Switch to full style
Začínáte nebo chcete začít s letadlem.
Odeslat odpověď

Uchycení baterky

pon 13.11.2017 9:10

Jakým způsobem uchycujete baterku v letadle?

Ke Sky Surferovi ARF byl přiložený samolepící proužek suchého zipu. Tak jsem nabyl dojmu, že to je ta správná výrobcem doporučovaná metoda uchycení baterky. Ale tohle skoro nedrželo: na baterce to ještě relativně šlo, na letadle - asi EPO - skoro vůbec. Zkoušel jsem všechno možné, na baterce nakonec drží sucháč nalepený chemoprénem. Což ale na pěnu nemůžu použít. Zkoušel jsem CA, zkoušel jsem tavné lepidlo, asi nejvíc držel UHU-Por, ale teď po posledním létání jsem si všiml, že nabíjím baterku, která má na sobě obě strany suchého zipu. Takže zpátky na stromy - čím to tam přilepit? Nebo teda řešit uchycení baterky ještě nějak jinak?

No a další level pak jsou XPS desky (modely z plánků FliteTestu, například). Na tom ten sucháč nedrží ani UHU-Porem. Co se dívám na ty build videa, tak mají vesměs baterku uchycenou tak, že se přesně natěsno vejde do díry v trupu. Což ale znamená, že ta díra se nesmí vymačkat, a že člověk musí mít přesně stejně velké baterky, pokud teda chce používat víc než jednu.

Takže: jak jinak uchytit baterku do modelu?

Re: Uchycení baterky

pon 13.11.2017 9:21

YenyaKas píše:Jakým způsobem uchycujete baterku v letadle?

Ke Sky Surferovi ARF byl přiložený samolepící proužek suchého zipu. Tak jsem nabyl dojmu, že to je ta správná výrobcem doporučovaná metoda uchycení baterky. Ale tohle skoro nedrželo: na baterce to ještě relativně šlo, na letadle - asi EPO - skoro vůbec. Zkoušel jsem všechno možné, na baterce nakonec drží sucháč nalepený chemoprénem. Což ale na pěnu nemůžu použít. Zkoušel jsem CA, zkoušel jsem tavné lepidlo, asi nejvíc držel UHU-Por, ale teď po posledním létání jsem si všiml, že nabíjím baterku, která má na sobě obě strany suchého zipu. Takže zpátky na stromy - čím to tam přilepit? Nebo teda řešit uchycení baterky ještě nějak jinak?

No a další level pak jsou XPS desky (modely z plánků FliteTestu, například). Na tom ten sucháč nedrží ani UHU-Porem. Co se dívám na ty build videa, tak mají vesměs baterku uchycenou tak, že se přesně natěsno vejde do díry v trupu. Což ale znamená, že ta díra se nesmí vymačkat, a že člověk musí mít přesně stejně velké baterky, pokud teda chce používat víc než jednu.

Takže: jak jinak uchytit baterku do modelu?
Před přilepením zipu s lepící vrstvou je třeba místo, kam se bude lepit, vyhladit. Toho dosáhneš třeba vrstvou disperzního lepidla, uhuporu apod., kterou necháš důkladně vytvrdnout. Na to místo teprve pak přilepit ten zip.

Re: Uchycení baterky

pon 13.11.2017 10:45

Ja teraz staviam EPP so zhavikom :)

mal som rovnaku dilemu, nakoniec som urobil na mieru (oblepil som bateriu) dieru/dutinu, zasuva sa spredu bateria a ide trosku ztuha ale drzi ako besna, ak nezabudnem tak vecer mozem doma urobit foto a dat ti ho sem, pouzil som 10mm epp material

trva to sice dlho, ale nepouzivam aktivator na sekundove lepidlo, je to potom omnoho pevnejsie, ked sa aktivuje ostava akesi mliecne, inak prirodzene vytvrdnute je cire ako sklo

Re: Uchycení baterky

pon 13.11.2017 11:14

Sekunďák taky na textilu často schne sám od sebe rychleji.. až se z toho kouří :-) Ale krom sekunďáku dobře drží polyuretanové lepidla.. akorát někdy vypění a musíš to očistit..

Re: Uchycení baterky

pon 13.11.2017 12:14

V galanteriji prodávají samo lepící Suchy zip na metry.a máš to v poho

Re: Uchycení baterky

pon 13.11.2017 12:30

Ty sucháče jsou asi s různou kvalitou lepidla, přičemž ty, které jsou součástí stavebnice nemusí být zrovna nej. Naposledy jsem kupoval tady ty https://hobbyking.com/en_us/polyester-velcro-peel-n-stick-black-1-meter.html a jsou OK. Před nalepením ale EPP očistím vždy perchloretylenem nebo acetonem. Drží to docela fest, ještě se mi nestalo, že by to s přilepenou baterkou za letu povolilo.

Re: Uchycení baterky

pon 13.11.2017 13:09

Samolepící suchý zip z galanterie nedoporučuji. Doporučuji TESA
http://www.tesa-shop.cz/samolepici/tesa ... ath=222424

A je dobré na EPO nalepit delší kousek, aby se sucháč nenamáhal na hraně.

Re: Uchycení baterky

pon 13.11.2017 19:48

Na různých polystyrenech mi dobře sucháč drží pětiminutovým epoxidem.
Dělám to tak, že na baterce proužek sucháče, dole v trupu proužek sucháče.
A pod tím proužkem v trupu ještě kolmo druhý příčný proužek, který se motá přes baterku jako třmen (nebo i dva, vepředu a vzadu - ve třetinách baterky). Tohle vydrží i nejdrsnější akrobacii v rychlém jetu. Když se má baterka urvat při čenichovce, tak i s kusem polystyrenu. Když se proužek udělá delší, tak to má výhodu v možné změně těžiště. Což při pevném vybráni v trupu nejde.

Pro ten příčný proužek se samozřejmě musí v polyši vydlabat před lepením vybrání, aby tam nevznikla boule, to dá rozum.

Sucháče.jpg

Omluvte grafickou úpravu, takovej malíř zase nejsem :oops:

Re: Uchycení baterky

pon 13.11.2017 19:51

Ako som slubil vyssie
Přílohy
IMG_20171113_180900.jpg
IMG_20171113_181127.jpg

Re: Uchycení baterky

pon 13.11.2017 21:51

Ahojte,

menší baterky připevňuji Dual Lockem od 3M. Je samolepicí a ještě to pojišťuji kapkou sekunďáku.
https://www.rcalbum.cz/fotka?id=9502-la ... 6064845495
Pavel

Re: Uchycení baterky

sob 15.09.2018 21:30

Dovolím si po čase otevřít tohle vlákno. Zkoušel jsem Dual lock - je to docela drahé, nepoddajné, a ta samolepící strana moc nelepí. Na Sky Surferovi jsem to krátce zkoušel a pak se vrátil k tradičnímu suchému zipu. Navíc soustava dvou spojených vrstev Dual locku je docela vysoká (proti standardnímu suchému zipu). Tudy asi nepůjdu.

No ale proč to tady znova otvírám - dneska jsem si všiml, že sáčky koření od Vitany jsou zavíratelné něčím co vypadá jako zmenšený Dual lock - taky to má obě strany stejné, akorát je to jemnější a tím i jako celek ohebnější. Nejlevnější koření s tímto systémem jsem teď viděl v Albertu za 9,90. Nezkoušeli jste někdo z těchto sáčků vykuchat uzavírací systém a použít někde v modelu?

Re: Uchycení baterky

pát 28.09.2018 9:31

Já vystřihl futrál na baterku z karimatky a sedí jak p...l na hrnec a ani se nehne :-)

Re: Uchycení baterky

úte 02.10.2018 8:13

Mně se docela osvědčil pásek cca 5mm tl. molitanu v rozměru baterie, který se přilepí (UHU-Por) do trupu. Baterie se pak do molitanu zaboří a přepásá se fest suchým zipem. Potom se to ani nehne a nemusíš si ničit baterky přilepováním sucháče. :wink:

Re: Uchycení baterky

pát 23.11.2018 17:08

V skysurfer mám klasickej suchej zip a na baterece dual lock :)
A taky sem tam zkoušel všechny lepidla, ale po čase se mi vždy suchej zip odlepil. Nakonec se jako nejlepší ukázal obyčejnej vteřiňák. Originál samolepící duallock se odlepil hned po prvním použití.
Chce to dobře přilepit hlavně kraje, jinak to má snahu se od krajů odlepovat a postupně utrhávat.

Re: Uchycení baterky

pát 23.11.2018 17:29

Dracekvo, zkoušel jsi 5 minutový epoxid? Ten bys se ti neměl odlepit. Mě když se to urvalo (jedině při havárce), tak i s polystyrenem.
Před lepením jsem polystyren narušil (vpichy vhodným předměrem, třeba šroubovákem), aby epoxid měl za co se zachytit. Teda lepil jsem klasický sucháč, nikoliv duallock. Odlepilo se ti to od duallocku, nebo od podkladového polyše? Jestli od toho duallocku, tak to je jiná písnička.
Odeslat odpověď