Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: sob 20.03.2021 16:47 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.1.2020
Příspěvky: 67
Bydliště: kousek od Plzně
Omluvte OT, ale jako zakladatel tématu si to dovolím. Nechci zakládat nové téma... Nejprve díky všem, co sem přispěli. Sice se diskuze už stočila jinam, než jsem potřeboval, ale zase jsem se něco nového dozvěděl.

Dotaz - mám digitální serva v Tundře na výškovce a směrovce. Obě dvě serva jsou docela hlučná, při plných výchylkách vyloženě bzučí. Myslel jsem si, že servům něco brání v cestě, ale přesvědčil jsem se že ne. Maximálně drát táhla je lehce ohnutý k servu dolů, takže může na páku tlačit lehounce směrem nahoru. Když uvolním dráty táhel od pák úplně volně bez zátěže, serva jsou tichá. Jakmile jsou serva i jen lehce zatížená, jsou hlučnější a v krajních polohách bzučí. Když použiju rozšířené limity nebo zkrátím endpointy, je to stejné - bzučí nejvíc v maximální poloze. Jinak serva fungují normálně, dělají to obě stejně. Je to v pořádku nebo mám serva vyměnit? Předem děkuji.

_________________
Nadšený začátečník.
TX16S + FS-i6 (záloha) + pěnolety


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: sob 20.03.2021 17:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
msk píše:
... Je to v pořádku ....

Není. Výměna by nejspíš nepomohla. Zřejmě je tam nějaký mechanický odpor v koncových polohách. to chce uvolnit aby se kormidla pohybovala volně.
Jaké tam jsou panty? Ohýbá se tam ten materiál (EPO, EPP) nebo jsou tam opravdové panty?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: sob 20.03.2021 19:46 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.1.2020
Příspěvky: 67
Bydliště: kousek od Plzně
jyrry píše:
Není. Výměna by nejspíš nepomohla. Zřejmě je tam nějaký mechanický odpor v koncových polohách. to chce uvolnit aby se kormidla pohybovala volně.
Jaké tam jsou panty? Ohýbá se tam ten materiál (EPO, EPP) nebo jsou tam opravdové panty?


Díky. Na směrovce pant je, na výškovce ne - jen epo. Musel jsem ale použít skelnou pásku. Je to s ní trochu tužší, ale předchozím servům s nižším tahem to nevadilo. Bohužel je mi po dalším zkoušení jasné, že servům vadí to ohýbání drátěného táhla při pohybu dozadu/dopředu. Drát je vedený trubičkou na pevno zafixovanou v trupu, se kterou se bohužel nedá nijak hnout bez rozříznutí trupu vejpůl. Kdyby ta trubička byla zafixována jen vzadu a vpředu by se mohla trochu ohýbat, asi by bylo vyřešeno. Nevím co s tím, tenhle typ serv asi nebude do trupu Tundry to pravé ořechové.

_________________
Nadšený začátečník.
TX16S + FS-i6 (záloha) + pěnolety


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: ned 21.03.2021 15:24 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.1.2020
Příspěvky: 67
Bydliště: kousek od Plzně
Mohl bych ještě poprosit někoho o názor ohledně bzučícího serva, viz 2 posty výš? Na webu jednoho prodejce jsem našel: "pokud digitální servo píská pod zátěži, není to závada. Důležité je, aby nepískalo po návratu do klidu. Některá digitální serva ale pískají i v klidu. Pokud jste měli servo otevřené, povolte šroubky na krabičce o 1/4 otáčky." Tak teď nevím. Řešit, neřešit? Předem děkuji za názory.

_________________
Nadšený začátečník.
TX16S + FS-i6 (záloha) + pěnolety


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pracovní frekvence serv
PříspěvekNapsal: pon 12.04.2021 15:49 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 11.9.2018
Příspěvky: 90
ahoj
pro MSK

Předpoklad pro odpověď je, že kormidla
- Chodí lehce
- Jejich pohyb není mechaniky blokován v krajních polohách.

Pokud digitální servo bez napojení na kormidla (na prázdno)
- Chodí plynule
- Nevrčí v žádné poloze (ve střední, krajních ani nikde po draze)
- Servo je dostatečně výkonné, že zvládne s přehledem hýbat kormidlem

Je vysoce pravděpodobné, že vrčení po propojení na kormidlo je v pořádku. JE TO VLASTNOST.

Je to dáno tím že
- Servo je přesně a snaží se stále dorovnat svoji polohu - kdekoliv po draze.
- Zavěs na kormidle klade trošku pružného odporu (třeba epp) a snaží je ho eliminovat -dorovnavat
- Nebo kormidla jsou velká a na pantech natolik volná, že padají vlastní vahou a servo ho musí aktivně přidržovat (třeba křidélka, výškovka)

Pokud serva vrčí, ale nehřejí se, neřeš to…nejde to vyřešit :D .
Některá vrčí pořád, jiná skoro vůbec. Je to dáno nastavením algoritmu serva od výrobce, jejich přesností a mezi necitlivosti, silou a rychlostí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz