Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2019 15:58 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2018
Příspěvky: 32
Zatím jsem létal pouze s modely,které měly přijímač napájený z pohonového aku přes SBEC.U nového modelu chci použít samostatné napájení přijímače /uvažuji 4x1,5V NiCd/,ale nevím si s tím rady.
1.Mohu použít stejný regl (SBEC)? Nebo musím mít jiný?
2.Mám přijímač Optima 7 a potřebuji 6 serv plus motor.Kam zapojím napájení přijímače?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2019 16:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Pokud chceš napájet přijímač zvlášť, budeš muset použít nějakou rozvodnou destičku, kde propojíš napájení serv a přívod z BEC. Napájecí kablík (+) přijímače nebude s touto destičkou propojený. K přijímači připojíš napájení rovnou z té NiCd baterie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2019 16:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2016
Příspěvky: 355
Rozvodnou destičku naco? Pohonná baterie se zapojí k přívodu reglu a přijímačová do kteréhokoliv výstupu na přijímači, ze servokonektoru od regulátoru se vytáhne + pin (červený) a nechá se nezapojený.

_________________
Jeti DC-16
F4U Corsair (Saito FG-60R3), Swift 2, VSB-66 Orlice 4,35m, Sopwith Pup 1,35m, Mustang P51


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2019 16:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
A chceš s přijímačem napájet i serva z baterky NiCd 4,8V?
A nebo jen přijímač z NiCd 4,8V a serva dál přes SBEC?
Upřesni to, v obou případech je to jinak.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2019 16:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2018
Příspěvky: 32
Chtěl bych napájet přijímač i serva z NiCd baterie,tedy jestli ti jde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2019 16:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
nin píše:
Chtěl bych napájet přijímač i serva z NiCd baterie,tedy jestli ti jde.


Tak to je trochu něco jiného. V původním dotazu jsi psal jen o přijímači. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2019 18:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Přijímač Optima 7:

Citace:
Kromě běžného napájení ze 4-5 čl. akumulátoru NiCd/NiMH nebo 2s lithiového akumulátoru (Li-poly, Li-Fe, Li-ion) je možno přijímač napájet prostřednictvím vestavěného stabilizátoru napájení. V takovém případě se napájecí napětí (4,8-35 V) přivede na zásuvku SPC, ze které se vyjme zkratovací propojka, se kterou je přijímač dodáván. SPC systém zajišťuje pouze napájení přijímače, pro napájení serv musíte na některou ze zásuvek kanálů 1...7 přivést napájecí napětí 4,8-7,4 V (dle typu serv, napětí větší než 6,0 V pouze pro serva řady HV) V. Díky SPC tak můžete u elektroletů přijímač napájet přímo z pohonného akumulátoru a obejít tak nebezpečí výpadků napětí nebo úplného selhání BEC stabilizátoru napájení v regulátoru otáček. U velkých modelů se spalovacím motorem zase můžete SPC využít pro jednoduché vytvoření dvojitého napájecího systému se samostatným akumulátorem pro přijímač a dalším pro serva bez potřeba dalších přídavných obvodů nebo zařízení.


K tomuto přijímači lze stáhnout návod i s obrázky, pro ty méně chápavé...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2019 19:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
nin píše:
Chtěl bych napájet přijímač i serva z NiCd baterie,tedy jestli ti jde.

Jde. Musíš akorát z kabelu k regulátoru motoru vytáhnout jak to už psal F4U pin s červeným drátem, otočit ho zpět a zaizolovat. Tím nepůjde z SBEC napájení 5V do přijímače a serv.
Serva nastrkáš do konektorů přijímače 1-7. No a protože chceš 6 serv a regulátor motoru a přijímač má jen 7 servovýstupů, tak na baterku už žádnej konektor na přijímači nezbyde. Musíš třeba regulátor motoru připojit přes Y kabel, do jednoho vývodu regulátor a do druhýho baterku.
Jenže tohle jde jen pro slabý analogový serva s malým odběrem. Pro serva nad 5kg a hlavně digitály má ten prodávaný Y kabel 22AWG malý průřez a bude na něm velký úbytek napětí, takže by se to muselo udělat jinak.
Jak jseš zdatnej v pájení, mačkání konektorových dutinek a nebo máš na to nějakýho šikovnýho kámoše? Muselo by se to ubastlit, je to celkem jednoduchý ale nikdo to neprodává.
Vyjmenuj serva, co budeš mít připojený a jakou kapacitu bude mít ta NiCd baterka a čím to budeš vypínat.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: čtv 03.01.2019 6:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2009
Příspěvky: 231
Bydliště: Liberec
Obrázky: 1
jasně že jde, a pokud to jsou nějaký HS322, HS422 nebo slabší nebál bych se je zapojit jak píšou kluci výš ale silnější serva bych takhle nezapojoval. já to třeba dělám tak že na servech co mám propojováky, většinou křidélka, střihnu napájecí žíly servokabelu (toho propojováku) a k nim paraelně napojim zdroj. zbylé serva se rozvedou přez příjmač u slabších serv to bohatě stačí, každopádně odpojit bec z regulátoru. ještě teda pokud je to nějaký akrobat volil bych spíš 5ti článek (serva budou rychlejší, silnější a nebudou vadnout s vybíjející se baterkou).


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: čtv 03.01.2019 7:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2018
Příspěvky: 32
Serva budou digitální 4xdymond D260 a 2x Dymond DS 1550,takže zůstanu asi u napájení z pohonového aku.Domníval jsem se,že to bude jednodušší :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: čtv 03.01.2019 7:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2009
Příspěvky: 231
Bydliště: Liberec
Obrázky: 1
nin píše:
Serva budou digitální 4xdymond D260 a 2x Dymond DS 1550,takže zůstanu asi u napájení z pohonového aku.Domníval jsem se,že to bude jednodušší :(


Jednodušší to určitě není zato je to rozhodně stabilnější, při výpadku reglu stále řídíš a přistaneš je ale na zváženou jestli to letadlo uveze a jestli je to potřeba. třeba u "bublinkáče" bych se s tím asi taky nepatlal.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: čtv 03.01.2019 9:11 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2018
Příspěvky: 32
Chlummik píše:

Jednodušší to určitě není zato je to rozhodně stabilnější, při výpadku reglu stále řídíš a přistaneš je ale na zváženou jestli to letadlo uveze a jestli je to potřeba. třeba u "bublinkáče" bych se s tím asi taky nepatlal.

U Cularise i u Laguny 3m to mám napájené přes SBEC z pohon.aku a zatím to bylo bez problému.
Teď uvažuji o Epsilonu 4m tak jsem to chtěl zkusit udělat bezpečněji(?) ale příjde mi to tedy dost složité.(alespoň na mně)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: čtv 03.01.2019 9:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2009
Příspěvky: 231
Bydliště: Liberec
Obrázky: 1
větroně s těmi servy co píšeš bych řešil následovně: Kvalitní regl s bec (ne žádnou čínu) příjmač bych napájel přez zásuvku "SPC" přímo z konektoru pohonné baterie, na rádiu pak uvidíš napětí accu a mužeš si nastavit i varování nizkeho napětí. to je jednoduché zapojení a pokud nebudeš mít regulátor "zhonšuawej" tak bych se toho nebál. umíraj hlavně setový regulátory co čínani mrskaj ve velkým.

nevím ale jestli ti budou serva stačit 4m větroně nemám a ani jsem nikdy nezkoumal jakej tah je třeba na ovl. plochy příjde mi ale 2.8kg málo přeci jen to bude pořádná plocha na křidélkách a při rychlosti cca 130km/h to už je slušnej vítr,


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: čtv 03.01.2019 10:32 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2018
Příspěvky: 32
Chlummik píše:
větroně s těmi servy co píšeš bych řešil následovně: Kvalitní regl s bec (ne žádnou čínu) příjmač bych napájel přez zásuvku "SPC" přímo z konektoru pohonné baterie, na rádiu pak uvidíš napětí accu a mužeš si nastavit i varování nizkeho napětí. to je jednoduché zapojení a pokud nebudeš mít regulátor "zhonšuawej" tak bych se toho nebál. umíraj hlavně setový regulátory co čínani mrskaj ve velkým.

nevím ale jestli ti budou serva stačit 4m větroně nemám a ani jsem nikdy nezkoumal jakej tah je třeba na ovl. plochy příjde mi ale 2.8kg málo přeci jen to bude pořádná plocha na křidélkách a při rychlosti cca 130km/h to už je slušnej vítr,

A přes to SPC budu mít napájená i serva? Ptám se asi dost hloupě,ale je to pro mě španělská vesnice :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: napájení přijímače
PříspěvekNapsal: čtv 03.01.2019 11:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2009
Příspěvky: 231
Bydliště: Liberec
Obrázky: 1
Citace:
A přes to SPC budu mít napájená i serva? Ptám se asi dost hloupě,ale je to pro mě španělská vesnice :D



nebudou je to jen napájení příjmače můžeš ho ale napájet až 35V tj. 8čl lipo a v tu chvíly bude fungovat telemetrický přenos stavu napětí accu do rádia (je nato u příjmače přiložený kablík). serva musíš napájet přez "servovýstupy" příjmače tj. z BECu regulátoru.

přesně takto: Obrázek


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz