Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cessna
PříspěvekNapsal: pát 12.07.2019 17:26 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.7.2019
Příspěvky: 27
Bydliště: Kaplice (okr. Č.Krumlov)
Potřeboval bych poradit. V modelářském létání jsem začátečník. Před časem jsem dostal darem novou Cessnu, již nevím označení, ale rozpětí cca 110 cm, střídavý elektromotor, 18A regulátor. A samozřejmě jako nezkušený jsem to při prvním letu poslal k zemi a stálo mě to kolem 1000,- Kč (křídlo, regulátor). A tak jsem to opravil a poslal jsem to k zemi znova, ale tentokrát jsem vše opravil svépomocí. Akorát jsem musel koupit nový motor. Zlomila se hřídelka. A tak šlo éro k ledu a na delší dobu jsem na to zanevřel. Ale v poslední době jsem se malinko školil a trénoval na PC. A dospěl jsem k závěru, že to asi už dám. Napřed jsem si vybral louku s vysokou trávou a zkusil jsem ho zalétnout bez motoru a vysílačky až jsem ho docela slušně doladil a odhodlal jsem se na let s rádiem a s motorem. A šlo to. docela slušně jsem si zalétal až do doby než se mi nejspíš zasekla výškovka a já to nestačil vybrat a byla rána. Hřídel motoru opět praskla a nějaké drobné šrámy, které jsem opravil. Původně jsem si myslel, že odešel zase i regulátor i když bezpečně vím, že jsem před nárazem vypnul motor, jelikož éro na nic nereagovalo. Později jsem zjistil, že vypadl, asi tím nárazem, konektor od regulátoru z přijímače. A po nasazení vše fungovalo až na motor. Ten měl ale prasklou křídel a tak jsem myslel, že to bude tím.
Koupil jsem tedy nový motor a éro dal do kupy, ale motor stále nešel. Ovládání V,S a klapek funguje, ale po připojení baterie se ozývá přerušované pískání, to by mělo asi být v pořádku jelikož to se i ozývalo u nového, ale nereaguje na zvýšení otáček motoru. Jen s sebou motor škube v rytmu toho pískání. Pískání se ozývá i po zapnutí vysílačky což myslím dříve nedělalo. A tak jsem koupil nový regulátor. Typ regulátoru jsem objednal na doporučení prodejce Moje RC s.r.o., i na fotkách mi připadal shodný s tím mým, ale po rozbalení jsem zjistil drobné rozdíly. A to třeba o hodně delší připojovací kabel k přijímači, jeden kabel k motoru má jinou barvu a není na těle samotného regulátoru polepka s označením, (18A). To vše by mi připadalo spíše jako estetické záležitosti, ale ve finále po připojení tohoto regulátoru je letadlo úplně hluché. Ani ono pískání se neozývá. Tak si nakonec myslím, že můj původní regulátor je v pořádku, ale chyba může být jinde, ale to už jsem v koncích. V elektronice jsem úplný laik a nemám se s kým poradit. Je možné, že mi poradí někdo tady?
Na zaučení jsem si koupil SKYRUNNER V3 a myslím, že jsem se na něm dost naučil. I se mi daří občas přistání do ruky.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Cessna
PříspěvekNapsal: pát 12.07.2019 19:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Na dálku ti někdo poradí těžko a z křišťálové koule se blbě věští, navíc se taky blbě shání. Napiš si do profilu odkud jsi a čekej, jestli se neozve někdo z tvého okolí, aby se na to přímo podíval. A dej to do profilu, ne někam do příspěvku, nikdo to zpátky už hledat nebude.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cessna
PříspěvekNapsal: sob 13.07.2019 3:42 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.5.2016
Příspěvky: 59
Bydliště: Hradec Králové
Sdílím doporučení s DAFem.

plavec1 píše:
Napřed jsem si vybral louku s vysokou trávou a zkusil jsem ho zalétnout bez motoru a vysílačky až jsem ho docela slušně doladil a odhodlal jsem se na let s rádiem a s motorem.


Jak se zalétává motorový model letadla řízený vysílačem bez použití motoru a vysílače...?
Jako že si s tím běhal po louce a házel to z ruky? A jakým způsobem si to "slušně doladil" (zalétnul)...?
To mne tedy fakt zajímá. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cessna
PříspěvekNapsal: sob 13.07.2019 4:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
No, ono se to v podstatě tak nějak dříve opravdu dělalo. Ale to byly modely volně létající, kdy po odhození z ruky už s tím nebylo možno nic udělat - zakloužeme, nejlépe do vysoké trávy, pak dáme trochu paliva a vypustíme, model musí stoupat v pravých kruzích a klesat v levých (nebo obráceně, už si to nepamatuju). Takže jestli si přečetl návod na zalévání na 50 let starém plánku, tak se ani nedivím.
P.S. A ještě bych kolegovi plavcovi1 doporučil, aby se porozhlédl po svém okolí a našel plac, kam modeláři chodí létat. Když to zde prohledáš, najdeš odkaz na RC mapy. Možná najdeš i něco jiného sám. Když přijdeš, pokecáš a zeptáš se, s vysokou mírou pravděpodobnosti, limitně se blížící 100%, ti tam určitě někdo poradí. Ukázaná platí víc, než zde deset stránek dohadů co by to mohlo být.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cessna
PříspěvekNapsal: sob 13.07.2019 5:27 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.5.2016
Příspěvky: 59
Bydliště: Hradec Králové
Ptal jsem se na konkrétní případ
Citace:
Jak se zalétává motorový model letadla řízený vysílačem bez použití motoru a vysílače...?
takže nechápu, proč do toho taháš nějaké dřív a pravěk. A že by to zalétával podle 50 let starého plánku snad ani sám nevěříš... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cessna
PříspěvekNapsal: sob 13.07.2019 7:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Pouze jsem uvedl informaci, že podobným způsobem se zalétávaly volně motorové modely v minulosti. Na základě čeho tak činil tazatel, musí zodpovědět sám. Mohl mu to poradit děda, mohl si vzpomenout na svá mladá léta, kdy vysílačky byly malým zázrakem, mohl tu informaci někde vyčíst. Nemám křišťálovou kouli, abych z ní vyčetl jeho myšlenkové pochody. Spíš čekám, za jak dlouho se zde ukáže a s čím přijde.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cessna
PříspěvekNapsal: sob 13.07.2019 7:27 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.7.2019
Příspěvky: 27
Bydliště: Kaplice (okr. Č.Krumlov)
Prostě jsem v modelařině začátečník a tento postup jsem si vymyslel. Měl jsem obavy, že jak éro vypustím s motorem a ono nebude dobře seřízené, nebo i mojí nezkušeností, tak už ho zase nezvládnu. Přeci jenom je to něco jiného, jak jsem zjistil, než když v tom éru jste. To je vše cítit a dá se okamžitě reagovat když je pilot spjatý se strojem. Jinak ten zálet jak jsem si ho vymyslel celkem dobře fungoval. Louka byla mírně z kopce a Cessna letěla jak větroň. A postupně jsem vše doladil aby to letělo přímo a neztrácelo rychlost ani se neklopilo na čumák. Ještě musím dodat, že jsem sice zalétával bez vysílačky, ale ta byla zapnutá a ležela na zemi, všechny páčky v neutrální poloze a éro pro jistotu zpočátku bylo i bez vrtule. Konec konců létá úplně všechno, jak se říká i vrata od chléva. Jen záleží na poměru plochy a rychlosti.

Jinak s tím vyplněním profilu to byl dobrý nápad.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cessna
PříspěvekNapsal: ned 14.07.2019 7:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.7.2019
Příspěvky: 27
Bydliště: Kaplice (okr. Č.Krumlov)
Již mám vyřešeno. S pomocí kolegy (jestli ho tak mohu nazvat, jelikož on je oproti mě profesionál) Ladislava po telefonu jsem motor zprovoznil a zařízení zkalibroval. Tímto bych chtěl Ladislavovi veřejně poděkovat za pomoc. Děkuji mistře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cessna
PříspěvekNapsal: pon 15.07.2019 12:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.8.2008
Příspěvky: 187
Bydliště: Sedlčany,Brandýs nad Labem,Dobříš
S tím záletem jsi to udělal dobře - prostě se nastaví při zapnuté vysílačce všechno do neutrálu a bez vrtule ,,zaklouže" do vysoké trávy. Nic se v té trávě nerozfláká.
Pak to většinou stačí jen jemně vytrimovat za letu.
Také to tak dělám když něco polepím a neznám přesnou polohu těžiště. Prostě to vyladím jako házedlo....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cessna
PříspěvekNapsal: čtv 01.08.2019 16:08 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.7.2019
Příspěvky: 27
Bydliště: Kaplice (okr. Č.Krumlov)
martak píše:
S tím záletem jsi to udělal dobře - prostě se nastaví při zapnuté vysílačce všechno do neutrálu a bez vrtule ,,zaklouže" do vysoké trávy. Nic se v té trávě nerozfláká.
Pak to většinou stačí jen jemně vytrimovat za letu.
Také to tak dělám když něco polepím a neznám přesnou polohu těžiště. Prostě to vyladím jako házedlo....



Díky, že máš na zálet stejný názor. Po předešlých karambolech jsem přemýšlel jak na to abych to zase nerozbil a vymyslel jsem toto. vymyslel jsem zřejmě již vymyšlené. Přeci je to jiné jak v letadle samotném kde člověk cítí každou výchylku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz