Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 338 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 23.11.2016 17:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jen tak na okraj pro lidi s nějakým živnosťákem. Pokud si budete chtít dát do nákladů pájecí či svářecí zařízení, který používá kyslík, tak pokud nemáte svařečskej průkaz, zamestnance nebo smlouvu s někým, kdo ho má, tak to finančák vyhodí při kontrole z účetnictví a je daňovej únik se všema známejma následkama. Alespoň u nás a vím o dvou případech. S elektrikou problém není. Nějaká debilní vyhláška, potvrdil mi to i majitel svářečský školy v Hradci Králové.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 23.11.2016 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Něktré předpisy jsou dneska opravdu "zajímavé". :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 17:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tak jsem to nevydržel a musel jsem to vyzkoušet. Napřed jsem měl trochu problém s nastavením ventilu plynu i redukčáku na kyslík, lepší by byly manometry, ale dá se to odhadnout foukáním na ruku (bez zapálení :lol: ) a za chvilku člověk získá odhad. Větší zklamání bylo když jsem zjistil, že kohouty na pistoli mají hrozně lehký chod a bohužel na nich nejsou ucpávky, které by se daly dotáhnout, takže člověk musí být opatrný, aby o ně při práci nezavadil. Výkon trysky 0,9 se mi ale zdál dost malý a otvor odhaduju že měla tak 0,7 až 0,8mm, a při větším průtoku se plamen už odtrhával od trysky. Naštěstí mám ještě z dávných dob speciální pětiboké výstružníky na trysky, tak jsem trysku zvětšil asi na 1,2mm a teď už je to nádhera. Zlepšil se i tvar plamenu a dá se nastavit od jemného až po ostrý v dost velkém rozmezí, takže jsem spokojený. V příloze je fotka prvních pokusů a zjistil jsem, že už nemám odhad a praxi, a tu trubičku 9/8 jsem propálil, protože jsem měl moc ostrý plamen. Tady by určitě byla na místě ta ochrana gelem. :D Ten úhelníček 10x10x1 je eloxovaný a jen v místě spoje jsem elox oškrábal šábrem a ten elox se jakoby nadzved. Obojí je pájené Castolin 190 FB s náplní tavidla a možná by byl lepší Castolin 192 FB, nebo Castolin 198 FCW. Šroub M8 s okem z tyčky průměr 6mm je pájený mosazí, obalenou tyčkou Castolin 18 XFC. Nebýt těch volných kohoutů na pistoli, tak jsem spokojený. Třeba se mi povede vymyslet něco, čím je "přibrzdit", aby se při doteku neotáčely. Teď už musím jen získat zase odhad a praxi. :mrgreen:


Přílohy:
Prvni_testy.JPG
Prvni_testy.JPG
[ 74.64 KiB | Zobrazeno 2190 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 18:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Tak blahopřeju Larku, už jsi chycenej! Já už teď pájím kdeco, cokoliv mi pod ruku přijde. I věci co bych dříve dělal jinou technologií. Zde je příklad - pult na vysílačku bych dříve dělal z desek laminátu spojených distančními sloupky, ale teď jsem popadnul autogen a spájel ho z tyček. Jenom područky jsou z plošek uhlíkového laminátu:
Příloha:
DSC_0355.JPG
DSC_0355.JPG
[ 40.08 KiB | Zobrazeno 2186 krát ]


Příloha:
DSC_0356.JPG
DSC_0356.JPG
[ 70.36 KiB | Zobrazeno 2186 krát ]


Příloha:
DSC_0381.JPG
DSC_0381.JPG
[ 50.39 KiB | Zobrazeno 2186 krát ]


Ono totiž to pájení otevře nový pohled na jinak zažité věci. Třeba tento pult - na první pohled jsou ty plošky malé a divné jako uši, ale kdo máte pult, zkuste si všimnout, jakou část pultu vlastně používáte pro oporu rukou. Takže přesně tuto část tam mám a nic navíc, takže zbylé velké zbytečné plochy tam nejsou a nepřekážejí, např. v přístupu k přepínačům, sliderům co jsou vepředu zespoda atd:
Příloha:
DSC_0376.JPG
DSC_0376.JPG
[ 68.09 KiB | Zobrazeno 2186 krát ]


Takže já vidím nákup miniautogenu pro modeláře jako pravé požehnání. Nedávno jsem potřeboval stahovák na vrtulový kužel, inu uříznul jsem kousek jeklu, proříznul ho do tvaru "C" a nahoru - jak jinak - přilájel matici. A už byl stahováček. Dělají se s tím věci rychle a pevně.
Tímto povzbuzuji všechny kdo váháte, Ježíšek by mohl nějaký ten přístroj doručit ne?
P.S. mám toho Kempera a ten tím neduhem co popisuješ (příliš lehké kohouty) netrpí...

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 18:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ten pult je moc šikovnej a možná i lehčí než nějaké desky. Hlavněn nikde nic nepřekáží. A tím autogenem je to přesně jak píšeš, že spoustu věcí s jeho pomocí jde udělat naprosto jiným způsobem a pro některé věci jednodušeji, nebo pevnější. Je to zkrátka další šikovný nástroj. Na ty kohouty jsem koukal, a možná by se daly použít nějaké gumové objímky, které by ten pohyb brzdily. Časem si s tím určitě pohraju. Zatím jsem spokojený a konečně můžu bez problémů pájet hliníkem, stříbrem i mosazí. Sváření jsem ještě nezkoušel, ale počítám, že plechy do síly 2mm by neměly být problém. Kulatiny nebo trubičky samozřejmě silnější. Jsem spokojen.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 19:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Larku, ještě k těm tryskám: Já jsem pro tenkostěnné věci používal 0,5 , pro trochu silnější (plné tyčky 4 a 6 mm) 0,8 , a jen jednou, to táta potřeboval spájet silné mosazné profily (rám okna na autoveterána) jsem vzal trysku 1,25mm, a to už byl opravdu hukot! Docela mě překvapilo, jak jsi tu trysku musel zvětšovat. Ke Kemperu jsem si koupil všechny co existujou, mám i super miniaturní, to jsou vlastně jen zkrácené injekční jehly - dobré tak pro hodináře, šperky, obroučky brýlí. A pak mám takové jenom jako ohnuté měděné trubičky, ty jsou šikovné, vejde se to všude. To jsou ty s označením Mini autogen hubice KG-CU 025
Mini autogen hubice KG-CU.
A pak klasické mosazné trysky se závitem.
Mrkni:
https://www.plynem.cz/produkty/miniauto ... niautogen/

A přesně jak jsi psal, když máš na dané použití moc malou trysku, tak tě to nutí příliš vohulit kohoutem, a pak se ten plamen trhá. Takže v tom případě musíš vzít větší trysku a jde to líp..

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 20:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Presne , velkost plamena sa riadi vymenou trysiek, a nie len krutenim ventilov. Ak budes robit velkost plamena len kyslikom, tak sice dosiahnes vyssiu teplotu ale ocel ti zacne ziarit a viac kysliku ti zmeni strukturu ocele, riadne ti skrehne, pri namahani sa ti praskne


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 20:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jó, je to jak píšeš a časem určitě nějakou trysku ještě koupím. Nejspíš 0,8 protože pak to krásně bude navazovat. Ta nynější 1,2 se dá i hodně ztlumit a pájení se líp dělá měkčím plamenem, než vyšponovaným na doraz a ty upravené injekční jehly k tomu mám taky a jsou 0,6; 0,5 a 0,4. Ty už jsou ale opravdu na hodinařinu, a na to už nemám ruce. :x
To seřizování plamene znám. Pro svařování železa se nastavuje neutrální plamen, tzn. kyslíku se dává jen tolik aby se akorát zaostřila ta modrá špička. Když dáš víc kyslíku, tak je plamen oxidační a železo se spaluje přebytkem kyslíku. Pro pájení se naopak pouzívá plamen s přebytkem plynu, kdy je kolem modré špičky jetě nažloutlý chvost. Pro každou trysku se ale dá nastavit tzv. měkký plamen (malá rychlost směsi), nebo ostrý (velká rychlost směsi), a tím se dá v dost velkém rozsahu regulovat výkon plamenu pro konkrétní trysku. Při měkčím plamenu to míň odfukuje pájku, naopak při ostrém (tvrdém) plamenu to víc vyfukuje a třeba při sváření železa se líp provařuje do hloubky. Neboj teorii si ještě pamatuju, jen jsem ztratil odhad a praxi. Taky ty klepavý pracky mi dávaj zabrat. :x


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 21:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
... jste mně vybejkovali... právě jsem objednal poslední chybějící část výbavy - přepouštěcího slimáka :lol:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 21:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Další chycenej. :lol: Vítej do svářečskýho klubu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 21:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Nojo ale Jyrry se nepočítá, on je svářečskej profík, teď si jen pořídil prcka na hraní...

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 21:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To já sem před 45 rokama byl taky. :lol: :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 22:11 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Lark píše:
Další chycenej. :lol: Vítej do svářečskýho klubu.

nee... sváření jsem měl ve fabrice na starosti 20 roků, 2x jsem měl jet na kurs EWT a 2x jel za mně někdo jiný (ach ta nepostradatelnost :mrgreen: ).
Teď to mám na krku druhý rok znovu (po devítileté pauze) ale už bez plamene a TIGu, na kurs jsem měl jet na podzim ale paní personální neuvedla podzim kterého roku... :roll:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 03.12.2016 18:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vezměte mně taky do klubu? :mrgreen:
Příloha:
20161203_180944.jpg
20161203_180944.jpg
[ 107.77 KiB | Zobrazeno 2036 krát ]


Plamínek je malinký, až něžný:
Příloha:
20161203_181009.jpg
20161203_181009.jpg
[ 52.24 KiB | Zobrazeno 2034 krát ]


Zkusil jsem ten plynosilikát... no... nic moc...
Příloha:
20161203_182047.jpg
20161203_182047.jpg
[ 110.07 KiB | Zobrazeno 2036 krát ]

(to okolo nevnímejte, zkoušeli jsme tavit co nám přišlo pod ruku :oops: )

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 03.12.2016 21:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
No jasně. Už seš náš. :lol: Gratuluju. Jen bych si ty flanděry dal radši kousek dál, ale předpokládám, že si to tak měl jen kvůli aranžmá pro focení. Jako podložka je lepší šamotová cihla, nebo i litinový plát.

Edit: Taky bacha na ty papíry na vedlejším stole a nevím co máš v tom kanystru. On ten ohon dosáhne dost daleko. Koukám že už jsi zkoušel tavit i železo, a při tom se občas stane že si zaprskaný hořák střelí, a ty rozcáknuté žhavé kuličk doletí ještě dál. Chce to respekt a opatrnost.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 338 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz