Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 03.01.2020 0:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Určitĕ tak.
Ale jakou přidanou hodnotu přináší ta bez reverzu? Po překonání jistého momentu, nebo zdvihu závitníku začne prokluzovat, nebo co?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 03.01.2020 0:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Při správně nastaveném momentu spojky je to neskutečně rychlé a bezpečné i u slepých děr. Při dojetí na dno začne přeskakovat spojka a tím že je závitník axiálně odpružený, se relativně prodlouží čas pro reverzování vřetena. Musíš ale alespoň přibližně koníkem sledovat stoupání. Ty hlavičky jsou spíš určené pro CNC kde je v programu nastavený závitový cyklus s nastavenou hloubkou závitu, který se automaticky postará i o ten reverz otáček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.01.2020 6:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Lark píše:
... Ty hlavičky jsou spíš určené pro CNC kde je v programu nastavený závitový cyklus s nastavenou hloubkou závitu, který se automaticky postará i o ten reverz otáček.

Na CNC (frézce) řežeme i tváříme závity se závitníky upnutými natvrdo, postará se i o stoupání.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.01.2020 7:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
jova píše:

Tak mi jí ukaž :D Ani jedna, tebou uvedené, to není.

Třeba Schaublin 120-59.030 :D
byly dva typy - jedna levnější - ta má axiální nezávislé odpružení (tlak silově, tah lehce) a nemá protáčecí rohatkovou čelní spojku (je unášená pouze perem) a pak drahá, pro slepé díry - ta má tu navíc složitou čelní rohatkovou spojku.
Obě byly původně dělané na klasické revolvery a pozdější HP, používaly se i na 125 a 128 CNC.
Ty samý hlavy dělal i Písek, pro vačkový automaty, akorát na rozdíl od těch originálů fungují o dvě :roll: kategorie hůř - jsou prostě jednodušší a hůř udělaný - princip je ale stejný.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.01.2020 7:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
VTjr píše:
Určitĕ tak.
Ale jakou přidanou hodnotu přináší ta bez reverzu? Po překonání jistého momentu, nebo zdvihu závitníku začne prokluzovat, nebo co?

v té pořádné, od SCH žádná "klasická" momentová spojka není - je v ní celý cvakací - vytahovací mechanismus, ktrerý při správném povytažení na přesnou hodnotu začně přeskakovat (ve směru otáček), ale v druhém směru je tam čelní "rohatková" volnoběžka - takže jakmile se pak zareverzuje (natvrdo, co mašina dá) tak se to už neprotáčí a přes ty axiální pružiny se to "gumově axiálně" vytočí (za současné jízdy revolveru zpět) ven.
Výhodou je, že nemusí se řešit setrvačnosti vřetene a tyče v podavači při reverzaci, protože to reverzuje furt přesně v stejné poloze (místě) - dané povytažením té "volné" části ven.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.01.2020 8:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Nejsem si jistý, jestli se oba bavíme o stejném druhu spojky. VTjr a já se ptáme na spojku, která by měla umět sama vytočit závitník bez rezervace soustruhu, pouze po překročení nastaveného maximálního momentu. Tohle vážně ta Schaublin spojka umí? Dohledat se mi jí nepodařilo a ani mi není jasné, co by jí vytáčelo v okamžiku, kdy je už závitník v otvoru volný.
Z Larkovy odpovědi mi vyplynulo, že takové spojky existují, proto jsem i já chtěl vědět, jak vypadají a na jakém principu fungují.

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.01.2020 8:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Děláte s tím caráty jako kdyby jste každej den 8 hodin řezali závity jeden za druhým. :roll: Modelář na svý bastlhajtře přeci nic takovýho nepotřebuje, poradí si jinak. :wink:
A nebo se zeptejte Tumlíka, on Vám to vysvětlí. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.01.2020 15:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
jova píše:
Nejsem si jistý, jestli se oba bavíme o stejném druhu spojky. VTjr a já se ptáme na spojku, která by měla umět sama vytočit závitník bez rezervace soustruhu, pouze po překročení nastaveného maximálního momentu. Tohle vážně ta Schaublin spojka umí? Dohledat se mi jí nepodařilo a ani mi není jasné, co by jí vytáčelo v okamžiku, kdy je už závitník v otvoru volný.
Z Larkovy odpovědi mi vyplynulo, že takové spojky existují, proto jsem i já chtěl vědět, jak vypadají a na jakém principu fungují.

Nějak mi není jasné, o čem je jako řeč.
Závitovací hlavy pro vrtačky jsou reverzační (protože hlava je naháněná od vřetene vrtačky - u vrtačky se obvykle :D vřeteno musí točit, aby to mohlo vrtat). Vřeteno se nereverzuje, reverzaci "dělá" vlastní hlava (tím mechanismem uvnitř, hlava stojí, opřená je o reakci).
Závitovací držáky ("hlavy") pro soustruhy (běžné - NE s poháněnými nástroji) jsou pro změnu nereverzační - protože pinola v koníku nebo díra v revolveru se u obvyklého soustruhu netočí, točí se dílec - a protože se netočí ta pinola, tak jaksi není důvod, aby v hlavě byl nějaký reverzační mechanismus - protože by tam byl k ničemu, když ho stejně nemá co pohánět.
Tudíž hlavy pro vrtačky se používají pro vrtačky, hlavy pro soustruhy se používají na soustruhu. Samozřejmě, pokud je někdo masochista a nebo má jako životní styl "cesta sice byla delší, ale horší", tak může klidně používat vrtačkovou hlavu na soustruhu a soustruhový závitovací držák na vrtačce.
----------
Já (protože v názvu vlákna je slovo "soustruh") popisoval držáky na soustruh. Proč tu někdo popisuje fci hlavy na vrtačku, v vlákně o univerzálním soustruhu, to nějak nechápu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.01.2020 10:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Kdybych to aspoň jednou viděl v praxi, tak se tady neptám. :|
No neviděl. Ja jsem soustružník/frazař jen amatér i když s 36-letou praxi. A za to se nestydím, když něco nevím, tak se zeptám.
Jedno jsem z toho pochopil, že ať už to funguje jak chce, pro kutila to kupovat nemá smysl. I to je cenná, asi ta nejcennější informace, kterou jsem dostal - ostatní je prostě jen a jen pro zajímavost. Já se často zajímám i o takové věci, které mi momentálně nejsou k ničemu, ale chci vědět jak to funguje. A nejednou se stalo, že jsem později tyto znalosti využil. Nic z toho, co se člověk naučí, nebo pozná, není zbytečné. :wink:

Bohužel Lark nám z týhle debaty definitivně vypadl. :cry:
Čest jeho památce.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.01.2020 12:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
MPml píše:
... Proč tu někdo popisuje fci hlavy na vrtačku, v vlákně o univerzálním soustruhu, to nějak nechápu.

Milane, jako bys to neznal z Mojehobby...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 20.01.2020 13:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jyrry píše:
MPml ... Proč tu někdo popisuje fci hlavy na vrtačku, v vlákně o univerzálním soustruhu, to nějak nechápu...
Milane, jako bys to neznal z Mojehobby...

Copak jsem věděl, že je to jen na vrtačku/frézku? :o
Samozřejmě i tohle vlákno by se dalo vyčistit. Ale stojí to za to? :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz