Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čím lepit
PříspěvekNapsal: ned 26.11.2006 23:02 
Mazák
Mazák

Může mi někdo dát krátkou školu o používání lepidel? Jde mi zejména o to na jaké části éra použít lepidla která se v model.používaj.5min.,30min,6hod epoxy,vteřinová lepidla a disper.lepidla třeba PATTEX Wood expres? Tech.parametry lepidel znám ale jde mi o to kam je použít.Zde s diskuse se objevují různé názory. Někdo lepí dřevo vteř.nkdo epoxyněkdo dispersí.(Myslím tím jednu konkrétní věc.)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 26.11.2006 23:14 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
no text entered...

Naposledy upravil s3030150 dne stř 23.04.2014 18:10, celkově upraveno 1

Profil Soukromé album  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 26.11.2006 23:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

tak toto je vážne zujímavá otázka... mal som model ktorý bol polepený celý purexom, ďalší disperzným lepidlo, ďalší kanagomom a podobne... potom som to začal miešať, krížom krážom, no a teraz lepím tým čo mám poruke. Zatial boly všetky moje modely pevnostne a váhovo špičkové. V poslednej dobe boduje u mňa Pattex WOOD Expres, sekundové Pelikán riedke, Purex (ktorý sa mi už minul) a sem tam EPOXY, ale to je tažké povedať konkrétne čo na čo, každý ma svoje fígle a finty fň :)....

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 26.11.2006 23:32 
Mazák
Mazák

semir píše:
CA sa da pouzit na EPP a preglejky, v ziadnom pripade nie na EPS
A to jako proč? Já s ním lepím Extrupor normálně a ok. A co jsem viděl v Adamově tak se s ním opravovaly potproňáky běžně- zakápnout CA, zastříknout aktivátorem a hotovo :wink: Ono vzhledem k časovému presu se ani jinak nedá :lol: :lol: :lol:

Profil {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 26.11.2006 23:35 
Mazák
Mazák

Jinak balzu ničím jiným než CA v podstatě taky nelepím :wink: Prostě od balzy , přez laminát a plasty až po kovy to vše se dá vhodným CA lepdlem bleskurychle ,pevně a hlavně kvalitně slepit :wink:

Profil {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 26.11.2006 23:42 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
no text entered...

Naposledy upravil s3030150 dne stř 23.04.2014 17:06, celkově upraveno 1

Profil Soukromé album  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 26.11.2006 23:53 
Mazák
Mazák

Aha- no jo normální CA polyš leptá- musíš použít buď spešl styro na extrupor a nebo se dá i některými "klasickými"- třeba CA od Lindingera se mi jeví dokonce lepší jak orig. na styro(při třetinové ceně-)a použít speciální aktivátor na styro(normální zase polyš"žere") :wink:

Profil {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2006 0:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Já zase prstolepy používám minimálně. Lítám spalováky a větroně, takže u mně je hodně používaný Epoxyd. Používám ho všude kde hrozí že se dostane palivo, někdy s ním i vylakuju motorový prostor a okolo nádrže /podle toho jak mi vychází váha , když bych musel dovažovat předek ,tak to vypatlám/ Lepím s ním motorové přepážky, kostry trupů,spoje křídel.... Epoxy se nesesychá a nemění svůj objem, takže se třeba dlouhý trup nekroutí. Používám normální 1200 , z těch krátkých mi vyhovuje Bison.
Polepy z balzy na polystyrenová křídla dělám Purexem. Většinou tím modrým, je pomalejší.Taky s tím někdy lepím potahy torzních skříní na křídlech. Podobné lepidlo jako purex je třeba Ponal construkt.
Jinak používám obyč. disperzní lepidla- Pattex wood a podobné.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2006 8:27 
Mazák
Mazák

helbo píše:
V poslednej dobe boduje u mňa Pattex WOOD Expres,

Skús zájsť do najbližšej predajne farby-laky alebo stavebniny a vyskúšaj Soudal 67A (PVA lepidlo)
helbo píše:
Purex (ktorý sa mi už minul)

a namiesto tohto zase Soudal 66 (PU lepidlo)
foto je tu
Oba sú v baleniu po 250 g alebo za dvojnásobnú cenu po 750 g.

Předmět příspěvku: Re: Čím lepit
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2006 9:12 
Mazák
Mazák

Terry píše:
Může mi někdo dát krátkou školu o používání lepidel? Jde mi zejména o to na jaké části éra použít lepidla která se v model.používaj.

To by bylo spíš na celkem rozsáhlou učebnici. A jak psali kolegové, není nad osobní zkušenost :wink:
Terry píše:
5min. epoxy kam je použít.

Podle našich zkušeností jen na rychlé opravy na letišti. Na dřevo (balsa, překližka, smrk), EPS (depron), laminát (epoxidový, ne polyesterový), některé plasty.
Terry píše:
30min kam je použít.

V dílně používáme málo, zase spíš na letišti na opravy. Zateče sice lépe, než 5 min na všechny místa, ale...
Terry píše:
6hod epoxy kam je použít.
Stejně jako předcházející, používáme v dilně na lepení namáhaných spojů a kde je potřeba chemická odolnost (palivo a jeho zbytky).
Terry píše:
vteřinová lepidla kam je použít.
Všude tam, kde je potřeba lehký a pevný spoj. Není vhodné na spoje vyžadujíci pružnost. CA je křehký a praská.
Na házdlech např. pro spojení tuhé balzy náběžné části křídla se zadní lehkou částí. Nebo všude tam, kde má spoj dostatečnou plochu (na nalepení směrovky na trup se nehodí). Při lepení balzy naneseme lepidlo na jednu stranu, druhý kus nasliníme (navlhčíme) a spojíme. Voda urychlí tvrzení lepidla a současně zabraňuje přílišnému vsáknutí do materiálu, čím by se snížila pevnost spoje.
Lepit lze i na laminát či uhlík. Tyto lepidla zíáskavají tvrdost chcemickou reakcí složek, vytvrdnou i na (vzduchu) nepřístupných místech.
Terry píše:
disper.lepidla třeba PATTEX Wood expres? kam je použít.
Výborně se hodí na lepení dřeva, např. balzy nebo konstrukce ze smrkových lišt a překližky. Lepí i EPS (např. smrková lišta výztuhy VOP na Depron). Nebo na přilepení papíru na dřevěnou konstrukci. Pro vytvrzení potřebují odpařit vodu z lepidla, lepený spoj tedy musí být vzduchu přistupný a materiál musí umožnit vodu odpařit. Těžko s tím tedy asi zalepíš ocelový plech na uhlíkovou destičku.

Tolik asi v kostce. Kamarádi jistě rádi doplní.

Předmět příspěvku: Re: Čím lepit
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2006 11:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

dusi píše:
Nebo všude tam, kde má spoj dostatečnou plochu (na nalepení směrovky na trup se nehodí). Při lepení balzy naneseme lepidlo na jednu stranu, druhý kus nasliníme (navlhčíme) a spojíme. Voda urychlí tvrzení lepidla a současně zabraňuje přílišnému vsáknutí do materiálu, čím by se snížila pevnost spoje.

To není tak úplně pravda. Stačí použít CA střední hustoty. Do balzy vsákne "tak akorát". Zpevní balzu i spoj. Slinění netřeba. To zrychluje tvrdnutí a zvyšuje křehkost. Ani jedno v tomto případě není to pravé.

Ze zbytkem lze +/- souhlasit. Z epoxydů se mi nejlépe osvědčil 12min NHP. Není křehký jako většina epoxy minuťáků, s materiálem se spojuje velmi dobře a navíc je bezbarvý. Doba tuhnutí je tak akorát jak z hlediska zpracovatelnosti, tak zatižitelnosti spoje. Na vylakování motorového prostoru pak CHS Epoxy 1200 zředěné acetonem nebo metylem. Bacha, je třeba přidat o něco málo více tužidla, zamíchat, nechat čtvrthodiny odstát a pak teprve naředit. Jinak bude povrch dlouho lepkavý - klidně i týden.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2006 13:04 
Mazák
Mazák

Páni díky za odpovědi.Dostal jsem víc odpovědí než jsem očekával.Dá se říci že většinu lepidel mám.Nedobré zkušenosti mám s Epoxy BISON 6.hod.To ani po 24 hod.nebylo vytvrzené.I když jsem ho míchal ve spr.poměru.Takže doma leží jak mrcha.Ostatní lep.jsou v pohodě.Chtěl jsem jen vědít na co které je nejlepší.To jsem se tady dá se říct dozvěděl.Díky.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2006 13:59 
Mazák
Mazák

arda1 píše:
Jinak balzu ničím jiným než CA v podstatě taky nelepím :wink: Prostě od balzy , přez laminát a plasty až po kovy to vše se dá vhodným CA lepdlem bleskurychle ,pevně a hlavně kvalitně slepit :wink:

já lepim balzu (větší plochy) kanagomem kterej ředim acetonem + metoda dvojího lepení. Smrádek u práce famózní a cena zanedbatelná oproti CA+aktivátor

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2006 15:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

dusi píše:
helbo píše:
V poslednej dobe boduje u mňa Pattex WOOD Expres,

Skús zájsť do najbližšej predajne farby-laky alebo stavebniny a vyskúšaj Soudal 67A (PVA lepidlo)
helbo píše:
Purex (ktorý sa mi už minul)

a namiesto tohto zase Soudal 66 (PU lepidlo)
foto je tu
Oba sú v baleniu po 250 g alebo za dvojnásobnú cenu po 750 g.

vďaka to si omrknem, vlzhladom nato, že potrebujem teraz purex tak to pojdem niekam pohladať, kde ich nájdem s istotou ? teda aspoň to čo sa podobá purexu ?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2006 15:30 
Mazák
Mazák

arda1 píše:
semir píše:
CA sa da pouzit na EPP a preglejky, v ziadnom pripade nie na EPS
A to jako proč? Já s ním lepím Extrupor normálně a ok. A co jsem viděl v Adamově tak se s ním opravovaly potproňáky běžně- zakápnout CA, zastříknout aktivátorem a hotovo :wink: Ono vzhledem k časovému presu se ani jinak nedá :lol: :lol: :lol:

No proc protoze ho lepta... U depronu a jim jemu podobnym to neni tak vyrazne.. Lepidlo zatvrdne driv nez neco rozlepta.. Ale klasicky polystyren se s tim opravdu lepit neda :-( Leda ze by to bylo styro

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další