Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Aktivátor

sob 14.01.2012 0:30

Čtu si návod k Easystaru a jsem z toho voľaaký zmätený. Píšou tam, že se dá buď použít speciální vteřiňák Zacki Elapor, který nevyžaduje aktivátor, nebo libovolný vteřiňák s aktivátorem.

Na internetu jsem si dohledal, že Zacki je v podstatě normální vteřiňák, ale s pomalejším schnutím, takže umožňuje lepší usazení dílů.

Aktivátor chápu snad správně jako urychlovač schnutí. Jsou-li ostatní lepidla rychlejší než Zacki, proč se musí urychlovat???

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 0:43

Nevím zda ti odpovím dobře, ale EPPčka se lepí středně řídkým lepidlem (sekundák) Dáš lepidlo, vložís tam kam patří, a dáš aktivátor, tím to zatvrdne a jdeš dál, takhle by si musel čekat dokut lepidlo nesaschne.

O tom tvém lepidle co nepotřebuje aktivátor žádně info nemám a ani se mi to nechce hledat

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 0:46

Pokud jsi rychlejší než ten aktivátor, tak ho použij. Já lepil vteřiňákem od Pelikána a ještě k tomu se Styrolepem, taky od Pelikána. Bez aktivátoru. Měl jsem čas to usadit a drží to dodnes.

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 1:28

Shrubber, aktivátor nepotřebuješ.
Na EPP jsem ze začátku používal střední sekunďák bez aktivátoru.
Pokud použiješ řídkej, tak ten už aktivovat nemusíš vůbec. Ten tuhne dost rychle.
Pokud máš hustej, tak ten tuhne dlouho, tam by ses načekal.

Aktivátor je dobrej. Mám ho na místa, která potřebuji, aby ihned zatvrdla, nebo na koutové spoje nebo tam, kde je vrstva lepidla velká, ale pokud ti jde o slepení jednoho letadla a kord EasyStaru, tak v klidu můžeš těch 150Kč za aktivátor ušetřit.

Pokud se budeš modelařině věnovat i dál, tak si ho stejně koupíš, ale teď ho nepotřebuješ.

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 1:42

Kup si ten zacki elapor CA (bo jak se to píše) . JE trochu hustší, ale nakapeš, chvilku tak 15-20 sekund můžeš hýbat a pak cvak a je tuhoš! Střední CA tuhne postupně a pomaleji. Todle je bleskovka. Lepil jsem s tim mentora i minimaga a je to podařené lepidlo na elapor od multiplesku :-D

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 3:01

Podla mna tam daj hocijaky stredny sekundak, a daj to tam bez aktivatoru, lepidlo sa trochu vpije do EPPcka, a nezatvrdne len na povrchu.

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 9:50

U EPP a Elaporu není vhodné vše lepit vteřinovým lepidlem. Protože vteřinové lepidlo sice vytvoří poměrně pevný ale tvrdý spoj, což je u materiálů pružných (EPP, elapor) většinou kontraproduktivní. Vhodné je použít vteřinové lepidlo při vlepování uhlíkových výztuh atd.
Na větší plochy a spoje, kde je potřeba využít vlastnosti měkkých materiálů je vhodnější použít lepidla, která tvoří pevné, ale pružné spoje - Uhupor, LA tmel atd.
Poznámka: některá vteřiná lepidla typu styro bez použití aktivátoru téměř nelepí.

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 13:59

Není náhodou onen slavný "aktivátor" obyčejná voda?

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 14:03

Tak to určitě není :roll:

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 14:04

Mrkvak píše:Není náhodou onen slavný "aktivátor" obyčejná voda?


Neni to ani H2O. Ty si s nim asi nikdy nedělal viď. Hned vytěká a docela smrdí :-D

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 18:28

h2o je tiez aktivator, ale PU lepidla :)

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 19:15

OK, vzal jsem si z toho, že Zacki je prostě vteřiňák od Multiplexu, u kterého se výrobce více či méně úspěšně snaží optimalizovat lepivost na elapor a dobu schnutí. Tak aby neschnul ani příliš rychle, ani příliš pomalu, a obešel se tedy i bez aktivátoru. Dnes jsem si ho koupil, zjevně tím nic nepokazím. Díky za odpovědi.

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 19:52

Nedělal, jen jsem odhadoval na základě toho, že CA lepidla při tuhnutí reagují s vlhkostí.

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 20:23

Nejen s vlhkostí,ale hlavně se zásaditým prostředím. Radek

Re: Aktivátor

sob 14.01.2012 20:27

Bumpy_SK píše:h2o je tiez aktivator, ale PU lepidla :)


Máš pravdu spousta silikonů tvrdne taky na bázi vzdušné vlhkosti.

2 MRKVAK: Všechno je jednou poprvé a až to vozkoušíš, tak zjistíš, jakto žes na nej nepřišel dřív :-D
Odeslat odpověď