Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 22.02.2022 16:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tohle je dotaz asi vyloženě na Petera, Veka1.
Udělal jsem podle Tvýho tvrzení, že lakuješ nitrem a tmelíš pod Oracoverem pár pokusů.
Vzal jsem několik odřezků dvou a třímilimetrový balzy a připravil si houbičkou 400 vybroušený pokusný plochy. Jedna byla lakovaná řídkým nábytkářským matným nitrolakem a pak vybroušená do hladka. Druhá byla po prvním laku a vybroušení nalakovaná pudrem v nitru a taky vybroušená. Pak jsem ještě vzal starou nepovedenou plaňkovanou kabinku a taky 2 x nalakoval, podruhý s pudrem.
Nechal schnout přes noc a potom dal vše na asi 20 minut na topný infrapanel Ecosun 100K, co má povrchovku cca 90 - 110 stupňů C.
Vzal jsem po vychladnutí vzorků Q model žehličku s mechanickým termostatem (bez fusekle), nastavil stupeň 1 a zkusil přižehlit po obvodu žlutej Oracover na 1 x lakovanou balzu. Nedrželo to, lepidlo se nedokázalo aktivovat.
Tak jsem přidal asi na 1,75 mezi 1 a 2. To už se fólie přilepila a držela. Povrch byl hladký bez bublin. Tak jsem přižehlil i střed a stále dobrý. Vzal jsem druhý vzorek 2 x lakovaný a udělal to samé. Krásnej hladkej povrch jak u jednou, tak ještě trochu lepší u dvakrát lakovanýho vzorku.
Zkoušel jsem, co se bude dít když půjdu výše s teplotou žehličky. V poloze cca 2,5 kterou používám na vypínání na balzovým povrchu pokud není lakováno začaly problémy, na fólii se začaly dělat varhánky a bubliny, asi nějaká rozkladná reakce laku.
Tak jsem se vrátil s teplotou na cca 1,75 kdy to fungovalo a zkusil požehlit balzovou kabinku, která má oblinu ve dvou kolmých směrech. A tady jsem narazil. To co mi šlo bez lakování bez problémů, tedy přižehlit boky, vypnout horkovzduchem aby fólie přilehla a smrskla v obou směrech a pak přižehlit celou plochu prostě na laku nešlo, teplota žehličky nastavená na 1,75 až 2 nestačila a pokud jsem přidal, dělalo to varhánky a bubliny kterých se nedalo zbavit.
Nevím, co dělám na tom laku blbě, bez laku mi to jde bez problémů. Poraď prosím co s tím.
Za mě zatím výsledek, že rovný plochy přižehlit jdou bez problémů, oblina v jedný ose taky, ale jak je potřeba na lakovaný balze někde fólii smrštit, nejde mi to. Vypadá to, že teplota Oracoveru potřebná na jeho smrštění je vyšší než teplota, kdy se rozkládá nábytkářskej nitrolak.
Napadají mě možný důvody proč se nedaří. Třeba je mechanickej termostat žehličky málo přesnej, horkovzduška to samý. Případně jinej lak než používáš Ty. Pak už nevím. Fólií bez podlakování jsem pár desítek letadel potáhl a tak to snad trochu umím.
Díky za případnej rozbor a rady.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 22.02.2022 17:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Jirko ,nemyslim ze delas chybu ... jen proste asi nepujde jit za hranu... pokud zvysis teplotu ( abys mohl sponovat folii ) a u pouziteho nateru dojde k takove degradaci, ze zacne produkovat plyny a nemas jak je odvest z uzavreneho prostoru, zbyva pouze zvolit jinou technologii.

Abych se tomu problemu vyhnul, obvykle oblouky olaminuju ( sklo 3x 30g/m2), vybrousim a nastrikam. Nasleduje potah kridla folii,ukonceny jeste v rovne casti oblouku... a je klid. :)

Pozn. na fotce jsou ke konecnemu nastriku bilou barvou pripravene,predem olaminovane,vytmelene balsove koncove oblouky kridel.
Příloha:
koncove oblouky.jpg
koncove oblouky.jpg
[ 106.91 KiB | Zobrazeno 2276 krát ]


Po nastriku bile barvy natahnu na vsechny balsove useky potah mikelantou , vytmelim, vybrousim a dostrikam znovu bilou + nejakou metalizu.
Usek mezi zebry bude potazen Icarexem , prizehlenym pres Covergrip s presahy do bile cca 6-8mm.

veka1


Naposledy upravil veka1 dne stř 23.02.2022 6:40, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.02.2022 19:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nojo, tak asi půjdu do Vliesu. Jen nevím jestli do probarvenýho a nebo budu stříkat Celoxem. Přitom to bylo fólií na těch rovnejch plochách tak nadějný. :cry:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.02.2022 19:47 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Hele, Diamant v tomto odkazu : https://veka1.rajce.idnes.cz/Diamant_-_ ... _provozu./ je cely vylakovany, konce kridel olaminovane a nakonec je kridlo nazehleno bilou folii ( Solartex) , doplnenou nastrikem 2K polyuretanovou barvou.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.02.2022 18:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nojo, ale tam máš na křídle jen jednu ohybovou osu a spousta vzduchu. Neříkej, že hřbet trupu a kabina je taky nažehlovačka.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 25.02.2022 1:26 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Celeron píše:
Nojo, ale tam máš na křídle jen jednu ohybovou osu a spousta vzduchu. Neříkej, že hřbet trupu a kabina je taky nažehlovačka.


Je to ukazka, jak obejit problem ... tj. oble 3D povrchy olaminovat. Pro mne to je cesta nejmensiho odporu.

Dovedes si predstavit koukatelne a ciste pozehlit relativne ostry koncovy oblouk solartexem s hadroidni strukturou? Ja to radeji ani neskusil a pouzil postup ktery ovladam... laminovani.

Stacilo mi,ze potah krida je skladany ze zbytku Solartexu co zustali z jineho,zakaznickeho poletovadla. Folie je nastavovana cca ve dvou tretinach delky jednotlivych dilu,na zebrech .

Ad trup a ocasni plochy...nazehlovani plnych povrchu (jakychkoli, tj. 2D, 3D) se cilene vyhybam.

Takze povrch trupu je olaminovany (predni cast 3x, zadni cast 2x sklo 33g/dm2) s konecnou barevnou upravou klasickym postupem,tj ... brouseni, sterka kde je potreba, strikaci tmel, brouseni, zaklad, brouseni, barva bila , brouseni pod vodou ,barva cervena a cerna, brouseni pod vodou a lesteni brusnou pastop ...jako u vseho ,co mi vypadne z rukou.

Hele toto.... https://veka1.rajce.idnes.cz/Spacewalke ... _nastrik./ ....ma potah Proficover a oblouky laminatove... nema cenu si dobrovolne komplikovat zabavu , none?

Na tom letadle vsak nastal problem s plnicem, ktery casem na hranach zeber popraskal i s bilou barvou na nem ... no, na necem se jeden vyskolit musi,aby vedel, kterou cestou k cili nedojde. :|



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz