Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2016 20:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.5.2008
Příspěvky: 606
Bydliště: Letiště Lupenice a Dvořisko
Tak jsem zakoupil 2K barvu Valspar MI. Před hodinou jsem udělal zkušební nástřik na kus rovného materiálu.
Mám dva dotazy.

1/ Měl by být záměr nastříkat najednou celou 2K vrstvu (na plnič) najednou v jednom stříkání ? Nebo
stříkání opakovat do zavadlé barvy vícekrát ? Mám nastříkat najednou vrstvu tak aby se slila a pistoli
hned vymýt ?

2/ Vůbec nevím jak douho 2K barvy schnou kdybych chtěl stříkat další odstín a znovu použít maskovací lakýrnickou
pásku šlo by to ještě tentýž den nebo počkat ? Návod nedodali ...

Tomáš

veka1 píše:
Hlasuji za 2K akrylaty, nebo polyuretany se vsim co k nim patri. :)

veka1

_________________
Extra EME60, PA18 EME60, Citabria DLE30, vše na FRSKY X20 TANDEM
( ͡° ͜ʖ ͡°)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: stř 24.08.2016 22:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.5.2008
Příspěvky: 606
Bydliště: Letiště Lupenice a Dvořisko
Tak po třech hodinách to pomalu schne už nelepí ale není tvrdá.

Našel jsem na netu něco málo informací o barvě i tužidlu.
Tužidlo je to označení Very Fast 47-30 tak by mělo učinkovat poměrně rychle ale dávkování mi neřekli a
asi jsem dal málo. Podle netu by snad mělo být i 2:1 jenže tam požívají jiné tužidlo.

V prodejně mě dali 0,3l barvy a fixou napsali 0,15lt tužidla a já blbec to pochopil tak že tam je napsáno, že do litru
patří 0,15l tužidla tak jsem to podle toho dopočítal.

Ale asi se z toho nestřílí, protože by ta barva měla za 7 dní vytvrdnout i bez tužidla. Tak to už jsem z toho
úplně jelen, protože jsem si myslel, že když je barva 2K (dvousložková) tak musí mít dvě složky aby fungovala.

Dál jsem našel že by se asi za 10-15 minut dala do té barvy stříkat další vrstva a za tu dobu
by to snad nemělo v pistoli ztuhnout (čekal jsem reakci jak epoxid tj. zgelovatí a ztvrdne ...) Ale asi
tak rychle nic dít nebude ani s tím tužidlem 2:1 ... :-)

Tomáš

thsoft píše:
Tak jsem zakoupil 2K barvu Valspar MI. ...

_________________
Extra EME60, PA18 EME60, Citabria DLE30, vše na FRSKY X20 TANDEM
( ͡° ͜ʖ ͡°)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: čtv 25.08.2016 0:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tuhle konkrétní barvu neznám, ale 2K akryláty se většinou míchaj 2:1 a tobě to v tom poměru prodali 0,3L : 0,15L. Ten poměr je potřeba dodržovat a nevím o tom, že by barva vytvrdla i bez tužidla. To jsem ještě neslyšel. Nenatužená barva se dá skladovat dost dlouho, naopak tužidlo tak tak 2 měsíce. Jinak stříkám první tenkou vrstvu, nechám tak 10min. zavadnout, a pak to při další vrstvě nemá takovou snahu téct. Barva v pistoli ti za tu dobu nezatvrdne. Jinak doba zpracovatelnosti a zaschnutí záleží záleží na "rychlosti" tužidla. Většinou se dodávají tři rychlosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: čtv 25.08.2016 9:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.5.2008
Příspěvky: 606
Bydliště: Letiště Lupenice a Dvořisko
Na zkoušeném vzorku mám nějaký ďubky, ač jsem kus lamina odmastil. Co by to mohlo být prach (stříkal jsem venku na trávníku) nebo
to můžu být nějaký bublinky z barvy ?

Příloha:
2016-08-25 09.25.43.jpg
2016-08-25 09.25.43.jpg
[ 76.91 KiB | Zobrazeno 1007 krát ]



Před stříkáním na ostro radši trávník pokropím.

Tomáš

Lark píše:
Tuhle konkrétní barvu neznám, ale 2K akryláty se většinou míchaj 2:1 a tobě to v tom poměru prodali 0,3L : 0,15L. Ten poměr je potřeba dodržovat a nevím o tom, že by barva vytvrdla i bez tužidla. To jsem ještě neslyšel. Nenatužená barva se dá skladovat dost dlouho, naopak tužidlo tak tak 2 měsíce. Jinak stříkám první tenkou vrstvu, nechám tak 10min. zavadnout, a pak to při další vrstvě nemá takovou snahu téct. Barva v pistoli ti za tu dobu nezatvrdne. Jinak doba zpracovatelnosti a zaschnutí záleží záleží na "rychlosti" tužidla. Většinou se dodávají tři rychlosti.

_________________
Extra EME60, PA18 EME60, Citabria DLE30, vše na FRSKY X20 TANDEM
( ͡° ͜ʖ ͡°)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: čtv 25.08.2016 11:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tohle dělává, když je "otevřený" laminát. Při obroušení se odkryjí chloupky skla, které tu barvu odsají. Většinou nezbyde, než ty kráterky ručně zatřít barvou, přebrousit a znova přestříknout. Nezkoušej to zastříkat větší vrstvou, většinou je to ještě horší a musel by si dát silnou vrstvu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: pát 26.08.2016 9:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.5.2008
Příspěvky: 606
Bydliště: Letiště Lupenice a Dvořisko
Zajímavý dokument Vady lakování, třeba někomu (jako jsem já) pomůže:

http://www.servind.cz/media/document/standothek_vady_lakovani_nahled.pdf

Lark píše:
Tohle dělává, když je "otevřený" laminát. Při obroušení se odkryjí chloupky skla, které tu barvu odsají. Většinou nezbyde, než ty kráterky ručně zatřít barvou, přebrousit a znova přestříknout. Nezkoušej to zastříkat větší vrstvou, většinou je to ještě horší a musel by si dát silnou vrstvu.

_________________
Extra EME60, PA18 EME60, Citabria DLE30, vše na FRSKY X20 TANDEM
( ͡° ͜ʖ ͡°)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: pát 26.08.2016 11:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Díky, výborná příručka. Jinak s tou analyzou jsem se docela trefil (str.17) :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: stř 31.08.2016 21:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.5.2008
Příspěvky: 606
Bydliště: Letiště Lupenice a Dvořisko
Tak nástřik dopadl relativně dobře až špatně. :roll:

Příloha:
2016-08-31 22.26.42.jpg
2016-08-31 22.26.42.jpg
[ 82.55 KiB | Zobrazeno 890 krát ]



Když pominu, že jsem měl stříkat víc barvy aby se dobře slila (červená) a později jsem se to už naučil (šedá) tak jsem nedokázal správně použít pásku na dělící rovinu a tak se mi stalo, že páska stahovala barvu podkladu (přiepila se na to jak na fólii a při odlepováníto rvalo jakoby vrtsrvu barvy jako by to byla fólie dólu) a navíc je dělící rovina hrbolatá a jsou na ní místa s kupou barvy. Teď už chápu proč se na modelech dělá taková slabá linka (v mém případě černá) na zakrytí předělu barev. Ta by to schvala ale mě tam už nejde napasovat kvůli polepům modelu.

Příloha:
2016-08-31 22.27.16.jpg
2016-08-31 22.27.16.jpg
[ 38.11 KiB | Zobrazeno 890 krát ]



Tomáš

_________________
Extra EME60, PA18 EME60, Citabria DLE30, vše na FRSKY X20 TANDEM
( ͡° ͜ʖ ͡°)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: pát 02.09.2016 10:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ale ten předěl se přece dá udělat hladký. :o

Jen se musí použít speciální konturovací lakýrnická páska (taková asi jen 2mm široká z plastu), kterou se olepí ty hrany. :wink:
Nejprve se širokou páskou nalepí nahrubo, přilepí se taky krytí na velké plochy (z papíru) a pak se tou úzkou páskou přesně olepí místa, kde mají být kontury. Ta páska je z plastu, který trochu odpuzuje barvu, takže v místě rozhraní se vrstva barvy ztenčí a při odlepování to pak netrhá zbytek. Nesmí se ale nastříkat silná vrstva, zejména k tomu nesmí dojít v místě těch rozhraní. Taky je pak dobré tu konturovací pásku strhnout ještě dokud barva není úplně vyschlá/vytvrzená, ale jen zavadlá. 8)

Nicméně poslední dobou barevné doplňky (linky, znaky, čísla atd.) dělám radši nažehlovací fólií, kterou pak zafixuji přelakováním tím vrchním lakem proti palivu. Je to mnohem míň pracné. Když např. uvážím opakované vymýváni stříkací pistole při změnách barev (jen kvůli nějaké drobnosti), tak je mi z toho nevolno. :x Nehledě k tomu, že ty doplňky často bývají černé či jiné kontrastní barvy a pak si na vymytí pistole musí člověk dát opravdu zvlášť záležet.
Já jinak nažehlovací fólii jako hlavní potahový materiál doslova nesnáším, ale na to "dozdobení" je docela fajn. Jediná nevýhoda je v tom, že fólie přece jen trochu vystupuje nad zbylý povrch. Ale kdysi jsem na tom byl v tomto směru ještě hůř, protože jsem lepil doplňky jednoduše vystřižené z barevných papírů (obyčejných školních z papírnictví) a to pak z povrchu vystupovalo mnohem víc. Ale jelikož nestavím makety, jen účelové modely, tak si na tím nelámu hlavu. :)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: pát 02.09.2016 10:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Jenže co naplat, když se s tím člověk dokonale vyhraje, pak to stříkne lakem proti palivu (dříve bezproblémovým, ale nové balení s najednou záhadně změněnou recepturou) a na mnoha místech mu pak povrch vybublá. :cry:
To je pak na mašli. :x

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: sob 03.09.2016 21:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.5.2008
Příspěvky: 606
Bydliště: Letiště Lupenice a Dvořisko
No jo no to se řekne lakýrnická páska
všeho je x druhů a člověk si to musí vychytat sám kde s co koupit ...

Ale dík tobě a v sz i Veka1 za informaci!
Zase se posunu dál.

Tomáš

VTjr píše:
Jenže co naplat, když se s tím člověk dokonale vyhraje, pak to stříkne lakem proti palivu (dříve bezproblémovým, ale nové balení s najednou záhadně změněnou recepturou) a na mnoha místech mu pak povrch vybublá. :cry:
To je pak na mašli. :x



Sent from my iPhone and I will remove the signature

_________________
Extra EME60, PA18 EME60, Citabria DLE30, vše na FRSKY X20 TANDEM
( ͡° ͜ʖ ͡°)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nástrek proti palivu
PříspěvekNapsal: sob 03.09.2016 22:59 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
thsoft píše:
No jo no to se řekne lakýrnická páska
všeho je x druhů a člověk si to musí vychytat sám kde s co koupit ...




Kde a jak prijit k overenym informacim jiz nejakou dobu vis. No, jak tak koukam, vychytavani jiz davno poresenych postupu sis vybral dobrovolne, neco jako sportovni disciplinu ( z dalky to tak vypada) . :)


pozn. viewtopic.php?f=18&t=60738&hilit=+maskovaci+paska .... treba toto ( a dalsi info) vypadne kdyz das do vyhledavace na rcmanii heslo maskovaci paska. A krome typu i cena na tebe vykoukne. :wink:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot], kaplik a 38 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz