Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 18:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Nereagoval som na teba, ale kolegu vyssie.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 27.06.2018 5:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
automet píše:
Ja nemam smerovku na oba kniple kvoli myleniu ale kvoli tomu, ze smer u vsetkych lietadiel a airboatu riadim kniplom vpravo. A vlavo som to nechal aby som ho mohol riadit aj pocas hodu.


Reaguji tak nějak celkově na téma (ač jsem se napohled navázal na tebe) - to o pletení si stylu řízení bylo hned v prvním příspěvku :-)
Důvod s řízením hned po hodu trochu smysl má (u Tora tedy moc ne, opět zbytečné, ale u Phantoma dost možná ano), to beru.

K té diskusi mezi tebou a Yenyakas o době letu - tohle se zase hodně liší podle typu křídla. Nějakou dobu jsem měl MaxiSwift ( http://www.modelsport.info/MS-COMPOSIT/ ... 81500.aspx ) a to byl opravdu téměř větroň, při zabrždění vrtule se s tím dala točit termika i ve smyslu relativně slabé bubliny, ne pouze silné stoupáky a ještě by to šlo zlepšit sklopnou vrtulí. Normální Swift či Toro je v tomto také slušný, ale už to zdaleka není taková výkonnost jako ten MaxiSwift, tady s tvým opačným názorem nemohu souhlasit, ale pořád je Toro lepší než třeba WingWing Z-84.
Homemade křídlo od Yenya by se muselo zkusit, tohle se nedá vydiskutovat ve fóru. Možná je opravdu vztlakem slabší a tolik v kluzu neudělá, ale možná taky dělá něco špatně, ale tohle je opravdu už mimo možnosti diskuse :-(

Jinak já sám za sebe u samokřídla taky celkovou dobu letu moc neřeším, na plachtění mám soutěžní F5J stroje :-) Kouzlo samokřídel je ale pořád v tom blbnutí, neskutečná psina nastane, pokud je na place samokřídel více, třeba honička dvou Swiftů, kdy se mnou létám syn, je nanapodobitelná. Na soutěže pak vozím pro změnu mrňavého mikro Swifta ( http://www.modelsport.info/MS-COMPOSIT- ... 00004.aspx ), nedoporučuji pro začátečníky, ale s trochou zkušeností umí neskutečné věci (třeba tlačený přemet z cca 6ti metrů proti zemi nemá chybu) :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.06.2018 6:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Čo sa týka toho Tora 900 tak záleží, v akom počasí lietaš.
Verím tomu, že v brutálnych poryvoch vetra čo sem-tam lietame s kolegom by sa niekto otočil a šiel domov. Možno je to tým, že s Torom /s tým istým/ lietam už 9 rokov.

Čo sa týka maxiswifta, tak ten plachtí OVEĽA horšie ako Toro900, nakoľko obidva modely mám doma, obidva postavené na čo najmenšiu hmotnosť.
Opýtam sa ťa priamo, máš originál Toro900? Lebo pripadá mi, že nie.
Na plachtenie Toro900 sa momentálne chytá Zeta od VA models, ostatné sú o 10 krokov vzad.
Výhoda /aj nevýhoda pri preprave/ Maxiswifta je jeho veľkosť a viditeľnosť na oblohe, takže alarm mám na 600m /u Tora900 400m/. Ak by som dal na 400 a lietal s oboma modelmi štýlom 400m plný, vypnúť a plachtiť, víťaz jednoznačne Toro900. To nehovorím, že Maxiswift absolútne nezvláda vietor /ak by som ho potiahol, tak by som zrejme pridal na rýchlosti a priebojnosti proti vetru, ale plachtenie by sa ešte asi zhoršilo, neskúšal som/.
Ja síce F5J nemám, mám Filipov 400 s dvoma stavanými termickými krídlami, tam človek nalieta hodinu ako nič a v baterkách viac ako polovica šťavy. Ak ale nalietaš hodinu s takým vyšperkovaným Wildhawkom z roku 2007 /1. moje lietadlo plne letuschopné bez poškodenia/, je to veľmi príjemný a neopísateľný pocit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.06.2018 7:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Já měl ta samokřídla během let skoro všechna - jako první Mini Tornádo a pak se to postupně měnilo. Toro jsem tu měl nějakou dobu taky, ale rovnou říkám, že ne zároveň s maxiSwiftem. K tomu co píšeš bych si kladl otázku, jestli nemáš Maxi Swifta až moc lehkého, on má plochu jak kráva a EPP moc neváží, přitom hmotnost výbavy do něj se od výbavy do menšího křídla neliší zase o tolik. Dá se u něj proto dostat na dost malé plošné zatížení, což může (nemusí) být kladem v klidu, ale ve větru to je na škodu. Já měl MaxiSwifta dost bohatě vyztuženého uhlíkem a v něm velké baterky, takže vyloženě ultralehký nebyl a létal fakt dobře. Dal jsem ho pryč kvůli děsné neskladnosti - dobré letadlo, ale pro provoz nepraktické :-(

Zeta nekomentuji, tu jsem zrovna neměl a asi ani reálně neviděl. Co bych docela rád zkusil je Zorro od RCF, na něj mám reference hodně dobré, ale zatím nebyl prostor :(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.06.2018 7:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Maxík sa mi nejako extra neosvedčil + zlý prevoz autom /malý sedan/. Druhýkrát už by som ho nekúpil. Niektoré lietadlá sa neosvedčia, niektoré sú vyslovene omyl, niektoré by som kúpil po strate znova /spomínané Toro900, teraz aj Zeta, keďže som ju videl naživo/. To človek vidí až časom.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 6:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Pozor s tím mixováním kniplu směrovky do křidýlek. Ono to funguje jen do chvíle, než se letadlo otočí na záda. Pak se začnou dít věci.

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 7:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
...... .

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 7:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
HonzaS píše:
Pozor s tím mixováním kniplu směrovky do křidýlek. Ono to funguje jen do chvíle, než se letadlo otočí na záda. Pak se začnou dít věci.

Za letu riadim iba tým mixom /ktorý má 100% výchylky ako ľavá páka, samozrejme musí byť koncová poloha obmedzená, aby sa to nesčítavalo/ a aj na chrbte a nič sa nedeje.
Poprosil by som konkrétnejšie, čo by sa malo diať?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 11:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
tomashr píše:
Homemade křídlo od Yenya by se muselo zkusit, tohle se nedá vydiskutovat ve fóru. Možná je opravdu vztlakem slabší a tolik v kluzu neudělá, ale možná taky dělá něco špatně, ale tohle je opravdu už mimo možnosti diskuse :-(

Jo, tak nějak to bude - včera podle předpovědi mělo foukat 8 m/s a v nárazech tak 2-3x víc, šel jsem lítat na svah, který sice není ideální, ale je pro tento směr větru tak jediný v mém okolí. Před časem se Sky Surferem při tak 4-6 m/s podle předpovědi jsem se tam neudržel ve vzduchu úplně bez motoru, ale tak od nastoupání to letělo docela dlouho. Nicméně jsem s motorem nebyl moc schopen letět proti větru.

Včera se samokřídlem to sice taky moc neneslo, ale při zapnutí motoru to vystřelilo proti větru jakoby vůbec nefoukalo. Samozřejmě je to víc než 2x lehčí než Sky Surfer a má to o něco větší vrtuli (7x6 proti 6x6), ale zase motor má Sky Surfer nejspíš účinnější a větší plochu křídla. Tak možná je fakt problém na straně malého vztlaku než na straně velkého čelního odporu. Ještě chci zkusit překrýt šterbinu elevonů nějakou páskou, jestli to náhodou nepomůže. Ale možná je fakt špatný profil křídla, možná jsem se od deklarovaného PW-75 odchýlil příliš daleko.

No ale na svahu to zas nic moc extra není - letět kolmo ke směru větru znamená, že to vítr má tendenci převracet hned na jednu, a hned zase na druhou stranu. Chtělo by to ovládané kormidlo.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 12:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
No podle mě by to chtělo na kopec spíš jinej model.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 14:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
No a jedna z otázek je proč. Třeba taková Alula je půdorysem i rozměry podobná, a v bezmotorové konfiguraci (cca o půlku lehčí) se na svahu používá. Je možné že to může mít o tolik jiný profil, například?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 18:07 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 18.5.2018
Příspěvky: 68
Bydliště: Kousek od Prahé
YenyaKas píše:
Chtělo by to ovládané kormidlo.


Není dobré používat slovo kormidlo jako synonymum směrovky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 19:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
RCdrakula píše:

Není dobré používat slovo kormidlo jako synonymum směrovky.


Nojo, omlouvám se, pokud jsem se někoho dotkl nepřesnou terminologií. A jaký je mezi tím teda rozdíl? Vycházím z toho, že na všelijakých komponentách (RX, TX, stabilizace, simulátor) mám kanály označené nějak jako AIL, ELE, RUD. Přičemž to poslední je předpokládám od slova rudder, kormidlo.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 20:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Když řekneš u letadla kormidlo, může to být i jiné kormidlo než směrovka. Říká se "zahýbej kormidly" a nemyslí se tím jen směrovka. Říká se směrové kormidlo, výškové kormidlo. Rudder je kormidlo u lodě, u letadla se to překládá jako směrovka.
Jazykový koutek :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.06.2018 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Dík. Už jsme teda dost mimo téma diskuse, ale - křidélka a klapky jsou teda taky kormidlo? Ocas do V (motýlek?) je taky kormidlo?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz