Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 11:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 27.1.2012
Příspěvky: 465
Bydliště: Kousek od Brna
Ahoj kolegové, podařilo se mi pořídit první celokompizitové letadlo. Letadlo je ve slušném stavu, jen k jeho škodě jeden z předchozích majitelů naplácal na letadlo hroznou spoustu barvy. Skoro všude je zbytečně silná vrsta a někde je celý nátěr stečený do kapek. Chtěl bych barvu nějak šetrně dostat dolů a pak křídlo i trup nalakovat znovu. Doporučíte mi vhodný postup? Hlavně mě zajímá jak NEPOSTUPOVAT a které chemikálie NEPOUŽÍVAT abych předešel poškození laminátu trupu a křídel. Bohužel nevím o jakou barvu se jedná. Je mi jasné že nejšetrnější by bylo vybroušení smirkem, ale s ohledem na to jaká je tam vrstva by to bylo dost pracné.
Díky za tipy Tomáš


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 11:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
tpk píše:
Ahoj kolegové, podařilo se mi pořídit první celokompizitové letadlo. Letadlo je ve slušném stavu, jen k jeho škodě jeden z předchozích majitelů naplácal na letadlo hroznou spoustu barvy. Skoro všude je zbytečně silná vrsta a někde je celý nátěr stečený do kapek. Chtěl bych barvu nějak šetrně dostat dolů a pak křídlo i trup nalakovat znovu. Doporučíte mi vhodný postup? Hlavně mě zajímá jak NEPOSTUPOVAT a které chemikálie NEPOUŽÍVAT abych předešel poškození laminátu trupu a křídel. Bohužel nevím o jakou barvu se jedná. Je mi jasné že nejšetrnější by bylo vybroušení smirkem, ale s ohledem na to jaká je tam vrstva by to bylo dost pracné.
Díky za tipy Tomáš

... normální je použít čistý aceton, papírové obrousky a kus igelitu. Barva po chvíli sleze sama.
Pozn. V případě že jde o jednosložkovou barvu ( spray) je možné vynechat i ten igelit.

Něco málo o použití acetonu při odstraňování starých potahů je v tomto vláknu:
viewtopic.php?f=26&t=51718&hilit=+sejmut%C3%AD+potahu

veka1


Naposledy upravil veka1 dne úte 06.11.2012 12:56, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 11:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 27.1.2012
Příspěvky: 465
Bydliště: Kousek od Brna
Takže aceton nenaleptá laminát? A funguje i na dvousložkové barvy?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 12:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
na dvousložkové barvy bude fungovat jen bruska..

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 12:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Použil jsem odstraňovač starých nátěrů na nitro bázi, pod kterým vrstva barvy povolila a šla dolů. Nicméně, takto očištěný povrch bylo stejně potřeba přebrousit jemným smirkem pod vodou a následně křídlo znova nastříkat. Naštěstí se jednalo jen o horní stranu křídla. Kdyby to byl celý model, tak bych to určitě nedělal.

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 12:23 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
JirkaA píše:
na dvousložkové barvy bude fungovat jen bruska..

... hmm, hmm.

Takto dopadla dvousložková barva, na laminátové kapotě Cap 232, po cca 5 minutách působení acetonu.
Příloha:
kapota_barva_001.JPG
kapota_barva_001.JPG
[ 145.42 KiB | Zobrazeno 6992 krát ]


Příloha:
kapota _barva _002.JPG
kapota _barva _002.JPG
[ 191.04 KiB | Zobrazeno 6992 krát ]


Příloha:
kapota_barva_ 003.JPG
kapota_barva_ 003.JPG
[ 187.24 KiB | Zobrazeno 6992 krát ]



Stačí na povrch položit papírový ubrousek, polít ho zmíněnou kapalinou a zabalit do igelitu. Poté je možné barvu bezproblémově sejmout.
Pozn. V druhém kole slezl dolu i ten šedý plnič. :wink:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 12:38 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
... takto si aceton poradí s jednosložkovou barvou.
Příloha:
odstranění barvy_001.JPG
odstranění barvy_001.JPG
[ 185.05 KiB | Zobrazeno 6985 krát ]

Příloha:
odstranění barvy_002.JPG
odstranění barvy_002.JPG
[ 163.63 KiB | Zobrazeno 6985 krát ]

Příloha:
odstranění barvy_ 003.JPG
odstranění barvy_ 003.JPG
[ 203.69 KiB | Zobrazeno 6985 krát ]


To bílé je původní gelcoat na trupu, který někdo přestříkal šedým plničem a bílým sprayem, při opravách těch fleků ( mají barvu přírodního laminátu).

Pozn. žádné místo na trupu v okamžiku focení ještě nebylo broušené. Lehké přebroušení opravovaných míst i původního gelcoatu ( cca 400-800 brusný papír) a protažení korundovou žíní před nástřikem nového plniče a barvy následovalo až po nafocení.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 12:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Buckeye-Blitz píše:
Použil jsem odstraňovač starých nátěrů na nitro bázi, pod kterým vrstva barvy povolila a šla dolů. Nicméně, takto očištěný povrch bylo stejně potřeba přebrousit jemným smirkem pod vodou a následně křídlo znova nastříkat. Naštěstí se jednalo jen o horní stranu křídla. Kdyby to byl celý model, tak bych to určitě nedělal.

... můžeš uvést konkrétní typ toho odstraňovače a potvrdit,že po jeho aplikaci v mikroporech laminátu po něm nezůstanou žádné zbytky ,které by se mohli po následném nástřiku rozpustit a nadifundovat do plniče, případně barvy?

Pozn. jak by jsi tedy sejmul barvu z celého letadla, viz tvá poslední věta v příspěvku?

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 13:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 27.1.2012
Příspěvky: 465
Bydliště: Kousek od Brna
Ahoj, díky za rychlou reakci a tip. Na aceton jsem myslel jen jsem neměl jistotu, že nenaleptá samotný laminát.
Mám tady plechovku technického acetonu tak zkusím kousek kabinky.
Díky T.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 13:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Otázka : ... můžeš uvést konkrétní typ toho odstraňovače a potvrdit,že po jeho aplikaci v mikroporech laminátu po něm nezůstanou žádné zbytky ,které by se mohli po následném nástřiku rozpustit a nadifundovat do plniče, případně barvy?

Odpověď : Po letech nejsem schopen říci konkrétní typ. Nevím sice co je míněno pod požadavkem na potvrzení (viz otázka). V každém případě jsem křídlo nastříkal plničem, vybrousil, nastříkal požadovaným odstínem a ochranným lakem a bylo hotovo - žádná krupička, žadné puchýře, praskliny od roku 2004 dosud.

Otázka : Pozn. jak by jsi tedy sejmul barvu z celého letadla, viz tvá poslední věta v příspěvku?

Odpověď : Vždyť to píšu - nijak. Kdyby nešlo jen o zpackanou povrchovou úpravu křídla, tak bych ten model od původního majitele nekupoval :D .

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 14:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
pro Buckeye-Blitz.

Moje zkušenosti s odstraňovači starých nátěrů jsou takové,že u porézních materiálů,nebo u povrchu s různymi štěrbinami nejdou odstranit beze zbytku.

Stalo se mi např. že po odstranění ruských hvězd na směrovkách SU 25UBK ( poslední dve mašiny- spárky,které knám rusáci dodali) a nastříkání bílého podkladu pro naše výsostní znaky,jsem na druhý den ráno našel v hangáru letadla s růžovými kolečky a čárkami na směrovkách. A celý proces odstraňování a čištění povrchu mohl začít nanovo...
Prostě ten růžový odstraňovač zatekl pod hlavy nýtů a šroubů i do spár mezi plechy tak, že nebyl po umytí vidět a následně po nastříkání barvy do ni sprostě navzlínal :(
Další nedobrá zkušenost byla s nějakou opravovanou kapotou z laminátu, z které borec sejmul barvu odstranovačem... stříkal a brousil jsem ji ca 4x . Pořád jsem se nemohl zbavit barevných flíčků a mikroteček v barvě. Pomohlo důkladné vybroušení zlobivých míst a natažení plniče štětcem.

Proto jsem se ptal na typ odstraňovače a výsledek po aplikaci. Vzhledem k výše popsaným zkušenostem jsem posledních 18 roků "odstraňovač starých nátěrů " nepoužil na žádný opravovaný povrch, tak mě zajímá co se bude dít,když bych ho použil. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2012 19:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Potřeboval jsem odstranit barvu z kompozitového trupu. Byly na něm dvě vrstvy barvy (autolak s vrchní průhlednou vrstvou, a to celé dvakrát). Zjistil jsem, kolik to váží, a jelikož to je větroň, a vepředu jsem dovažoval 100g olova, rozhodl jsem se barvu kompletně sundat a nastříkat tenkou vrstvou barvy. Odlehčilo se to tak, že olovo netřeba :wink: Ale to jen na navození situace.
Na odstranění barvy jsem použil tento Odstraňovač od fy Colorlak:
Příloha:
DSC04101.JPG
DSC04101.JPG
[ 87.75 KiB | Zobrazeno 6799 krát ]


V drogerii mi ho doporučili, že si ho berou restaurátoři...
Dolů to šlo velmi dobře, vzal jsem si na to igelitové rukavice od benzínky, natíral jsem štětcem, a pak stíral kreditkou. Ty jsem zlikvidoval za ten večer v garáži tři. Doporučuju na zem spoustu papíru (staré letáky) a jedeš. Loupe se to v podobě mazlavé husté kaše. Laminátu to pokud mohu posoudit vůbec neuškodilo. Vzal jsem to až na holý laminát (skelný, kevlar i uhlík). Pak jsem to doma osprchoval ve vaně, mýdlo + voda, brusný papír 360, 800, 1000. To ti nedá když už máš tu barvu dole to pořádně neohladit. Plus jsem tmelil lehkým tmelem na plasty (černým) a zase brousil. Žádný plnič, šel jsem po té hmotnosti. A nástřik bílým lakem na mercedesy-náklaďáky, prý je tvrdý (kamarád stříknul), tenká vrstva.
Výsledek tady: http://rc.ludl.cz/index.php/nase-rc-mod ... -frantisek
Na fotkách je vidět, že je to dobře hladké a bez kazů.
Takže za mně: Barvožrout (odstraňovač) ANO.
P.S: Ruce mi to sežralo i přes ty rukavice (natrhly se). Měl jsem pár hodin úplně necitlivé prsty, ale přes noc se to úplně zregenerovalo. :D

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 14:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
pro veka 1
Teď už tomu dotazu rozumím - já jsem nastříkal povrch křídla olivovou zelenou, u které by snad ani nešlo poznat nějaké provzlínání. Navíc, pokud se nic neprojevilo ani na plniči pórů světle béžové barvy, tak nepřipadalo v úvahu, aby něco bylo na svrchní barvě. Křídlo nemělo ani spáry ani nýty, takže nemělo co kam zatéct. Jinak ten odstraňovač barvy měl načervenalou barvu, takže se jednalo asi o tentýž, o kterém se zmiňuješ. Nicméně, z Tvých zkušeností lze vyvodit závěr, že aplikovat bílou nebo světlé odstíny barev na povrch, ze kterého byly odstraněny barvy tmavších odstínů, nemusí dopadnout podle představ a naopak může být příčinou dalších komplikací při povrchové úpravě.

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Odstranění nátěru z laminátu
PříspěvekNapsal: úte 26.07.2016 16:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tak jsem využil informací a zahájil vlastní práce s odstraňováním barvy.
Asi není barva jako barva; zde chválený aceton nezabral... Octan ethylnatý - ethylacetát - to je v mém případě to správné kouzelné zaříkávadlo :wink:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B25 Mitchell 80.7" od H9 elektro
PříspěvekNapsal: úte 26.07.2016 16:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
8O divné... tak na druhém krytu nezabírá ani ethylacetát 8O
Přitom jsem oba stříkal stejným přestřikovým matným lakem... :roll:

edit: přesunuto z viewtopic.php?f=15&t=65745

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 43 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz