Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: čtv 31.08.2017 21:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Potřebuju nabrousit pár dorasovaných skalpelů. Zatím jsem je poladil na brusce s velejemným šedozeleným zrnem a došlechtil karburund oboustraným brouskem s nerozeznatelným zrnem pod petrolejem. Jsou docela slušný, ale kvality ostří jednorázových nedosahují. Kdysi mi tvrdil jeden mechanik zdravotních nástrojů, že na obtažení ostří je nějakej islandskej mramor nebo vápenec. Netuším, co to je, kde sehnat a zda je to vůbec pravda.
Koukal jsem na stránky Tyrolit mají tam i břidličný a honovací kameny ale v hrubosti se nějak neorientuju....
Máte s tim někdo zkušenost?
Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 7:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Já zjistil, že je asi nejjednodušší používat čepelky na jedno použití. Stojí asi 2 koruny a i na relativně jednoduchý halový akrobat jich spotřebuju (ztupím) klidně 10. To bych pořád stál u brusky, to se mi nechce.

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 7:03 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Vies ako sa ostri britva? Kamenom a remenom. A vsetko na mokro. Ale budes viac brusit ako robit. Ja ich dobrusujem diamantovym kotucom, bruskou z lidla na vrtaky , noznice, noze.

Odoslané z P00C a podpis odstránim


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 7:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Tady jen pro inspiraci, asi existují i originál kotouče s řemenem.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 8:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ten břidlicový kámen si můžeš udělat i sám, když si zajedeš někam kde se břidlice vyskytuje v přírodě. Pamatuju, že bývalý kolega (amatérský hodinář) jezdil někam k České Kamenici, ale dnes se určitě dá vyhledat na netu, kde se břidlice vyskytuje. Na hrubo to ořežeš pilkou, a pak na nějaké rovné desce dobrousíš do tvaru hranolu. Nebo různé kameny koupíš hotové, ale někdy za podstatně jiné peníze. Něco se dočteš i tady, nebo tady Ta zrnitost se označuje různě, ale většinou je to počet ok síta (zrn) na 1", ale někteří výrobci brusiva používají i jiné značení. Většinou ale platí, čím vyšší číslo, tím jemnější. Pro tvoje použití v tisících. Ono nejde jen o zrnitost, ale i o pevnost pojiva, aby se tupá zrna po otupení vylamovala. Osobně používám honovací kameny u kterých ani neznám parametry. :D

Edit: Tady ještě srovnání kdy se zrnitost udává v micronech, a pak samozřejmě čím menší číslo, tím jemnější.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 10:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Broušení (pevných) skalpelů je o šikovnosti (ruce + oči). Znal jsem borce (bohužel už nežije) a tomu na to
stačil kotouč překližky s 400 papírem na mokro. Užíval to na sucho (jen malý odběr, pokud nejsou zrasované.
Kotouč na šroubu jsem si udělal a dal do vrtačky s regulací. Nabrousím to (asi jako břitvu - řeže noviny svisle).
Ale ten CIT, co měl ten borec, pro to broušení nemám. Jím nabroušené byly bezkonkurenční. 2 nebo 3 ještě mám.
Mimo skalpely brousil i vše ostatní nože, nůžky, ... A se stejnou vynikající kvalitou. Chce to CIT a zkušenost.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 11:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Dovolím si oponovat, protože na 400 papíru nemůžeš udělat dostatečně hladké ostří. Možná na nějakém odřeném. Pokud vím, tak chirurgické skalpely pro řezání svalových tkání se nebrousí úplně na hladko, ale ostří je jako hóódně jemná pilka, protože tkáně se pak lépe hojí, ale třeba pro oční chirurgii mají ostří lapované. A pro řezání balsy, nebo fólií je lepší právě to hladké lapované ostří.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 13:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Lark "... Možná na nějakém odřeném..." Máš pravdu. Pokud jej "NEZAJEL" na velkých nožích a nůžkách,
tak si jej nejdřív "STRHL-UHLADIL-OROVNAL" nějakým jemným brouskem. Podrobně nepamatuji, zpět přes 25let.
I "MODELÁŘSKÉ SKALPELY"(a nejrůznější "kudly-řezače" dnes výměnné "ŽILETKY".(EXTOL CRAFT,Fieldmann,...)
Před lety jsme používali to co špitál vyřadil.
Obrázek
1 bříškatá čepelka, 2 rukojeť, 3 složený skalpel, 4 skalpel s pevnou čepelkou, 5 amputační nůž

Já dával přednost "4 skalpel s pevnou čepelkou.Líp se mi s ním dělalo
Nějak jsem si jej na KAMENECH-BROUSCÍCH s různou jemností vždy nabrousil.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 18:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
Jak správně píše Lark - skalpely pro medicínu se brousí podle toho, k čemu se používají. V hloubi minulého tisíciletí jsem nějaký čas ze známosti brousil vercajk jedné zubní ordinaci. Ze začátku jsem dostával skalpely i dláta s ohrnutým ostřím. Mizerně kalitelný nerez se o zub či kost dokázal otočit o 180°. Tak jsem je brousil skoro jako sekeru. Vrcholový úhel 45 až 60°.
Pokud jde o modelářské použití - myslím si, že ani při dnešních materiálech není nerez příliš vhodný. Zdravotní nezávadnost a nerezovost se moc neuplatní a ostří drží zákonitě mizerně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 21:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
Taky jsem měl skalpel než jsem ho zlomil, dost mi chyběl.
Ale s tímhle si na něj ani nevzpomenu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 22:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
OrDa píše:
Pokud jde o modelářské použití - myslím si, že ani při dnešních materiálech není nerez příliš vhodný. Zdravotní nezávadnost a nerezovost se moc neuplatní a ostří drží zákonitě mizerně.

Jak jsi přišel na to, že mám nerezový skalpely? Sabre Scalpel Blades no 22 až 24 od A Division of Gillette Industries Ltd. U.K. co mám, je poctivá magnetická Carbon Steel (dokonce jich pár chytlo lišku) a ostří drží celkem dobře. Jedinný co je problém, že jak se trochu šprajcne, hned praskne. Dokonce i levný čínský SMIC (zajímavý název :) ) jsou magnetický a reznou. Ale ty angličani vydrží podstatně víc a dýl.
Když koukám na ostří pod drobnohledem, tak je (jak píše Lark) zrcadýlkový, takže tvoří pilku. Rozteč těch zrcadýlek je cca 0,5 mm, takže na kameni se to nabrousit nedá, jedině strhnout do hladka.
Zítra nalepím 800 a 1200 šmirgl na disk a zkusím co s těmi skalpely provede. Jo a na ty opakovatelně použitelný skalpely je spejšl bruska s kolíbkou a pro každý číslo to má šablonu, takže při broušení je kus jako kus.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 22:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To jestli je, nebo není magnetický vůbec neznamená, že to nemůže být nerez. Některá nerezová ocel může být i magnetická, ale když píšeš, že reznou, tak to nejspíš nerez nebude. Zrovna tak se dělá nerez, která je tvrdá a dobře drží ostří, ale nemusí mít tak dobré antikorozní vlastnosti. Ten šmirgl použij radši tu 1200. Hlavně menší otáčky, netlačit a chladit. Nějaké "uhlazení" hrubšího šmirglu brusným kamenem, jak píše guchar, je nesmysl. Tím se jen otupí zrna, a pak to nebrousí, ale spíš pálí. Zrna se musí vylamovat, aby se odkrývala další ostrá a to je dané pevností pojiva.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: sob 02.09.2017 10:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Lark Často brousím na sucho, na papírech na mokro.(Podědil jsem hromadu).
Když nové černé (na číslo se pro jistotu podívám) mi dělají nehezkou stopu - rýhy, tak vezmu už JETÝ.
Pod mikroskopem jsem se nedíval v jakém jsou stavu. Prachem vyplněné mezery, vylámaný hrubší podíl, ... ?
Asi stejného výsledku bych dosáhl na novém jemnějším. Poku by v té hromadě byly.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: sob 02.09.2017 15:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Guchare, jedna z profesí, čím se Lark živil je broušení ve Škodovce M.B.. :wink:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Broušení skalpelů
PříspěvekNapsal: sob 02.09.2017 15:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jirko, neřeš to. :D Lepší než ten šmirgl ale bude ten pevný kámen, protože na papíru těžko udržíš rovinu, protože pruží a je na něm jen jedna vrstva brusiva. Jestli jsou ty skalpely zrasované jak píšeš, tak budeš stejně potřevovat nekolik zrnitostí. Nebylo by lepší pořídit kvalitní modelářské nože s výměnnou čepelí, a pak je jen přebrušovat?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz