Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 498 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 34  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: pon 29.01.2018 12:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Máš pravdu. Pro tohle použití je opravdu nejlepší 2 radiální ložiska s volným uložením a jedno axiální. Na hřídeli unašeče našeho rotačního laserového gravírovacího stroje (tedy v mé firmě) to tak máme a funguje to ve vícesměnném provozu bez poruchy už 30 let! :wink: Osa unašeče je vertikálně a na unašeči jsou často i nekolikakilové předměty. I když pravda, koník soustruhu může tlačit mnohem větší sílou, ale takový provozní "záhul" sotva kdy dostane.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: pon 29.01.2018 12:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ta kosoúhlá mají hlavní výhodu v té možnosti přesného seřízení vůle, ale zase nemají tak velkou axiální únosnost. To přesné seřízení ale nejde udělat doma na koleně. Proto se používají třeba do vřeten brusek, ale na ten hrot (univerzálku) do koníku bych dal radši 2 radiální + 1 axiální.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 13:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
https://shop.boukal.cz/stolni-soustruh- ... ofi-300-v/
co na to místní kutilové?
přijde mi docela ucházející...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 15:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Kde jsem ho viděl? Že by v Promě? :wink: Všecko to je stejnej výrobce, když ne Čajna tak Indie.
Takže měkký a nepřesný pakny na univerzálce, koník o milimetr níž než vřeteno, předloha zadřená litina na ocelovým čepu, moc široký a šmajdající kola na převodovce posuvu nedostatečný zakrytí převodovky odjíždění suportu, padaj tam špóny a pak se posuv zažvejkává. To je výčet hlavních problémů, co jsem musel řešit na svý SP550 od stejnýho výrobce.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 16:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Děkuji za povzbuzení. Evidentně jsi nečetl ty parametry (příkon, otáčky, posuvy, atd.). Dost se liší, takže to stejný tak nějak nebude.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 17:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Mě se to podle fotek a popisu zase tak strašný nezdá. Na šroubu to má rukávy, na suportu stírátka, kalené, broušené lože, na suportech seřizovací klíny, jen ten výkon motoru se mi zdá hodně malý. A pokud by šlo jen o univerzálku, tak ta se dá dokoupit kvalitní a koupil bych i 4-paknovku. Ale takovou věc by to chtělo vidět na živo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 18:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Nemam to az tak daleko, asi se pojedu podivat.
Zkusil jsem i diskuzi na cnc.cz ale je to to same co se tady zeptat na radio :mrgreen:
Nejvic o tom konkretnim typu vi ti co ho nemaji, takze jsem se nic nedozvedel.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 20:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Myslím, že to bude nejlepší řešení. Nakonec jsi taky strojař, takže víš co si prověřit a na co si dát pozor. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 20:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Jirko, dělat na něm půjde, ale zázraky nečekej. Pokud nebudeš na ten soustruh moc "tlačit" tak si ho vylepšíš a budeš spokojený. Práci zastane.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 22:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
Děkuji za povzbuzení. Evidentně jsi nečetl ty parametry (příkon, otáčky, posuvy, atd.). Dost se liší, takže to stejný tak nějak nebude.

Pěkně jsi to překroutil. :roll: Nepsal jsem stejnej soustruh ale stejnej výrobce. Třeba suport je naprosto totožnej s Promou co mám doma.
Jen jsem vyjmenoval chyby, co jsem musel na svým řešit já.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2018 23:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Zázraky fakt nečekám, na hrubší nebo přesnější práce mám v práci nástrojárnu. On si ho chce pořídit hlavně synek; na YT prolézá videa co na tom lidi dělají (i nepraktičnosti, ale hezké :-) ), na tank ho také využijeme. Já mu přispěju jen částí, na celý bych neměl.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2018 7:07 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
jyrry Jak máš velkou dílnu?
Já jsem koupil tenhle soustruh.
https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?f=15&t=28561
strojní posuvy na obou osách, snadná přeprava,přesnost dostatečná pro výrobu kleštiny na uložení vrtule. víc jsem zatím neměřil.
Zvládá bez problémů i větší výrobky,upichování 4mm nožem atd.
Je to jen příklad jdou koupit i menší.
velice snadno jde rozebrat. ve dvou lidech jsme ho stěhovali ručně z dílny.
jako opravy jsem ho vyčistil složil a spustil. celý soustruh mě stál 5000kč

píšu to jako porovnání jinak máme ještě promu 500 takže o level výše než tvůj soustruh. Po úpravách na tom jde dělat i relativně přesně. ale je to slabé.
musel jsem si koupit nejslabší upichovák který jsem našel.myslím že má plátek asi 1,5mm abych upíchnul dural.
pevnější ocel je vyložená tragédie. potřebuješ perfektní kudlu a bereš po 0,1mm jinak povrch je hrozný atd. (nebavím se o oceli kterou prodávaji v baumaxu)
a vzhledem k pevnosti máme ten soustruh přišroubovaný na ocelovou plotnu 20mm která je spojená s masivním ponkem.

nevím co všechno chcete doma vyrábět? každopádně na hraní a malé dílky ano. je to využitelné

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2018 7:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Tak se také podívej, jaké to má dělení stupnic na noniusech. To čínské mě dost štve... :evil:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2018 8:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Pokud jsou tam metrické šrouby, tak vyrobit nový nonius není problém, taky jsem je dělal.
Spíše by mi vadila ta malá vzdálenost mezi hroty a ten druh pohonu. Komutátorový motor a jeho regulace nemá moc velký výkon a životnost. Svojí práci určitě zastane, ale je třeba myslet na to, že při svých 60ti kilech je to spíše "hodinářský" soustruh s minimální tuhostí. Tomu pak musí odpovídat obráběný materiál a jeho velikost. Co se kvality zpracování týká, jedná se o Čínu a tak to bude vždy taková loterie, jak se zrovna výrobci zadaří :? Spíše než je to dobrý soustruh? , bych si nejdříve položil otázku co na něm hodlám vyrábět, z jakého materiálu a v jaké velikosti. Podle toho bych pak začal vybírat.

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2018 12:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
mne čo najviac vadí je uchytenie nožového suportu o priečny, je to poskladané z viac častí, potom uchytenie vreteníka o lože to je fakt bieda aspon keby bol masívnejší, ale inak dá sa na tom robiť len treba brat rozumnú triesku :wink:
Všetko čo som napísal je Proma SPB-550, ale konštrukčne sú si všetky podobné.


Přílohy:
Poznámka: tu je vidieť ako je otoč priskrutkovaní o nožový suport, normálne to je jeden diel, no činan si zjednodušil výrobu, a vyrobil na viac vibrácie-nie je to tuhé
DSC01172.JPG
DSC01172.JPG
[ 136.77 KiB | Zobrazeno 1256 krát ]

Poznámka: vreteník a dve 8-ky skrutky čo ho držia o lože, to je bieda, zdroj vibrácii, všimol som si že keď upichujem od zadu z opačnými otáčkami to je lepšie, lebo zo zadu je lepšie upevnení vretenik, nemá tendenciu sa dvíhať.
DSC01173.JPG
DSC01173.JPG
[ 65.41 KiB | Zobrazeno 1256 krát ]

Poznámka: čo sa tíka noniusov, tam mi nevadí nič, vyrobené kvalitne, ten na fotke je zpriečneho posuvu, a udaj sa vzťahuje o koľko sa zmenší priemer o jeden dielik, tak že žiadne priratavanie.
DSC01174.JPG
DSC01174.JPG
[ 42.34 KiB | Zobrazeno 1256 krát ]


_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 498 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 34  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz