Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Odstranění barvy

úte 25.10.2016 19:21

Kolegové ,stříkal jsem kabinu na Meťáka a dopadlo to celkem dobře jen na pár místech podtekla barva pod maskování.Je to stříkané sprejem .Poradíte jak to odstranit?Líh na to nefunguje a ředidlo to naleptává.Kabina je Durofol.

Re: Odstranění barvy

úte 25.10.2016 19:47

Pokud je to akryl, tak to jsem řešil taky. Vzal jsem to čistým benzinem a potom lihem. Zkoušel jsem i ředidlo ( tuším 6000 asi C) . Nesmí to být moc namočený. Trochu to mlíčnělo. Nakonec jsem drhl lihem, až to povolilo. Z blízka je to pořád trochu vidět :cry: . Naštěstí to byl prototyp, tak mi to moc nevadí.

P1020751.JPG

Re: Odstranění barvy

úte 25.10.2016 19:59

Použij akrylové ředidlo 2K to funguje spolehlivě, nebo C6000 jak píše kolega. Aby ti nepodtékala barva používá se třeba tato páska http://www.4cr-eshop.cz/products/a4cr11 ... ne-zelena/ a potom se to oblepí běžnou papírovkou. Má to výhodu že s tím uděláš bez problému oblouk.

Re: Odstranění barvy

úte 25.10.2016 20:18

Sprej byl MOTIP: :D

Re: Odstranění barvy

úte 25.10.2016 20:38

Spreje jsou vesměs všechny stejný a všechny stojí za.... Ale všechny kromě těch na vodní bázi jsou ředěný 2K ředidlem- to není tak agresivní jako C6000.

Re: Odstranění barvy

úte 25.10.2016 20:50

tondas2 píše:Kolegové ,stříkal jsem kabinu na Meťáka a dopadlo to celkem dobře jen na pár místech podtekla barva pod maskování.Je to stříkané sprejem .Poradíte jak to odstranit?Líh na to nefunguje a ředidlo to naleptává.Kabina je Durofol.


... myslim ze jedine reseni kde nebude videt zasah do podkladu , je vymaskovat to za hranici podteceni, lehce zbousit hranu stavajici barvy a barevny nastrik lemovani rozsirit.

Bezne zpusoby odstranovani nateru ( chemicke ci mechanicke) Durofol viditelne devastuji. Navic jde o gumoidni povrch ,ktery nejde rozumne brousit ani lestit. Teda, me se to u Durofolu a Vivaku nikdy beze stopy nepovedlo.

Na fotkach jsou ukazky,jak dopadli pokusy odstranit vytvrzenou polyuretanovou 2K barvu z Vivaku .... krome mechanickeho obrouseni barvy pod vodou a naslednem prelestenim brusnou pastou u vsech redidel doslo k degradaci nezakryteho povrchu.
I mechanicke odstraneni (papir 1500 -2000) zanecha viditene rozdily v pruhlednosti materialu.

Je evidentni, ze barva ze spreje se redidly lepe rozpousti ve srovnani s 2K barvou, bohuzel jakykoli kontakt povrchu cireho povrchu folie s redidlem vede ke snizeni jeji pruhlednosti ...tj. ziska mlecny,rastrovany povrch.

odstraneni nateru  na vivaku _ 2k akrylatove  redidlo.JPG

odstraneni nateru  na vivaku _ aceton _ brouseni.JPG

odstraneni nateru  na vivaku _ polyuretannove redidlo.JPG



Proto se varuji jakychkoli zasahu do kabin, krome rezani. Abych dosahl cistych rezu, bez potreby dobrusovani , pouzivam na miru vyrobene orezavaci pripravky.


veka1

Re: Odstranění barvy

úte 25.10.2016 21:18

Klasické 2K barvy co se používají na auta se musí natužit nebo zalakovat natuženým lakem a to už nikdo neumyje žádným ředidlem, spreje jdou bez problémů. Ve sprejích je barva pouze naředěná tudíž nemuže nikdy vytvrdnout.

Re: Odstranění barvy

úte 25.10.2016 22:17

Ladislav Fazekas píše:Klasické 2K barvy co se používají na auta se musí natužit nebo zalakovat natuženým lakem a to už nikdo neumyje žádným ředidlem, spreje jdou bez problémů. Ve sprejích je barva pouze naředěná tudíž nemuže nikdy vytvrdnout.


ja to beru tak,ze neresime barvu, ale devastaci Durofolove a Vivakove folie jakymkoli redidlem.

Na kabine z predchoziho prispevku jsem krome drive uvedenych redidel vyzkousel jeste cisty nitometan( narusuje barvu i folii), cisty metyl, cisty benzin a nitoredidlo. Posledni tri nenarusili ani barvu ani folii ( na kabine je 2K polyuretan).
Je mozne, ze aplikace nitroredidla by mohla byt u prakticky pouze uschlych barev ze spreju, pouzitelnym resenim . Bohuzel to nemuzu overit .... takove barvy nevlastnim. :(


Pozn. lehke zkusenosti s odstranovanim ruznych starych nateru na modelech, skutecnych letadlech, autech i lodich mam, tak jsem napsal to co jsem napsal :)

Viz napr. posledni akce par dnu zpatky ( pro me neznama cinska barva a spodek polyesterovy gelcoat) :

mb339_oprava_38.JPG

mb339_oprava_40.JPG

mb339_oprava_42.JPG

mb339_oprava_43.JPG


vice fotek zde: http://veka1.rajce.idnes.cz/MB_339-opra ... ti_trupu./

veka1
Odeslat odpověď