RCmania.cz - web pro modeláře a modely
http://rcmania.cz/

Zaseklé servo ve Sky Surferovi
http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=16&t=82045
Stránka 1 z 1

Autor:  YenyaKas [ pát 29.09.2017 20:17 ]
Předmět příspěvku:  Zaseklé servo ve Sky Surferovi

Zdravím,

tak budu zase za lamu: dneska jsem byl lítat se Sky Surferem, a po čase mi přišlo, že letadlo reaguje nějak divně a trochu táhne na stranu. Ale řídit relativně šlo, jen asi nereagovala směrovka. Tak jsem přistál a zjistil jsem, že skutečně se nepohybuje servo směrovky. Předletová kontrola samozřejmě provedena, dokonce na dvou vysílačkách (učitel-žák), před startem bylo vše OK. Po přistání servo ani nijak nebzučelo a nevydávalo žádné zvuky, ale ani nereagovalo na vysílačku, a s pákou nejde pohnout ani aplikací nemalé síly. Je to celé zaseknuté.

Nějakého násilí páchaného na servu v předchozích letech si nejsem vědom. Odhaduju, že letadlo má tak do třiceti letových hodin.

1) je tohle normální, aby takhle za letu odešlo servo? Mám se bát, že odejdou další a já přijdu třeba o celé letadlo i s kamerou a dalším vybavením? Předpokládám, že s podobně zatuhlým servem výškovky by to už taková legrace nebyla.

2) letadlo je Sky Surfer 1400 ve verzi ARF, servo je tam už z výroby, a je do trupu zalepené. Jak byste servo dostávali ven, když ani nevíte, jakým lepidlem je tam přidělané?

Díky za jakékoli rady.

Autor:  BoBik_CZ [ pát 29.09.2017 20:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

Ad 1) Pokud je to setové servo u takto levného modelu, tak to není nic výjimečného, že odešlo.

Ad 2) Od boku bych si tipnul, že je tam přilepené tavnou pistolí. Můžeš zkusit uvolnit teplem, ale já bych asi jako první možnost zkusil přiměřené násilí, možná podpořené nějakým vhodným nástrojem. Otázka je, jak je servo dobře nebo špatně přístupné.

Jestli už to budeš řešit, tak vytáhni všechna serva a nahraď je něčím jiným. Pokud chceš levnou variantu, tak si kup HXT900. Kup si o jedno nebo dvě více, pořádně je potrap na servotesteru. Většinou se vadný kus projeví už v této fází (nerovnoměrný chod, hřeje apod.). Takové bez milosti vyhoď.

Samozřejmě můžeš koupit nějaká značková serva, ale do Sky Surfera to ekonomicky nedává smysl.

Autor:  Shorty [ pát 29.09.2017 21:23 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

Je to bublina. Na tu bych teplem nechodil. Nakapej tam líh a potom co nejopatrněji vydolovat ven. Jestli je tam podobný lepidlo jako bejvalo na Cessně 480, budeš to muset vzít víc násilím, ale lepidlo povolí na servu a zůstane uvnitř.
Potom bych použil tohle servo:https://eshop.reichard.cz/serva/go-13mg-servo-13g-loziska.html
Ve výsledku ušetříš. U plastových převodů stačí zavadit křidýlkem a jak se pručeji protočí servo, převod je v .......

Autor:  JFV [ pát 29.09.2017 22:12 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

Přesně tak, pokud je přilepeno tavným lepidlem, tak tam nakapej ten líh a chvilku počkej až se tam líh dostane a spoj naruší. Mělo by to jít v pohodě.

Autor:  YenyaKas [ pát 29.09.2017 22:36 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

Tak jo, lihem to šlo. i když přímo jako tavné lepidlo to nevypadá - je to takové víc pěnové.

Obal serva je trochu zprohýbaný, zřejmě jak se to někde přehřívalo. Zkusím to vyměnit a uvidíme.

Autor:  milagros [ sob 30.09.2017 12:30 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

no me asi pred 14 dny odeslo nove digitalni servo na samokridle....takze sem to rozmlatil.
A zjistil jsem ze prevody(kovove) jsou OK,motorek je OK...jen asi ta vnitrni elektronika serva je nejaka vadna.....ale to uz je pozde.....udelalo to za letu.....
Takze sem radsi koupil silnejsi analogova serva a snad budu mit klid.

Autor:  JardaRůžička [ pon 02.10.2017 7:57 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

YenyaKas píše:
je tohle normální, aby takhle za letu odešlo servo?
Když se nad tím zamyslíš, kdy jindy by mělo servo odejít (pakliže již odejde), než právě za provozu, tedy za letu? Při ležení v šuplíku to nebývá.

Autor:  YenyaKas [ pon 02.10.2017 9:52 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

Ale jo, dovedu si představit dost způsobů, jak může v elektromechanické věci něco odejít v šuplíku (zvlášť vzhledem k poměru časů ležení v šuplíku a toho provozu). Třeba mechanická porucha elektroniky (takové ty štětiny co rostou z bezolovnatých pájek: https://en.wikipedia.org/wiki/Whisker_(metallurgy)), zatuhlé mazivo někde, vysychání elektrolytických kondenzátorů, atd. Je sposuta jevů které se projeví po delším ležení v šuplíku spíš než při krátkém intenzivním používání.

Ale jinak jak to tady čtu tak je fakt asi obvyklejší když konkrétně servo v letadle odejde za provozu.

Zpět k tématu: jak zapasovat táhlo do páky serva? Já jsem vyměnil to servo za nějaké čínské ze šuplíku (výpadkem směrovky se nic moc nestane, jak jsme si ověřili :-), ale to servo má jiné to ozubení, na které se nasazuje páka. Takže původní nemůžu použít, a páky dodané s tím servem zase mají příliš malé díry na to Sky Surferovo táhlo (to má odhadem 1-1.2 mm). Tak jsem to převrtal nejmejším vrtákem, co jsem ve skříni našel (1.5 mm), a má to trochu vůli.

Jak tohle řešíte? Asi bych uživil nějakou sadu malých vrtáků s menším průměrem, ale nevím, kde to koupit. Nebo jsem ještě někde četl postup kápnout tam tavné lepidlo a hýbat s tím aby to nezatuhlo. Tohle trochu pomohlo na FT Mini Scoutovi, co teď stavím. Ale obávám se, že pro relativně těžkého Sky Surfera to nebude stačit z hlediska pevnosti. Takže - jak přizpůsobit páku serva průměru táhla?

Autor:  JardaRůžička [ pon 02.10.2017 12:20 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

Výrobce vrtáků je třeba tady: https://vrtaky-vrbovsky.cz/ , prodávají je vesměs všichni prodejci elektrosoučástek, třeba: https://www.gme.cz/vysledky-vyhledavani ... A1k&page=1, jako modelář je určitě "uživíš".
Otvor bych určitě žádným způsobem nezmenšoval, to není moc slibné řešení. A určitě nenásilni na servo páku s jiným tisícihranem. Je jich několik variant a vyplatí se pořídit tu správnou.

Autor:  JFV [ pon 02.10.2017 12:40 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

Vrtáky kupuji v prodejně Ferona nebo v prodejnách s nářadím. Dostaneš tam bez problémů průměr jaký potřebuješ pro protažení otvoru v páce serva. Já jsem si tak pořídil celou "sadu" od průměru 0,8 do 2 mm (po desetině mm).

Autor:  Shorty [ pon 02.10.2017 19:49 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

YenyaKas píše:
Já jsem vyměnil to servo za nějaké čínské ze šuplíku (výpadkem směrovky se nic moc nestane, jak jsme si ověřili :-)
[/color]

No jo, ale co když postihne výpadek V, Kř? :wink:. To už má zásadní vliv. A při těch set. to přijde dřív nebo později. Pár stovek za slušný serva stojí za zachování éra. 8)

Autor:  zelkar [ pon 02.10.2017 23:34 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

YenyaKas píše:
Zpět k tématu: jak zapasovat táhlo do páky serva?
...Tak jsem to převrtal nejmejším vrtákem, co jsem ve skříni našel (1.5 mm), a má to trochu vůli.
...Jak tohle řešíte?
...Nebo jsem ještě někde četl postup kápnout tam tavné lepidlo a hýbat s tím aby to nezatuhlo. Takže - jak přizpůsobit páku serva průměru táhla?
U letadel tohoto typu tam vůle kormidel nějaká vždycky bude. Zmenšení díry tavným lepidle je ale myslím ptákovina.

Používám u EPO letadel jednoduchou metodu: nahřeju přiměřeně trochu naostřenou špičku táhla nad zapalovačem a malou dírku horkým drátem zvětším - propíchnu. (Hmota páky musí tak akorát tát, nikoliv téct.) Jakmile to trochu ochladne, procpu drát přes ohyb. Dostanu tím otvor s minimální vůlí a s trochu zesíleným okrajem.
Chce to zkusit nanečisto. S trochou praxe to jde v pohodě, vůle téměř žádná a nemusím řešit vrtání :mrgreen:

Autor:  robinj [ úte 03.10.2017 20:22 ]
Předmět příspěvku:  Re: Zaseklé servo ve Sky Surferovi

Tak za 1vé
kup si víc serv a vyzkus na servotestru,ale neber hxt 900.Kvalita je dnes prachmizerná (dřív bejvali super ale co se změnil výrobce stojí to za prd)já osobně používám do takovejch poletuch corona cs 929mg

www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/eshop/4 ... ve-ozubeni

od nich protože je maj odzkoušené narozdíl od čínanů ty na to serou, P.bureš se v dnešním světě bojí prodat něco oc nefunguje.Opravdu mám zkušenost že servo z big hobby funguje a servo z číny za 100 cyklů zatuhne

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/