Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 30  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 17.07.2018 17:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Díky za nápad. 8)
Ono by to asi ani nemuselo být takové široké, tedy to okno pro pohyb šroubu. Nedovedu teď dopředu posoudit jaké mohou vzniknout situace kdy by bylo nutno tu frézku vytáčet do stran. V nejhorším případě by se ta konzola mohla demontovat. Ze statického hlediska by i tak bylo nejlepší kdyby byla troúhelníková a měla rovnou souvislou tětivu ke zdi. Taky by se to dalo navrhnout tak, že by se mohla frézka vytáčet o 90° jen do jedné strany a do druhé by se ta konzola demontovala a převrátila naopak.

No nic, zatím to jen podepřu zespodu (to je snadné) a uvidím co to udělá. :roll: Toto si nechám asi na dlouhé zimní večery. :wink: Konzolu bych potom asi dal vyřezat laserem z 5 nebo i 10mm plechu.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 17.07.2018 20:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Můžeš napsat průměr sloupu frézky a jeho vzdálenost od zdi ?

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 17.07.2018 21:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ten lichoběžníkový půdorys by byl určitě ještě výhodnější. Tohle byl jen takový momentální "záblesk" možného řešení, během návštěvy u dcery, když šli holky s vnoučaty courat po obchodech. :lol: Chtělo by to pořádně proměřit rozsah možných poloh a potřebný prostor pro ten posuvový šroub.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 7:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Kuta33 píše:
Můžeš napsat průměr sloupu frézky a jeho vzdálenost od zdi ?

Průměr je 80mm a jeho osa je 273mm ode zdi.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 18:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Podepírat sloup zespodu je celkem zbytečná práce, jedině, že by jsi měl sloup z jednoho kusu až na zem a tam ho uchytil. Ideální je chytit sloup nahoře, vibrace stačí fixovat ve vodorovném směru.
Konzola mě napadla taková:
https://kuta33.rajce.idnes.cz/Konzola/#Konzola.jpg

Je to nakreslené v měřítku, podle rozměrů, které jsi dal. Pro vysvětlení toho narychlo zpráskaného patvaru, je to pohled shora na svařenec,
růžová, šedá a černá - plochá ocel šířky 40 mm
zelená a modrá - objímka sloupu taky z plochá oceli
žlutá - šroub M8 (samozřejmě bude z obou stran objímky)
červená - trubka z vnitřním průměrem na šroub (8,4 mm), rovněž na obou stranách

Kde budou svary si určitě domyslíš, růžový plocháč s otvory chytit šrouby skrz k "L" nebo "T" profilu uchyceném do zdi, otvory pro kotvy samozřejmě v místě, kde tě pustí sloup frézky vrtat.
Šířkou modré poloviny objímky se dá ještě doladit, aby se při plném vytočení frézky vpravo nedotýkal šroub vertikálního posuvu černého plocháče konzoly. V případě nutnosti to můžeš celé jednoduše sundat - odšroubovat od profilu ve zdi.
Podle mě to celé bude bohatě stačit z 6 mm ploché oceli. Omezení zdvihu by bylo minimální.
Soustruh máš :wink: , svářečku (nebo kamaráda s ní) určitě taky, jinak kromě brusky, běžného ručního nářadí a chuti do práce nic nepotřebuješ.

Je to zmatek, ale určitě se v tom vyznáš, aspoň máš o čem přemýšlet :mrgreen: .

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 23:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Díky za tip a návrh. :D
Tak nějak podobně jsem si to i já sám představoval. :wink: Dokonce jsem uvažoval i o tom, jestli má vůbec smysl počítat s možností vytáčení frézky na sloupu do obou stran, jestli nestačí jen doleva (to ta Tvoje konstrukce umožňuje bez omezení) a na vytáčení doprava se prostě vykašlat. :roll: A skutečně, kdyby to bylo někdy vééééélmi potřeba, tak se to přece dá sundat. :P
Taky i já jsem uvažoval o úhelníku přišroubovanému do zdi ke kterému by se ta konzola přichytávala dvěma šrouby zhora. Jediný drobný problém vidím v tom, že to přichycení musí být v nějaké malé míře stavitelné (snad oválné otvory v konzole, nebo něco jiného), protože těch 273mm ode zdi ... :roll: - no sám víš, že je problém měřit něco přesně vůči zdi. :( Tady se prostě setkává dost přesná strojařina se relativně nepřesnou stavařinou, pro kterou centimetr není žádná míra. :lol: Kdyby to nebylo stavitelné a přitom jen trochu nepřesné, tak by se mohlo stát, že při utahování objímky by ta zeď tahala/tlačila vrch sloupu a tím deformovala jak ten sloup a jeho konzolu ale přenášelo by se to i do deformace litinového lože.
Každopádně budu o tom přemýšlet. :wink:
Jinak já stále dávám před svařencem přednost tomu, že by si dal celou konzolu vyřezat laserem z 10mm plechu. Do té desítky pak není problém provrtat stahovací šrouby objímky M5 a možná i M6. A takový díl bude i lépe vypadat a bude s jeho dokončením jen minimum práce (začistit ten kruhový otvor v objímce, vyvrtat ty otvory pro stahovací šrouby a nařezat závity. Jinak ta konzola opravdu nemusí mít prostorovou pevnost, protože by vymezovala jen vodorovné síly kmitů sloupu a případné minimální vertikální by zas mohla vymezovat ta podpěra (nakonec, proč ji tam nedát, když už s ní výrobce vlastně počítal.)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.07.2018 6:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
K tomu boji stavařiny a strojařiny :D . Já bych si asi navrtal nejdřív jenom úhelník ve zdi a otvory pro šrouby v konzole až po přiměření na místě.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.07.2018 14:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
S tím svrtáním taky souhlasím. Přišrouboval bych konzoli na sloup, svěrkama k ní přitáhnul úhelník a vyvrtal otvory do zdi. Po přišroubování úhelníku na zeď teprve svrtal otvory v konzoli. Trošku jsem si hrál, a až podle fotek jsem zjistil, že ten šroub není v ose tělesa, ale v rohu, takže to řešení Kuta33 je výhodnější, jen jsem ho trochu upravil. Jestli to budeš řezat laserem, tak by to neměl být problém. Těch kót si nevšímej, protože neznám všechny rozměry a dělal jsem to jen odhadem podle fotek. Pokud to detailně proměříš, můžu ti udělat přesný výkres.


Přílohy:
01.png
01.png
[ 36.17 KiB | Zobrazeno 899 krát ]

Konzole.pdf [20.83 KiB]
36 krát
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.07.2018 17:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Jó díky Vám oběma za nápady.
Libore, ten výkres asi bude použitelnej jen s minimálními úpravami :wink: Na to, že si to kreslil jen podle fotek, je to opravdu perfektní. :wink:

Teda kluci, vy se o mne staráte, jako bych byl vlastní. :D
Tak ještě jednou děkuji. 8)

Já, když dávám vyřezávat laserem, tak si dávám vyřezat i ty otvory. :wink:
Takže uvažuji spíš tak, že v konzole z té strany i zdi budou 2 otvory na šrouby M8 oválné a pak dva kruhové 5,8mm na kolíky. Našroubuji L-ko na zeď, pokusně namontuji konzolu a vyznačím polohu těch oválných děr. Pak L-ko sundám, vyvrtám do něj 6,5mm díry tak, aby byly uprostřed těch oválů a nařežu závity M8. Pak to zas nahodím na zeď, namontuji konzolu, tu už pořádně utáhnu jak v objímce tak i k L-ku. No a v této poloze pak vyvrtám přes ty otvory 5,8mm stejné díry i do L-ka, projedu to 6mm výstružníkem a narazím kolíky. A kdo ví, možná jsou ty kolíky zbytečnost? :? Kdyby tam bylo těch šroubů M8 4ks nebo i víc, tak když se to dobře utáhne s pérovými podložkami, tak se to asi taky vůbec nehne. :roll:

Ale skutečně uvažuji, zda má opravdu smysl řešit vytáčení frézky na sloupu 90° do pravé strany. :roll: Libor řešil tím vybráním pro šroub i plnou výchylku doprava. Pokud se ale spokojím jen s vytáčením doleva a doprava dejme tomu jen 30°, tak ta konzola může mít to hlavné rameno od osy sloupu přímo nejkratší cestou kolmo ke zdi, co je ze statického hlediska stejně nejlepší. :wink: I když i to Liborovo, pokud bude zhotoveno z 10mm plechu bude jistě tuhé jak sviňa.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.07.2018 18:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6893
Bydliště: Moravský kras
Člověče co je to za zeď, s čím to sousedí a jak na to navazuje zbytek baráku? Když to tam bude takhle natvrdo, půjdou ti všechny vibrace přímo do stavební konstrukce a hluk se bude pěkně šířit zdí do baráku..

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.07.2018 19:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
S tím přenášením vibrací máš pravdu. To jsem si neuvědomil, ale není problém tu konzoli montovat jen když bude chtít frézovat, a pokud to bude ve vlastním baráku, tak v tom tak velký problém nevidím.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.07.2018 22:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Na ten rambajz jsem nevzpoměl. Jak jsem už tady psal, mám kvůli malý únosnosti podlahy Promu na konzoli přišroubovaný ke 45cm venkovní zdi z plynosilikátů střídaných plnou cihlou a v noci nemůžu krouhat, protože je to slyšet po celým baráku. Ve dne je vyšší hladina okolního hluku a tak to nikomu nevadí.
Jo a frézka dělá podstatně větší kravál než soustruh, pokud teda zrovna nekrouháš z kostky kulatinu. :) Kór tyhle né moc tuhý stroje hračkoidního typu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.07.2018 7:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Je to opravdu na zamyšlení. :roll:
I když je to příčná vnitřní 40 cm nosná zeď do určité výšky z betonu a výš pak z cihlobloku. Se sousedy řadovky nesousedí.
Ale je pravdou, že ty navrhované konstrukce se dají snadno montovar/demontovat. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.07.2018 8:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ono by to šlo proti takovému "ostrému" hluku odhlučnit přišroubováním toho úhelníku přes korkové desky, které by byly z obou stran úhelníku a musely by se zvětšit i díry pro kotevní šrouby a vystlat je taky korkem. Určitě ne gumou. Korek je poměrně tuhý a výborně tlumí. Pro to ukotvení do zdi bych v tom případu dal třeba 4 šrouby a přes ten korek pod matky použít jako podložku plocháč v celku. Samozřejmě ta tuhost by se trochu snížila, ale myslím, že takové síly na tom sloupu zase nebudou a nějaký drnčivý zvuk by to mělo utlumit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 20.07.2018 15:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
písal som na začiatku, že na tom lože frézka nebude moc tuhá :wink:
Najlepšie, ak by mala frézka svoj samostatný podstavec. Aspon je čo teraz "túnigovat"

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 446 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 30  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 83 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz