při minimalce.

_________________
Díky za toto fórum.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: pon 24.04.2017 22:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
VTjr píše:
... A o hádzaní som už písal - to je čistý mýtus. Do cca 4kg hmotnosti sa dá hodiť čokoľvek, ak to má dostatočne silný motor. Najlepšie zo svahu, ale aj na rovine.

Podmienkou je však, že to máš za čo chytiť. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 8:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
VitezslavRais píše:
Zdravím,
je to vše jen na vkusu a potřebě pilota ... Vezmi si jenom postup a rozpočet při přistání. EPPák je sranda záležitost. Přiletíš nad trávu, ubereš plyn a nějak to dopadne, většinou dobře. ... Spitfiry s MVVS 35 ccm. Jakmile uděláš v této fázi přistání chybku (a mám jich pár za sebou), je to dost bolestivé, občas i totálka.
... Corsaira s MVVS 26 benzín (cca 210 cm, přibližně 6,5 kg vlivem přidaného laminátu). ... Ale zkusit hodit tohle by mi nenapadlo.
...

Stále trvám na tom, že to není o materiálu, ale o modelu :P , jeho koncepci, plošném zatížení a motorizaci. :wink:
V případě malých polomaket (pod 1m), tam drsnost povrchu opravdu zlepšuje vlastnosti, jelikož při malém Re zabraňuje podkritickému proudění (efekt turbulátoru). Ale u větších a rychlejších modelů je to pak už jedno.
A co se týče hodu - souhlasím, musí se to dát chytit a taky jsem přece napsal váhovou hranici cca 4kg pro normální hod. Pro kolmé pověšení do vzduchu - s tím nemám zkušenosti, tak nevím. Ale tam je to už hodně o umění pilota. Nizméně Mini-Diablotina o hmotnosti cca 2,5kg jsem rovně (jako větroně) házel úplně v pohodě a na poloviční plyn. :wink: A přistával do půlmetrového plevele přesně jako Ty s tím EPP.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: ned 30.04.2017 19:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
winter píše:

A "itrničky", taky budou? :wink: ***winter***


"itrnicky" neboli :) ale bolo to az na druhy pokus, prvy zruseny
na poslednu chvilu na runway :)


Příloha:
MVI_0167.part3.rar [776.16 KiB]
143 krát
Příloha:
MVI_0167.part2.rar [800 KiB]
112 krát
Příloha:
MVI_0167.part1.rar [800 KiB]
117 krát


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: ned 30.04.2017 21:06 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.7.2006
Příspěvky: 165
Gratuluji, začátek OK. Jak to proběhlo do konce a zajména přistání, vypadá to na celkem svižné žihadlo ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: ned 30.04.2017 21:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
..ze dakujeme!
video pristatia nemame, mamina robila foto medzitym, vid prilohu
ano, bolo trosku tvrdsie, ale lietadlo bez vaznej ujmy, akurat som rukami
vratil do povodnej podoby hlinikovy drziak kolies :)

a je to svizne, dal som tam vacsi motor, vsak mlady chcel adrenalin :)
za par sekund to bolo hore ze nevedel ako ho ma, uz ho nebolo vidiet

trosku sme analyzovali prvy vzlet, ze preco bol rozkolisany a vsimol som si, ze delena vyskovka nebola presne a zatacala dolava lietadlo, ze prva reakcia bola trosku vacsia a prereguloval, ved to bol prvy zasah do letu kridelkami, takze malinko prereguloval

Příloha:
vlufte.jpg
vlufte.jpg
[ 54.49 KiB | Zobrazeno 1421 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: pon 01.05.2017 15:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Že to při startu někam utíká, to je u vrtulových letadel celkem normální, musí se to korigovat směrovkou - je to tak i u skutečných eroplánů.
Spíš bych se zaměřil na kontrolu těžiště a vyosení motoru. Start se mi zdál hodně utržený - bylo to zásahem do výškovky nebo takhle vystřelilo éro nahoru samovolně? Zdálo se mi to na videu tak na hraně ztráty rychlosti.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: pon 01.05.2017 17:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
Sunn píše:
Že to při startu někam utíká, to je u vrtulových letadel celkem normální, musí se to korigovat směrovkou - je to tak i u skutečných eroplánů.
Spíš bych se zaměřil na kontrolu těžiště a vyosení motoru. Start se mi zdál hodně utržený - bylo to zásahem do výškovky nebo takhle vystřelilo éro nahoru samovolně? Zdálo se mi to na videu tak na hraně ztráty rychlosti.


Preco si myslis ze tazisko je zle? Kde? Bez nadrze je asi 5mm posunute vpred.
Co je to utrhnuty start? Motor je tam .52 takze to poleti aj bez kridel :)

Aj ludia na letisku chceli kontrolovat tazisko, mozno s plnou nadrzou bolo moc vpredu?
300ml nadrz

A ako by mala byt smsrovka (?) Pre nas pripad? Zacalo ho tahat vlavo ale aj rotaciu nielen smer, motor je uz na vlepenej prepazke, je trosku sikmo

Vyskovka bola naplno pocas celej doby, chcsli sme to aspon raz dostat do vzxuchu:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prvy start s lietadlom
PříspěvekNapsal: pon 01.05.2017 18:00 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.7.2006
Příspěvky: 165
"Výškovka byla naplno ..." To je právě blbě. Musíš to nechat trochu rozjet.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz