Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: pon 06.06.2022 9:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.11.2017
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha 4-Modřany, Sofijske namesti
Obrázky: 0
Pořídil jsem si z bazaru model PICO-CUB od Multiplexu, nový nezalétány ale již téměř připravený k letu. Mělo by se jednat o "pomalý" model (nechci nic svižného,spočátku), viz příloha manuál.
Předchozí majitel tam instaloval dle doporučení od Multiplexu motor PERMAX 400/6V. Regulátor instaloval TURNIGY Brushed 20A (input 6-12V, 6-10 NC). Vrtuli jsem pořídil raději doporučenou Multiplexem 7 x 6.5". Původně má instalovanou 180/100, 0-13°(zřejmě nepoužiju). Byl mně doporučován akumulátor dvou článek (2S).
Uvažuji o cca 2S, 7,4V, 1000 mA/h s max. 20C, aby proud nebyl vyšší než snese daný regulátor s 20A (aby se nezahříval a baterie také...). Model je jednoduchý, ovládaný pouze směrovka, výškovka, motor. Hlavně chci opravdu pomalý pohodový model na naučení se létat s tímto typem letadel (horno/dolnoplošník). Nic pře-motorizovaného, ale aby zase akumulátor a regulátor netrpěli. Prostě správně vše na dimenzovat.

Umíte prosím někdo poradit, jak na dimenzovat, případně který konkrétní typ akumulátoru by jste doporučovali?
Předem moc děkuji za pomoc/odpovědi. Jsme začátečník v elektronice....
MK


Přílohy:
1_Pico Cub.jpg
1_Pico Cub.jpg
[ 61.78 KiB | Zobrazeno 3799 krát ]

2_Pico Cub.jpg
2_Pico Cub.jpg
[ 37.69 KiB | Zobrazeno 3799 krát ]

4_Pico Cub.jpg
4_Pico Cub.jpg
[ 113.13 KiB | Zobrazeno 3799 krát ]

Specifikace_Pico.Cub.JPG
Specifikace_Pico.Cub.JPG
[ 51.45 KiB | Zobrazeno 3799 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: pon 06.06.2022 11:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
S dovolením začnu od konce. Ta vrtule je čuďácká? Typoval bych podle tvaru, že nejspíš ano. Létá to s nimi, ale elektrikářské vrtule jsou vhodnější. Chceš pomalolet, tam by spíš vyhovovala ta původní 180/100, tedy 7 x 4". Otázkou bude, co na tebou zvolenou vrtuli řekne regl a motor (bude nejspíš chtít víc proudu).
Osobně sestavu pohonu dělám tak, aby baterka byla schopná dávat víc, než je schopen regl zpracovat a tím i motor. Když si přečteš parametry (u jiných reglů), tak stálý proud je 20 A, ale špičkový třeba 25 - 30 A, to je třeba rozběhový proud, který chce motor. Ono se to i tak rozběhne.
Baterka 2S/1000 by mohla stačit, asi bych hledal nějakou 20C/30C (trvalých 20, špičkových 30C).
Jinak ten regl bude nejspíš konstruován na původní zdroj, tedy 5 - 6 článek NiCD/NiMH. Tomu bude odpovídat hodnota, kdy bude baterku považovat za natolik vybitou, že omezí proud do motoru, aby zůstala v provozu serva a mohl jsi bezpečně přistát. Nevím, jak se bude chovat s LiPolkami.
Osobně bych tam vyměnil motor (plechovku) za nějaký stříďáček - 2822/2826 (musíš prohledat parametry) s kV tak 1400 (tomu bude odpovídat vrtule 7 - 8 x 4), k tomu regl 20 A a pak tam dáš klidně i nějaký 3S/1000 mAh. Protože bude sestava lehčí, možná bys tam dostal i 1300 mAh, to budeš muset oměřit, co se tam vejde, hlavně pak to rozmístit tak, abys dodržel těžiště.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: pon 06.06.2022 15:20 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.11.2017
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha 4-Modřany, Sofijske namesti
Obrázky: 0
Zdravím, děkuji za reakci a návrh. V zásadě na stávající sestavě a její oživení jsme se shodli, že 2S, 1000, 20/30C by to zřejmě uživila. Zajímavá je ta vrtule :-), to bych asi zkusil přímo za letu co bude lepší, v zásadě ano vetší = asi pomalejší, ale zas to chce více proudu, což se zas baterii s 2S asi nebude líbit a zas nevím zdali s 3S něco "nepokazím"(např. u regulátoru, či motoru). Jinak ten regulátor je stavěn jak pro NI, tak i Li-polky. zatím bych nechtěl nic měnit, myslím ten motor, zkusil bych to s tímto, je to už udělané jen dát tou správnou šťávu. Děkuji ;-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: pon 06.06.2022 16:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
MáraK píše:
Zdravím, děkuji za reakci a návrh. V zásadě na stávající sestavě a její oživení jsme se shodli, že 2S, 1000, 20/30C by to zřejmě uživila. Zajímavá je ta vrtule :-), to bych asi zkusil přímo za letu co bude lepší, v zásadě ano vetší = asi pomalejší, ale zas to chce více proudu, což se zas baterii s 2S asi nebude líbit a zas nevím zdali s 3S něco "nepokazím"(např. u regulátoru, či motoru). Jinak ten regulátor je stavěn jak pro NI, tak i Li-polky. zatím bych nechtěl nic měnit, myslím ten motor, zkusil bych to s tímto, je to už udělané jen dát tou správnou šťávu. Děkuji ;-).


Mi to připadá, že na to jdeš ze špatného konce. Píšeš "jakou dát baterku, aby motor a regulátor netrpěli" a "Dát tomu správnou šťávu". Já tohle chápu, jako by jsi chtěl batrekou ovlivnit proudový odběr motoru.

Ve skutečnsoti je to jinak. Proud si bere motor. Podle toho jak je zkonstruovaný, jakou má vrtuli a jaký výkon po něm chceš. Potřebuješ tedy znát maximální proudový odběr motoru. Na ten pak dimenzuješ regulátor a baterii.

Dimenzování regulátoru je kritické, protože regulátor můžeš spálit. U baterky to tak kritické není, poddimenzovaná jen nedá potřebný proud. Ale samozřejmě je blbost mít motor, který má odběr např. 40A a jako pohonnou baterku mít třeba 1000mAh 20C, tedy 20A.

Taky bacha na Céčka u baterek, zejména čínská Céčka bývají někdy taková optimistická.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: pon 06.06.2022 22:38 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.11.2017
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha 4-Modřany, Sofijske namesti
Obrázky: 0
BoBik_CZ píše:

Mi to připadá, že na to jdeš ze špatného konce. Píšeš "jakou dát baterku, aby motor a regulátor netrpěli" a "Dát tomu správnou šťávu". Já tohle chápu, jako by jsi chtěl batrekou ovlivnit proudový odběr motoru.

Ve skutečnsoti je to jinak. Proud si bere motor. Podle toho jak je zkonstruovaný, jakou má vrtuli a jaký výkon po něm chceš. Potřebuješ tedy znát maximální proudový odběr motoru. Na ten pak dimenzuješ regulátor a baterii.

Dimenzování regulátoru je kritické, protože regulátor můžeš spálit. U baterky to tak kritické není, poddimenzovaná jen nedá potřebný proud. Ale samozřejmě je blbost mít motor, který má odběr např. 40A a jako pohonnou baterku mít třeba 1000mAh 20C, tedy 20A.

Taky bacha na Céčka u baterek, zejména čínská Céčka bývají někdy taková optimistická.


Je to tak jak píšeš, snažím se na již danou sestavu najít ten správný akumulátor. Motor ani regulátor bych nechtěl měnit. Snažím se zjistit "nějak" max. průdový odběr, jak píšeš, ...vím jen že motůrek má 16 800 ot/min a jeho velikost (40.5x27.5).No kousek se ztrácím.... :-/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 5:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Jednak si dej do profilu místo, kde se pohybuješ, mohl by se ti někdo z okolí ozvat s nabídkou pomocí. Půl hodiny kecání ti dá víc, než dva dny brouzdání na netu. Podívej se, kde s ve tvém okolí létá, zajdi tam a zeptej se, určitě se najde někdo, kdo ti poradí.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 9:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.11.2017
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha 4-Modřany, Sofijske namesti
Obrázky: 0
DAF píše:
Jednak si dej do profilu místo, kde se pohybuješ, mohl by se ti někdo z okolí ozvat s nabídkou pomocí. Půl hodiny kecání ti dá víc, než dva dny brouzdání na netu. Podívej se, kde s ve tvém okolí létá, zajdi tam a zeptej se, určitě se najde někdo, kdo ti poradí.


Ano, už se stalo, myslel jsem na to ;-), vypadá že jsem na něco smysluplného kápnul, v manuálu jsem přehlédl doporučení na baterii 7/500 AR, tedy zřejmě myšleno 7,4V 500mAh. Otázka co by se stalo kdyby tam bylo více např. 7,4V 1000mAh 20C, 2S, jak jsem s počátku i plánoval.
Také mně ujišťuje i toto video s popisem výbavy: https://www.youtube.com/watch?v=KMZrC7wllzg&t=49s


Přílohy:
Pico-Cub_doplňky.JPG
Pico-Cub_doplňky.JPG
[ 54.18 KiB | Zobrazeno 3417 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 9:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Počet článků je daný, kapacitu baterie bych volil dle vyvážení - je zbytečné vozit v modelu olovo. Pokud je vyváženo s menší baterkou, tu s vyšší kapacitou budeš muset posouvat dozadu. Budeš létat déle, ale s těžším érem, což má taky svoje nevýhody.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 10:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
MáraK píše:

Ano, už se stalo, myslel jsem na to ;-), vypadá že jsem na něco smysluplného kápnul, v manuálu jsem přehlédl doporučení na baterii 7/500 AR, tedy zřejmě myšleno 7,4V 500mAh.


Ne, myšlen je sedmičlánek NiCd po 1,2V. Tedy celkem 8,4 V, 500 mAh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 10:34 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.11.2017
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha 4-Modřany, Sofijske namesti
Obrázky: 0
zdzd píše:

Ne, myšlen je sedmičlánek NiCd po 1,2V. Tedy celkem 8,4 V, 500 mAh


Děkuji za ujasnění, je to starší model cca r. 2000-2010 takže to bude zřejmě tak. Což mně kousek zklamalo. Myslíte, že s Li-pol by ta sestava nefungovala? Rád bych to osadil právě Li-pol.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 10:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: SK
Obrázky: 6
2S LiPo cca. do 90g bude OK :) (cca. 1300 mAh)
Len si daj pozor na rozmery aby pasovala.
https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=140748
Na porovnanie cca.
https://www.amazon.de/-/en/Arkai-batter ... B00ID9FN2U

_________________
FrSky Tandem X20


Naposledy upravil juraj.jurej dne úte 07.06.2022 11:34, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 11:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Pokud máš ještě tu původní baterku, zvaž jí. Z hmotnosti pak vycházej při volbě nové. S 2S LiPol by to mělo bez větších problémů spolupracovat, jen pozor na hranicií vybití, která bude jiná u NiCD/NiMH a LiPol.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 11:13 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.11.2017
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha 4-Modřany, Sofijske namesti
Obrázky: 0
DAF píše:
Pokud máš ještě tu původní baterku, zvaž jí. Z hmotnosti pak vycházej při volbě nové. S 2S LiPol by to mělo bez větších problémů spolupracovat, jen pozor na hranicií vybití, která bude jiná u NiCD/NiMH a LiPol.


původní není, jinak bych ji užíval zřejmě. 2S bych nejraději...... Tím hraničním vybitím myšleno ať má raději vyšší C? Opět, možno byť nesprávně, ale přihlížím na celkově dodávaný proud do motoru tj. např. 1000mAh x 20C= 20A. Aneb jinak řečeno neumím posoudit vztah Ni-CD/MH vs. Li-pol...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 11:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: SK
Obrázky: 6
MáraK píše:

původní není, jinak bych ji užíval zřejmě. 2S bych nejraději...... Tím hraničním vybitím myšleno ať má raději vyšší C? Opět, možno byť nesprávně, ale přihlížím na celkově dodávaný proud do motoru tj. např. 1000mAh x 20C= 20A. Aneb jinak řečeno neumím posoudit vztah Ni-CD/MH vs. Li-pol...


"C" je (kapacita) a jeho násobok udáva vybíjací resp. nabíjací prúd. 10C pri kapacite 1000 mAh je 10x1=10A.
NiMh/NiCd má napätie článku 1,2V
LiPo 3,7V (2S Je 2x3,7= 7,4V)

Prúd nerieš, plechovky jednosmerné motory nemajú vysoký odber. 2S LiPo 20C ti poskytne viac než dosť.

_________________
FrSky Tandem X20


Naposledy upravil juraj.jurej dne úte 07.06.2022 11:38, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 11:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Každá baterie, přesněji akumulátor, má nějaké minimální napětí, na které jí lze (ještě) bezpečně vybít, aniž by došlo k jejímu (nevratnému) poškození. Teď mě budou chytat ostatní za pysky, pokud se nemýlím, tak LiPol to má 3,3 V na článek a NiCD/NiMH myslím 0,9 V na článek (lovím z hlavy, baterky ždímám jen asi na 2/3 - 3/4, regl mi zatím nevypnul). Takže vybitá LiPolka by mohla mít těch cca 6,6 V a 7 článek NiCD/NiMH 6,3 V.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz