Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 9:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Prosím LIBORE, parkrát jsem měl balík toho Climaporu v ruce ale nikdy jsem ho neměl možnost osahat jaký je na pružnost (nechtěl jsem porušit balení)a proto jsem si koupi vždy rozmyslel,měl jsi ho někdy v ruce??


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 12:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Climapor je pruznejsi nez desky rezane z tlustych XPS desek ale EPP to samozrejme neni

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 05.05.2018 22:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
dratek píše:
měl jsi ho někdy v ruce??

Měl - http://kolmanl.info/index.php?show=fa18 Je to stejné jako Depron.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 06.05.2018 11:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Snad nejsem až tak omezený a předpokládám že ta kolman info stránka je tvoje LIBORE.Docela mě mrzí že jsem o ni nevěděl na začátku mého returnu nemusel bych pracně všechno hledat,za mě veliká poklona a pochvala za ten dokonalý soupis potřebných informací na jedné stránce.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 06.05.2018 14:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Libore, ty tam píšeš, že XPS nenasáká vodou. To podle mě není úplně pravda - měl jsem z toho Hydrofoama, a bylo tam úplně cítit, jak po pár minutách ve vodě je to línější.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 28.05.2018 22:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Ppřestalo mě bavit špekulování nad výpočty a řekl jsem si, že je potřeba udělat něco jednoduchého, na čem by se vyzkoušela technologie. I vzal jsem XPS desku 1000x500x3 a zkouším postavit shora zmiňovanou technologií deskové samokřídlo - něco vzdáleně podobného desce Dreamflight Alula-TREK.

Parametry:
Rozpětí 1 m minus nějaké drobné
Hloubka křídla 21 cm u kořene, 14 cm u nejužší části těsně před koncem
Rovná náběžná hrana
Profil PW-75 minus nepřesnosti dané rukama a technologií výroby
Asi budu chtít udělat dva trupy - jeden pro bezmotorové použití a jeden pro větší baterku a motor

Takhle vypadá ještě neslepené křídlo:
Příloha:
kridlo1.jpg
kridlo1.jpg
[ 62.07 KiB | Zobrazeno 3484 krát ]



Detail vnitřki křídla:
Příloha:
kridlo4.jpg
kridlo4.jpg
[ 80.45 KiB | Zobrazeno 3482 krát ]



Uprostřed je "výztuha" v podobě dutého hranolku z XPS desek cca 20x10x450 mm, vnitřkem povede kabel osvětlení a kabel serva, jestli se mně povede ho tama procpat :-), žebra jsou po necelých 5 cm. Náběžnou hranu jsem vyztužil cca 50 cm uhlíkovou tyčkou průměru 2mm. XPS sice jde brousit, ale broušení "do ztracena" není úplně jednoduché - na pár místech jsem vytrhl kus materiálu z odtokové hrany. No nic, potah laminovací fólií to nějak zarovná, tmelit to nebudu.

Takhle vypadá slepené křídlo potažené laminovací fólií (zatím kromě elevonů):

Příloha:
kridlo2.jpg
kridlo2.jpg
[ 30.81 KiB | Zobrazeno 3484 krát ]

Příloha:
kridlo3.jpg
kridlo3.jpg
[ 60.56 KiB | Zobrazeno 3484 krát ]



Váha křídla + ploutve je 99 gramů. Ještě to trochu nabere potažením elevonů, možná nějakým nátěrem (to až po záletu), a samozřejmě výbavou. Do nějakých 200 gramů vzletové hmotnosti bych se vejít mohl. Pevné to je zdá se dostatečně, ale to ruční řezání žeber je docela drbačka.

Už se těším, až/jestli to poletí.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.05.2018 7:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
YenyaKas píše:
Libore, ty tam píšeš, že XPS nenasáká vodou. To podle mě není úplně pravda - měl jsem z toho Hydrofoama, a bylo tam úplně cítit, jak po pár minutách ve vodě je to línější.
A neměl jsi ho z EPS?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.05.2018 7:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Proč jsi volil orientaci materiálu potahu takto? Já bych to dal o 90 stupňů otočené.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.05.2018 10:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Libor píše:
A neměl jsi ho z EPS?

Je to ten stejný materiál jako na fotkách výše. Možná to chápu špatně, ale překládal jsem si to tak, že EPS/EPP jsou jakoby samostatné bublinky (kuličky o průměru pár mm namačkané na sebe), zatímco XPS je víceméně jednolitá trochu pórovitá hmota. Je to tak?

Libor píše:
Proč jsi volil orientaci materiálu potahu takto? Já bych to dal o 90 stupňů otočené.


No, zkus hádat :-) Je to deska metr krát půl metru s orientací těch pruhů takto. Pokud jsem z toho chtěl udělat nedělené křídlo o rozpětí ten metr, neměl jsem jinou možnost. Ale jinak zkoušel jsem to ohýbat, a nepozoruju zásadní rozdíl pevnosti v závislosti na směru ohybu. Je pak až rozdíl v krajní mezi, kdy to v jednom ze čtyř možných směrů ohybu praská dřív než v těch jiných (pokud si dobře pamatuju, tak pruhovanou stranou ven z ohybu a ohýbat podél pruhů praská rychleji). Jinak je to čistě estetická věc. No a trochu se mi hodilo, že mám předkreslené rovnoběžky ve směru žeber :-), ale to byl fakt jen vedlejší efekt.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2018 13:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Postavil jsem trup, osadil a zkusil zalétnout. Fotku zatím nemám, vývoj pokračuje - viz dotazy/pozorování níže - máte nějaké zkušenosti s letovými vlastnostmi "deskového" samokřídla (= bez větší šípovitosti)?

První problém byl, že jsem udělal trup příliš dlouhý směrem dopředu, a na rozumné dovážení bych musel dát baterku až tak za 50 % hloubky křídla, což už se do trupu nevešlo. Tak jsem baterku prozatím přilepil páskou na povrch křídla, ať to můžu aspoň nějak vyzkoušet.

Je to fakt citlivé na těžiště, ale nakonec se mi podařilo nastavit to tak, aby se to chovalo nějak rozumně. Těžiště teď mám 32 mm od náběžné hrany.

Není to antistabilní podél osy letu (roll) jako byla Mini Arrow, spíš se to chová neutrálně, možná jen veeelmi mírně směrem ke stabilní poloze.

Jsem trochu překvapený z toho, jak se to chová ve směru výškovky (pitch) - většinou i mírné přitažení nebo potlačení způsobí dost velkou odezvu a model zvedá/sklápí nos dál a dál, ale zase z toho je to někdy jakoby "tupé" na výškovku, a mám pocit, jakoby ta výškovka moc nereagovala. Je toto vlastnost deskového samokřídla? EDIT: ještě je možné, že něco z toho je způsobeno umístěním značné části hmotnosti (baterka) nad vodorovnou osou křídla, a že přemístěním baterky do nového trupu pod úroveň křídla se to bude chovat líp.

Schopnost této věci dělat fakt utažené zatáčky je fascinující - otočí se to "na pětníku" s křídly skoro kolmo k zemi. Toto je předpokládám taky vlastnost půdorysu bez větší šípovitosti?

Zatím nemám vršek nabarvený jinak než spodek, tak do většího divočení jsem nešel, ať si nespletu strany. Nepozoroval jsem tendenci padat po křídle, na menších rychlostech model jakoby "varuje" tím, že se začne trochu vrtět a nepravidelně prosedat. Tohle dělala i Mini Arrow., Na vyšších rychlostech je to krásně stabilní (akorát to dost reaguje na výškovku - možná budu muset ještě zvednout expo).

Zatím jsem se nenaučil zaletět zatáčku bez výrazného nabrání výšky - je tam fakt velký rozdíl v účinnosti řízení ve směru "křidélek" (roll) a "výškovky" (pitch).

Přijde mi, že to lítá o dost rychleji než jsem předpokládal, žádný pomalolet to není.

FWIW, letová hmotnost okolo 330 g, osazení asi ještě zkusím optimalizovat:

150 g křídlo včetně serv a táhel, trupu a SOP
15 g Rx FlySky iA6-B
100 g baterka 3S 1000 mAh
25 g regulátor 20A SimonK (časem má přijít 12A o dost lehčí)
40 g motor RaceStar BR-2208 1800 KV
včetně vrtule 6x4E (ještě zkusím větší průměr, 7x6 nebo tak něco)

Po 14 minutách letu ještě nebyla baterka zdaleka vybitá, odhaduju že tak do 18 motorových minut bych se možná ještě s touto baterkou za bezvětří vešel.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.06.2018 21:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Pokračujeme ve vývoji. Vyrobit trup, do kterého by se poskládaly všechny ty tlusté dráty a ještě byl prostor na štelování těžiště posunováním baterky, se ukázalo jako docela těžké. Nakonec jsem dal výškově rezervu tak na dvojnásobek baterky. Dcera říká, že to vypadá jako hodně tlustý pták. No, asi jo.

No a když už je to víceméně vlastní konstrukce (byť inspirovaná Alulou), tak by to mělo mít nějaký název. Nic kloudného mě nenapadlo, a tak se tohle samokřídlo bude jmenovat ITA, což je japonský výraz pro desku nebo prkno (板).

Letovou zkoušku s větší vrtulí udělám v nejbližších dnech, a pak třeba přijde na řadu nějaká kamufláž. Nebo to taky někde rozbiju a bude po ftákách (teda po prknech).


Přílohy:
ita.jpg
ita.jpg
[ 97.9 KiB | Zobrazeno 3300 krát ]

ita-trup.jpg
ita-trup.jpg
[ 96.01 KiB | Zobrazeno 3300 krát ]

ita-trup-zespodu.jpg
ita-trup-zespodu.jpg
[ 93 KiB | Zobrazeno 3300 krát ]

ita-pudorys.jpg
ita-pudorys.jpg
[ 87.17 KiB | Zobrazeno 3300 krát ]


_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 07.06.2018 10:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Ještě jsem vlastně nenapsal jednu zásadní zkušenost: deskové samokřídlo má minimální moment setrvačnosti kolem příčné osy (pitch), takže se mi stává, že při přistání do vyšší trávy, kam jsem bez problémů byl zvyklý posadit Sky Surfera jako do peřinky, to jakoby "zakopne" a buďto trefí čumákem zem, anebo se ještě převrátí na záda. Nevím moc co s tím.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.06.2018 22:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak jo, lítá to. Nepodařilo se mi to "přetáhout" tak, aby to spadlo. Při cíleném ubírání plynu a přitahování se to sklápí dopřed - nezaznamenal jsem nějakou tendenci padání po křídle. Zkoušel jsem fakt utažené zatáčky na pár metrech skoro v 90° náklonu, jede to jak po kolejích. Možná bych musel mít ještě menší rychlost. Chvíli jsem zkoušel i let vzhůru nohama - byl jsem zbaběle ve velké výšce, takže jsem neviděl úplně detailně, jak se to chová, ale letělo to. Zkoušel jsem různé vrtule - jestli ty mAh u různých baterek odhaduju dobře, tak oranžová GWS 8x6 funguje o něco lépe než černá APC(?) 7x6E.

Samozřejmě jsem zaznamenal i nějaké faily:

- 1300mAh baterku od Gens Ace tam nejsem schopen nacpat, protože má tlusté dráty vedoucí do strany, které nejdou moc ohnout podél. Takže i když trup má asi 1-2 mm šířkové rezervy proti samotné baterce, kvůli těm drátům ji tam nedám.

- po jednom high-g manévru se mi zřejmě posunula baterka, načež to začalo být neřiditelné - klasicky těžké na ocas - chvíli nahoru, chvíli dolů. Naštěstí byla dole posekaná louka s pásy sena, tak jsem do něčeho takového zaparkoval tak pod úhlem 30° - zlomená vrtule ale jinak OK. Poučení: upevnit baterku lépe, nebo jí nějak víc vymezit prostor. Samozřejmě při tom nárazu se baterka posunula zase zpět, takže jistě příčinu nevím, ale tak chování by tomu odpovídalo.

- při jednom z dalších letů to začalo být tak nějak divně řiditelné, reagovalo to dost ztuha. Tak jsem s tím v rámci možností jemně plácl o zem, a pak našel zaseklou anténu Rx v jednom elevonu.

Celkově: zábavné to je, spíš do toho adrenalinu - žádné pohodové polétání. Neutrální ve všech polohách, kam to člověk pošle, tam to letí, ale furt to musí řídit. Čekal jsem trochu lepší klouzavost, ale to bych asi musel udělat to bezmotorové osazení. A zase rozumné svahy tady v okolí nemám - aspoň nějakou vrtulku bych potřeboval i tak. Jo, o třídu lepší než Mini Arrow.

V nějakém fóru o deskových samokřídlech jsem zaznamenal, že někdo používá pozdrav "tight turns!". Tak to je přesně ono.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.06.2018 21:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Letové video:

Obrázek

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.06.2018 7:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2015
Příspěvky: 966
Bydliště: Brno - Venkov (severo-západ)
Sikula, budu te sledovat. Ja mam zkusenost jen s Xenem od MPX a tam mi pro vyrazne zklidneni pomohlo dat ty jakoby smerovky (nevim, jak se jmenuji - winglety?) Ze stredu na okraje kridla. Taky to byla rada tady z fora.

Pak to litalo s lehkou nadsazkou i jako termicky vetron.

_________________
ASW-17, Sea Beaver, Piper PA-18 Super Cub
JETI DS-16


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz