Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 05.12.2021 18:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Celeron píše:
Jakpak máš pěkně prosím v kostce suportu chycenou tu tyčku s kudličkou? Čtyřhran kleštinu s dírou s proříznutím a nebo ta tyčka má čtyřhran přímo na sobě? Čeká mě něco podobnýho a mám obavu, aby se mi tyčka s kudličkou neprotočila v kostce.
Díky.


Já bych vyvrtal do čyřhranu díru podle držáku plátku a zajistil proti pootočení červíky. Celé to pak pěkně sedí v nožovce a snadno si seřídíš pootočení a zajistíš. Možností je spousta...

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 05.12.2021 18:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Celeron píše:
Jakpak máš pěkně prosím v kostce suportu chycenou tu tyčku s kudličkou? Čtyřhran kleštinu s dírou s proříznutím a nebo ta tyčka má čtyřhran přímo na sobě? Čeká mě něco podobnýho a mám obavu, aby se mi tyčka s kudličkou neprotočila v kostce.
Díky.


Koukni na fotky, uvidíš že tělo toho držáku je z pevnostní kulatiny - broušená, kalená atd. Nůž je vyřezaný z TR třínože pro cnc soustruhy, ani flexou to moc nešlo. Na tom držáku je v přední části navařený ten vlastní držák toho plátku z toho cnc TR nože - je tam ještě šroubek na přitlačení toho plátku. A na fotkách je vidět, ze ten držák toho nože, je pouze držený šrouby z nožové hlavy. Vem si to, že při soustružení těch TR matic, jsem používal malé úběry, a ke konci, jsem rozjížděl i do boku. Takže skutečně nějaké velké zajištění toho držáku nože, není zapotřebí. Něco jiného by bylo, dělat ten závit TR závitníkem, tak tam už by ty síly, byly velké. Ale ten závit po tom závitníku, by neběžel s povrchem té matice, a vůle by tam byla značná. Kdežto soustružením, se dá matice nalícovat na šroub teměř s 0 vůlí.


Přílohy:
PC050258.JPG
PC050258.JPG
[ 52.78 KiB | Zobrazeno 1315 krát ]

PC050259.JPG
PC050259.JPG
[ 50.66 KiB | Zobrazeno 1315 krát ]

PC050265.JPG
PC050265.JPG
[ 56.1 KiB | Zobrazeno 1315 krát ]

PC050267.JPG
PC050267.JPG
[ 54.38 KiB | Zobrazeno 1315 krát ]

PC050268.JPG
PC050268.JPG
[ 63.1 KiB | Zobrazeno 1315 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 05.12.2021 18:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Golfista píše:
Rosta 2.
Těm co s tím mají problém, chi říct nekomentujte to z ohledem na bezpečnost, výkon soustruhu, nebo jakkoli jinak. Ostatním to může pomoct, nebo je to odradit, aby to tak nikdy nedělali. To je jenom na vás.

Čtyřhran 40x40 i 50x50 jsem měl v délce co se vejde do mahose s navrtáním na jednom konci. Klidně i v ruce vrtačkou. Nezáleží, jestli to lehce (řádově 1mm) hází. Upnuto v 4 ale i 3 paknové univerzálce (taky na tom nezáleží (někdy jsem líný je vyměnit)) a podepřené otočným hrotem. Upichovák, obyčejné radeko (klín) široké 4mm v obyčejném držáku zajištěném pouze šrouby na nožové hlavě. (3mm už plaval a uhýbal do stran)
Malé otáčky cca 200 +/-. Přesně si je už nepamatuji. Postupně zapichovat a nechat uprostřed kousek (cca 8-10mm) na doříznutí ruční pilkou přímo v soustruhu, ale už při vypnutém soustruhu.
Takhle pokaždé, než jsem napíchal celou tyč. Použít plátkový upichovák se mi nikdy moc na přerušované řezy neosvědčilo. Zlaté dobré staré rodeko.
Nevím co víc by si chtěl vědět, kdyžtak se ptej. Mě to nepřijde nijak zvláštní. Takhle dělím materiál kulatý čtyřhranný, šestihranný běžně.
Dokonce u kulatých a šetihranných tyčí nepoužívám koníka (čtyřhran ne, moc "kope" a to bolí). Tyč držím v pravé ruce a levou upichuji až do konce, pokud není větší než moje dlaň. Upíchnutou tyč udržím a "pupek" na dílci v univerzálce rovnou dopíchnu až do konce. To chce trochu cviku a zkušenost. Já se soutružením cca 13 let živil a rychlost v znormované výrobě byla nutností.
Přerušovaný řez čyřhrané tyče 50x50 mm je sranda ve srovnání s tím, co jsem dělával ve výrobě v práci.
Mahos 22 zvládá i větší šílenosti než tyč 50x50.



Vzhledem k tomu, že jsem se živil prakticky po celý svůj aktivní život soustružením jak cnc, tak i na klasice, případně jsem i frézoval, tak nepokládám za vhodné ten Tvůj postup komentovat. Je to, nebo byl to Tvůj boj, a buď rád že jsi ho přežil.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 05.12.2021 18:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
To uchycení kudličky je jasný ale překvapilo mě, že jak píšeš tam jsou malý síly. Já ty matky dělal podobně z hliníkobronzu na nejmenší točky s předlohou, ubíral jsem kolem 0,2 mm a dvakrát se mi to kouslo a ve šroubech suportu pohnulo. Prostě zkažená práce...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 05.12.2021 18:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Takhle to dělali všichni starší zkušený soustružníci. Dlouho mi trvalo je napodobit. Bál jsem se. Ale nikde nepíšu, že vemu do ruky tyč, která kouká 1500mm a jdu ji vesele upichovat. Jenom píšu že to jde a nemusí to být nutně nebezpečné. 50mm a ani 40mm do ruky nevemu to nejde a hmotonst mi to ani nedovolí. Ale tyčky 10, 20 nebo podobné šetihrany jsou v pohodě.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 05.12.2021 19:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Celeron píše:
Jakpak máš pěkně prosím v kostce suportu chycenou tu tyčku s kudličkou? Čtyřhran kleštinu s dírou s proříznutím a nebo ta tyčka má čtyřhran přímo na sobě? Čeká mě něco podobnýho a mám obavu, aby se mi tyčka s kudličkou neprotočila v kostce.
Díky.


Ako pise Rosta2 vyssie...
Drziakov na gulate nozove drziaky som si robil v praci niekolko - na rozne rozmery ale vsetky rovnaky princip.
Obdlznik prierezu aby sa ti s rezervou zhruba 1-2mm na vysku vosiel do nozoveho drziaku. U mna to je zhruba 25x35mm (podla sustruhu) , dlzka podla potreby 100-120mm.
Vymeriam si dieru tak aby som mal spicku noza tak 0.5 -1mm NAD stredom vretena.
Navrtam , vyhrubujem a vystruzim dieru podla priemeru nozoveho drziaka , zo spodnej strany zavity (stacia tak 3-4 - M5) na cerviky na uchytenie drziaku (pripadne male imbusaky so zahlbenim na hlavu ak vojdu) - drzi to pevne a nepootoci sa. Ale pre istotu na okruhlom nozovom drziaku spravim plosky na dosadanie skrutiek - ak tam nie su original.
Na zavitoch este pred rezanim zavitu zrazim vacsie hrany kvoli dalsiemu kroku.

Posledny krok - Obdlznikovy drziak okruhleho nozoveho drziaku zo SPODNEJ strany dobrusim ci dofrezujem aby som mal noz PRESNE v strede - potom uz nemusim hladat a pouzivat ziadne podlozky- len to zdrzuje.

Este poznamka - okruhle nozove drziaky pouzivam original (na rozne typy platkov ci vkladanych malych nozikov) - su omnoho pevnejsie nez ktorykolvek na kolene vyrobeny doma bez moznosti povrchovych uprav (nutna velmi kvalitna ocel + idelne cementovanie ci este lepsie dost hlboke nitridovanie. Maksie jadro a velmi tvrdy povrch aspon 2mm pomaha znizit prehybanie noza a zmensuje moznost "strpania" - pri viac vylozenych vnutornych nozoch )
Vyrabam si na ne len tie drziaky do nozovej hlavy.

Golfista píše:
Takhle to dělali všichni starší zkušený soustružníci. Dlouho mi trvalo je napodobit. Bál jsem se. Ale nikde nepíšu, že vemu do ruky tyč, která kouká 1500mm a jdu ji vesele upichovat. Jenom píšu že to jde a nemusí to být nutně nebezpečné. 50mm a ani 40mm do ruky nevemu to nejde a hmotonst mi to ani nedovolí. Ale tyčky 10, 20 nebo podobné šetihrany jsou v pohodě.


Neviem ci som skuseny ale robim to tak uz 30 rokov- gulatinu aj sesthran. Nutnost je aby sa upichovalo tesne pri hlave (mensie vibracie) a nie moc velke/tazke kusy. Proti urazu pomaha aj ruka mokra od emulzie , material sa po dlani lahsie klze a nema snahu "zakusnut" sa do ruky :D
ALE NIKOMU NERADIM TO TAK ROBIT - JE TO VAZNE PORUSENIE BEZPECNOSTI. A nahradne ruky su nedostatkovy tovar.
Robim to len z nutnosti - hlavne vtedy ak hrozi poskodenie upichnuteho kusa pri pade po odpichnuti... Niekedy aj maly skrabanec ci jamka znehodnoti niekolkohodinovu pracu...


A sorry , debata sa nam uz akosi zatulala od povodnej temy :)

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 05.12.2021 19:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
kaplik píše:
Zdravim,
obracim se s prosbou.

Z duvodu planovane vetsi konstrukcni stavby si potrebuju nadelat tezitka:-) Nasel by se nekdo, kdo ma zkusenosti s rezanim oceli, potreboval bych nakratit ocelovy profil na "kostky".

Popr. poradite, kde v Praze bych mohl zajet?

Diky za info.


Já jsem zašel do "obráběcí" firmy a vybral si hotový zatěžkávací kousky přímo z bedny na odpad. Nic za to nechtěli. Sice asi netrefíš přesně 50x50, ale nějaký použitelný určitě jo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.12.2021 10:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Miro_V píše:
Ako pise Rosta2 vyssie...
Drziakov na gulate nozove drziaky som si robil v praci niekolko - na rozne rozmery ale vsetky rovnaky princip.
Obdlznik prierezu aby sa ti s rezervou zhruba 1-2mm na vysku vosiel do nozoveho drziaku. U mna to je zhruba 25x35mm (podla sustruhu) , dlzka podla potreby 100-120mm.

Jasně, tak jsem to myslel i já. Překvapilo mě, že Rosta2 psal, že to chytá do kostky suportu přímo za kulatej držák bez přechodovýho pouzdra na obdélník.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.12.2021 17:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
Celeron píše:
Jasně, tak jsem to myslel i já. Překvapilo mě, že Rosta2 psal, že to chytá do kostky suportu přímo za kulatej držák bez přechodovýho pouzdra na obdélník.


Ked nie je drziak poruke a casu malo tak to aj ja tak robim :) ale nie je to idealne , noz viac prehyba , dost to poznat hlavne u tenkych drziakov kde to ma tendenciu uhybat pri zabere a viac strpat ako drziak v drziaku.

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 23:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 545
Bydliště: Praha-Kunratice
Zdravim vsechny,

predem diky vsem za reakce a osvetleni do soustruznicke vyroby :-) Za me mam aktualne vyreseno, takze vlakno je mozne uzavrit.

Diky a LETU ZDAR!


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 10.12.2021 7:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
Právě že od 9.12. v potravinách pásovku mít mají za trojku. :wink: Otázka je, jestli ty pásy do ní je obyčejný bláto nebo bimetal.

https://www.simonds.cz/cs/pilove-pasy-n ... -x-0-65/14
Taky nad ní mudruju; podle videí je to žvejkačka, ale jekly na tom řežou. Hlučná.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 10.12.2021 10:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Asi 20 let mám Promáckou PPK115. Taky docela rachot, hlavně drnčí plechovej podstavec. S obyčejnejma pásama je to na plasty a maximálně na hlínu. S bimetalem šla i stříbrnice a nerez. Jo a docela je potřeba nalýzt optimální rychlost pásu na konkrétní matroš. Do pásovky bez volitelný rychlosti bych nešel. Za tu dobu mě jednou sčoudnul motor, jak jinak, půl roku po záruce. Jo a nevím zda to je bolest všech pásovek s nízkým pásem ale na tu moji když se víc přitlačí, spadne po chvíli pás z napínacího kola. Je tam sice štelování náklonu kola aby se to dalo naklonit a pás tlačil zadkem na osazení kola ale nikdy se mi to nepodařilo ideálně naladit.
Jo a je dost dobrý si na pásovku přidat čůrání, jinak to na železo moc není.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz