Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: čtv 30.05.2019 19:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.5.2019
Příspěvky: 17
Bydliště: Liberec
dratek píše:
Zadej si DENNY MODELS a tam zrovna ve válečných letadlech je ke stažení plán na toho SPITFIRE krom i jiných


Tu stránku jsem vůbec nenašel- nacházelo mi to nějaké modely chlapů =D


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: čtv 30.05.2019 19:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
StepOne mám doma pro své syny na naučení a musím říct že lepší letadlo na začátky neznám, přiznávám že je to příšerka, ale účelová a dokážu si s ní zablbnout i já a to s RC letadly létám už 20 roků.
Jinak když budeš chtít postavit polomaketu tak do toho nasypeš mnohem víc...teda pokud to nebude volnásek na gumu nebo motor CO2
A pokud si opravdu stojíš za polomaketou do 1 metrů rozpětí, tak se budeš muset spokojit s něčím z WWI, tam by asi bylo reálné se s tím i naučit a nerozbit.
Např tento můj Bristol: https://www.rcalbum.cz/model/7669-bristol-scout-c.html
Já se naučil řídit na konstrukčním metrovém Porterfieldovi (něco jako Piper) ale než jsem to zvládl, dvakrát nebo třikrát jsem opravoval rozbité éro, ale nakonec jsem to zvládl a taky úplně sám. S tím Bristolem by to taky bylo reálné a mnohem jednodušší když na tebe někdo dohlédne, jak na stavbu, tak na první lety ;)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: pát 31.05.2019 5:02 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.5.2016
Příspěvky: 59
Bydliště: Hradec Králové
Roman611 píše:
Moc moc děkuji všem za rady, hlavně upřímné.
Do začátku jsem uvažoval o tomhle- poradil mi to jeden modelář že je to prý pro začátečníky nejlepší volba.
I když si mi vůbec nelíbí model jako takový, tak se mi na tom líbí, že prý ty elektronické součástky bych potom po naučení na tomhle mohl přehodit do jiného hezčího modelu. Ale i ty 4000,- jsou pro mě teď hrozně moc, tak proto bych si chtěl jen pro zábavu postavit nějakou jak vy říkáte polomaketu..

Tento myslím do toho začátku: https://www.rc-factory.cz/homepage-fold ... atecniky-2

A jaký rozměr?? Myslel jsem tak do 1m rozpětí křídel..


Romane,
trochu mi uniká pointa celého tvého záměru, možná to bude tím, že už jsem starší pán. :wink: Vycházím z předpokladu, že v současnosti kromě nadšení a zájmu nemáš prakticky nic.
Co myslíš tím
Citace:
4000,- jsou pro mě teď hrozně moc, tak proto bych si chtěl jen pro zábavu postavit nějakou jak vy říkáte polomaketu..
Nezlob se, ale nedává mi to smysl. Pokud se pustíš do stavby polomakety dle plánu, jak se říká od píky, tak ti nebudou stačit ani ty 4 tisíce, které nemáš. Stavební materiál, chemie (lepidla), elektronika, atd. Podle mne je to celé špatně a vůbec bych se jako úplný začátečník do toho nepuštěl. Navíc, jak zde někteří kolegové píší, éro tohoto typu do 1m rozpětí bude spíše "stihačka" nevhodná pro záčátečníka.
Éro z odkazu, co ti poradil jeden modelář jako nejlepší volbu pro začátečníky s tím, že elektroniku použiješ do jiného letadla je dost relativní. Jediné, co se podle mne nechá použít v budoucnu je ten vysílač FlySky FS i-6. Ostatní jen v případě, že to bude do houboletu podobných parametrů.
Lepší volbou by asi bylo např. toto https://www.jino.cz/beta-1400-m1---rtf-4k-24ghz-brushless_847, u toho zase v budoucnu, pokud tě tenhle koníček chytne těžko využiješ 4 kanálový vysílač. Na výuku je to skvělé éro, nepotřebuješ nutně upravenou přistávací plochu, takže se můžeš učit kdekoli na louce a vyšší tráva bude spíše k užitku.
Nechci aby to vyznělo jako že tě od něčeho odrazuji, ale nepouštěj se do žádné stavby konstrukční polomakety. Jestli nemáš peníze, tak šetři a kup nějakou setovku pro začátečníka jako je např. ta Beta, nebo něco podobného a hlavně na nic nespěchej... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: pát 31.05.2019 5:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Začínat polomaketou jen proto, že si myslíš, že ušetříš, tak to se taky můžeš pěkně mýlit. Polomaketa kopíruje maximálně možně svůj vzor. A to včetně vlastností, i těch letových (tedy z velké většiny). Cvičný model je primárně konstruován, aby byl letově přívětivý ke svému pilotovi a případně mu odpustil nějakou tu chybou. Příklad, některé typy špatně vybíhají z vývrtky, u cvičných modelů mnohdy stačí pustit kniply, další věci je odtrhávání proudnic při přetažení, na obdélníkovém křídle, navíc s negativem, se trhají od trupu a konce s křidélky ještě "fungují", na Spitfirovském křídle se to trhá po celém rozpětí.
Osobně bych doporučil fakt nějaké bubliny, nebo něco jednoduchého dřevěného (třeba nějaké to QB). K tomu nějaký simulátor pro seznámení se (jsou i freečka). No a pak někoho, kdo pomůže se začátkem. Jinak bubliny se nelámou (pokud s tím fakt neřízneš o zem), a pokud se ti to opravdu povede, stačí vteřiňák a za pár minut opět létáš. To se ti se dřevem téměř nikdy nepodaří (drobnosti nepočítám, u bublin takto spravíš i zlomené křídlo). A pokud jde o velikost, raději přes metr (1,2 - 1,5 m). Můžeš s ním o trochu výš a přitom ho vidíš (máš víc času na případnou opravu), ač třeba poletí reálně rychleji, točí zatáčky o trochu větším poloměru. U prcků do metru musíš být níž, výš už přestává být vidět v jaké je poloze, točí většinou na pětníku, tedy relativně rychleji. Mám to ověřené na klucích z kroužku. Pokud jde o ceny, příští rok budeme stavět upravené legendární Pluto. Jen materiál vyjde něco přes tisícovku (asi 1300,-), k tomu výbava dovnitř (serva 4x po 70 ká, k tomu motor, regl, baterka za další zhruba litr + další drobnosti). To počítám ceny z levnějšího konce trhu, nic špičkového soutěžního. Samozřejmě pak ještě přijímač a jsi v tom nejméně za tři a půl. To počítám, že Tx už mají. Z rádií nedoporučuju Cadeta od Wasserftáka, není tam vůbec žádný vývojový potenciál.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: pát 31.05.2019 8:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Omlouvám se Romane611 za špatně napsané,má to být dohromady DENNYMODELS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: pát 31.05.2019 15:02 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.5.2019
Příspěvky: 17
Bydliště: Liberec
Michal z H. Králové píše:

Romane,
trochu mi uniká pointa celého tvého záměru, možná to bude tím, že už jsem starší pán. :wink: Vycházím z předpokladu, že v současnosti kromě nadšení a zájmu nemáš prakticky nic.
Co myslíš tím Nezlob se, ale nedává mi to smysl. Pokud se pustíš do stavby polomakety dle plánu, jak se říká od píky, tak ti nebudou stačit ani ty 4 tisíce, které nemáš. Stavební materiál, chemie (lepidla), elektronika, atd. Podle mne je to celé špatně a vůbec bych se jako úplný začátečník do toho nepuštěl. Navíc, jak zde někteří kolegové píší, éro tohoto typu do 1m rozpětí bude spíše "stihačka" nevhodná pro záčátečníka.
Éro z odkazu, co ti poradil jeden modelář jako nejlepší volbu pro začátečníky s tím, že elektroniku použiješ do jiného letadla je dost relativní. Jediné, co se podle mne nechá použít v budoucnu je ten vysílač FlySky FS i-6. Ostatní jen v případě, že to bude do houboletu podobných parametrů.
Lepší volbou by asi bylo např. toto https://www.jino.cz/beta-1400-m1---rtf-4k-24ghz-brushless_847, u toho zase v budoucnu, pokud tě tenhle koníček chytne těžko využiješ 4 kanálový vysílač. Na výuku je to skvělé éro, nepotřebuješ nutně upravenou přistávací plochu, takže se můžeš učit kdekoli na louce a vyšší tráva bude spíše k užitku.
Nechci aby to vyznělo jako že tě od něčeho odrazuji, ale nepouštěj se do žádné stavby konstrukční polomakety. Jestli nemáš peníze, tak šetři a kup nějakou setovku pro začátečníka jako je např. ta Beta, nebo něco podobného a hlavně na nic nespěchej... :wink:



Zdravím p. Michale.
Moc děkuji za odkaz na ten model Bety 1400. Ten se mi líbí mnohem víc než to co mi bylo doporučeno a na ten se určitě zaměřím.
A k těm polomaketám- nechci s ní létat- rozhodně né ze začátku. Jen bych si ho chtěl postavit a zavěsit někde v bytě jako výstavní kus. Ikdybych ho konstrukčně postavil tak špatně, že by nebyl později schopen letu, tak bych měl z něj velkou radost. A vím že hned ze startu by mi žena z rozpočtu nedovolila vzít si 4000kč na materiál, ale když si každý měsíc koupím kousek, tak ji to nebude vadit a než bych se naučil létat- cca rok- dva, tak bych to s ním až potom zkusil..
Určitě bych ho nepostavil a neběžel s ním bez zkušeností na pole..
Když ze začátku dosáhnu na tu Betu (myslím tím finančně) což bude stejně až na příští sezónu, tak za to budu moc rád a do té doby bych chtěl být v kontaktu s modelářstvím aspoň skrz toho stavění.
Ale přemýšlel jsem nad tím celý den a po pečlivém uvážení jsem se rozhodl skrz vaší rady i rady ostatních, že bych si měl zkusit postavit něco snazšího. Přes různé odkazy co mi tady poslali, jsem si vybral model QB.15 revival. není to to pravé co bych chtěl, ale tak nějak se mi taky líbí.
Poté si najdu nějaký modelářský kroužek tady v Liberci a posléze bych se chtěl pustit do modelování polomakety od základu- tedy jen s plánkem..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: pát 31.05.2019 15:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
dratek píše:
Zadej si DENNYMODELS a tam zrovna ve válečných letadlech je ke stažení plán na toho SPITFIRE krom i jiných

No ale tam není nic co by nebylo i jinde, outerzone a pod. v množství více než velikém :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: pát 31.05.2019 19:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Před časem jsem u Lindingerů koupil toto https://www.lindinger.at/de/flugzeuge/m ... y-1400-arf. Já to měl ještě s baterkou, jednoduchou nabíječkou a "vysílačkou". Dávám to do uvozovek, protože vypadá spíš jako ovladač na X Box, PSP, nebo podobná herní zařízení. Jinak jak vidíš, Beta má mnoho sourozenců. Pokud se tomu opravdu hodláš věnovat, bude lepší to koupit odděleně, model zvlášť a RC soupravu také zvlášť.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: sob 01.06.2019 11:19 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.5.2019
Příspěvky: 17
Bydliště: Liberec
Tak je to tady. Nechci zakládat kvůli tomu nové téma, tak to píšu zde.
Po krátkém uvažování jsem prodal herní konzoli za 4000 a budu si tedy pořizovat nejspíš Betu 1400. Našel jsem ale na stránkách za 3700 ale i za 3500. Ale našel jsem taky Beta 1400 M1 a Beta 1400 M2. Jaký je rozdíl mezi M1 a M2? Já jsem to nedohlédal..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: sob 01.06.2019 11:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
M1 a M2 bude pravděpodobně označovat mód1, mód2, nebo-li plyn vpravo (1) nebo vlevo (2).
Já konkrétně, stejně jako velká většina modelářů létám plyn vpravo, ale je určitě hodně uživatelů a zastánců modu2.... Je dobre vybrat takový, jaký létá člověk, který by tě s tím případně měl učit ;)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: sob 01.06.2019 11:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
REX píše:
M1 a M2 bude pravděpodobně označovat mód1, mód2, nebo-li plyn vpravo (1) nebo vlevo (2)...

Ne pravděpodobně, ale určitě je to označení módu, tedy rozložení ovládacích prvků.
Zkus si opravdu sehnat někoho, kdo má simulátor, tam si to můžeš vyzkoušet a podle toho se rozhodnout. Samozřejmě je dobré létat stejný mód, jako tvůj učitel. Dá se to přirovnat k levo - a pravostrannému řízení aut. Když budeš mít ovladač simulátoru s módem 1, resp. 3 (rozdíl je v umístění křidélek a směrovky) a budeš chtít vyzkoušet mód 2 (resp. 4, opět rozdíl v umístění ovládání S a K), ovladač jen v ruce otočíš, čímž dostaneš plyn vlevo. Musíš ovšem v nastavení dát i příslušné reversy, abys třeba při přitažení neklesal, ale stoupal, stažením páky plynu nepřidával, místo ubírání apod. I když někdo ten plyn takto nastavený má záměrně, to už jsou ale jen nuance. Já kdysi létal na větroních, což je přibližně mód 2 (křidélka a výškovka pravou rukou a brzdy se vztlakama - jakoby plyn, na levé), ale s modely létám jedničku.
A jestli ti můžu ještě něco doporučit, ale vlastně jsem to už psal. Pokud se tomu fakt chceš věnovat trochu víc, nekupuj set včetně vysílačky Cadet. Kup jen co nejvíce osazený model (motor, regl, serva, nejlépe s baterkou a aspoň síťovou nabíječkou), ale bez RC soupravy. Cadet je sice funkční, dá se použít i v jiném modelu, ale je absolutně bez vývojového potenciálu. Není ho kam rozšiřovat. Pokud si koupíš např Hitec Lite, tak rádio také není sice žádný zázrak, ale když si časem koupíš lepší rádio téže značky, jen znovu spáruješ Tx a Rx (vysílač s přijímačem) a létáš dál. U Cadeta musíš tohle všechno měnit (vyhodit), ten není kompatibilní snad s ničím jiným.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: sob 01.06.2019 12:55 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.5.2019
Příspěvky: 17
Bydliště: Liberec
Mě se zdá přirozenější přidávat plyn levou rukou, tak jako to je u rc autíček co jsem měl jako kluk.. Ale chtělo by to asi vyzkoušet no.. A co se týče výběru letadla a vysílačky a vše kolem aby to bylo jak píšete kompatibilní, tak v tom se asi vůbec nevyznám =(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: sob 01.06.2019 13:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Nutným a důležitým předpokladem úspěchu jakékoliv lidské činnosti je dokonalá znalost čtení. Přečti si předchozí příspěvky. Psal jsem, a vím, že ne sám, abys našel plácek, kde se snaží modeláři a dál s nimi řeč. Lepší jednou vidět, než stokrát číst. Najdi si také nějaké stránky zkušených modelářů, třeba Libora Kolmana, nebo veka1. Místo chvilky směšných pohybů s manželkou si otevři jedno chlazené a čti. Když půjdeš do kšeftu, většinou ti také pořadí, ale prodejce má zájem prodávat, ne jen zadarmo radit. Předpokládám, že slovu "kompatibilní" rozumíš. Dřív to bylo jednodušší, většina výrobků různých výrobců spolu mohla fungovat. Dnes má každý výrobce vysílaček svůj protokol a není proto (ve většině případů) možné kombinovat různé výrobky. No a autíčko se opravdu řídí dost jinak, to se pohybuje v 2D, na rozdíl od letadel.
P.S. A také jsem ti radil, aby sis dal do profilu oblast, kde se vyskytuješ. Nikdo nebude v nějakém už zapadlém vlákně hledat, že jsi z Liberce. A nikdo ti nebude nabízet pomocnou ruku, protože kvůli tomu nepojede přes půl republiky.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: sob 01.06.2019 17:11 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.4.2016
Příspěvky: 45
Roman611,pripomínaš mi mňa,samouka, pred 30 rokmi,keď som začal s modelmi lietadiel,pozrel som plán modelu Bambi-pamätníci pamätajú-postavil,ale návod som považoval za nepodstatný.samozrejme som ho nedonútil lietať.neprišlo mi dôležité poznať základné princípy letu.skús si niečo o tom dohľadať na internete,v tých dobách bol mojim jediným zdrojom informácií časopis Modelár.Plány lietadiel predávajú aj české časopisy RCmodey a RC revue.V RC revue predávajú aj reedíciu plánov časopisu Modelár.Sú tam polomakety JAK 3,Spitfire,airacobra síce na spaľovák,ale môžeš si urobiť predstavu o konštrukcii,náhľady sú pri každom pláne.tu na fóre bol odkaz na skeny časopisu modelár,tam keď informovali o vydaní nového plánu,vždy v popise bola aj súpiska materiálu a tak si môže spočítať koľko to bude stáť,keď začínaš s čistým stolom.Na stránke minimakety cz je plán na RC minimaketu IL 2-je to aj moja srdcovka.Prajem ti aby sa ti v tomto nádhernom koníčku darilo a skús počúvať čo ti radia iný,vyvaruješ sa sklamaniam a zbytočným finančným stratám.Vlastná skúsenosť.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plány letadel
PříspěvekNapsal: ned 02.06.2019 5:50 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.5.2016
Příspěvky: 59
Bydliště: Hradec Králové
DAF píše:
A jestli ti můžu ještě něco doporučit, ale vlastně jsem to už psal. Pokud se tomu fakt chceš věnovat trochu víc, nekupuj set včetně vysílačky Cadet. Kup jen co nejvíce osazený model (motor, regl, serva, nejlépe s baterkou a aspoň síťovou nabíječkou), ale bez RC soupravy. Cadet je sice funkční, dá se použít i v jiném modelu, ale je absolutně bez vývojového potenciálu. Není ho kam rozšiřovat. Pokud si koupíš např Hitec Lite, tak rádio také není sice žádný zázrak, ale když si časem koupíš lepší rádio téže značky, jen znovu spáruješ Tx a Rx (vysílač s přijímačem) a létáš dál. U Cadeta musíš tohle všechno měnit (vyhodit), ten není kompatibilní snad s ničím jiným.


DAFe, zkušenější vědí jak to myslíš, ale začátečník který je vyloženě nadržený na "letání a modelařinu" a ještě k tomu bojuje z každou korunou...? No já nevím, já bych ho asi vývojovým potenciálem nezatěžoval. A víš jak to je, někdo má nadšení a po prvních neuspěších zjistí že na to nemá buňky, praští s tím do kouta a raději se dá k rybářům.
Co se týče té značky a budoucího využití, tak pokud ho to chytne, jistě ve svém okolí bude pod vlivem jiných modelářů a všichni víme jak to je s tou značkou Tx a Rx. Někdy to bývá docela zábavné poměřování pinďourů a věčné diskuse, jaká je ta "nejlepší". Tím chci říct, že není jisté zda zůstane u Hitec. Navíc se obávám, že Aurora s 9 kánály je v současné době vrchol a zároveň konečná značky Hitec. Sám jí mám a plánuji do budoucna projekty, kde prostě těch 9 kanálů stačit nebude, bohužel.
Můj názor je, že Beta i s Cadetem za tyto peníze je vhodná právě pro naprostého začátečníka a budoucí využití vysílače bych vůbec neřešil.

P.S. Beta s Hitec Lite je všude, kde jsem se díval nedostupná a Pelikán už jí nabízí jen bez Tx, Rx, barerií a nabíječe za 2.990,-Kč. Těch začátečnických modelů tohoto typu a za podobný peníz v kompletu není zas až takový výběr.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz