Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oprava křídla na Mistrála
PříspěvekNapsal: sob 30.06.2012 20:27 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
Zdravím vás kolegové, potřebuji poradit, při včerejším lítání mi přišlo že mám nějaké divné vzepětí, ale po přistání a sundavání křídel jsem si všimnul že mi levé křídlo prasklo u spojky prům. 8mm. Žádné opičky jsem s tím nedělal.
Chci se tedy zeptat jak nejlépe to opravit. Předem díky za cenné rady. Zde foto:

Přílohy:
P6295732.JPG
P6295732.JPG
[ 88.69 KiB | Zobrazeno 832 krát ]

P6295734.JPG
P6295734.JPG
[ 45.79 KiB | Zobrazeno 832 krát ]

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku: Re: Oprava křídla na Mistrála
PříspěvekNapsal: sob 30.06.2012 20:55 
Mazák
Mazák

Obrázky: 38
ahoj,

chapu tot ak ze nosnik se vylomil ?

tak je jasny ze to musis otevrit,

takze bych ti doporucil nejlip najit nejakeho zkuseneho modelare, aby se na to podival a
zjistil rozsah poskozeni, opravitelny to urcite je ...

pokud nesezenes

- sundat potah
- otevrit kridlo - odstraneni toho vylomeneho
- nafotit na forum - pak se stanovi postup

v zasade budes muset spojku znova prilepit na tu stranu kde to neni vylomene,
to prelaminovat
pak zavrit kridlo a pritom spojit "to cim budes zaklapet" se spojkou
a pak celek prelaminovat
- pak potahnout ... tohle je hodne zjednodusene, jen pro predstavu praci ...

PříspěvekNapsal: sob 30.06.2012 21:15 
Mazák
Mazák

Já to zvládnu opravit sám, jednalo se mě o to jestli to mám laminovat tkaninou po opravě taky zvenčí na ten balsový potah a potáhnout oracoverem, nebo jen zalepit uvnitř. Křídlo je polyš potáhnutý balsou.

PříspěvekNapsal: ned 01.07.2012 10:56 
Mazák
Mazák

Tak jsem to teď otevřel a to že to povolilo se ani nedivím. Je to jenom tkanina a na ní balsa, ten nosník je tam jen v podstatě vložený a nikde nic moc lepidla. Proleju to kapku epoxy 1200, potom to olaminuju tkaninou + L 285 a nakonec to přikreju 1,5 balsou a potáhnu.
Tu druhou polovinu křídla udělám pro jistotu taky, nerad bych zatleskal. Je to síla na každé straně nosníku je 1 mm místa a lep žádný. :(

Přílohy:
P7015744.JPG
P7015744.JPG
[ 83.74 KiB | Zobrazeno 683 krát ]

P7015745.JPG
P7015745.JPG
[ 78.19 KiB | Zobrazeno 683 krát ]

PříspěvekNapsal: ned 01.07.2012 19:17 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Má to křídlo pod potahem i smrkové pásnice, nebo jenom jednosměrný skleněný roving a tkaninu?

Při oprave se bůbec nezajímej o mezeru mezi pouzdrem spojky a jádrem z PS. Ta je nepodstatná , pěna kromě tlaku ,prakticky žádné zatížení nepřenese. Jádro v tomto případě nahrazuje stojinu ,tj. brání vzájemnému posunu potahů vůči sobě. Potahy nahrazují pásnice klasického nosníku a pěna zase stojinu.
Ty potřebuješ rozvést zatížení od ohybu z pouzdra spojky do potahu , případně do pásnic nosníku,pokud tam jsou . V případě že pásnice nemáš , musí veškerý tah a tlak zachytit potah.
Protože futrál spojky má relativně malý průřez a je to osamělá síla zavedená do sendviče, musíš zatížení plynule rozvést pomocí několika vrstev tkaniny o různé šířce i délce ,do větší plochy potahu. Pak to bude fungovat ...když toto nezabezpečíš zase vypochoduje ven z důvodu skokové změny průřezu a vrubového napětí v konstrukci.

Trošku jinak by to bylo v případě, když by tam byli pásnice, ale ... však napiš zda tam jsou , nebo ne.

veka1

PříspěvekNapsal: ned 01.07.2012 20:25 
Mazák
Mazák

Ahoj veko1, já nevím jaké pásnice, jako spojka je tam nějaká mosazná trubička prům. 8 mm a nad ní je špalík překližky nebo co, dál pokračuje smrkový nosník, celé je to překryté 1 vrstvou tkaniny, která na některých místech postrádá pryskyřici, a zakryto 1,5 mm balsou. :?: Nic víc tam nebylo.

Přílohy:
P7015750.JPG
P7015750.JPG
[ 88.08 KiB | Zobrazeno 644 krát ]

PříspěvekNapsal: pon 02.07.2012 9:02 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

MEK píše:
Ahoj veko1, já nevím jaké pásnice, jako spojka je tam nějaká mosazná trubička prům. 8 mm a nad ní je špalík překližky nebo co, dál pokračuje smrkový nosník, celé je to překryté 1 vrstvou tkaniny, která na některých místech postrádá pryskyřici, a zakryto 1,5 mm balsou. :?: Nic víc tam nebylo.

...ta poslední fotka je ukázka toho ,jak se letadla nemají konstruovat. :(
Pokud vidím dobře, tak smrkové pásnice nosníku nemají žádnou jinou vazbu na silový prvek tj. pouzdro spojky,kromě potahu. Je otázkou zda je mezi nimi pouze pěna ,neboi dřevěná stojina...ale to je ted vedlejší.
Z fotky mi totiž přijde, že nosníky končí těsně u pouzdra ,nebo se mýlím?
Pak jsou tam celkem zbytečně, protože veškerý ohyb stejně musí přenést pouze potah ...takže pro opravu platí to co jsem psal v předchozím příspěvku.
Když už se v tom rýpeš, tak by jsi mohl kromě podlaminování provázat pouzdro spojky se stávajícím nosníkem ,oboustranným přeplátování smrkovou lišou tj, nahoře i dole.
Ještě technická - ideální by bylo k podlaminování použít uhlík- má stejnou průtažnost jako dřevo. Pokud použiješ sklo které je "gumové" , pak položit min tři (nebo víc) tenké vrstvy tkaniny 80-110g/m2 s vlákny pod 45st k rozpětí .Položené pásy tkaniny by měli mít "odskákané" rozměry jak na délku tak na šířku a klínovitý tvar.

Řekl bych , je to konstruktérsky nezvládnutý návrh křídla, kde vzhledem k nevhodnému uspořádaní silových prvků dochází ke koncentraci napětí a destrukci daleko dříve ,než by to bylo v případě, kdy by vložené smrkové nosníky, skutečně přenášeli zatížení od ohybu( tah ,tlak). Ted fungují jenom jako závaží a jejich instalace jen zvyšuje pracnost i cenu výrobku.

Normální by bylo,aby pouzdro spojky bylo po celé délce přilepené k pásnicím nosníku a rozvidlením pouzdra v křídle se jeho průřez postupně znížil na nulu. Dále by mei pásnicemi pokračovala jenom tenká stojina . Průřez ( rozměr) pásnic by se měl plynule zmenšovat asi tak ,jak klesá ohybový moment po rozpětí křídla.... tzv. nosník konstantní pevnosti.

veka1

PříspěvekNapsal: pon 02.07.2012 13:28 
Mazák
Mazák

Ano ty nosníky, začínají od spojky a byly tam v podstatě lehce něčím podlepené, stejně tak ta spojka. Prostě je to nějaké divné všechno při letu držel potah a vrstva špatně nasycené tkaniny a ještě jsem tam našel papírovou izolepu, tedy takový proužek, to tam asi někdo zapoměl.
Opravím to tkaninou a L 285, celé křídlo předělávat nebudu, to si mohu rovnou postavit konstrukční své, a možná až tohle dolámu tak se tak i stane, jelikož dávat za nové 2600 kč se mi nechce. Zvenku to načančaj, ale uvnitř celá stavba v prčici, ale mám ho 6 let tak ještě sloužit snad bude, tolik hodin ve vzduchu zase nemá. :)
Jinak zatím děkuju za rady.

PříspěvekNapsal: pon 02.07.2012 23:55 
Mazák
Mazák

No mě přijde že to celé, spojka a to dříví okolo, končí současně někde v místech kde jsi ukončil ten řez v tom potahu. Jestli ano, tak bych se skoro nedivil, že to prasklo. Jakmile to ještě takhle blízko u kořene křídla přejde z "něčeho" na "nic" tak to v tom místě dostává docela céres.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 03.07.2012 6:10 
Mazák
Mazák

Nevím kam to vede dál, pitvat to celé nebudu. Celé to tam bylo v podstatě položené a netrvalo by dlouho a šla by do kytek i ta druhá polovina.
Nikdy jsem nestavěl křídla z polyše, ale toto je odfláklé. Postavit konstrukční, tak je udělám o dost pevnější.

PříspěvekNapsal: úte 03.07.2012 9:55 
Mazák
Mazák

Obrázky: 38
hmm pěkný no ... ale tak opravený to je raz dva, akorát je to otrava ... kamarád mi dovez polámaného kompozita tak budu mít i já co za dlouhých večerů bastlit :)

PříspěvekNapsal: úte 03.07.2012 13:26 
Mazák
Mazák

Vzal jsem si to včera ráno do solvíny, narval tam Epoxy 1200, dnes to bylo OK, tak tam přišla tkanina a 285ka, na vrch balsa a už to tu pěkně tvrdne na skříni, zítra lehce obrousím, a potáhnu. Bohužel mám jen červenou, ale co už. :)

Přílohy:
P7035754.JPG
P7035754.JPG
[ 38.4 KiB | Zobrazeno 515 krát ]