Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 0:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Chtěl bych si nechat vyřezat žebra a řeším, jak připravit podklady pro frézu. Pracovní postup rastrový plánek -> soubory pro frézování je mi jasný, jen řeším, jak nejlépe převést žebra z plánu, který mám v jpg, do vektoru. Mám k dispozici Sketchup a Inkscape (Open Source obdoba Corelu). Mohl bych tedy využít ještě profi program na vektorizaci rastrových map, ale to bych to musel dělat v práci a to se mi moc nechce. Ještě dodám, že bych chtěl po vytvoření vektorů přidat pár úprav - odlehčení a otvory pro spojoku křídel. Otvory pro spojku křídel budou v jednotlivých žebrech posunuté, abych měl křídlo ve vzepětí.Nechci vytvářet 3D model, opravdu mi jde jen o to, vyhnout se ručnímu řezání žeber. A tak trochu taky o to, se něco nového naučit. Takže můj dotaz je - který z těch dvou programů, které mám k dispozici, bude vhodnější pro daný účel?

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 1:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2010
Příspěvky: 1657
Bydliště: Praha
Blog: Zobrazit blog (1)
Ja bych vzal profili a udělal v něm kridlo from scratch. Imo min prace.

Sent from my GT-I9505 and I will remove the signature


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 4:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
kope píše:
... Inkscape (Open Source obdoba Corelu). ...

Nevím jak ostatní (tedy vím ale dělám to po svém :-D ) ale třeba komplet Admirála či Liona jsem "vektorizoval" v Corelu. Neporovnávám, prostě jsem se v něm naučil a snad mi to i jde od ruky. Profil "rektifikuji" pomocí 4 až 6-ti řídících bodů s myslím dostatečnou přesností. Ony ty na prkně kreslené plány stejně nejsou nic moc co do přesnosti.
Docela by mně zajímalo jak "vektorizuje" chlupatou čáru nějaký profi superprogram; TRACE v Corelu to sice udělá ale je to milion usečíček které se stejně musí poladit aby to k něčemu bylo a ve výsledku je rychlejší to tvořit ručně nad importovanou bitmapou, Corelu ta práce s křivkami docela jde...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 6:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
Myslím že na nejaké použitelné výsledky z vektorizácie scanovaného ručne kresleného výkresu treba zabudnúť. niečo sa bude dať použiť ale ostatok bude o upravovaní čo bude nakoniec viesť k rozhodnutiu prekresliť to ručne v nejakom cade. Pár krát som to skúšal a stále to nakoniec viedlo k prekresleniu dielov ručne z pozadia jpg alebo pdf. Výnimkou sú PDF vytvorené cadom z vektorov. tie po spätnej vektorizácii použiteľné sú.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 7:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Inkscape vektorizuje dobre pokud je kresba dobra a je to treba perovka. Takze je moznost si pohrat s ruznyma nastavenima kontrastu, prevodu do b/w atd.... a pak vektorizovat.

Ale pro profil je jednodussi ho proste namalovat znova - obtahnes to par bezierama a mas to. Do sketchupu se daj beziery doinstalovat, v Inkscape jsou. V pripade ze je profil znamy nebo podobny znamemu tak je moznost vzit nejaky jako dxf, placnout na vykres a jen domalovat doplnky.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 9:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2010
Příspěvky: 328
Bydliště: Brno
Myslim ze Sketchup ma nejaky pluginy ... psali ze vektorizaci dela bezierovymi krivkami. Ale nezkousel jsem ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 10:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Pánové, díky za doporučení. Nejprve tedy zkusím Inkscape (dokonce už jsem si koupil příručku :-)). Možná to nakombinuju - v Inkscape zvektorizuju, vyexportuju do něčeho, co zkousne Sketchup a v něm pak dodělám vylehčení a díry pro spojku křídla - není to úplně hloupý nápad?

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 10:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
jyrry píše:
Docela by mně zajímalo jak "vektorizuje" chlupatou čáru nějaký profi superprogram;...

Ono to docela funguje, ale je za tím docela dost práce, co se týká vyladění celé výrobní linky. A taky je to o podkladu, který vektorizuješ. Před docela dlouhou dobou, v minulém zaměstnání, jsme jako zakázku připravovali (a pak také používali) řešení pro jednoho zákazníka - vektorizovali jsme geologické mapy jako vstup do jeho geoinformačního systému. Samozřejmě to nebyl úplně automat, ale spíš poloautomat - nastavil jsi počátek vektorizace a program pak "jel" po čáře až ke křížení dvou či více čar. Tam se zastavil a musel jsi mu "ukázat" směr, kterým měl pokračovat. To je velice zjednodušeně řečeno, bylo tam samozřejmě daleko víc věcí. Chystat si něco takového na obtažení pár žeber je ovšem nesmysl, smysl to má pro nějakou hromadnou výrobu.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.03.2017 18:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
Tohle už mám za sebou, výsledek vždy pracnější než překreslení. Naimportuj si plán do Sketchupu, Dej si paralelní pohled, přes plán si vytvoř plochu - barvu transparentní. Na tu obkresli ty jednotlivé díly. Pokud nemáš, stáhni si plugin na práci s křivkami. Je těch pluginů víc k dispozici, přímo na serveru Trimble, skočíš tam přímo ze Sketchupu. Nejlepší je od : https://extensions.sketchup.com/en/content/libfredo6

to hodně usnadní práci. Jako bonus je, že si to můžeš sestavit k sobě, zda to vůbec pasuje. Což mnohdy nebývá zvykem.
P.

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.03.2017 5:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Hraju si teď s Rhinocerosem, ta studentská verze není tak tragicky drahá a je to abych tak řekl plnohodnotné, oproti SketchUp-u do kterého se musí na každou ptákovinu stahovat pluginy. Navíc to umí importy i exporty do "rozumných" formátů, hodí se to i pro 3D tisk.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.03.2017 6:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 5.3.2015
Příspěvky: 343
Bydliště: Jedlová u Poličky
Pánovékdyž je řeč o kreslení modelů atd. nezkoušeli jste Free CAD? Já si ho teďka oťukávám v práci a docela se mi líbí jen nevím na kolik je použitelný na letadla Skatchup se mi moc líbí, ale úplně mi to v něm nešlo ten free cad je i v češtině což je další plus


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.03.2017 7:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Ja jsem FreeCAD zkousel ale nejak jsem to nedal. Casu na konicky je malo a Sketchup uz znam (a pluginy tam mam nacpane co potrebuju :-D )

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.03.2017 8:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 5.3.2015
Příspěvky: 343
Bydliště: Jedlová u Poličky
Já právě nestihnul přilnout ke Sketchupu. Na ytb sem našem cz navod na osahání je tam asi 5 části tak sem se chtěl zeptat jestli s tím někdo něco kreslil abych potom nezjistil že je s tím skoro nemožné překreslit prodil křídla atd…


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.03.2017 9:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Já kreslím stavební projekty v Cadkonu, čímž se snažím vydělávat. Proto jsem v něm nakreslil taky tohle http://kocour111.rajce.idnes.cz/Motyl_2200_stavba/ - já to kreslil, Jyrry frézoval. Žebra jsem získal z původního programu Profili (free verze). Skončilo to ale víceméně pro nezájem o takový model (výřezy). Z dlouhé chvíle a taky jako trénink jsem nakreslil několik polomaket větroňů - lze dohledat na mém Rajčeti (kocour111.rajce.idnes.cz).

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz