Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Plocha ocasních ploch svahového větroně

úte 14.02.2012 12:11

potrebuji radu. stavim si otloukanka na svah. je to vicemene upraveny Guppy 1,5m. pudorys kridla dle planu, jen jiny profil MH30 a namisto konstrukcniho kridla je xps potazene dyhou se smrkovym nosnikem. kridlo ve stredu 155mm bez vzepeti, usi maji 5° + negativ + winglety, cilova hmotnost odhadem 600g. doposud jsem vse stavel pokud to slo presne dle planu, jde tedy o moji experimentatorskou prvotinu - pokus... zda to monstrum poleti to je ve hvezdach a to bych nyni resit nechtel. s cim si nevim rady je jak spocitat ci odhadnout plochu ocasek, kdyz je nebudu delat dle planu v klasicke "T" konfiguraci, ale "V" motyla. (trubku trupu mam oproti planu o 10cm delsi lze ji tedy snadno zkratit) dalsi otazka zni: zda je mozne motyla ovladat pouze jednim servem tzn. pouze jako vyskovku? za rady Vam predem dekuji! david
Přílohy
DSC00990 01.jpg
DSC00993 01.jpg
DSC00997.JPG

Re: plocha ocasní plochy svahoveho vetrone

úte 14.02.2012 13:03

Motýla můžeš ovládat jedním servem, chová se pak jako výškovka. Je s tím ale více mechanického ladění (v případě dvou serv máš možnost dolaďovat každou polovinu zvlášť) a přijdeš o funkci směrovky.
V případě dvou serv můžeš použít menší serva, v případě jednoho musí toto být silnější.

Re: plocha ocasní plochy svahoveho vetrone

úte 14.02.2012 13:06

Řídil jen jedním servem je možné.Mám to tak na Arianě.

Úhel "V" dej 110st. a velikost takovou, aby průmět by stejný jako původní VOP.

Pokud chceš nechat delší trubku trupu, tak jen přepočítej mohutnost.

Re: Plocha ocasních ploch svahového větroně

úte 14.02.2012 13:20

V r. 1975 jsem postavil podle předlohy F. Bayera "Malého motýla" - ten měl 2,2 m, ocas do V a tomuhle dost podobný. Ovládání K+V 2 šedá serva Varioprop + přijimač 150 g. Lítalo to výborně a přežilo to skoro 20 let. Franta měl jakýsi vzorec na výpočet plochy motýla, ten jsem ztratil, ale plocha nebyla ten průmět, spíš jen normální plocha výškovky zvednutá o 40 stupňů. Při dnešních možnostech rádií bych dal na motýla 2 serva, ale s jedním to určitě na svahu uřídíš.

Re: Plocha ocasních ploch svahového větroně

úte 14.02.2012 14:18

dekuji za rady! mozna se Vam bude zdat ze jsem totalni pako a pokud ani toto nevim, nemel bych se do podobnych staveb vubec poustet. ale co... kdyz nevim tak se zeptam... nakonec kazdy musel jednou nejak zacit! :mrgreen: co je to prosim ten prumet?
serva dle Vasich doporuceni dam 2ks. je to fakt, trapeni s nastavenim jednoserva me prilis nelaka. bude to podobne jako s kridelky, tam vsude kde se da cpu taky 2 serva. vysilacka v pohode vse zvladne a v trupu je mista dost, mam v nem i rezervu na klapky, ale o tom az potom. :mrgreen: na ovladani jednoservem jsem se ptal jen proto, ze jsem od prirody lakomec a chtel jsem usetrit! :oops:

Re: Plocha ocasních ploch svahového větroně

úte 14.02.2012 14:24

davelbc píše:...co je to prosim ten prumet?

Představ si, že model máš položený na zemi, shora svítí slunce a ten motýl vrhne na zem stín. Tak to je ten průmět.

Re: Plocha ocasních ploch svahového větroně

úte 14.02.2012 14:28

Jednoduche vzorecky na prepocet klasiky na Vcko - http://www.charlesriverrc.org/articles/ ... sizing.htm
(anglicky, od pana profesora Marka Drely)

Jinak pozor az budes nastavovat vychylky smerovky, spousta lidi to na Vcku nastavi presne naopak (i me se to jednou povedlo :-) )

Re: Plocha ocasních ploch svahového větroně

úte 14.02.2012 15:03

dekuji vsem! vsechny vase rady funguji se stejnym vysledkem. podle vzorecku jsem si spocital potrebnou plochu jedne poloviny motyla. tu jsem si prekreslil ve stejne hloubce jako je puvodni vop a dodal ji potrebnou vysku aby vysla plocha dle vypoctu. nakonec jsem si poloviny ve 3d sesadil na prumet puvodni vop a vida vysledek je 110°. dobry a jednoduchy!
posledni otazecka: je treba plochy motejla delat profilovane, nebo staci vybrousena lehka balsa? mel jsem vizi udelat to jen jako prkno a pozehlit folii, nebo jednoduse ohnout 2 tenke balsy pres nosnik a stycne hrany slepit, vznikl by tak jakysi pseudo soumerny profil... (delaji se tak tusim depronova kridla)

Re: Plocha ocasních ploch svahového větroně

úte 14.02.2012 15:14

Zalezi jak moc si s tim chces vyhrat.
Urcite to poleti i s deskovym profilem.
Ja osobne bych u takhle malyho jednoduchyho modelu dal asi desku.

Re: Plocha ocasních ploch svahového větroně

úte 14.02.2012 15:38

davelbc píše:posledni otazecka: je treba plochy motejla delat profilovane, nebo staci vybrousena lehka balsa? mel jsem vizi udelat to jen jako prkno a pozehlit folii, nebo jednoduse ohnout 2 tenke balsy pres nosnik a stycne hrany slepit, vznikl by tak jakysi pseudo soumerny profil... (delaji se tak tusim depronova kridla)

Pokiaľ to má byť na svah, tak ten motýľ musí byť pevný a pozor na to, aby boli obidve polovice rovnako pevné... Mňa to cvičilo veľmi nepríjemne....
Samozrejme, že so zmenou mohutnosti výškovky (plošného priemetu motýľa) sa ti zmení poloha ťažiska. Dobrý program na vypočet má je tu http://www.rcmodely.sk/Download/Muska.xls - je to v exceli a zohľadňuje okrem iného aj plochu výškovky....
Odeslat odpověď