Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 498 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: úte 11.09.2012 14:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Dejfak píše:
Čínské soustruhy nejsou s 4čelistovkou, takový jsem nenašel, leda to tuningovat.
A MN80 tu bud seženeš za dobré peníze vylágrovanou nebo za to chtej kolem 40000,- aby byla v slušném stavu

Tak potom házení vůbec neřeš. Dokoupíš k tomu 4-čelist hlavu, dáš si někde vyrobit novou unášecí přírubu (nebo ji dokoupíš jako náhradní díl, namontuješ na vřeteno a dosedací plochy a osazení opracuješ přímo nožem toho samého soustruhu. Pokud je ta hlava kvalitní, tak máš pak zaručeno, že to nehází vůbec.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: úte 11.09.2012 15:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 18.3.2012
Příspěvky: 123
Bydliště: Praha 13
Jestli ten soustruh opravdu hodně moc chceš, tak asi nejlepší volbou za ty prachy bude ta "CQ9318 Mini". Když nebude něco jakorát (a to nebude), tak to doladíš a na opravdu jen modelařinu, si myslím, že dost dobrý. Příslušenství dokoupíš postupně časem, podle toho, co budeš potřebovat.

Ono repasovat a modernizovat starý stroj, také nemusí být optimální řešení, navíc ta MN 80 je původně na 380V a musíš jí koupit i s tím stolem, protože motor a elektrika je v tom "ponku", takže do paneláku ........


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: úte 11.09.2012 15:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Jirka M píše:
Jestli ten soustruh opravdu hodně moc chceš, tak asi nejlepší volbou za ty prachy bude ta "CQ9318 Mini". Když nebude něco jakorát (a to nebude), tak to doladíš a na opravdu jen modelařinu, si myslím, že dost dobrý. Příslušenství dokoupíš postupně časem, podle toho, co budeš potřebovat.

Ono repasovat a modernizovat starý stroj, také nemusí být optimální řešení, navíc ta MN 80 je původně na 380V a musíš jí koupit i s tím stolem, protože motor a elektrika je v tom "ponku", takže do paneláku ........

V podstatě souhlasím.
Jde totiž i o to, že ať koupíš jakkoli velký a dokonalý stroj, vždy se dříve nebo později vyskytne situace, že budeš chtít opracovat něco, co se Ti tam nevejde a budeš to muset dát vyrobit jinam. Ale 99% modelářských prkotinek to pokryje spolehlivě.
Já bych taky nekupoval ten soustruh, co má převody na posuny z plastových koleček. Ten Unimax CQ9318Mini se mi i proto líbí asi nejvíc. Nejlepší by ale bylo najít kde ho mají v kamenném obchodě a zajet si ho tam naživo prohlédnout a potočit hejblátky. V tom obchodě asi bude dražší (ale ani nemusí) ale když se zalíbí, tak pak si ho můžeš přece koupit klidně i přes nějaký levný e-šop. :wink:
Ale rozhodně bych ho jen tak podle fotky na webu nekupoval. :!:
To máš stejné jako s modely. Fotky mnohých EPP houboletů jsou tak dokanale vyretušovány, že vypadají jako kompozitové brusy. Není se co divit, protože kvalita fotky na webu je základem úspěchu prodeje přes e-šop. I ten nejlepší a nejkvalitnější sortiment se bude špatně prodávat, pokud bude na webových stránkách prezentován amatérskými obrázky. A naopak dobrá fotka prodá i úplný aušus a brak.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: úte 11.09.2012 20:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
najlepšie pozriet starší na "bazoši" ale záleží či bývaš v paneláku alebo v rodinom dome, za 1000€ sa da zohnat starší mini sústruh ale váha okolo 500kg, alebo čínu, ja mám už 9 rokov promu SPB550, neviem či som mal štastie ale funguje, ak by som kupoval teraz tak TOSacky, je pravda že niektoré detaili čínan odflakol, ak nemieniš na tom točit vysoko pevnostne ocele je to v pohode, váha 130kg.Inak sústruženie nieje ako šoferovat auto, je to veda :wink:

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: úte 11.09.2012 20:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2005
Příspěvky: 19102
Dle mě ideální soustruh pro modeláře je Mahos 22 - ovšem opět je asi limitující cena za kterou se dá koupit. Radek

_________________
ICQ 638556901


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2012 11:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
ingwarr píše:
najlepšie pozriet starší na "bazoši" ale záleží či bývaš v paneláku alebo v rodinom dome, za 1000€ sa da zohnat starší mini sústruh ale váha okolo 500kg, alebo čínu, ja mám už 9 rokov promu SPB550, neviem či som mal štastie ale funguje, ak by som kupoval teraz tak TOSacky, je pravda že niektoré detaili čínan odflakol, ak nemieniš na tom točit vysoko pevnostne ocele je to v pohode, váha 130kg.Inak sústruženie nieje ako šoferovat auto, je to veda :wink:

Nie je to veda, ale nejaký čas to trvá, kym človek naberie dostatok skúseností. :wink:
A treba sa poradiť so skúsenejšími. Alebo sa učiť metódou pokus-omyl. Lenže učiť sa na vlastných chybách stojí viac času a materiálu. :(
V konečnom dôsledku ja som sa naučil kombináciou oboch metód. To je asi najčastejší stav.
:)
Ja by som povedal, že základom je uberať vždy menej a na viackrát a nikdy nie veľkou plochou noža, ale len jeho špičkou. A pre začiatok radšej bez strojových posuvov. Samozrejme sú výnimky, ale v 99% tým nič nepokazíš. :!:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2012 11:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2007
Příspěvky: 5413
Bydliště: Praha
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (3)
Jsem limitovaný. A to velikostí - soustruh bude lehký a měký
Váhou soustruhu - bude lehký a měký
Přípojkou na 230V - to maji většinou ty z Číny
A také hlučností - nesmí to být žádný kravál, což tedy Číny dělají, prostě samí problém.
Moc možností nemám.... A ještě finanční limit, tak jak nad tim přemýšlim tak se dostávám do slepé uličky.

_________________
Nikdy nikomu nevěř, pak budeš věřit všem stejně....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2012 11:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.4.2008
Příspěvky: 973
Bydliště: P 156 -ZBR, ČR
Ahoj podivej se na hlavní jistič k bytu. Pokud je Trojdílný, tak 3fázový by taky nebyl problém. V některých panelákách dělali 3f rozvody na elektrický plotny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2012 12:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.10.2011
Příspěvky: 204
Bydliště: Svinarov CZ
Stoupacka ja 3f na 100% s velkou pravdepodobnosti je i privod do bytu 4dratove taze pak staci zazadat o 3f hodiny a nekam vyvest 3f zasuvku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2012 12:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2007
Příspěvky: 5413
Bydliště: Praha
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (3)
3F tam je, je tam hlavní jistič a sporák je na 3F
Bohužel jsem v podnájmu a domácí by se po...la kdybych tam něco udělal jako 3F zásuvku. Nemá ani cenu nic vymýšlet, je to prostě nemožné, to by ste ji musely znát...

_________________
Nikdy nikomu nevěř, pak budeš věřit všem stejně....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2012 12:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1578
Bydliště: Meziměstí ČR
Lepší je použít měnič. Tomu stačí pro malé výkony jednofázový rozvod a navíc získáš výhodu plynulého řízení otáček bez přendávání koleček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2012 13:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Dejfak píše:
3F tam je, je tam hlavní jistič a sporák je na 3F
Bohužel jsem v podnájmu a domácí by se po...la kdybych tam něco udělal jako 3F zásuvku. Nemá ani cenu nic vymýšlet, je to prostě nemožné, to by ste ji musely znát...

Dá se to řešit i zapojením se dvěma kondenzátory, jen výkon motoru bude pak trochu menší. Můj 30let starý sovětský soustruh Univerzál-II to má taky tak. Motor je tam třifázový, ale je při něm taková buxa s kondy, která výrábí pseudo-3F.
Mohu se doma podívat do návodu k němu, je tam i zapojení, možná i hodnoty těch kondů. Ale zřejmě ty kapacity budou souviset s výkonem motoru a tedy i proudy se kterými se pracuje.

To já řeším opačný problém. Když jsem se přestěhoval do rodinného domu, jsem spíš uvažoval o tom, předělat to na plnohodnotný 3F proud a tu buchsu s kondy vyhodit, jen jsem se k tomu ještě nedostal. Ale možná je to tak i lepší - bezpečnější. Napětí 230V je přece jen nižší než sdružených 400V.

Řešení s kondy je levné, ale s tím měničem asi dražší ale mnohem lepší.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2012 13:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tchor píše:
Stoupacka ja 3f na 100% s velkou pravdepodobnosti je i privod do bytu 4dratove taze pak staci zazadat o 3f hodiny a nekam vyvest 3f zasuvku.

Tak s tím si dovolím polemizovat. :P
Pokud je přívod do bytu 4drátový (dnes už spíš 5-drátový), tak tam musí být i 3-fázové hodiny. Pokud nejsou, tak je přívod určitě dvoudrátový (resp. po novém 3-drátový) tedy jednofázový.
Osobně si myslím, že i když ta stupačka bude 3F, tak přívod do bytu bude jednofázový. Dělalo se to kdysi běžně tak, že na poschodí, když tam byly třeba 3 byty, tak každý dali na jinou fázi. Navíc i z bezpečnostního hlediska je lepší, když je celý byt na jednu fázi - pak mezi fázemi žádných dvou zásuvek nenaměříš sdružené napětí 400V.
Pokud je ale v bytě opravdu 3F sporák, tak tam musí být 3F přívod i s 3F hodinami a pak přidělat 3F zásuvku je poměrně triviální záležitost.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2012 13:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Dejfak píše:
3F tam je, je tam hlavní jistič a sporák je na 3F
Bohužel jsem v podnájmu a domácí by se po...la kdybych tam něco udělal jako 3F zásuvku. Nemá ani cenu nic vymýšlet, je to prostě nemožné, to by ste ji musely znát...

Jó hochu, soustruh do podnájmu! :lol: Už i to je dost silná káva. :wink:
S instalací 3F zásuvky asi opravdu nemůžeš počítat. :(
To pak opravdu potřebuješ nějakou odlehčenou bezhlučnou Light verzi. :!:
Jen počítej taky s tím, že po každé, i té nejmenší práci s ním, budou všude špony! :!: Vím co říkám, já ho měl taky v bytě než jsem se přestěhoval do rodinného domu, kde ho mám v dílně ve sklepě.
A když to pak budeš pozapichované do podrážek bot roznášet po domě, tak pak tu Tvoji bytnou asi klepne pepka :lol:
Příjemnou zábavu :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 12.09.2012 13:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.10.2011
Příspěvky: 204
Bydliště: Svinarov CZ
VTjr píše:
Tchor píše:
Stoupacka ja 3f na 100% s velkou pravdepodobnosti je i privod do bytu 4dratove taze pak staci zazadat o 3f hodiny a nekam vyvest 3f zasuvku.

Tak s tím si dovolím polemizovat. :P
Pokud je přívod do bytu 4drátový (dnes už spíš 5-drátový), tak tam musí být i 3-fázové hodiny. Pokud nejsou, tak je přívod určitě dvoudrátový (resp. po novém 3-drátový) tedy jednofázový.
Osobně si myslím, že i když ta stupačka bude 3F, tak přívod do bytu bude jednofázový. Dělalo se to kdysi běžně tak, že na poschodí, když tam byly třeba 3 byty, tak každý dali na jinou fázi. Navíc i z bezpečnostního hlediska je lepší, když je celý byt na jednu fázi - pak mezi fázemi žádných dvou zásuvek nenaměříš sdružené napětí 400V.
Pokud je ale v bytě opravdu 3F sporák, tak tam musí být 3F přívod i s 3F hodinami a pak přidělat 3F zásuvku je poměrně triviální záležitost.


Kazdej rozvodnej zavod to ma/mnel trohu jinak, ale uz hodne dlouho vetsinou vyzadujou privody 4/5 ti dratovy. U jednofazu jsou vyuzity jen 2/3 draty a ty zbyly jsou jako rezerva pro pripadnou zmnenu na 3f. Neni to vzdy, ale hodne casto.
K tem 2/3 4/5 dratum - maloktery hodinovy rozvadec ma nulu oddelenou od zemne a proto je naprosta vetsina privodu jen 4x (pri prurezu 10mm2 a vic to odpovida i dnesni normne) a nula se rozdeluje az v bytovem rozvadeci.
Ale uz jsme znacne OT


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 498 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz