Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 176 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 14:33 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2017
Příspěvky: 66
co poviete na tento material, ma uz niekto skusenost?



Edit: sakra neprevzalo mi odkaz,, tu je:

http://www.allmodel.sk/obchod/6180/144/ ... 0cm-detail

_________________
Alpha 1500 Blanik 2100 (LM) Mustang P-51 (SAD) Blanik 2600 (LM) Grand Tundra (Avios), Taranis X9D+


Naposledy upravil Lubo3 dne stř 13.09.2017 10:44, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 14:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Kuta33 píše:
Podívej se na tohle
http://jivaro-models.org/eddie_vs_otto/page_eddie_vs_otto.html
stavěl jsem to ze 4 mm depronu bez potahu.
Výhoda dvouplošníku je, že s přidanými výztuhami mezi křídly skoro nejdou urazit, na depronový model je to až neskutečně odolné. Pomalé, nezáludné, jednoduchá stavba.
Začínal jsem na něm, mlátil o zem, dopravní značky, kosil kukuřici, postavil čtyři různé verze a tři mám po dvou letech pořád v provozu. :wink:
Přidané výztuhy tady:
https://www.rcalbum.cz/model/9875-eddie.html


Pěkné. Jen mě trochu zaráží, že tam píšou hmotnosti, baterky a motory takové, co zhruba odpovídá mé Mini Arrow (1Ah 3S baterka, cca 350g vzletová hmotnost, atd.). Ten Mini Scout je zřejmě výrazně lehčí, což možná s sebou ponese i větší odolnost (náraz musí umořit menší energii).

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 15:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Vyzkoušej, pak napiš, jak se mládežníkovi daří. Byl to jenom typ z vlastní zkušenosti.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 17:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.6.2003
Příspěvky: 200
YenyaKas píše:
Tak třeba sem: stavěli jste někdo FT Mighty Mini Scout? Je to postavitelné ze 3mm XPS (Starlon) bez potahu? Případně máte nějaké zkušenosti/doporučení/překvapení ze stavby, které by stály za zmínku?

Doporucuju ti FT Tiny Trainer! Mam to vyzkousene na svem 9letem klukovi. Nejdriv kabel, pak sem mu to hodil a ukaz co umis.
Hornoplosnik, hodnej, odolnej, malej. Na 1000mAh 2S lita 15min. Pak vymenis usate kridlo za sport wing a pridas 3S a mas 4ch.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 19:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Já právě nevím, jestli ten Tiny Trainer už není velikostně příliš blízko tomu Sky Surferovi. Asi bych chtěl mít letadla spíš různá než podobná.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 10:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.6.2003
Příspěvky: 200
Jen davam vlastni zkusenost ;-) Sky Surfer ma vetsi rozpeti a je skoro 2x tezsi. Vyhoda je ze je to tlacka. Ono dolnoplosnik a usatej hornoplosnik je taky rozdil.
Jeste se zkus podivat na FT Nutball, FT Flyer a FT Delta. To jsou jeste dily kde to Josh vyrabi z planku a materialu a ne stavebnice. Pravda, nevypada to jako prekrasny letadlo, ale je to levny a rychly na stavbu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 12:02 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2017
Příspěvky: 66
staval uz niekto z tohto materialu?

http://www.allmodel.sk/obchod/6180/144/ ... 0cm-detail

_________________
Alpha 1500 Blanik 2100 (LM) Mustang P-51 (SAD) Blanik 2600 (LM) Grand Tundra (Avios), Taranis X9D+


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 21:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Zkoušeli jste někdo potahovat XPS nažehlovací laminovací fólií (jak se s ní třeba laminují průkazky)?

https://www.sevt.cz/produkt/laminovaci- ... nalID=2505

Já jsem to zkusil - žehličkou na nějakých 120 °C to ještě XPS netaví, a přitom se to nažehlí docela dobře. Vypadá to pevně, 80mikronová fólie má odhadem 80 mg/m2 (ten balík má něco přes 2 kg včetně obalu). Navíc hladký povrch může být pro model možná lepší, určitě lepší než nesprávně orientované proužky Starlonu. Ještě jsem potkal zmínky o menších tloušťkách (okolo 40 mikronů), ale v místních papírnictvích jsem nic takového neobjevil.

Co tam asi nebude dobře fungovat je použít jednostrannou vrstvu jako "pant" pro pohyblivou plochu: ta fólie je docela málo ohebná a u té pohyblivé plochy má tendenci se odlepovat. Čili tady asi úplně oddělit a spojit něčím ohebnějším, třeba izolepou nebo i plastovým pantem.

A taky papírový povrch se bude lépe barvit než laminovací fólie. Na té asi nic moc nebude držet.

Máte s tímto nějaké zkušenosti? Jak objektivně otestovat pevnost, aniž bych musel obětovat celou desku, jako v těch testech na Flitetestu?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.09.2017 21:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
OK, zkouším touto technologií postavit FT Mighty Mini Scout: 3mm Starlon (XPS), termolaminovací fólie 80 mikronů, místo těch jejich A-fold a B-fold seříznutí hrany na 45° a lepení UHU-Porem.

Kompletní XPS části modelu váží dohromady 34 gramů, což je vzhledem k budoucí váze serv, táhel a dalších věcí zanedbatelné. Křídlo jsem nepotahoval vůbec, jen v ohybech izolepu, a plánuju skelnou pásku na náběžnou hranu). Trup jednostranně zvnějšku, SOP a VOP oboustranně potažené laminovací fólií.

Seříznutí na 45° je problematické dělat od ruky, lépe by to asi bylo šmirglovat, ale nechci dělat doma nepořádek.

Akorát teda nevím, jak udělat ten horní půlkulatý kryt trupu. FT to má čistě z papíru, což by ale na mém lososově oranžovém Starlonu vypadalo divně. Možná zkusím nějak naohýbat další kus Starlonu.

Omylem jsem udělal trup s rýhovanou stranou Starlonu zvenku místo zevnitř, a vypadá to dost dobře. Tak přemýšlím, že otočím i VOP rýhovanou stranou nahoru a možná i udělám nové rýhované křídlo. A pak to letadlo nazvu Pyžamo :-)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 15.09.2017 7:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.6.2003
Příspěvky: 200
Hezke :-)
Pochlap se foteckou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jak dělat táhla?
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 9:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tohle je vlastně taky on-topic k materiálu na stavbu FT modelu:

Jak děláte táhla?

Možností je spousta, sám mám zkušenosti s těmito:

Sky surfer má nějaké asi ocelové tyčky tak 2 mm, u serva ohyb do Z, u ovládané plochy nylonová šroubovací vidlička. Táhla pro ocas jsou ještě navíc v takové nylonové trubičce. Tohle docela funguje, vůle skoro nulové, ale možná na FilteTest modely je to zbytečně příliš těžké. Nehledě na to, že ten materiál je tvarovaný a závit řezaný před povrchovou a tepelnou úpravou, takže nic, co bych v domácích podmínkách udělal. A běžný ocelový drát je o dost pružnější než toto.

U Mini Arrow i u Hydrofoama jsem udělal táhla z tenkého ocelového drátu (tak 0.5 mm) na obou koncích ohnutého do Z. Nedá se s tím pak štelovat, musí se to napoprvé utrefit tak, ať se to vejde do rozsahu trimu. Na Mini Arrow jsem neutrefil a musel jsem posunout páku serva o jeden zub dál než by bylo ideální. A taky to docela pruží. U Mini Arrow to tak moc nevadí, elevony jsou ve skoro celém rozsahu namáhané na tah. U Hydrofoama už je to horší, pomůže někde ve středu ukotvit táhlo do nějakého očka, například ze zip-pásky.

V návodu na stavbu Hydrofoamu doporučují uhlíkové tyčky 1.2 mm, ale ty zase nevím jak rozumně uchytit k servu, ohyb do Z na tom asi neudělám :-). Možná nějaký ten šroubovací "linkage stopper" (jak je to česky)? http://www.ebay.com/itm/40pcs-1-5mm-Met ... 2842939291

V nějaké modelářské prodejně mi na tento dotaz doporučovali použít uhlíkovou tyčku okolo 2 mm, a na konce nalepit vidličky. Ale tohle je taky napevno, a navíc páky serv mají dírky s menším průměrem, než je "trn" vidličky. A teda 2 mm tyč a ještě ty vidličky mi přijde už dost těžkotonážní řešení.

Takže jak děláte táhla serv na malé lehké modely? Třeba ten FT Mini Scout má serva docela daleko od ocasu, a ten ocelový drát už pruží. Uvažuju, že bych ho dal aspoň v místě průchodu pláštěm trupu třeba do uhlíkové trubičky. Nějaká jiná doporučení?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 10:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
klasicke modelarske bowdeny jsou moc tezke ? Pripadne se da pouzit vnitrek z bowdenu (tenka ocel+plast) a k tomu kousky vnejsiho bowdenu jako drzeni.

Jinak ja davam na vetsine svych modelu nahon u kridelek co nejpevnejsi (idealne kdyz je servo v kridle a lze pouzit kratkou mosazny svareci drat s vyriznutym zavitem, na 10cm nema sanci se prohnout) s vydlickou na jedne strane a kulakem na druhe nebo s kulakama na obou stranach pokud se to vic krizi.

A zadek pak bowdeny - velikost podle letadla. Podivej se na http://www.mpjet.info/market/ a vyber si - je to nejvetsi vyrobce modelarske bizuterie. Koupit pak bud naprimo od nich a nebo se poptat v modelshopu v dosahu co maj skladem.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 10:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
pripadne se da pouzit pouze vnitrek bowdenu - ocelovy drat pak jezdi v tom plastu a tudiz se neprohyba. Na konci dratu pak klasicky "Z"tko udelat presne a dotrimovat servem

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak dělat táhla?
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 11:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 14.6.2016
Příspěvky: 103
Bydliště: Kladno
YenyaKas píše:
Takže jak děláte táhla serv na malé lehké modely? Třeba ten FT Mini Scout má serva docela daleko od ocasu, a ten ocelový drát už pruží. Uvažuju, že bych ho dal aspoň v místě průchodu pláštěm trupu třeba do uhlíkové trubičky. Nějaká jiná doporučení?

Když šetřím na váze, tak používám kulatinu uhlík 1,2 mm, která má na konci Z ze zbytků ocelové struny cca 0,8 mm. Přes napojení co nejmenší smršťovací bužírku , nahřívám zapalovačem. Lze s tím trochu posunovat a nastavit správnou délku, pak zakápnut řídkým CA. Mám to přes rok na EzFly trainerovi, nikdy to nezlobilo, přežilo i čumákovky. Protože táhlo měří cca 50 cm, tak jsem to provlékl bločky z EPP, u serv dávám nastavovací koncovky bez "Z", foto: https://premsvo.files.wordpress.com/201 ... 653bok.jpg .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 30.09.2017 22:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Zpráva z průběhu stavby FT Mini Scout:

Táhla serv: použil jsem 1.2mm uhlíkovou tyčku, na jedné straně nalepený kus drátu ohnutý do Z a zajištěný smršťovací bužírkou (@PremSvo, díky za tip, vypadá to dostatečně pevně), na druhé straně vidlička MP-Jet, zalepená tavným lepidlem. Uprostřed délky táhla vedená v "bužírce" z brčka od nějakého dětského nápoje. Vypadá to docela bytelně, vůle v podstatě žádné.

Čekám na malý lehký motor a malý lehký regulátor od soudruhů z Číny; zatím jsem zkusil použít 30A regulátor a motor Racestar BR-2208 1800KV, co jsem vytáhl z FT Mini Arrow. To je brutálně těžké, celkově i s 2S/800mAh baterkou má model cca 200 gramů. Když tohle naložím a zkusím model držet jen za křídla, tak se křídlo dost prohýbá. Takže jsem se rozhodl v rozporu s dříve uvedeným zpevnit i křídlo laminovací fólií. Což pevnostně dost pomohlo, křídlo je tuhé a těch 200 gramů vlastní váhy v pohodě unese.

Zálet dopadl tragicky - letadlo spadlo po křídle a narazilo do země. Zjistil jsem, že nažehlením laminovací fólie se křídlo dost pokřivilo, a na jedné straně vznikl výrazný negativ. Takže není divu, že to spadlo.

Udělal jsem druhé křídlo - pokud nažehlujete ex post, tak je fakt problém zajistit, aby se to nezkroutilo. Ale tak snad jsem nějak nakonec vyrobil symetrické křídlo. Další zkušenost - XPS lze lepit UHU-Porem bez toho, že by ten XPS lepidlo nějak vyžíralo. Tohle ale přestane platit, pokud na UHU-Porový spoj aplikujete teplo - zkusíte nažehlit laminovací fólii. V místě spoje to najednou začne brutálně leptat materiál. Možná by pomohlo nechat to třeba den vyschnout. Možná taky ne, nezkoušel jsem.

Nažehlovací laminovací fólie jako pant: jak jsem psal, tohle příliš nefunguje, fólie zas tak dobře na XPS nedrží, zvlášť na rýhované straně. Vymyslel jsem ale, že "pant" ohnu o celých 180°, ono se to tak 2-3 mm na každé straně odlepí, já na to napatlu UHU-Por, nechám zavadnout, a pak zase vrátím zpět do roviny. Tohle udělá docela pevný pant, který se už pak nijak nerozlepuje. Laminovací fólie teda má snahu svou pružností to trochu vracet do středu, ale to asi nevadí. Zase je to docela pevné.

Čekám, až přestane foukat, že bych udělal druhý pokus o zálet. Anebo možná dřív přijde z Číny lehčí motor a regulátor. A ještě musím sehnat silnější drát na podvozek - ten stávající se pod těmi 200 gramy prohýbá.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 176 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz