RCmania.cz - web pro modeláře a modely
http://rcmania.cz/

Letecká překližka
http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=18&t=82642
Stránka 1 z 1

Autor:  Celeron [ čtv 14.12.2017 18:15 ]
Předmět příspěvku:  Letecká překližka

Dostalo se ke mě několik tabulí letecký bukový? překližky tl. 0.8, 1, 1.5, 2, 3, 4 mm. Vypadá to, že ty tabule někdo kvůli přepravě nařízl a zlomil na čtvrtiny. Problém je, že asi stály někde ve vlhku opřený o zeď a jsou různě v obou osách zvlněný.
Frézovat z toho nejde protože to nejde pořádně přichytit na stůl a ani vákum to nepřicucne a tak to zkouším vyrovnat. Velká stará železná žehlička na maximální teplotu ohřátí hrbu sice trochu do tloušťky cca 1 mm pomůže "splasknout" ale do roviny se to úplně nesrovná. A tlustý nefungujou vůbec.
Teď jsem něco stavěl a vyzkoušel vzít dvě desky cca 0,25 x 0,25 m dát je prohnutím proti sobě jednu olaminovat 100g tkaninou a druhou na ní přimáčknout aby se přetahovaly proti sobě a stáhnout přes dvě desky lamina na pocích. Podobně jsem lepil motorovou přepážku ze 3 x 3 mm. Po vytvrzení epoxydu je deska naprosto rovná ale nevím, co to udělá časem. Problém je, že je pak takhle lepená překližka o dost těžší.
Nezkoušel jste někdo nějakej jinej postup? Napenetrovat překližku nitrolakem aby se do ní nevsáklo tolik epoxydu jsem nezkoušel, nevím, zda to není pevnostně horší než vsáknutej epoxyd. Lepení PU-čkem nebo Disperkou jsem zatím nezkusil, origo se ty překližky lepily nějakým fenolovým lepidlem či co to je.

Autor:  TomasC [ čtv 14.12.2017 18:23 ]
Předmět příspěvku:  Re: Letecká překližka

Předem se omlouvám....
Mě hodně dobře funguje funkce vyhledávání, kde napíšu Jak narovnat překližku a stisknu klávesu ENTER.

Hledaní na RCMANIA.cz je zhruba vlevo od tohoto textu.
<-------------

Autor:  Celeron [ čtv 14.12.2017 19:18 ]
Předmět příspěvku:  Re: Letecká překližka

Taky se předem omlouvám.
Kdyby bylo na RCmánii něco použitelnýho a funkčního na prohnutí ve dvou osách tak bych se neptal. Když je to mnou odzkoušený rovnání nezajímavý, tak můžeš vlákno rovnou smazat. Tož tak....

Autor:  jyrry [ pát 15.12.2017 6:21 ]
Předmět příspěvku:  Re: Letecká překližka

Celeron píše:
... to nejde pořádně přichytit na stůl a ani vákum to nepřicucne ...

Frézoval jsem nějaké dětské pomůcky pro cvičení motoriky z bukové překližky 4mm - vrtule jak prase. Pruhy 150mm široké jsem přesvědčil upínkami aby se přitáhly ke stolu, břichem dolů a pod tím rošt z 3x2 nosníčků. Dalo se to.
Neprodáš tu zkrouceninu? :wink:

Autor:  HavelAircraft [ pát 15.12.2017 7:42 ]
Předmět příspěvku:  Re: Letecká překližka

Napravit to jde. Všechny je srovnat na sebe položit na rovnou plochu a zatížit. Ale musíš je zatížit třeba na půl roku. Ale frézovat z toho budeš až příští zimu.

Autor:  JardaRůžička [ pát 15.12.2017 11:53 ]
Předmět příspěvku:  Re: Letecká překližka

Pro ty slabší - řekněme do 1,5 mm - kdysi mi někdo poradil a já jsem s úspěchem vyzkoušel metodu položit ji doma pod koberec, nejlépe tam, kde se hodně chodí. Pomohlo to, ale také to nebylo hned.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/