Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 5:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Do roztoku skalice ani dílo házet nemusíš, stačí potřít ho namočenou vatičkou nebo manželčiným odličovacím(!) tampónem. Měď nabíhá prakticky okamžitě.

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 6:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
VTjr píše:
No dobře, tomu rozumím a dovedu si to představit s barvou. Ale jak se to dělá tou skalicí? To se celý kus železa ponoří do roztoku a počká než se trochu pomědí? A pak se do té mědi zlehka škrábe? Či nějak jinak?

Jaký proboha čekání - ta skalice s kyselinou (se do toho ještě domíchá trochu kyseliny) to mědí v reálném čase - trvá to asi tak 1 :lol: :lol: sec


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Objevujete objevený, děláte vědu z naprosto běžného postupu - to, co na normální dílně je otázkou pár vteřin (příprava plechu pro orýsování) se na netu (jako obvykle :roll: ) řeší týden a déle.

Admin edit: přímé vložení videa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 6:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
tady je ještě ten Dykem - jak spray, tak pixla, obě barvy


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Admin edit: přímé vložení videa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 7:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Milane, ono kdyz to nekdo ani nikdy neslysel a/nebo to uz 20 roku nepouziva, neni nutne z nej delat kdovico... Mas encyklopedicke vedomosti ale podavas je tak jako by ostatni byli za blbce. Verim ze i u tebe by se jiste nasel obor kde budes tapat :roll:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 8:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
jyrry píše:
Milane, ono kdyz to nekdo ani nikdy neslysel a/nebo to uz 20 roku nepouziva, neni nutne z nej delat kdovico... Mas encyklopedicke vedomosti ale podavas je tak jako by ostatni byli za blbce. Verim ze i u tebe by se jiste nasel obor kde budes tapat :roll:

V první řadě bych to vlákno uzavřel.
Encyklopedické znalosti - tomu nějak nerozumím - orýsování bylo na průmyslovce v dílnách hned v prvním ročníku, takže v tom bych nějak encyklopedií :) nehledal - podle mě to je naprostý základ, běžná věc, furt se to v strojařině používá, encyklopedie to je možná tak leda pro současné absolventy.
Jo a ještě jedna poznámka na závěr - ten originál Dykem tady nikde jednoduše nekoupíte - jedině poslat z venku a chová se to cca jako ten lihák z Dačic (akorát to je v flašce, takže se tím jednodušeji natírá větší plocha a cena je taky celkem jiná). Na oceli proti skalici žádná výhoda, na duralu to nepotřebuju - a to už zdaleka nevidím tak dobře jako dřív.
Největší bonus :roll: toho Dykemu je v tom, že se to musí nakonec stejně umejt a že pak je taky modrá všude :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 8:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Larku, klídek. 8) Prču si nedělám. :mrgreen:
Znalý strojařiny sice jsem, ale přesto v ní jen pouhý samouk. :| Jsem totiž vystudovaný elektrotechnik-spojař. Ale předtím i potom modelář se zájmem o spalovací motory, který si postupně vybavil svou dílnu vším možným, včetně malého soustruhu, modifikovatelného na frézku a j. (ten už mám 34let).
Jenže právě proto mnohé mé postupy, které používám nejsou výsledkem vyučení, ale vlastní metody pokusů a omylů. :roll:
Není divu, že pak mnohé věci dělám jinak než vyškolení strojaři, kteří by asi často nad mými technologickými postupy asi kroutili hlavou. :o Ale na druhé straně, mne zase občas napadnou věci, které by je v životě nenapadly :wink: , protože prostě vědí, že se to má dělat takto a nemá smysl hledat jiné cesty.
Přesně jako ten čmelák, který neví, že podle aerodynamické teorie by neměl létat, ale přesto létá. :lol:

Samozřejmě i já si nějakou páčku z plechu nejprve orýsuji jehlou a pak podle té rysky pižlám pilkou/pilníkem. A taky poslední dobou konstatuji, že na to pořádně nevidím. :cry: Ale co se týče strojního obrábění (frézování, soustružení...) vždy jsem se držel jen odpočtu na stupnicích noniusů pojezdů. Nikdo mi nevysvětlil, že se to dělá i takto, pomocí barvy. Ale koneckonců, když se má obrábět přesně (na setiny) tak přece najíždění na rysku nestačí, musí se to opravdu odpočítat na stupnicích, nebo dnes už dost často na displejích elektronických měřidel. Mj., i na své laserové gravírce jsem dodatečně XY polohovací stůl vybavil těmi digitálními pravítky a to opravdu neskutečně šetří čas. :)

Takže se nediv, že tohle téma mne neskutečně zajímá a rád bych se něčemu užitečnému přiučil. 8)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 29.11.2017 10:08, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 9:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Na železo funguje taky nechat vedle přes víkend na radiátoru topení misku s chloridem železitým od leptání pološáků. V pondělí máš všecko jemně rezatý. :) Odzkoušeno čistě náhodou. Rýsovat do toho šlo přímo perfektně a ta rezatice šla smýt vodou ale zůstalo to pak lehce černošedý. :wink:

No s chloridy bych byl u oceli velice opatrný. :!:
Jakýkoli styk železa s chlorovodíkem (ať už v čisté podobě, nebo disociovaným z jeho solí tedy i z FeCl3), zakládá v krystalické mřížce železa ohniska s ionty chlóru, které pak později představují zárodky koroze. :cry:
Jestli i trochu tápu v praktické strojařině, tak v chemii mám docela solidní znalosti a vím, že chlorid železitý ve styku s vodou disociuje na oxid železitý (fakticky rez) a chlorovodík, který ale následně hned reaguje s čistým železem a vytváří novou molekulu chloridu železitého. A tato reakce pak může pokračovat donekonečna. K její podpoře pak už není nutno dodávat žádné další ionty chlóru, stačí jen dodávat vodu (které je vždy dostatek, třeba i ze vzdušní vlhkosti) a bude to vesele korodovat dál a dál a mnohem rychleji než kdyby tam počáteční ionty chlóru nebyly. :o Ty pak fakticky fungují jako katalyzátor rezavění. :(

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 9:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MPml píše:
...
Objevujete objevený, děláte vědu z naprosto běžného postupu - to, co na normální dílně je otázkou pár vteřin (příprava plechu pro orýsování) se na netu (jako obvykle :roll: ) řeší týden a déle.

Já nic neobjevuji, já se jen normálně zeptal. 8O Na to tu diskuse je, vyměnit si své znalosti. :wink:
Ty se třeba za týden zeptáš taky na něco, co budu vědět zase já. Pro člověka, který je odborníkem v jiné oblasti může být něco z té Tvojí naprostou novinkou. I když je to úplná banalita. Ale nechápu, co je na tom špatného když se zeptám. 8O Ty jsi se přece taky na všechno ptal když jsi byl malý. :lol: Já sice už malý nejsem, ale zeptat se nebojím. 8)

Mj. Když jsem si posledně vyráběl ojničky pro OTM 0,8 Kolibri, tak jsem si krom toho, že jsem opracovával tvar stopky do profilu "I" tak, že jsem tu prohlubeň hloubil místo frézou laserem, tak jsem si to laserem taky orýsoval a podle toho pak "dopižlal" pilníkem. Každý máme jiné možnosti a to že by to málokoho z Vás napadlo (nehledě že málokdo má tuhle možnost) z toho se já taky nikomu nevysmívám. :mrgreen:

MPml píše:
...Jaký proboha čekání - ta skalice s kyselinou (se do toho ještě domíchá trochu kyseliny) to mědí v reálném čase - trvá to asi tak 1sec

I ta 1s je nějaký čas :wink: takže čekáš 1s. :lol:
Ale jakou kyselinu tam přidáváš? Sírovou? Chlorovodíkovou? Či jinou? :roll:
No s kyselinami vůči železu bych byl vééélmi opatrný (viz to co jsem už napsal výše). Zejména HCl bych nedával k tomu ocelovému dílu ani blízko v zavřené flašce. :P
Totiž, o chemii toho hodně vím zase já. :wink:

MPml píše:
V první řadě bych to vlákno uzavřel.

A jakým právem? 8O
Copak, Ty jsi moderátorem?
Spíš mám pocit, že jsi tady poměrně nový a vůbec nevíš jak to tu chodí. Vědomosti se tady nejen sbírají, ale taky i rozdávají. Až jich rozdáš tolik, co já, pak se přihlas za moderátora a možná budeš moci i něco uzavírat. :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 29.11.2017 9:45, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 9:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Torm píše:
Do roztoku skalice ani dílo házet nemusíš, stačí potřít ho namočenou vatičkou nebo manželčiným odličovacím(!) tampónem. Měď nabíhá prakticky okamžitě.

Díky za solidní odpovědi. 8)
Ještě otázka, jak koncentrovaný musí být ten roztok.?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 10:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
VTjr píše:
No s kyselinami vůči železu bych byl vééélmi opatrný (viz to co jsem už napsal výše). Zejména HCl bych nedával k tomu ocelovému dílu ani blízko v zavřené flašce. :P


Ani nemluv. Za mého školního věku jsem leptal plošňák směsi HCL a peroxydu, neb tehdy nic jiného k mání nebylo. Což o to, měď to sežere skvěle. Jenže na druhý den jsem se nestačil divit.

Abych s tím nesmrděl v baráku, šel sem s tím do takové dílnokůlny. Všechno nářadí, co tam bylo, bylo druhý den rezavé jako liška. Kombinačky, šroubováky, pily, prostě všechno. Lezly mi oči z důlků. Takový vývoj a fofr jsem opravdu nečekal.

Od té doby už jsem se s HCL k železu nikdy nepřibližoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 10:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
VTjr píše:
Já nic neobjevuji, já se jen normálně zeptal. 8O Na to tu diskuse je, vyměnit si své znalosti. :wink:
Ty se třeba za týden zeptáš taky na něco, co budu vědět zase já. Pro člověka, který je odborníkem v jiné oblasti může být něco z té Tvojí naprostou novinkou. I když je to úplná banalita. Ale nechápu, co je na tom špatného když se zeptám. 8O Ty jsi se přece taky na všechno ptal když jsi byl malý. :lol: Já sice už malý nejsem, ale zeptat se nebojím. 8)

Mj. Když jsem si posledně vyráběl ojničky pro OTM 0,8 Kolibri, tak jsem si krom toho, že jsem opracovával tvar stopky do profilu "I" tak, že jsem tu prohlubeň hloubil místo frézou laserem, tak jsem si to laserem taky orýsoval a podle toho pak "dopižlal" pilníkem. Každý máme jiné možnosti a to že by to málokoho z Vás napadlo (nehledě že málokdo má tuhle možnost) z toho se já taky nikomu nevysmívám. :mrgreen:


I ta 1s je nějaký čas :wink: takže čekáš 1s. :lol:
Ale jakou kyselinu tam přidáváš? Sírovou? Chlorovodíkovou? Či jinou? :roll:
No s kyselinami vůči železu bych byl vééélmi opatrný (viz to co jsem už napsal výše). Zejména HCl bych nedával k tomu ocelovému dílu ani blízko v zavřené flašce. :P
Totiž, o chemii toho hodně vím zase já. :wink:


A jakým právem? 8O
Copak, Ty jsi moderátorem?
Spíš mám pocit, že jsi tady poměrně nový a vůbec nevíš jak to tu chodí. Vědomosti se tady nejen sbírají, ale taky i rozdávají. Až jich rozdáš tolik, co já, pak se přihlas za moderátora a možná budeš moci i něco uzavírat. :P

Při obědu můžu odpovědět. Normálně se tam dáva trochu sírové. Solnou tam nějaký škodič taky může dát, pro nastartování koroze všeho v okruhu 1km :mrgreen: :roll: je asi ideální. Zejména u měřidel se to vždy vyplatí.
Co se týče uzavření tématu - tak mám vážnou obavu že došlo k nepochopení - jestli si ten thread uzavřete nebo ne, je mi jedno - klidně tu můžete dál diskutovat a objevovat dalších půl roku, "jak by se to asi mělo dělat" - to "uzavření" jsem myslel z mojí strany - k tématu nemám už co dodat - ty základní věci tu už zazněly - tušírka při rýsování - akorát pro nepřítele, skalice, křída, lihák - běžný postup, když je někdo multimilionář, nebo slepec a má dost času, lze použít speziální barvu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 12:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
VTjr píše:
Larku, klídek. 8) Prču si nedělám. :mrgreen:
.......
.......
Takže se nediv, že tohle téma mne neskutečně zajímá a rád bych se něčemu užitečnému přiučil. 8)

Neboj. Já jsem v klídku. :lol: Jen mi ten dotaz při tvých zkušenostech přišel trochu divný, tak mě napadlo jestli nás netaháš za fusekli. :lol: Ale samozřejmě chápu, jestli jsi s tím nikdy nepřišel do styku někde ve výrobě, tak některé postupy prostě neznáš. A že jsme je tady vyjmenovali, se určitě někomu může hodit. V takových vláknech se většinou člověk dozví i o postupech, které ani netušl, že existují. Rozhodně jsou taková vlákna užitečnější, než tlachání o hovadinách.
Ohledně těch kyselin je to taky pro spoustu lidí určitě důležitá informace, a i já mám své neblahé zkušenosti s chlorovodíkovou, sírovou, nebo dusičnou. :lol:
Jinak na tom poměru míchání modré skalice zase tak moc nezáleží, protože jde jen o to aby se vytvořil ten měděný povlak.
Na 1 litr roztoku pro poměďování se používá: 8 až 50g síranu měďnatého (modrá skalice) a 8 až 50g kyseliny sírové
Ale pro potřebu orýsování stačí jen ta modrá skalice ve vodě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 14:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MPml píše:
... Normálně se tam dáva trochu sírové. Solnou tam nějaký škodič taky může dát, pro nastartování koroze všeho v okruhu 1km :mrgreen: :roll: je asi ideální. Zejména u měřidel se to vždy vyplatí.

Sírová takové škody nenadělá, asi rozpouští oxidové a mastné vrstvy na povrchu oceli a tak zlepšuje reakci nahrazování iontů Fe ionty Cu. Ale myslím si, že pokud je povrch čistý a odmaštěný, tak H2SO4 není potřebná.

A co se týče HCL, mám dost špatných zkušeností jednak s čistou kyselinou, jejími solemi, ale kupříkladu i při laserovém gravírování plastů. Když se gravíruje něco, co je na bázi PVC (PolyVinylChlorid), tak při jeho hoření v ohnisku/stopě paprsku vznikají velmi agresivní zplodiny obsahující plynný HCL. To pak reznou součásti stroje a to i navzdory tomu, že je tam velmi účinné odsávání.

A celkem nedávno jsem nadával, protože do šuplíku jsem nerozvážně odložil malilinkou skleněnou lahvičku s roztokem ZnCl2, který někdy používám při pájení. Vedle bylo několik vrtáků na kov a pilové listy do železopilky. Jdu měnit list a najednou koukám, že jsou všechny rezavé. I pár vrtáků to chytlo. Což u pilových listů se to snese, ale vrtáky jsem hned ošetřoval vazelínou. Přitom ta lahvička byla opravdu dobře zavřená - byla to taková, v které se kdysi prodávala tuš (plastové víčko s tyčkou/kapátkem). Ten chlorid jsem si vyráběl sám z obalů starých suchých článků, samozřejmě, že reakce přestane, když se HCL vyčerpá, ale stále je jí v tom roztoky dost % na to, aby i přes to plastové víčko dovedl plynný HCL difundovat ven a aby to vyvolávalo na oceli rez. :( A jak už jsem psal výše, nebezpečí HCL je zejména v tom, že pak už je ta koroze jen stěží zastavitelná. Možná by pomohl nějaký fosfatizační nátěr, který by ty iony Cl vytísnil nebo navázal.
MPml píše:
Co se týče uzavření tématu - tak mám vážnou obavu že došlo k nepochopení - to "uzavření" jsem myslel z mojí strany - k tématu nemám už co dodat

Asi došlo k nepochopení, kdybys to napsal hned takhle, že Ty už nemáš co dodat, tak by mne na to ani nenapadlo reagovat. Ale přece o nic nejde, promiň, že jsem tak ostře reagoval. 8)
MPml píše:
... ty základní věci tu už zazněly - tušírka při rýsování - akorát pro nepřítele, skalice, křída, lihák - běžný postup, když je někdo multimilionář, nebo slepec a má dost času, lze použít speziální barvu.

OK, to už je k věci. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 29.11.2017 14:40, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 14:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
...
Ale pro potřebu orýsování stačí jen ta modrá skalice ve vodě.

Vyzkouším a uvidím :D

Jinak, Se skalicí modrou mám zkušeností i dobré i špatné. :roll:
Kdysi, ještě v 80. letech, jsem nakoupil asi 5kg zásobu (v drogerii jako postřik na stromy proti plísni) a velmi úspěšně odvodňoval denaturák používaný jako palivo pro žhavíky, poněvadž s koupí metylu byl neřešitelný problém. :wink:
Před pár lety jsem získal starší metyl a rozhodl se odvodňovat skalicí i ten. To byla ale velká chyba. :oops: Už jsem tu o tom psal, skalice se v etylu nerozpouští (vůbec), ale v metylu mírně ano (tvoří s ním sloučeniny zvané solvány) - to jsem ale nevěděl a ani v žádných běžných knihách o chemii se o tom nedočetl (až po rozebrání motorů jsem začal hledat na Internetu, a nakonec našel na ruské Wikopedii - jenom tam). Takže jsem to zjistil až už bylo vlastně pozdě, když ty motory začaly haprovat. To nepatrné množství se při vysokých teplotách ukládalo na povrchu vnitřku motoru a vrstvy skalice byly tak silné, že na dvaapůlce dokonce téměř ucpaly přefukové kanály, takže už dokonce odmítala běžet. V desítce se zanášela skalicí pouze svíčka, jinak se to na jejím chodu neprojevovalo, ale i tam byly slušné usazeniny. Motory jsem vyčistil (stačilo vymýt horkou vodou), vyměnil ložiska a šlapou dál. Jen u dvaapůlka s černým výbrusem došlo k pomědění spodní části litinového pístu, ale chodu to nevadí. Takže "mám zkušenosti", nechtěné :( , i s tím poměďováním. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: stř 29.11.2017 15:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jó, o tom rozpouštění jsem čet.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 74 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz