Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 30.08.2021 20:49 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.6.2020
Příspěvky: 19
Bydliště: kr.ZL okr.KM
Zdravím a mám pár začátečnických dotazů k bateriím vysílače.
Koupil jsem SkySurfera s vysílačkou. Napájena je 8ks AA bateriema.

- jakou +- mají životnost? Kolik hodin vydrží k řízení?
- jak je změřit - jaké by měli mít hodnoty dohromady nebo jednotlivě - ? voltů apod.
- jak se projevuje jejich případné postupné vybití při letu?
- existuje možnost alkalické baterie vyměnit za zdroj, co by se dal také dobíjet a nemusely se kupovat nové baterie?
- jaký je rozdíl v AA bateriích, lze vyčíst podle nějakého parametru kvalitu. Teda jestli se kromě 1,5 V něco vůbec udává. Ptám se, protože je v jejich ceně i neskutečně velký cenový rozsah. A to i u stejné značky.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 30.08.2021 21:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Předpokládám že se ti ozvou odborníci a tohle je jen moje zkušenost.Asi tady možná patřím k nejčilejším poletovačům -pokud počas dovolí tak lítám denně a abych pravdu řekl tak jsem nikdy hodiny nesledoval.Je fakt že nic neměřím a vždy čekám až na signál na vysílači že je napětí nízké a baterky vyměním. Mám několik RC souprav a používám jak obyč tužkovky,tak AA tužkovky a i LIPOLKU.Pokud můžu odhadnout ty obyč tak několik hodin čistého provozu to vydrží,řekl bych tak 5h ale to by se mělo dát spočítat dle parametrů co máš ve vysílači.Jak jsem řekl nikdy mě to nenapadlo a reaguji až na signály z vysílačky protože ještě po signálu se dá pohodlně 10 minut poletovat bez ztráty signálu, tedy alespoň u mých obyčejných souprav.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.08.2021 22:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.6.2020
Příspěvky: 19
Bydliště: kr.ZL okr.KM
Teda nevím, zda ten můj vysílač má nějakou signalizaci, že jsou baterky slabé. Musel bych to někde dohledat.
Tak baterky, pokud jsou slabé, tak odešly spíš věkem jak nalétaným časem. Toho bylo minimum.
Zájímaly by mě ty projevy, jestli má pak vysílač menší dosah nebo jinak blbne. Mám podezření, že když mám model dál od sebe (100m ?) tak se zjančí a většinou končí v kopru...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.08.2021 0:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
Nenapsal jsi, co je to za vysílač (značka-typ), ale snad skoro každej, i hračkojdní vysílač má nějakou signalizaci poklesu napětí. Ze začátku jsem měl stejnej dojem při lítání že se to "zjančilo", ale byla to dycky chyba mezi hlavou a kniplama. Když vypadne signál, s tím mám také zkušenosti, tak to nereaguje a ani nejančí.


Naposledy upravil Bildy dne úte 31.08.2021 0:47, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.08.2021 0:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
Jestli máš rádio na 4 AA, tak tam můžeš dát nabíjecí, ale je vhodný tam dát o 1 navíc, což asi tak jednoduše bez zásahu do vnitřku vysílače nepůjde. Já lítám na 4 nabíjecí Enelopy 2Ah a jde to, ale při nabitém stavu ukazuje indikátor baterie už mírně nižší napětí. Nabíjecí aku mají napětí 1,2V, což je zhruba 5V celkem. Lítá to určitě přes 3 hodiny a pak to radši preventivně nabiju. Pořiď si nějaký, i třeba jednoduchý levný multimetr. Bez něj to bude obtížný a dřív nebo později ho budeš potřebovat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.08.2021 6:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Kde jsou ty časy, když jsem koupil do soupravy 12 tužkovek po 1,5 Kčs a vyšlo to na dvacku. Dnes už bych do toho nejspíš primární články raději ani nedával. Pokud koupíš nabíjecí, tak je prostě před každým létáním dobiješ, stejně musíš mít nabíječku na pohonný akumulátor do letadla, tak si holt pořídíš nějakou lepší, než je adapter. Mimochodem při dnešní ceně baterek se ti akumulátory vyplatí už po nějakých 3 - 4 výměnách klasických baterek. Většina výrobců stejně předpokládá, že se to bude provozovat na akumulátory, které mají nominální napětí 1,2 V.
Jinak samozřejmě když napíšeš typ rádia, někdo by to mohl mít doma a řekne ti přesně co a jak s ním.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.08.2021 9:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Budu li vycházet z počtu baterek což je u tebe 8ks tak se bude jednat o starší vysílač. Mám mimo jiné taky 2 takové a všechny mají minimálně světelnou a zvukovou signalizaci ,tzn. že při zapnutí vysílače ti pípne a rozsvítí se ti třeba u Cadeta červená a zelená kontrolka a svítí dokud je napětí v poho. Pokud klesne tak začne pípat a bliká nebo svítí jen červená kontrolka.U vysílače HK je to jen přes jednu kontrolku která při dobrém napětí svítí zeleně a při poklesu červeně a pípá. U Flysky je to vidět na display a k tomu je i zvuková signalizace.Pokud ti éro na vzdálenostcca100m jančí tak to může být klidně i vadný přijímač,měl jsem taky u 2 porušenou izolaci u antény a taky mě to po pár desítkách metrů letu šlo do kopru,je to prostě potřeba zkoušet a určitě to vychytáš ale jinak dle mě je zbytečné denně kontrolovat stav napětí (pokud nezapomeneš vysílač vypnout) a vždy s sebou nosím jeden balíček tužkovek pro stryčka příhodu a to opravdu lítám takřka denně a nosím s sebou i 3 soupravy. Důležitější bych řekl je měřák na pohonné baterie aby jsi je nepodvybíjel.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.08.2021 11:12 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.5.2021
Příspěvky: 147
Bydliště: Brno
Jak píše Drátek, i já jsem měl Cadeta a stav baterií jsem neřešil - vždy jsem čekal na akustický alarm z vysílačky a i po jeho aktivaci bylo vždy dost času na přistání. S sebou jsem mě pokaždé balení náhradních tužkovek. Dobu lítání na jednu sadu odhaduji na cca 5 hodin, ale je to jen odhad.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.08.2021 12:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Pokud jde o rádio - setovku - se sporadickým použitím, nebránil bych se kupovat třeba i Lidlovky a podobně; jejich ceny jsou podstatně NIŽŠÍ (samozřejmě v poměru na příjmy) než byly ty Bateria Slaný za kačku pade :-)
http://www.nejlepsi-baterie.cz/

Spíš bych se trochu bál toho poskládání v kleci rádia, které nezaručuje zrovna výborný kontakt. Čistit a napružovat kontakty klece; baterky se při výměně "očistí" tak nějak samy :-)

Jo a na delší pauzy vyndavat, kdyby přece jen vytekly...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.08.2021 17:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.9.2013
Příspěvky: 218
Měl jsem kdysi Hiteca Ranger taky na tužkový dobíjecí, byl tam i konektor na dobíjení- nemusely se vyndavat.Kolega letadýlkář mi ale radil, že do letadla jsou spolehlivější pájené sady kvůli kontaktu jak ti píše Jyrry. S napětím problém nikdy nebyl -výdrž mnohonásobně převyšovala časy ježdění. Byla to jednoduchá souprava, do lodičky to stačilo a nebylo potřeba nic složitě nastavovat. Bohužel mi odešel přijímač, když se namočil od vody co zatekla do lodi. Od té doby přestal být spolehlivý a začal taky jančit jak píšeš a to i na menší vzdálenosti jak 100m. :(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.09.2021 13:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Neví někdo co je s alkalickými tužkami z IKEA (ALKALISK)? Mají tam jen AAA.
Article Number 802,405.05 // Číslo artiklu 802.405.05 Také nabídka NiMH LADDA se změnila (zmizely bílé)
AAA 10ks ALKALISK, NiMH: AA LADDA 2450mAh nebo 1900mAh, AAA 750mAh

Některá města v GB ALKALISK LR6 AA 1.5V, Last chance to buy
Vypadá to na přechod od primárních Alkalických výhradně na dobíjecí (sekundární) NiMH
IKEA: primární + sekundární, veikosti: AA + AAA

Zmínka o stažení IKEA alkalických AA + AAA v r. 2021 Ukázány bílé (dřívější generace)
upozornění na 1000 cyklů pro 1900mAh versus 500 cyklů pro 2450mAh
First Look at the New IKEA AA and AAA LADDA
(v hlavě se mi honí, že při zahájení prodeje ty bílé měly větší kapacitu než tehdy prodávané šedé)
Amazon má na web stránkách zatím "bílé" AA + AAA jako Brand IKEA
Amazon: Ikea charging AA Battery 2450mAh
Časem zkusím ještě dohledat zda někdo nové AA 1900mAh, 2450mAh = našedlé LADDA netestoval


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.09.2021 14:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ V pravěkých dobách kdy na "profi" soupravu nebyly finance se doma bastlily AM později FM proporcionální
soupravy. Povětšinou napájeny 9 až 10 NiCd články. Méně často šesti burelovými články.
Pro kontrolu napětí napájecí baterie tam byl ručičkový měřák (výprodeje např. z Tesla magnetofonu)
Pomocí vhodné Zenerovy diody měl potlačený začátek = roztažený konec stupnice.
TX byl navržen tak aby spolehlivě pracoval od 1.1V/článek - téměř vybitý pro proud 0.1C a méně.
Nominální napětí 1.2 a těsně po nabití méně než 1.5 V/článek. Baterka se šesti články 6.6 až 9.0V
_ U suchých článků byl rozsah kolísání větší od 0.9 V/článek (výjimečně 0.8V ) do 1.55V/článek zcela nový.

_ Před letem nebyla neobvyklá zkouška maximálního dosahu pro model na zemi.
Při postupném vzdalování TX od RX se kontrolovala spolehlivost reakce serva na pohyb kniplu na TX.

_ Ortodoxní zastánci přímého vf monitorování používali mikro ampérmetr doplněný 1 až 2 vf diodami a několik
odporů a kondenzátorů zapojených jako "čuchadlo". Ve funkci primitivního měřiče síly pole Vývod kondenzátoru
cca 10pF v délce 2 až 3 cm v blízkosti antény spolehlivě fungoval jako neladěná vazba, neovlivňující anténu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz