Switch to full style
Začínáte nebo chcete začít s letadlem.
Odeslat odpověď

Jak a s čím začít (bylo "Plány letadel")

stř 29.05.2019 20:11

Dobrý den. Chtěl bych začít s tímto úchvatným koníčkem. Jsem bez zkušeností s létáním a zatím bez možností pořízení si RC kompletu letadla do začátku, byť za tu krásnou cenu 3999kč v akci 1000.
Nejsem v hledání nijak zdatný a proto se na vás obracím takhle..
S modelařinou mám trochu zkušenosti a proto jsem chtěl požádat aspoň o nějaké plány letadel- spíš nějaké bojové z 2sv. války, které bych si mohl vymodelovat z balsy nebo modelářské překližky. Jde mi o to, nějak překlenout léto a zimu a do příští sezóny už poskládám určitě vše potřebné k funkčnímu létání =)
Klidně mi napište soukromou zprávu s odkazem kde by se dalo něco stáhnout a podobně.
Klidně bych se nebránil ani osobnímu setkání a popovídání si o tom, jsem z Liberce..
Děkuji a s pozdravem Trakal

Re: Plány letadel

stř 29.05.2019 20:25

https://outerzone.co.uk/
Tak třeba tady je momentálně přes 10.000 různých plánů modelů letadel :)
Každopádně je dobrý nápad se s někým sejít a o všem si popovídat aby tě neodradilo případné zklamání.

Re: Plány letadel

stř 29.05.2019 20:34

REX píše:https://outerzone.co.uk/
Tak třeba tady je momentálně přes 10.000 různých plánů modelů letadel :)
Každopádně je dobrý nápad se s někým sejít a o všem si popovídat aby tě neodradilo případné zklamání.


Super, mockrát děkuji. Už vím že je nejlepší kdybych začínal s letadlem který má tlačnou vrtuli vzadu nahoře, ale letadla mě uchvátila tak nějak celkově a moc rád bych si postavil Iljušin Il-2 „Šturmovik“ Snad ho tam najdu. Dobrá náhrada pokud by tam nebyl, by byla i Supermarine Spitfire. Každopádně moc děkuji..

Re: Plány letadel

stř 29.05.2019 21:09

Zadej si DENNY MODELS a tam zrovna ve válečných letadlech je ke stažení plán na toho SPITFIRE krom i jiných

Re: Plány letadel

čtv 30.05.2019 2:42

Roman611 píše:Super, mockrát děkuji. Už vím že je nejlepší kdybych začínal s letadlem který má tlačnou vrtuli vzadu nahoře, ale letadla mě uchvátila tak nějak celkově a moc rád bych si postavil Iljušin Il-2 „Šturmovik“ Snad ho tam najdu. Dobrá náhrada pokud by tam nebyl, by byla i Supermarine Spitfire. Každopádně moc děkuji..


Pokud jsi nikdy s ničím nelétal, tak na tvém místě bych začal s nějakým EPP, nejlépe hornoplošník, např. Bellanca http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=16&t=51402, nebo její větší ségra https://www.jino.cz/bellanca-decathlon--cerveny-epp-arf_721, možností je mnoho.
Určitě bych se nepuštěl do "větších akcí" a nestavěl konstrukční éra jako Iljušin Il-2 a Supermarine Spitfire, tedy pokud to máš v plánu. Ne že bys to asi nebyl schopen postavit, ale jsou dvě možnosti jak to může dopadnout. Buď se budeš bát s tím vzlétnout, nebo se bát nebudeš a hned to rozflákáš. :(
Jak píše REX, najdi někoho, s kým bys hodil řeč. Určitě je ve tvém okolí nějaké modelářské letiště, kde ti někdo ochotně poradí, případně tě i s nějakým cvičným EPPčkem vezme na kabel.
Nadšení a zájem je první krok, záleží jaký bude ten druhý. Může to být zklamání a naštvání z promrhaných financí v případě, že se pustíš do něčeho, na co zatím nemáš a v tu ránu je po koníčku a nadšení. Nebyl bys první ani poslední.

Re: Plány letadel

čtv 30.05.2019 4:26

Děkuji za cenné rady.
Jinak toho Spitfira nebo Il-2 si chci postavit hlavně kvůli toho, že se mi hrozně líbí, celkově stíhací letouny 2.sv války rusů, Angličanů a nějaké od Němců se mi moc líbí. A mám dostatečný věk, rozum a trpělivost na to abych si ten model postavil, vyšperkoval (barvení a podobně) a počkal až se zaucim na nějaké pěně za pár šupů. Je jednoduché jít do obchodu a koupit si plastové výlisky zmenšeniny modelu 1:70, ale postavit si to sám a mít to zavěšené na lanku někde v obýváku stojí za to...

Re: Plány letadel

čtv 30.05.2019 6:48

Dovolim si jen na okraj poznamenat, ze polomaketa - stihacka z WWII neni zrovna hodny a pomaly model ktery by pilotovi leccos odpustil. A rany byvaji fatalni. Ani simulator pilota dostatecne nepripravi na to, co se muze vyskytnout uz pri odstartovani modelu. Takze ten hodny, pomaly a stabilni cvicny model bych nepreskakoval. I kdyz, najdou se takove talenty ktere to daji... mozna...

Re: Plány letadel

čtv 30.05.2019 6:55

A jeste drobnost - jaka je predstava o velikosti modelu, to tu docela chybi.
Predpoklad ze maly model se snaz uridi je mylny, naopak, pod metr ci metrdvacet to muze byt docela narocna a ziva potvora; vetsi byvaji klidnejsi ale zase je vetsi hromada po rane...

Re: Plány letadel

čtv 30.05.2019 7:11

Roman611 : Určitě to neber tak, že by Tě kolegové chtěli odradit. Naopak, chtějí Tě ušetřit zbytečného zklamání. Já to přirovnávám k ježdění na kole. Vypadá to jednoduše, ale ani po sto letech vysvětlování to nebudeš umět. Je třeba vytvořit a zautomatizovat si určité návyky. To s polomaketou z 2. války moc nejde, věř tomu, Michal z H. Králové to popsal naprosto přesně.

Re: Plány letadel

čtv 30.05.2019 7:27

Jsou samozřejmě výjimky potvrzující pravidlo a může se najít začátečník, který zvládne F16, ale takových je hodně málo, na jejich spočítání by stačily prsty jedné ruky pracovníka na pile po 25 letech praxe, a ještě by ti ty jeho tři prsty zůstaly volné. Takže souhlas se začátkem na něčem hodném a téměř nerozbitném, nejlépe z bublinek. Ale hlavně, dej si do profilu oblast, kde se vyskytuješ (může se ti ozvat někdo z okolí s nabídkou podání pomocné ruky) a jinak se koukni třeba na RC mapy, kde najdeš placy, kde se létá. Tam určitě také najdeš pomocnou ruku.

Re: Plány letadel

čtv 30.05.2019 9:21

Zdravím, jestli nechceš pro začátek pěnu, je zde možnost stavět model v rozsypu cca 71dolarů. Rozpětí 1300mm. Hornoplošník. Ale je to z Banggoodu.
https://www.banggood.com/Cloud-Dancer-1 ... rehouse=CN

Re: Plány letadel

čtv 30.05.2019 9:32

Tak pokud rozsyp, rozhodně bych doporučil něco odsud:
http://www.flyingwood.wbs.cz/Motorove-m ... 0-mm-.html
Ceny jsou nízké a když bude náhodou potřeba, neměl by být problém sehnat i jen některé části, například jen křídlo na opravu :)

Re: Plány letadel

čtv 30.05.2019 16:08

REX píše:...http://www.flyingwood.wbs.cz/Motorove-m ... mm-.html...

Osvědšené a léty prověřené modely z těchto stránek pro začátek jsou třeba Q.B.-15 a Q.B.-20

Re: Plány letadel

čtv 30.05.2019 17:37

Ač nejsem příznivcem těchto polomaket ani nejsem nijak zkušený,vyčetl jsem z příspěvku to,že Roman611 si chce postavit polomaketu nějakého válečníka ale nehodlá s ním okamžitě létat,napsal že se chce nejprve naučit na nějaké laciné EPP poletuše takže si myslím že prozatimní obavy nezvládnutí pilotáže jsou ještě předčasné.Hlavně že se chce pustit do stavby a nechce si kupovat hotovku,toho si cením a doufám že mu zkušení poradí jak se stavbou pokud bude nějakou radu potřebovat

Re: Plány letadel

čtv 30.05.2019 19:27

Moc moc děkuji všem za rady, hlavně upřímné.
Do začátku jsem uvažoval o tomhle- poradil mi to jeden modelář že je to prý pro začátečníky nejlepší volba.
I když si mi vůbec nelíbí model jako takový, tak se mi na tom líbí, že prý ty elektronické součástky bych potom po naučení na tomhle mohl přehodit do jiného hezčího modelu. Ale i ty 4000,- jsou pro mě teď hrozně moc, tak proto bych si chtěl jen pro zábavu postavit nějakou jak vy říkáte polomaketu..

Tento myslím do toho začátku: https://www.rc-factory.cz/homepage-fold ... atecniky-2

A jaký rozměr?? Myslel jsem tak do 1m rozpětí křídel..
Odeslat odpověď