Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Jak upevnit "bačkory" podvozku?

úte 09.01.2018 9:59

Máte někdo svůj "recept" či víte o způsobu, jak snadno a s minimálním nárůstem váhy upevnit k podvozkové noze bačkory? Aby to nebylo tak jednoduché, jak se zdá. Stavím polomaketu Avie B-534 na el. pohon, s váhou se musím vejít do +,- 500 g., základem podvozkové nohy bude ocelový drát průměr max. 2 mm. Předem díky všem za tip či radu.

Re: Jak upevnit "bačkory" podvozku?

úte 09.01.2018 10:49

Vzhledem k tomu, že tehdy se létalo převážně z polních letišť, bačkory se zanášely travou a blátem a proto se hojně létalo bez nich. Dokonce nebyly u některých sérií montovány ve výrobě vůbec. Jsou na model tebou předkládané velikosti opravdu nutné?

Re: Jak upevnit "bačkory" podvozku?

úte 09.01.2018 11:50

"Bohužel" nutné jsou. Já stavím soutěžní pětistovku z Curychu 1937 a tam všechny B-534 měly bačkory.

Re: Jak upevnit "bačkory" podvozku?

úte 09.01.2018 12:26

Podvozek bude, jak píšeš, z dvojky drátu. Budou z něj všechny tři vzpěry? Pokud ano, předpokládám, že to budeš nějak pájet. Co takhle tam připájet destičku a k ní to chytit šroubkem. Vzhledem k velikosti (malosti) by stačil i jeden. Podobně to chci dělat na svém dvouplošníku, ale ten bude větší, tak tam budou na každé bačkoře dva.
Pokud drát bude jen jeden, zkusil bych to stejně, jen samozřejmě pájet před přilepením dalších vzpěr 8) .

Re: Jak upevnit "bačkory" podvozku?

úte 09.01.2018 13:07

Ano, pájení tam bude. Navrhované řešení je schůdné, měla by být dostatečně velká plocha pro připájení destičky pro šroubky. Spíše bych to ale viděl na malé vruty.

Re: Jak upevnit "bačkory" podvozku?

úte 09.01.2018 14:51

Osobně jsem, aspoň u spojů kovů, příznivcem šroubových spojů, než vrutů. Dal by se tam přímo do destičky říznout závit, tak M2, menší se asi v modelářské dílně už vyskytovat nebude, byť existuje. Dala by se také připájet matička, ovšem ta bude stejně vyžadovat kalibraci závitníkem.

Re: Jak upevnit "bačkory" podvozku?

úte 09.01.2018 17:08

On to bude kombinovaný spoj - kov/laminát. Nicméně, prohrabal jsem zásoby a našel jsem šroubky a matičky M 1,6 mm, tak teď vyřešit co bude napevno a co se bude šroubovat.

Re: Jak upevnit "bačkory" podvozku?

úte 09.01.2018 17:45

Buckeye-Blitz píše:On to bude kombinovaný spoj - kov/laminát...

To jsem předpokládal., ale přesto bych osobně použil šroubky. Že jsem použil předtím termín spojení kovů, to spíš bylo, že nějak nerad používám vruty do plechu, raději klasický šroubový spoj.

Buckeye-Blitz píše:... Nicméně, prohrabal jsem zásoby a našel jsem šroubky a matičky M 1,6 mm, tak teď vyřešit co bude napevno a co se bude šroubovat.

Zjevně ideální rozměr, uvažoval jsem o rozměru M2, který je jinak poměrně dobře k sehnání, včetně matiček a podložek. Pokud máš závitník, říznul bych do plechu závit a máš hotovo, jen je třeba šroubek patřičně zkrátit a pak zakápnout barvou (ale to je běžný postup, to určitě znáš). Pokud závitník nemáš, bude to horší. Vhodné by bylo připájení, ale jak jsem psal výše, pak je nutná kalibrace (kdyby pájka zatekla do závitu). Leda přilepit pomocí CA, ale to bych považoval spíše za nouzové řešení. Teď mě napadlo, že by se daly vlastně připájet ty šroubky na destičku, tím by odpadla kalibrace závitu. Šroubky by se pak zkrátily, aby moc netrčely z matek, tak holt budou matky venku a zabarvíš je, čímž jednak doženeš "maketovost", jednak se to pojistí. Podložky tam stejně budou na laminátu, a je jedno, jestli pod matkou, nebo hlavou šroubu.

Re: Jak upevnit "bačkory" podvozku?

úte 09.01.2018 19:28

Klidně ty M1,6 připájej. Já jsem odzkoušel "zašroubovat" do matky kulatý dřevěný párátko. Při pájení dřevo asi nějak zkarnonizuje a nepustí pájku do závitu. A pokud přeci jen trochu pustí, kalibrace se dá udělat šroubkem na kterým zbrousíš plošku. PbSn je celkem bláto, ten šroubek ji vyřeže a vymačká.

Re: Jak upevnit "bačkory" podvozku?

stř 10.01.2018 11:25

bačkora 2.pdf
(131.9 KiB) 104 krát
bačkora 1.pdf
(153.91 KiB) 87 krát
Viděl bych to upevnění asi takto.

Re: Jak upevnit "bačkory" podvozku?

stř 10.01.2018 14:59

Ty mi čteš myšlenky! :lol: Přesně tak jsem si to představoval, jen se mi to zatím nechtělo kreslit (mimo jiné i proto, že mám odpojený skener a zatím to nemám kde natáhnout).
Odeslat odpověď