Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2012 21:13 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Lepený spoj na levé polovině je již vytvrzený a s křídlem se už dá bezproblémově manipulovat. Pomocí fénu jsem sejmul samolepky.
Pozn.zbytky lepidla po samolepkách jsem smyl technickým benzínem a povrch ještě "vysušil "acetonem.
Příloha:
arzenal_oprava019.jpg
arzenal_oprava019.jpg
[ 187.63 KiB | Zobrazeno 2285 krát ]


Kolem obnažené trhliny na spodníi a horní straně křídla jsem obrousil původní barvu až na papír ( příprava k laminaci) .
Příloha:
arzenal_oprava020.jpg
arzenal_oprava020.jpg
[ 153.59 KiB | Zobrazeno 2285 krát ]


Příloha:
arzenal_oprava021.jpg
arzenal_oprava021.jpg
[ 152.49 KiB | Zobrazeno 2285 krát ]



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2012 21:39 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Lehce jsem Zona pilkou a brusným špalkem upravil pomuchlanou náběžnou hranu levé poloviny křídla.
Příloha:
arzenal_oprava022.jpg
arzenal_oprava022.jpg
[ 209.77 KiB | Zobrazeno 2279 krát ]


Z kusu PS jsem vyřízl , dolícoval a následně přilepil ( Soudal +vodní mlha) technologickou výplň.
Příloha:
arzenal_oprava023.jpg
arzenal_oprava023.jpg
[ 218.02 KiB | Zobrazeno 2279 krát ]


Souběžně jsem slepil i rozšklebenou odtokovou hranu v místě torzního náhonu . Náhon jsem nakonec bez poškození vyrovnal ... po sevření mezi dva špalky z tvrdého dřeva. Přilepil jsem i vytržený kus materiálu na odtokové hraně ,poblíž koncového oblouku ( ten pant tam dost dobře držel).
Když tak na tu fotku koukám ... ty svěrky vypadají ,jako by křídlo žrali Piraně :o
Příloha:
arzenal_oprava024.jpg
arzenal_oprava024.jpg
[ 218.2 KiB | Zobrazeno 2279 krát ]



Pozn. kdyby někomu vrtalo v hlavě ,proč tam mám položeneé to druhé křídlo - už začínam být sklerotický , tož abch si snadněji zapamatoval , jak má vypadat výsledek opravy :lol:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2012 22:14 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Jo ...málem jsem kvůli přílišnému zaujetí pochroumaným křídlem zapoměl napsat, že už jsem už z pece vytáhl vytvrzený ocas i zlepené křidélko. No ,abych si trochu polepšil ,tak dlouhodobým provozem poničenou náběžnou hranu výškovky jsem v rámci této nucené generálky, dobrovolně vyztužil smrkovou lištou.
Příloha:
arzenal_oprava025.JPG
arzenal_oprava025.JPG
[ 141.83 KiB | Zobrazeno 2277 krát ]


Vytvrdli i všechny laminátové záplaty na trupu , tož došlo i na broušení. Jak to dopadlo je vidět na fotkách.
Příloha:
arzenal_oprava026.JPG
arzenal_oprava026.JPG
[ 173.1 KiB | Zobrazeno 2277 krát ]


Příloha:
arzenal_oprava027.JPG
arzenal_oprava027.JPG
[ 189.94 KiB | Zobrazeno 2277 krát ]



Pozn. rozlepený sendvič na boku trupu ( v úseku za vypínačem) jsem před samotnou laminací nejdříve hustě propíchal špendlíkem a zalil řídkým vteřinovým lepidlem (lepidlo navzílná mezi potahy a sendvičové jádro a vzájemně je mezi sebou opět propojí) . Po zpolymerizování lepidla a lehkém obroušení povrchu , jsem poškozené místo zesílil přelaminováním třemi , rozměrově odstupňovanými pásy skelné tkaniny cca 30g/m2.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 13:39 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Oprava trupu je ve finále... opravované místa jsem přetmelil stěrkovým PS tmelem ( 4CR) a vybrousil brusným papírem zrnitosti cca 400.
Příloha:
arzenal_oprava028.JPG
arzenal_oprava028.JPG
[ 173.31 KiB | Zobrazeno 2241 krát ]


Příloha:
arzenal_oprava029.JPG
arzenal_oprava029.JPG
[ 224.04 KiB | Zobrazeno 2241 krát ]


Zamaskoval jsem kabinu a zadní nepoškozenou část trupu , původní barvu přebrousil brusným rounem ( naruší zoxidovanou vrstvu na povrchu barvy) a šup do lakovny.
Příloha:
arzenal_oprava030.JPG
arzenal_oprava030.JPG
[ 189.16 KiB | Zobrazeno 2241 krát ]


Nejdříve nástřik bílým polyuretanovým základem (plnič) . Po vytvrzení v peci (cca 50st C/2h) následovalo vybroušení pod vodou, papírem cca 800.
Nakonec jsem trup nastříkal dvousložkovou polyuretanovou stříbřenkou ( Sayerlak) .

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 13:58 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
.. pokračuji socháním křídla. Nejdříve ostrý nůž a pak brusný papír ( 80) přilepený oboustrankou na špalku ze zbytku XPS.
Příloha:
arzenal_oprava031.jpg
arzenal_oprava031.jpg
[ 188.28 KiB | Zobrazeno 2236 krát ]


Chvíli jsem koukal ,váhal ( línost je pěknej prevít), ale nakonec jsem odstranil i lehce zmuchlanou část za nosníkem a nahradil novou výplní. V místě odtokové hrany jsem dolícoval hranolek tvrdé balsy.
Posloužil jako stabilizační prvek pro udržení geometrie v okamžiku odstranění původní části křídla a později v něm bude ukotven nový pant křidélka.
Příloha:
arzenal_oprava032.jpg
arzenal_oprava032.jpg
[ 187.03 KiB | Zobrazeno 2236 krát ]


Příloha:
arzenal_oprava033.jpg
arzenal_oprava033.jpg
[ 197.55 KiB | Zobrazeno 2236 krát ]



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 14:22 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Opravovaný model mám v provozu od roku 2010. Ukázkově s ním létám a přistávám (na břicho) i v lokalitách s ne příliš udržovaným povrchem dráhy.
Výsledek takového počinání +konstrukční chyba, je rozdrcená herexová stojina, pod laminátovým výstupkem na spodní části křídla, který imituje chladič. Křupání pod laminátovou skořepinou mě vadilo již delší dobu, tak jsem zneužil situaci a provedl konstrukční úpravu.
Rozřízl jsem skořepinu a rozdrcený herex nahradil špalkem 12mm tlusté topolové překližky (zbytek z polotovarů pro hlavici RC Vosa).
Příloha:
arzenal_oprava034.jpg
arzenal_oprava034.jpg
[ 152.48 KiB | Zobrazeno 2228 krát ]


Příloha:
arzenal_oprava035.jpg
arzenal_oprava035.jpg
[ 203.13 KiB | Zobrazeno 2228 krát ]


Odříznuté kousky skořepiny jsem vrátil na místo ( lepeno 5 min epoxidem) a zabrousil .
Příloha:
arzenal_oprava036.jpg
arzenal_oprava036.jpg
[ 167.86 KiB | Zobrazeno 2228 krát ]


Opravené místo přeplátuju kouskem uhlíkové tkaniny ,kterou zvenčí zakryju kouskem uhlíku (140g/m2) a povrchově zarovnám třemi proužky skelné tkaniny 50g/m2.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 14:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Myslíte ,že pokus o opravu je rozumné rozhodnutí? Zkusili by jste to ,nebo popelnice je jistota?

Jako recese nebo výzva, to nemá chybu - oprava modelu. Osobně bych se do něčeho takového dobrovolně pustil, kdybych byl důchodce nebo nezaměstnaný a neměl co dělat. Jsem zvědavý na hmotnost opraveného modelu ve srovnání s hmotností před havárií.

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 14:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
Možná bych nebyl na tu opravu tak cimprlich, ale šel bych do toho... Má to význam pro člověka pro kterého je i to lepení a smradění součástí modelařiny (od slova modelovat?).
Pochopitelně, pokud někdo bere jakékoliv "stavění" jen jako nepříjemnost zdržující od létání, pak je situace jiná :wink:

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 14:46 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
veka1 píše:
Chvíli jsem koukal ,váhal ( línost je pěknej prevít)

Tak to přesně vím o čem mluvíš :mrgreen: :mrgreen:

Jinak parádní vlákno!!!!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 15:11 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Buckeye-Blitz píše:
Myslíte ,že pokus o opravu je rozumné rozhodnutí? Zkusili by jste to ,nebo popelnice je jistota?

Jako recese nebo výzva, to nemá chybu - oprava modelu. Osobně bych se do něčeho takového dobrovolně pustil, kdybych byl důchodce nebo nezaměstnaný a neměl co dělat. Jsem zvědavý na hmotnost opraveného modelu ve srovnání s hmotností před havárií.

.. vždyt ja to tak beru-rcecese , nebo ukázat lidem ,že i když třísknou poletuchou o matičku zeměkouli, nemusí to nutně končit popelnicí.
V náznaku jsem se pokusil ukázat jak je možné postupovat při opravě polokompozitové konstrukce.
Možná to pár lidem pomůže, když budou někdy pátrat po technologických postupech jak opravit ,nebo i konstrukčně vyřešit něco porouchaného na svém modelu. :wink:

Faktem je, že jako výrobce modelu jsem si mohl usmolit model nový,ale ... nakonec ta recese zvítězila.

Ad hmotnost. Ano bude vyšší . Původní ( nepoškozený) model míval cca 1700 -1870g. Hmotnostl se měnila s množstvím telemetrického vybavení a typu pohonných akumulátorů. Věřím ,že ve finále nepřekročím 1900g. Možná to bude i lepší ... bude lepší rozhon při střemhlavém letu... :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 16:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Tak , řezáním a broušením jsem se snad dopracoval k původním tvarům křídla. Nepoškozené úseky křídla mi posloužili coby tvarová šablona.
Příloha:
arzenal_oprava037.jpg
arzenal_oprava037.jpg
[ 200.39 KiB | Zobrazeno 2196 krát ]


Odbrousil jsem barvu z okolí všech trhlin v potahu a současně brusným papírem protáhl i náběžnou hranu ,čímž jsem poškozená místa na křídle kompletně připravil k laminaci .
Příloha:
arzenal_oprava038.jpg
arzenal_oprava038.jpg
[ 166.13 KiB | Zobrazeno 2196 krát ]


Příloha:
arzenal_oprava039.JPG
arzenal_oprava039.JPG
[ 164.73 KiB | Zobrazeno 2196 krát ]



Pozn.stávající křídlo nemá kromě zdvojeného papírového potahu v náběžné hraně žádnou výztuhu. Jak jsem již psal ,když generálka ,tak pořádná = náběžnou hranu vyztužím třemi různě širokými pásky skelné tkaniny (50g/m2) . Možná vydrží o něco déle ,než ta púvodní, papírová. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 19:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Já tyhle seriály ze stavby i z oprav si cením na modelářských fórech asi nejvíc. Fotky jsou pro mne důležitější než nějaká výkresová dokumentace. Nevím jak jiní, ale já spravuji a spravuji. V r. 1973 se jako podpulťák objevily Graupnerovy stavebnice. Stal jsem se šťastným majitelem Amigo II. Tehdy se 4 kanálem Variophon - Varioton to hmotilo 850 g. Pak jsem musel rozšířit trup pro amatérský proporcionál, spáchal několikrát hvězdu při přistání na svahu atd., takže když jsem je před několika lety věnoval, vážilo 1200 g. A pořád to slušně lítalo.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 20:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Úžasné vlákno - on s tím jeden den třískne, že z letadla zbydou takový větší trsátka, a druhej den to jde po opravě do laku... Nechutný :)

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 20:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
veka1 píše:
......Možná to pár lidem pomůže, když budou někdy pátrat po technologických postupech jak opravit ,nebo i konstrukčně vyřešit něco porouchaného na svém modelu. .....

Tak mi porad, co s timhle ... http://www.jyrry.cbcnet.cz/grafika/Mossie_crash.jpg ;-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.06.2012 20:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
jyrry píše:

Je to čína a treba to spopolniť :mrgreen:

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz