Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 02.04.2018 16:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pokud to hodláš napájet jednočlánkem, tak si ještě ohlídej minimální napětí přijímače soupravy, kterou chceš kupovat. Nedávno jsem si všiml, že u FrSky S6R a S8R je uváděný rozsah napětí 4V až 10V. Jaké je ale skutečné minimální napětí nevím. Graupner má 3,6V až 8,4V ale funguje už od 2,5V. Futaba R7008 má uvedeno 3,7V až 7,4V. Tím nechci dělat reklamu žádné značce, jen je dobré si to při celkem extrémním napájení ohlídat.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 02.04.2018 17:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2013
Příspěvky: 302
DAF píše:
Ahoj, už jsem chtěl uzavírat sázky, jestli se ještě objevíš :wink: .
Díval jsem se ještě jednou do popisu od prodejce a dost jsem se zděsil. U všech nabízených serv je napsáno 4,8 V, nebo pouze na 4,8 V. Přesto k tomu nabízí a doporučují jednočlánek Li-pol. Já serva honím buď ze 4 článku NiMH, třeba tento https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=5779, nebo přes BEC v regulátoru, ten dává 5V. Někde jsem viděl i akupack 4,8V/110mAh, ale teď ho nemůžu najít. Bohužel prodejce (RC Káně) k akumulátoru, kromě kapacity, neudává žádné další parametry, jako rozměry a hmotnost.
Když budeš vybírat serva, dívej se na parametry - např. https://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mo ... servo-3-7g, tady je v popisu přímo uvedeno, že to může být i na jednočlánek.


Jojo presne tak, serva musi byt schopna provozu na LV tzn. na jednoclanek...vetsi baterku do toho nenacpes, uz takhle to tam je nahnacane.

_________________
Bravo F3k, Vertex F3k, Long Shot 4 F3k, K2000, Triple RES


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 02.04.2018 19:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 22.8.2015
Příspěvky: 285
Bydliště: Ostrava/Vsetín/Brno
Obrázky: 0
Flekisu, odkuď jsi?
Já taky létal dlouhé roky na simu (taky s gamepadem :-)) a když jsem se pak rozhoupal a koupil éro, byl jsem moc rád, že mě kolega vzal přes kabel. Oba vysílačky spojené káblem, já ovládal ale on mi do toho mohl kdykoliv vstoupit, kdyby byla nějaká krizovka, bez nějakého předávání rádia.
Pokud bys byl z okolí Brna/Ostravy, tak tě rád někdy takhle přes kabel vezmu s Alphou, ať si to možeš osahat nanečisto. A pokud jsi odjinud, třeba se najde někdo jiný ;)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 02.04.2018 21:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
DAF píše:
Díval jsem se ještě jednou do popisu od prodejce a dost jsem se zděsil. U všech nabízených serv je napsáno 4,8 V, nebo pouze na 4,8 V. Přesto k tomu nabízí a doporučují jednočlánek Li-pol. Já serva honím buď ze 4 článku NiMH, třeba tento https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=5779, nebo přes BEC v regulátoru, ten dává 5V. Někde jsem viděl i akupack 4,8V/110mAh, ale teď ho nemůžu najít. Bohužel prodejce (RC Káně) k akumulátoru, kromě kapacity, neudává žádné další parametry, jako rozměry a hmotnost.

Ani nemusí udávat další parametry! Když zkusíš koupit jednočlánek 300 - 350 mAh, tak zjistíš, že ty baterky z různých zdrojů jsou cca stejné, liší se o gramy a milimetry. Napájení jednočlánkem je u házedel bežně používané. Létám to běžně - http://www.kolmanl.info/index.php?show=longshot2_par

Doporučuji zabrousit do diskuzí těch, co létají F3K, když sis vybral letadlo, které má k této kategorii blízko.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 02.04.2018 21:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
flekis píše:
Dam na vase rady a koupim easy star2

Já jsem se v tom radění za poslední rok posunul od Easy Starů, Bet a podobných strojů k většímu větroni z EPP - zmínil jsem v tomto vlákně Pegasuse od VA models. Zase by to zdůvodňování zabralo celou stránku ;-) Já jen aby ostatní, co se budou v tomto vláknu inspirovat ve svých začátcích, měli látku k přemýšlení.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 02.04.2018 21:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Nejlepší řešení je sejít se s někým, kdo modelaří a má nějakou zkušenost. Nebo se jít někam, kde se létá, podívat. Vidět něco naživo, popovídat si o věcech, to tě posune za jedno setkání o několik dnů prodiskutovaných tady na fóru.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 03.04.2018 4:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Vím, že pokud budu dávat baterku stejného druhu, bude rozměr a hmotnost dost podobná. Pokud bych chtěl ale místo Li-Pol dát NiMH, budu to muset odměřit, buď přímo z modelu, a pokud ho ještě nemám, tak z doporučené baterky. Z rozměrů a hmotnosti vycházím při úpravách plánků pro kluky na kroužek. Ale tam to je jen Li-Pol, pohonná.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 03.04.2018 8:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@DAF " ... Pokud bych chtěl ale místo Li-Pol dát NiMH, budu to muset odměřit... "
Co tě k takové záměně vede? Jaký je důvod? Samostatný RX accu 4.8 V , místo 3.6 nebo 7.2 V ?
Chápal bych ponechání NiMH v TX. Též model pohonný Li náhrada dobrým NiCd. V modelu nevím.
Snad kdyby s e-motorovým modelem koupený ESC byl jen na Nixx (neuměl Lixxx).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 03.04.2018 8:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
DAF píše:
Vím, že pokud budu dávat baterku stejného druhu ...

Vy ale řešíte dvě věci:
- že to nebude s uvedeným jednočlánkem fungovat
- že se musí v modelu použít jiný akumulátor s napětím 4.8V
a tedy to trochu komplikujete ;-)
Rozměry akumulátoru lze vygůglit dotazem "li-pol 1s 350 OR 300 OR 250 mah"
třeba zde http://www.lipolbaterie.cz/136-lipol-ba ... -3-7v.html
Já říkám, že to bude fungovat s jednočlánkem, myslím si, že to výrobce má dobře nakonfigurované a že rozumy v této oblasti lze najít v diskuzích lítačů házedel F3K. Tebou doporučovaná cesta vede na čtyřčlánek Ni-MH 350 mAh, který je podle mě na takto malý model zbytečný a (neznám Plachetníka) asi to bude vyžadovat spájet k sobě články v nějakém speciálním tvaru, aby se do gondolky vešly. To je další profese (pájení akumulátorů), kterou by si tazatel přidal k tomu "zamodelařit si".


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 03.04.2018 9:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ale ono to určitě na jednočlánek fungovat bude, o tom nepochybuju, hlavně pokud použije serva a přijímač schopné pracovat se sníženým napětí. Jen nevím, jak se budou chovat serva, určená na běžné napětí 4,8 V, při napětí sníženém o 25%. Proto jsem psal o čtyřčlánku z NiMH. Nejspíš fachat budou, ale bude dostačovat snížený krouťák? Co až se baterka více vybije a půjde to ne na 3,7 V, ale na 3,0 V? Bude takové servo ještě schopno vůbec pracovat? V prodejcem doporučené výbavě byla uvedena jen a pouze serva na 4,8 V, resp. "pouze" na 4,8 V.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 03.04.2018 10:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 14.6.2016
Příspěvky: 103
Bydliště: Kladno
Libor píše:
Já jsem se v tom radění za poslední rok posunul od Easy Starů, Bet a podobných strojů k většímu větroni z EPP - zmínil jsem v tomto vlákně Pegasuse od VA models. Zase by to zdůvodňování zabralo celou stránku ;-) Já jen aby ostatní, co se budou v tomto vláknu inspirovat ve svých začátcích, měli látku k přemýšlení.

Jako nedávný začátečník potvrzuji, že Easy Star není úplně ideální, a Sky Surfer X8 je ještě obtížnější, video na https://premsvo.wordpress.com/sky-surfer-x8/.

Zdůvodnění kdysi výstižně popsal Honza S na: viewtopic.php?f=16&t=77683&start=17 , dovoluji si citovat: ” … Easystar je poměrně velký a těžký, a snadno ho rozletíš a rozprášíš o zem. To letadlo má dost energie i když přežije drsnější zacházení, není to moc na mlácení nebo velký pilotní chyby v malý výšce. Takže začátečník musí lítat vysoko, kde na to moc nevidí, snáz ztratí orientaci… ”

Já jsem se naučil létat na EzFly Traineru viewtopic.php?f=16&t=77631 , podobný bude Step One.
Pegasuse jsem neměl, ale podle mě bude vhodnější než Easy Star, má např. menší plošné zatížení a EPP modely jsou pomalejší než z EPO. Vrtule vpředu (pokud je to sklopka) není problém ani pro začátečníka, vyzkoušeno na Fíku 100 https://premsvo.wordpress.com/fik-100-epp/ . Motor vpředu je také vhodnější pro ovládání modelu.

Nejlepší je samozřejmě pomoc zkušenějšího. Ne každý ale někoho zná a člověk se také může stydět, jaké je nemehlo. Znám případ, kdy po 1. havárii skončil krásný konstrukční motorizovaný větroň na půdě a dotyčný s modelařinou také skončil.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 03.04.2018 11:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
DAF píše:
...
V podstatě tady kroužíme kolem toho, že to letadlo je pro začátek ne úplně vhodné. Rozměry pro stavbu a létání, ale i pro osazení a provozování. Protože to není jen o tom postavit to a vybavit to. Je to i o tom provozu, hlídat si letový čas, aby to nečekaně neumřelo ve vzduchu. Je to prostě taková speciálka, která nutí novice řešit příliš mnoho věcí.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 03.04.2018 13:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
A přesně proto jsem klukům na kroužku řekl, tedy jednomu, že jeho P47 od Guillowa stavět nebudeme, protože to zatím nemá šanci zvládnout (a já na to nemám čas, protože s dalšími stavíme jejich modely). Těm už trochu pokročilejším jsem našel model, který jsou schopni pod dohledem postavit a také uřídit, také z počátku pod dohledem.
P.S. Mnoho výrobců své produkty označuje jako vhodné pro začátečníky, ale nemusí to být pravda. Je to jen vějička, aby se to prodávalo.


Přílohy:
IMG_3691.JPG
IMG_3691.JPG
[ 159.8 KiB | Zobrazeno 1828 krát ]


_________________
Hitec Aurora 9X
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz