Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 268 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 13:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jenže tam se asi testuje jen celkové napětí, ale pokud budeš mít připojený i servisní konektor, musíš u 4S odpojovat 4 vodiče. Já měřím jen celkové napětí (6S A123), a to až za spínačem. Servisák mám jen vyvedený konektor pro připojení k nabíječce.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 14:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Přímo na vtačce přece musí stačit měřit celkové napětí a signalizovat včas. Nabíječka si to potom při nabíjení přeměří a případně srovná. I z hlediska té rovnoměrnosti vybíjení je to jednodušší. Taky se dá snadno realizovat spínač.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 16:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak teď jsem v tom zamotaný. Jeden píše tak, druhý tak. Aby jsme to shrnuly. Do vrtačky by mi tedy stačila indikace celkového napětí, spínaná mikrospínačem a vyvedený balanční konektor jen na nabíjení?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 16:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
varok, stačilo či nestačilo - ako komu, nie? Niekomu postačí celkové napätie na pocit (či neklesajú otáčky)..

Ak použiješ merák čo ukazuje jednotlivé napätia, je jasné že uvidíš viac detailov, ale zase ak potrvá sekundu či viac kým ukáže ďalšie, je možné že po prvom euforickom mesiaci používania, sa ako obsluha stroja už vyprdneš na pozeranie tých napätí - hlavne tých na ktoré treba čakať, a neuvidíš ich vôbec - ani zahrnuté do celkového súčtu.
Hlavne by ma zaujímalo či merák (ten čo meria jednotlivé) nevybíja len prvý alebo prvé dva články. Je to bežné a teda mne to osobne strašne vadí.
Mal som nejaký taký s pípákom a led,.., ale priznám sa že som nedokázal pochopiť čo to a prečo robí, je niekde vyhodený.

Obľúbené mám dve "meradlá"
- jeden ledkový, čo len zmení zelenú na červenú pri 3,3V a má to pre kaťdý článok samostatne - boli pre 3s a 4s, ale už to v ponuke nevidím.
- jeden pekný Frsky s farebným grafickým oled displejom ukazujúcim celkové aj jednotlivé napätia (rozdelí displej podľa počtu článkov), a má dokonca aj výstup pre telemetriu. https://hobbyking.com/en_us/frsky-flvss ... t-1pc.html
Ale ani jeden nepípa, a všetky sa musia vyťahovať z baterky aby ju nevybili.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2017 12:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak jsem chvíli uvažoval a asi něco zbastlím doma. Hledám ale po netu a nic slušného a jednoduššího nemůžu najít. Raději bych něco z klasických součástek, ty speciální IO nevím. I když nejsou moc drahé, zkušenosti s nimi nemám a plno dalších věcí. Jak už jsem psal dávno, nakonec to nebudu hrotit, mám to jen na doma, tak by mi stačil nějaký jednoduchý obvod, který má jednu, ale nejlépe 2 LED diody. Třeba zelená bude svítit když je baterie dobrá, to je napětí nad asi 15V. Když napětí na baterii spadne už pod tuto hranici, zelená dioda shasne a rozsvítí se červená.
Je prosím nějaké takové udělátko? Neví někdo o takovém?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2017 15:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Jediné čo by som tak celkom navrhol, je toto: http://www.zajic.cz/odpojovac/odpojovac.htm
a dôvod je tento: "Klidová spotřeba odpojovače 10uA představuje asi 7,5 mAh za měsíc. ..."
- samozrejme, nemusí byť v silovom obvode, môže odpojovať len tú zelenú led.. a podobné modifikácie.
Ale 16V je Ti asi málo, a iný nejaký na 32V čo by žral tak málo teraz neviem..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2017 15:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pro "varok" Tady jsou dva příklady s LED. Zkus projít 3. odkaz-(Google), zda ti nebude něco víc vyhovovat.
Jednoduchý indikátor napětí baterie
Hlídač napětí akumulátoru
Podobnou variantu, jsem v pravěku, stavěl pro RC přijímač na 4.8 V. Ještě někde (na dně police) bude.
S řetězci 3 a více LED se (i z diskrétních součástek) staví indikátory stavu auto-akumulátoru.
Google"hlídač napětí 4.8 v schema"
- K svým LiPol a LiIon accu, co budu dávat jako náhradu za NiCd do nářadí, si dám (s vypínáním) tento pípák
>LiPo alarm 2-8S - zvuková signalizace napětí
- Pokud bych se vzdal zvukové signalizace (a to jen nerad) jde zapojit 2 vodiči
na vstup regulátoru vrtačky. Na motoru se přepíná polarita.
Tam by to muselo jít přes 4 Si diody. Do úvahy by se musel brát pokles vzniklý úbytkem na diodách cca 1.4 V.
- "Odpojovač-Zajíc" je další možnost. Ten byl ale koncipován pro odpojování zátěží s odběrem do cca 3 A.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2017 17:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tovární pípák je pro mě nevhodný jak už jsem psal z důvodu montáže, ale i docela zbytečný. Ten obvod od pana zajíce jsem koukal, ale potřebuje asi nějaké úpravy. Navíc opět nějaký speciální IO.
Našel jsem ve starším modeláři zapojení stejné jako na obrázku 2 : http://pandatron.cz/?92&indikace_poklesu_napeti
Ale je tam napsané že má velký odběr a rozlaďuje se vlivem teploty. Jinak funkcí by mi to vyhovovalo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 15:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
A keby si jednoducho cez neaké dva rezistory a odhadom 10k a možno aj 47k trim, zapojil TL431 rerferenčku na zelenú ledku, to by ti nestačilo?
Prúd pri vybitom aku by tam nejaký malý síce stále tiekol, koľko potrebuje ten TL431 a aj čo pretečie trimom pre nastavenie napätia (spína pri 2,5V), ale nebude to nič hrozné.. a je to zapojenie spáchateľné "na kolene".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 16:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Jak už jsem psal několikrát, s těmito speciálními prvky nemám vůbec zkušenosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 20:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
TL431 není žádný speciální obvod, ale jen nastavitelný referenční zdroj (přesná a stabilní nastavitelná zenerka). http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl431.pdf Pokud je i tohle pro tebe "speciální" obvod, tak už nechápu co je pro tebe běžný obvod? 8O Pak bude asi opravdu lepší, když si to od někoho necháš postavit, nebo koupit něco hotového.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 20:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Lark píše:
TL431 není žádný speciální obvod, ....Pak bude asi opravdu lepší, když si to od někoho necháš postavit, nebo koupit něco hotového.


Nebo se vrátit na začátek a používat takové baterky, které tam patří a nepotřebují podpůrné berličky a elektroniku a..... musíš těm baterkám měnit i pleny?
Dej tam NiCd a za deset let se budeme bavit co s tím dál :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 21:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
to varok: Trochu nechápu tvé myšlenkové pochody, když ve vedlejším vláknu jsi postavil pípák s 4011 a TL431 je pro tebe speciální obvod. 8O


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 22:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
https://www.youtube.com/watch?v=7W3-M50uE8w&t=3s


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LiPol baterie do akuvrtačky
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 23:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Alebo aj inak - daj tam 4s A123 a nerieš, len to netráp keď už to prestane točiť.
Tak máš dve veci jednou ranou, aj to bude Lixx, ale aj Ti to za rok-dva-tri nezapáli dielňu keď lipolkám "co se dávají do modelu" dojde čas..


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 268 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz